Կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի 2014թ. վերջին նիստը
Դեկտեմբերի 26-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի կից ատյանի 2014թ. վերջին ատյանի նիստը, որը վարում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Օրակարգում էին ՀՀ ՍՆ 2015 թվականի աշխատանքային ծրագրի, ՀՀ սփյուռքի նախարարի կողմից 2014 թվականի ընթացքում քաղաքացիների ընդունելության, ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի 2015 թվականի ծրագրի վերաբերյալ հաշվետվությունները:
Նախարարության 2015 թվականի աշխատանքային ծրագրի մասին զեկուցումով հանդես եկավ նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆ.Զաքարյանը: Անդրադառնալով «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության հիմնարար և կարևորագույն նշանակություն ունեցող կիրառական հետազոտություններ» ծրագրին՝ պարոն Զաքարյանը նշեց, որ 2015թ. Սփյուռքի համայնքների և հիմնախնդիրների վերաբերյալ կպատվիրվեն և կիրականացվեն 12 ուսումնասիրություններ և պատվերներ:
2015թ. կանցկացվեն մի շարք համահայկական, մասնագիտական համաժողովներ, որոնցից առանցքային նշանակություն կունենա «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դրա համար պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնահարցերը» խորագրով միջազգային գիտաժողովը:
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում կիրականացվեն տասնյակ միջոցառումներ հայրենիքում և Սփյուռքում, որոնց թվում կանցկացվի տարածաշրջանային հանձնաժողովների՝ մինչև 50 ներկայացուցիչների եռօրյա հավաքը Հայաստանում:
Աշխատակազմի ղեկավարը խոսեց նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի կողմից համատեղ անցկացվող Համահայկական մրցանակաբաշխության մասին՝ նշելով, որ կառույցների և անհատների ունեցած ներդրումների գնահատման և խրախուսման նպատակով կանցկացվի առնվազն 3 մրցույթ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի կողմից 2014 թվականի ընթացքում քաղաքացիների ընդունելության մասին հաշվետվությամբ հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Ռուզաննա Վիրաբյանը: Նա նշեց, որ նախարարության գործունեության առանձնահատկությամբ պայմանավորված՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը քաղաքացիներին ընդունում է ամենօրյա ռեժիմով, և ընդունելությունների մասին յուրաքանչյուր ամիս տեղեկություն է տրամադրվում թե՛ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին, թե՛ ՀՀ կառավարությանը: Ռ. Վիրաբյանը հավելեց, որ 2014թ. ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունել է 750 քաղաքացու:
Ատյանի քարտուղար, նախարարության Քարտուղարության պետ Ա. Էլչիբեկյանը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի՝ տարվա ընթացքում անցկացված 11 նիստերի մասին հաշվետվությունը, որոնց ընթացքում քննարկվել է 40 հարց: Նշվեց, որ Ատյանի նիստի՝ 2014թ. ծրագրով նախատեսված բոլոր հարցերը ներկայացվել են ատյանի անդամներին, և նրանց կողմից արված բոլոր դիտողություններն ու առաջարկություններն ընդունվել է ի գիտություն: Կազմվել են ատյանի նիստերի արձանագրություններ, որոնց հիման վրա հանձնարարականներ են տրվել նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին, իսկ որոշ դեպքերում դրանք արտացոլվել են նախարարի հրամաններում: Քարտուղարության պետը ներկայացրեց նաև 2015թ. Ատյանի ծրագրի նախագիծն՝ ըստ ամիսների:
Այլ ընթացիկ հարցերի քննարկումն ավարտելուց հետո ՀՀ սփյուռքի նախարարը կրկին բարձր գնահատեց ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մեծահամբավ խմբավար, ՀՀ ՍՆ Ատյանի անդամ Հովհաննես Չեքիջյանի ներդրումը Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում: Նախարարը մաեստրո Չեքիջյանին պարգևատրեց ՀՀ ՍՆ և Վենետիկի Մխիթարյան Միաբանության համատեղ «Հակոբ Մեղապարտ» մեդալով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց նաև Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի ավագ ռեֆերենտ Ջուլիետտա Հովումյանի գործունեությունը՝ նշելով, որ նա կանգնած է Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի ստեղծման ակունքներում: Տիկին Ջուլիետայի անմիջական մասնակցությամբ են իրականացվում մշակութային տարբեր ձեռնարկներ, մասնավորապես, արդեն 10 տարի կազմակերպվող «Մենք եղել ենք, կանք, կլինենք» խորագրով լավագույն ստեղծագործությունների մրցույթը և «Երգը բարեկամության կամուրջ է» ռուսական երգի հանրապետական առաջին, երկրորդ և երրորդ փառատոները: Համահայկական ծրագրերի կազմակերպման գործում ունեցած ակտիվ մասնակցության, Հայրենիք-Սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Վիլյամ Սարոյան» մեդալով պարգևատրեց Ջուլիետա Հովումյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի արժանացնելու համար՝ տիկին Ջուլիետան նշեց. «ՀՀ սփյուռքի նախարարության այս հսկայածավալ աշխատանքի մեջ իմ աշխատանքը նկատելն իսկապես մեծ պատիվ է ինձ համար»:
Նիստի ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց ատյանի բոլոր անդամների գալիք Նոր Տարին ու Սուրբ Ծնունդը և մաղթեց 2015թ. բեղմնավոր գործունեություն:

Состоялось последнее в 2014 году заседание коллегии при министре Диаспоры РА
Последнее в 2014 году заседание коллегии при министре Диаспоры РА состоялось 26 декабря, его вела министр Диаспоры Грануш Акопян.
В повестку были включены отчеты о программе работы Министерства Диаспоры РА на 2015 год, приеме министром Диаспоры РА граждан в 2014 году, о программе коллегии при министре Диаспоры РА на 2015 год.
С докладом о программе работы Министерства Диаспоры РА на 2015 год выступил руководитель аппарата Министерства Ф.Закарян.
Коснувшись программы «Прикладные исследования, имеющие основополагающее и важнейшее значение в научной и научно-технической деятельности», господин Закарян отметил, что в 2015 году в отношении общин и проблем Диаспоры будут заказаны и осуществлены 12 исследований.
В 2015 году будет проведен ряд общеармянских, профессиональных форумов, среди которых особое значение будет иметь международный симпозиум под девизом «Предотвращение преступления геноцид и основные вопросы международной правовой ответственности за его осуществление».
В рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян будут осуществлены десятки мероприятий на родине и в Диаспоре, в числе которых будет проведен трехдневный сбор в Армении до 50 представителей региональных комиссий.
Руководитель аппарата говорил также об Общеармянском конкурсе, организуемом Министерством Диаспоры РА совместно с Союзом армян России и Всемирным армянским конгрессом, отметив, что с целью оценки и поощрения вклада структур и отдельных лиц будут проведены минимум три конкурса.
С отчетом о приеме министром Диаспоры РА граждан в течение 2014 года выступила советник министра Диаспоры РА Рузанна Вирабян. Она отметила, что, учитывая специфику деятельности Министерства, министр Диаспоры РА принимает граждан в ежедневном режиме, и сведения о приемах ежемесячно представляются как аппарату Президента РА, так и правительству. Р.Вирабян добавила, что в течение 2014 года министр Диаспоры РА приняла 750 граждан.
Секретарь коллегии, начальник секретариата Министерства А.Элчибекян представила отчет о 11 заседаниях, проведенных коллегией при министре Диаспоры РА в течение 2014 года, в ходе которых было обсуждено 40 вопросов. Было отмечено, что все вопросы, включенные в программу 2014 года, были представлены членам коллегии и все высказанные ими замечания и предложения были приняты к сведению. Были составлены протоколы заседаний коллегии, на основе которых даны поручения руководителям структурных подразделений Министерства, в некоторых же случаях они были отражены в приказах министра. Начальник секретариата представила также проект программы коллегии на 2015 год по месяцам.
По завершении обсуждения других текущих вопросов министр Диаспоры РА вновь высоко оценила вклад Народного артиста СССР, именитого хормейстера, члена коллегии МД РА Ованеса Чекиджяна в деле укрепления связей Армения-Диаспора. Министр наградила маэстро Чекиджяна совместной медалью МД РА и Венецианской Конгрегации Мхитаристов «Акоп Мегапарт».
Министр Диаспоры РА также высоко оценила деятельность старшего референта Всемирного армянского конгресса Джульетты Овумян, отметив, что она стояла у истоков создания Союза армян России и Всемирного армянского конгресса. При непосредственном участии госпожи Джульетты осуществляются различные культурные мероприятия. В частности, уже 10 лет организуемый конкурс на лучшее произведение под девизом «Мы были, есть, будем» и первый, второй и третий общегосударственные фестивали русской песни «Песня – мост дружбы». За активное участие в организации общеармянских программ, значительный вклад в дело укрепления культурных связей Родина-Диаспора министр Грануш Акопян наградила Джульетту Овумян медалью Министерства Диаспоры РА «Вильям Сароян».
Выразив благодарность за высокую награду, госпожа Джульетта отметила: «Заметить мою работу в этой широкомасштабной деятельности Министерства Диаспоры РА – для меня действительно большая честь».
В заключение заседания министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила всех членов коллегии с наступающим Новым годом и Святым Рождеством и пожелала плодотворной деятельности в 2015 году.