«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցներն այցելեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարություն
Օգոստոսի 18-ին Սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցներն այցելեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարություն:
Այստեղ մասնակիցներին ողջունեցին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Վարդան Ավետիսյանը:
Ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին՝Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշեց. «Ուրախ եմ, որ այսօր դուք հնարավորություն ունեք լինելու ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, հանդիպելու Պաշտպանության նախարարի հետ: Դեռևս մեկ շաբաթ առաջ՝ մեր առաջին հանդիպման ժամանակ, ես վստահություն հայտնեցի, որ դուք պարզապես սիրահարվելու եք Հայաստանին: Ու հիմա նայելով ձեր փայլող, արևոտ աչքերին՝ ես զգում եմ, որ իմ վստահությունը անհիմն չէր: Սակայն այս առեղծվածային, հզոր ու խենթ գույների երկիրը ճանաչելը հեշտ չէ, ու վստահ եմ, որ դուք ձեր հայրենիքը հասկանալու, զգալու ճանապարհը կիսատ չեք թողնելու ու էլի ու էլի գալու եք: Գալու-գնալու, գալու-մնալու եք, ընդմիշտ մնալու եք»:
Նախարարն իր խոսքում անդրադարձավ նաև 2016-ի Ապրիլյան պատերազմին՝ նշելով, որ այդ օրերին սփյուռքի դերն անգնահատելի էր. «Գիտեմ, որ ձեզնից շատերը, ձեր ծնողները փորձել են այդ օրերին անել նույնիսկ անհնարինը: Հայաստանի ողջ ժողովրդի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում սփյուռքի յուրաքանչյուր ներկայացուցչին աջակցության ու հոգատարության համար»:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը. «Ես պատրաստ եմ լսել ձեր հարցերը, որովհետև մեզ համար էլ է հետաքրքիր, թե զինված ուժերի գործունեության հետ կապված ինչ հարցեր են առաջանում մեր սփյուռքահայ երիտասարդների մոտ»:
Շուրջ երկու ժամ տևած հանդիպման ընթացքում, ծրագրի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան Դավիթ Տոնոյանին ուղղելու իրենց հարցերն ու առաջարկները:
Հարցուպատասխանից հետո «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցներից իսպանաբնակ 13 ամյա Սիրեկան Հովհաննիսյանը, ով հաղթել էր Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի միջազգային մրցաշարում՝ գրավելով առաջին տեղը, իր գավաթը նվիրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն ու հայ զինվորին:

Участники программы «Шаг к дому» Министерства диаспоры посетили Министерство обороны РА
Участников приветствовали министр обороны Армении Давид Тоноян, министр диаспоры Мхитар Айрапетян, советник министра обороны Вардан Аветисян.
Приветствуя участников программы, министр диаспоры Мхитар Айрапетян отметил: «Я рад, что сегодня у вас будет возможность встретиться с министром обороны, особенно в Министерстве обороны. Еще за неделю до нашей первой встречи я был убежден, что вы просто влюбитесь в Армению. �? теперь, глядя на ваши сияющие и солнечные глаза, я чувствую, что моя уверенность не была беспочвенной. Однако познать эту загадочную, мощную и сумасшедшую страну красок непросто, и я уверен, что вы не отступитесь от того, чтобы понять, почувсвовать свою родину до конца, и приедете сюда еще много раз. �?ногда с целью вернутся обратно, а однажды даже останетесь здесь навсегда.
В своем выступлении министр также затронул тему апрельской войны 2016 года, отметив, что роль диаспоры в те дни была бесценной. «Я знаю, что многие из вас, ваши родители пытались сделать даже невозможное в то время. От имени всего народа Армении я благодарю каждого представителя диаспоры за поддержку и заботу».
Министр обороны Армении Давид Тоноян также приветствовал участников программы «Шаг к дому»: «Я готов услышать ваши вопросы, потому что нам интересно , какие вопросы могут возникнуть у армянской молодежи диаспоры , связанные с деятельностью вооруженных сил».
В ходе двухчасовой встречи участники программы получили возможность направить свои вопросы и предложения Давиду Тонояну.
После сессии «вопросов и ответов» 13-летний армянин из �?спании Сирекан Оганнесян, участник программы «Шаг к дому», который занял первое место в Международном шахматном турнире имени Тиграна Петросяна, представил свой кубок Министерству обороны Армении и армянским солдатам.