«Հայացքս միշտ դեպի Հայրենիք բերող ճանապարհին է ուղղված». Հակոբ Փանոսյան
Երուսաղեմի Հայ երիտասարդաց միության ատենապետ Հակոբ Փանոսյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ներկայացնում է միության առաքելության, կատարած աշխատանքների մասին, որոնց գլխավոր առանցքում եղել է Սփյուռքում ազգային-մշակութային արժեքների պահպանումը և աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին՝ Հայրենիք հետ կապերը սերտացնելուն նպաստելը:
-Պարո՛ն Փանոսյան, ե՞րբ է ստեղծվել Երուսաղեմի Հայ երիտասարդաց միությունը և ի՞նչ նպատակով:
-Երուսաղեմի Հայ երիտասարդաց միությունը ստեղծվել է 80 տարի առաջ: Ունենք ֆուտբոլի, բասկետբոլի, մշակութային, սկաուտական, թատերական խմբեր, գործում են պարախումբ ու երգչախումբ, ինչպես նաև հրատարակվում է «ՀԵՄ» եռամսյա թերթը:
Երիտասարդների մտահորիզոնը զարգացնելու նպատակով Հայաստանից և այլ երկրներից գիտնականների և մտավորականների ենք պարբերաբար հրավիրում միություն, ովքեր դասախոսական-բանախոսական արդյունավետ հանդիպումներ են անցկացնում:
Մեր գլխավոր նպատակը հայ երիտասարդների հոգում Հայրենիքին օգտակար լինելու միտքը միշտ արթուն պահելը, հայեցի կրթություն և դաստիարակություն տալն է, որպեսզի օտար ափերում նրանք ուծացման չենթարկվեն, արժանապատիվ հայ մեծանան՝ պահպանելով ազգային դիմագիծը: Կարծես՝ դա մեզ հաջողվել է. նրանց գիտակցության մեջ ազգ-հայրենիք գաղափարը շատ զորեղ է, քանի որ ակումբի կամարների ներքո միշտ թևածում է հայկական մթնոլորտը: Այնտեղ երիտասարդների համար «փոքրիկ» Հայաստան ենք ստեղծել:
Առհասարակ, միշտ նեցուկ ենք եղել մեր Հայրենիքի շենացմանը և հետագայում ևս պատրաստ ենք ծառայելու այդ սրբազան գործին:
– Երուսաղեմահայ երիտասարդներին ճանաչողական այցելությամբ Հայաստան բերու՞մ եք:
-Այդպիսի նախաձեռնությամբ հանդես եմ եկել 2004 թվականին, երբ քառասունչորս երիտասարդների Հայաստան բերեցի՝ ծանոթացնելու տեսարժան, պատմամշակութային վայրերին, ինչպես նաև բանակումի մասնակցելու: Շատ տարիներ են անցել, և մինչև հիմա նրանք հիշում են Հայաստանում անցկացրած հիանալի օրերը:
Այդ ճամփորդությունից հետո ավելի կապվեցին իրենց Հայրենիքին. ամեն ամառ միշտ Հայաստան էին գալիս՝ աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող իրենց բարեկամներին և ընկերներին հրավիրելով Հայաստան՝ այստեղ հանդիպելու և միասին լավ ժամանակ անցկացնելու նպատակով: Բոլորի երազը նորից վերադառնալն է լինում, և իմ հայացքն էլ միշտ դեպի Հայրենիք բերող ճանապարհին է ուղղված:
Տղաս էլ այս տարի ավարտեց Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը: Նա այնքա՜ն է սիրել Հայաստանը, որ չի ուզում վերադառնալ Երուսաղեմ:
-Պարո՛ն Փանոսյան, Ձեզ ի՞նչն է առաջ մղում հայապահպան գործեր կատարելու համար:
-Լինելով Հայոց ցեղասպանություն տեսածների ժառանգ, հասկանալով, թե նախնիներս ինչ զրկանքներ են կրել գաղթի ճանապարհին՝ պարտքս եմ համարում նրանց անմահ հիշատակի առջև ազգանպաստ գործեր կատարել. այդպիսով հոգեպես ինձ հանգիստ եմ զգում:
– Ե՞րբ է եղել Ձեր առաջին այցելությունը Հայրենիք:
– Եղբորս հորդորով 2000 թվականին առաջին անգամ եկա Հայաստան: Այդ այցելությունը, կարելի է ասել, շրջադարձային եղավ ինձ համար. շատ սիրեցի Հայաստանի ամեն մի անկյունը, անբացատրելի կապվածություն առաջացավ առ Հայրենիք:
Դրանից հետո ավելի հաճախակի դարձրեցի այցելություններս: Ամեն անգամ Հայաստանում գտնվելիս՝ ընտանիքիս հետ շրջում ենք տարբեր վայրերով, լիցքաթափվում, նաև լավ ժամանակ եմ անցկացնում ընկերներիս հետ:
-Պարո՛ն Փանոսյան, ի՞նչ գնահատական կտաք Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությանը:
–Անշուշտ, ակնդետ ամեն րոպե հետևում էինք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Սփյուռքն էլ, որքան նկատել եմ, ուրախ է Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունից՝ լիահույս սպասելով, որ հետագայում ամեն ինչ լավ է լինելու: Մեր պետությունն ուղիղ ճանապարհի վրա է գտնվում, միայն պետք է ժողովուրդը համբերությամբ և հույսով լցված՝ սպասի: Համոզված եմ՝ ոչնչի միանգամից չենք հասնի:
Պետք է ձեռք բերված հնարավորությունները խելամիտ օգտագործել և թույլ տալ ՀՀ կառավարությանը նոր Հայրենիք կերտել: Հայերն աստվածընտրյալ ազգ են, մենք շատ դժվարություններ ենք հաղթահարել: Ազգային համախմբվածություն ցուցաբերելով՝ կհաղթահարենք մեր առջև ծառացած մարտահրավերներն ու նոր հաղթանակներ կգրանցենք:

«Взгляд мой всегда устремлен на дорогу, ведущую к Родине»: Акоп Паносян
Председатель Союза армянской молодежи �?ерусалима Акоп Паносян в беседе с «Армяне сегодня» представляет миссию союза, главным направлением которой всегда было сохранение в Диаспоре национально-культурных ценностей и содействие укреплению связей с родиной рассейнной по всему миру армянской молодежи.
– Господин Паносян, когда был создан Союз армянской молодежи �?ерусалима?
– Союз армянской молодежи �?ерусалима был создан 80 лет назад. У нас есть футбольный, баскетбольный, художественный, скаутский, театральный кружки, функционируют танцевальный ансамбль и хор, издается ежеквартальная газета «САМ»
С целью развития кругозора молодежи периодически приглашаем из Армении и других стран ученых, представителей интеллигенции, которые проводят плодотворные лекции, диспуты.
Наша главная задача – прививать армянской молодежи мысль быть полезными Родине, давать ей армянское воспитание и образование, дабы на чужбине они не подвергались ассимиляции, росли достойными армянами, сохраняя национальный облик. Это, кажется, нам удалось – идея нация-родина очень сильна в их сознании, поскольку под сводами клуба всегда витает армянская атмосфера. Мы создали там для молодежи «маленькую» Армению.
Вообще, мы всегда стремились внести свой вклад в благоустройство Родины  и в дальнейшем готовы служить этому священному делу.
– Для молодых армян �?ерусалима организуете ознакомительные визиты в Армению?
– С такой инициативой выступил в 2014 году, когда привез в Армению сорок четыре молодых человека – познакомить с достопримечательностями, историко-культурными памятниками, а также участвовать в слете. Много лет минуло, но они до сих пор вспоминают прекрасные дни, проведенные в Армении.
После того путешествия еще более привязались к Армении – каждое лето ездили в Армению, приглашали сюда друзей и родственников из разных стран мира, чтобы встретиться здесь и прекрасно провести время. Каждый мечтает вновь возвратиться сюда,  и мой взгляд всегда устремлен на дорогу, ведущую к Родине.
Мой сын в этом году окончил Американский университет Армении. Он настолько полюбил Армению, что не хочет возвращаться в �?ерусалим.
– Господин Паносян, что побуждает Вас совершать дела, направленные на сохранение армянства?
– Будучи потомком очевидцев Геноцида армян, сознавая, какие лишения испытали мои предки на дорогах скитаний, считаю своим долгом перед их немеркнущей памятью совершать дела на благо нации – это приносит мне душевный покой.
– Когда состоялось Ваше первое посещение Родины?
– По совету брата в 2000 году впервые приехал в Армению. Эта поездка, можно сказать, стала поворотной в моей судьбе: очень полюбил каждый уголок Армении, возникла необъяснимая привязанность к Родине.
Потом посещении мои стали частыми. Каждый раз, находясь в Армении, вместе с семьей путешествуем по разным уголкам, получаем заряд, прекрасно проводим время с друзьями.
– Господин Паносян, как Вы оцените происшедшую в Армении бархатную револбюцию?
– Конечно, каждое мгновение внимательно следили за происходящими в Армении событиями. Диаспора, насколько заметил, рада происшедшей в Армении бархатной революции, в полной уверенности ожидая, что впоследствии все будет хорошо. Наше государство на прямом пути, нужно лишь, чтобы народ, преисполнившись терпения и надежды,  набрался терпения. Убежден – сразу  ничего достичь невозможно.
Нужно разумно воспользоваться достигнутыми возможностями и позволить новому правительству создавать новую Родину. Армяне Богоизбранный народ, мы преодолели много трудностей. Проявив национальную сплоченность, мы преодолеем вставшие перед нами вызовы и достигнем новых побед.