«Պետք չէ, որ աշխարհասփյուռ հայության մասնագիտական ներուժի ներառումն ուշանա Հայաստանի Հանրապետության պետական համակարգում». Շահան Գանտահարյան
Սփյուռքի առաջնակարգ լրատվամիջոցներից մեկի՝ «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, լրագրող, հասարակական-քաղաքական գործիչ Շահան Գանտահարյանի ծավալած հայրենասիրական անդադրում, անզիջում գործունեության աշխարհագրական տարածքները սփռված են աշխարհով մեկ՝ այնտեղ, ուր կան հայեր, ուր արծարծվում կամ շահարկվում է «հայկական հարցը» այն հզոր գերտերությունների քաղաքական հարթակներում, որտեղ Հայոց հարց, Հայաստան, Արցախ, Սիրիա բառերը, տարածքները որոշ նկրտումների ու գերակայող, հեռահար շահերի համար հզոր խաղաքարտ ու միջոց են: Գանտահարյան հայորդու հետ «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած զրույցս՝ գերզբաղված գործչի թանկ և սուղ ժամանակից մի փոքրիկ «ավար» է ընդամենը, որը սիրով ներկայացնում եմ մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, չեմ ասում՝ բարի գալուստ Հայաստան, սա Ձեր՝ հայի տունն է. գիտեմ, որ Դուք նույնպես մասնակցել եք «Ալիք» օրաթերթի 85-ամյա հոբելյանի տոնակատարությանը. ինչպե՞ս կբունաթագրեք այն՝ դա սոսկ օրաթե՞րթ է, թե՞ հայահավաք մի օջախ, մի փոքրիկ հանգրվան, հայերի համագործակցության և շփման մի հարթակ…
-Թեև առիթներ շատ են եղել, սակայն դա իմ առաջին այցն էր Իրան, և շատ հարազատ առիթ էր, որովհետև կարծում եմ, որ հատկապես տպագիր մամուլի որևէ ներկայացուցչի համար այն պետք է տոն լինի, որը հակառակ դժվարություններին՝ շարունակում է իր երթը: Պետք է ասեմ, որ բոլոր տեսանկյուններից շատ կազմակերպված ու արժանավայել հոբելյան նշվեց: «Ալիք»-ը շատ գործառույթներ է իրականացնում այսօր և եթե երեկ հիմնական առաքելությունը միայն հայապահպանման խնդիրն էր, ապա այսօր նաև հանրային կարծիքի ձևավորման, հակառակորդների սանձազերծած ապատեղեկատվական նյութերին հակազդելու, ճիշտ ուղղորդելու, խնդիրները լուսաբանելու առաքելությունն է իրականացնում: Թերթն այսօր գործում է աշխարհագրականորեն շատ զգայուն տարածաշրջանում, որտեղ հետզհետե Իրանը դուրս է գալիս մեկուսացումից. միջինարևելյան թեժ իրադարձությունների հորձանուտում Իրանի գործոնի ազդեցիկ լինելու խնդրի, Իրան-Հայաստան միջպետական հարաբերությունները լուսաբանելու առումով, Իրանի և միջինարևելյան տարբեր պետությունների հարաբերությունների, Իրանի զինվորաքաղաքական ներկայությունը, որը, համենայն դեպս, կարծում եմ ՝նաև հայկական և իրանյան շահերի համատեղելիության ընդհանուր համատեքստում է, «Ալիք»-ն այդ ամենի ճիշտ լուսաբանման օբյեկտիվ լուսամուտն է, որից ներս նայելով՝ մենք կարող ենք օբյեկտիվ գնահատական տալ տարբեր ուղղություններով ծավալված իրադարձություններին:
-Դա՞ եք համարում օրաթերթի երկարակեցության գաղտնիքը:
-Երկարակեցության գաղտնիքը…պետք չէ մոռանալ, որ նաև գաղափարական դիմագիծ ունի, որին անդավաճան է: «Ալիք»-ն Իրանում գործող Հայ հեղափոխական դաշնակցության պաշտոնաթերթն է, որը սոսկ կուսակցական պաշտոնաթերթ չէ, այն վերածվել է ողջ իրանահայության թերթի և այս բոլոր առումներով ողջունելի է նրա 85-ամյա երթը. մաղթում եմ, որ այս 85-ամյա ծերունին միշտ եիտասարդ և գործունյա մնա:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, քանի որ հարցիս պատասխանն ավարտեցիք շնորհավորական խոսքով, ես կուզենայի անդրադառնաք նաև 25 տարի անկախացած ապրող Հայաստանին:
-Իհարկե, ամենամեծ ձեռքբերումը պետականության կայացումն է և, ընդ որում, այսօր նաև քաղաքական տարբեր շարժառիթների, դեպքերի բերումով՝ երկու հանրապետություն ունենալն է, այսինքն՝ պատկերացնել, որ երկար ժամանակ պետականությունից զրկված լինելով՝ այժմ նաև ունենք երկու հանրապետություն, պետական գերատեսչություններ, պետականաշինարարական ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքներ: Փորձելով հարցին նայել նաև սփյուռքյան հայացքով՝ ուզում եմ կենտրոնանալ մի դիտարկման վրա. բավականին ծավալուն է այսօր Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների կառուցակարգված, ձևաչափերով համագործակցությունը, աշխատանքը, որում մեծ է Սփյուռքի նախարարության դերը, որովհետև այդ հարաբերությունների կառուցակարգման առաջին քայլը Սփյուռքի նախարարության հաստատումն էր և կարծում եմ, որ նախարարությունը լիարժեք ու պատվով կատարում է իր գործառույթները՝ Սփյուռքի ներուժը, մարդուժը ներգրավելով Հայաստանի պետականության կերտման, կայացման և զարգացման գործում: Ես անընդհատ մտածում էի, որ Անկախության 25-ամյակը շատ հատկանշվեց անկախության սերնդի ձեռք բերած հաջողությունների ներկայացումով. բովանդակալից համերգ էր, հրաշալի երեկո, որի բոլոր մասնակիցները, կատարողները մեր Անկախության տարիքի համաչափ էին, այսինքն՝ մինչև 25 տարեկան երիտասարդներ: Ես սկսեցի մտածել, որ Սփյուռքն էլ ունի մինչև Անկախությունը ծնված երիտասարդներ. նախքան Անկախությունը՝ Սփյուռքում մեր սերունդը, մեզնից ավագ սերունդը տարօրինակ զգացողությամբ էր ապրել՝ գիտեր, որ ուներ Հայրենիք՝ Սովետական Հայաստանը, բայց նաև Հայրենիքը միջազգային ընտանիքում իրավակարգային առումով ներկայացված չէր, այսինքն՝ Հայրենիքը կար, սակայն անկախ չէր: Շրջադարձ կատարվեց և, կարծում եմ, որ Սփյուռքի կազմակերպված հոլովույթի ամրագրման, Սփյուռքի քաղաքաքականացման, հայրենակենտրոն Սփյուռք ունենալու, Հայաստանով ապրող Սփյուռք ունենալու այս փիլիսոփայությունն էլ ապահովեց մեր անկախությունը: Սա բյուրեղացման շատ կարևոր մի շրջադարձ էր: Մենք պետք է կարողանանաք անկախության աշխարհագրականորեն բաժանված երկու սերունդները միավորել, և այդ միավորման առանցքային կամուրջը Հայաստանն է: Մենք անկախության փիլիսոփայական սփյուռքյան հայացքն այս ուղղությամբ պետք է նաև ավելի խորացնենք, որովհետև կարծում եմ, որ ոչ միայն ներկան՝ իր արդյունքներով, անցած ուղով, այլև պետք է հեռանկարը պատրաստենք, քանի որ հեռանկարի պատրաստումը պետք է լինի այս միջերիտասարդական հավաքագրումը, այդ հարթության վրա համահայկական հասարակության ձևավորումը, և այդ առաջադրանքը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետությամբ, Հայաստանակենտրոն կառուցակարգված Սփյուռքի գոյությամբ, որում անպայման պետք է ներգրավել երիտասարդությանը:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, «Ազդակ»-ը կարո՞ղ է արդյոք այդ դերը կատարել:
-Անշո՛ւշտ, «Ազդակ»-ը կարող է այդ դերը կատարել, դառնալ այդպիսի հիմնաքարերից մեկը և՛ տեղեկատվական, և՛ վերլուծական, և՛ քննական մտքի զարգացման առումներով, բայց այս սինթեզի մեջ, որն, ի վերջո, պետք է բխի քննարկումներից և մտքերի կուտակումից, շատ կարևոր է նաև մամուլի դերը, որում անվերջ պետք է սերտ հարաբերությունների մեջ մտնեն Հայաստանի և Սփյուռքի լրատվամիջոցները: Այդ ուղղությամբ աշխատում ենք, և ես քիչ առաջ, երբ խոսում էի կառուցակարգված ձևաչափերի մասին, կարծում եմ՝ դրանցից ամենահաջողված օրինակներից մեկը Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ համաժողովների անցկացումն է և այդ համաժողովներն իրականացնող հանձնաժողովների, համակարգող խորհրդի ստեղծումը. իհարկե, կա՛ն այդպիսի համակարգող խորհուրդներ, բայց ավելի իրազեկ կարող եմ խոսել տեղեկատվական ոլորտի մասին, որում ներգրավված են և՛ Արցախից, և՛ Հայաստանից, և՛ Սփյուռքից: Համակողմանի քննարկումները, համաժողովները, մասնագիտական զեկուցումները, ինչպես նաև՝ համաժողովների միջև ընկած ժամանակահատվածը ճիշտ համակարգելու աշխատանքները կնպաստեն վերը նշված առաջադրանքին: Շատ ուրախալի է, որ այս ամենին զուգահեռ տեղի են ունենում Լրագրողների դպրոցի դասընթացները, որոնց երիտասարդներ են մասնակցում աշխարհագրական տարբեր տարածքներից. ես նկատել եմ, որ Սփյուռքի նախարարության հիմնական աշխատանքների առանցքային ուղղությունների թիրախը երիտասարդությունն է: Սա ևս շեշտում է Հայաստանի և Սփյուռքի անկախության սերունդների մտքերի համատեղման, առաջադրանքների նույնացման, մանավանդ՝ այդ առաջադրանքների իրականացման համար միասին աշխատելու միջավայրի ստեղծման կարևորությունը:
-Շատ է խոսվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և պահանջատիրության, Ցեղասպանությունը ժխտելու քրեականացման օրենքների մասին. գրեթե ողջ աշխարհում Հայոց հարցն այլևս դարձել է անշրջելի մի կարևոր հաղթաթուղթ. այսօր նախկին Օսմանյան կայսրությունից աշխարհին ժառանգություն մնացած Թուրքիայում ներքին խժդժություններ են, ներքաղաքական և արտաքին լարված իրավիճակ. ի՞նչ եք կարծում, Թուրքիան կարո՞ղ է արդյոք ստեղծված իրավիճակի արդյունքում թուլանալ, որը ապագայում կնպաստի Հայոց հարցի լուծմանը:
–Ընդհանրապես, եթե նկատի ունենանք քաղաքական և պատմաքաղաքական իրադրությունները, տեսնում ենք, որ ժամանակի ընթացքում կայսրություններ են փլուզվել, ավելի փոքր պետություններ հզորացել են. այս հարափոփոխությունները մենք պատմական հայացքով տեսնում ենք: Այս հարափոփոխ աշխարհը, նաև պետությունների հզորության չափանիշերի ուռճացման կամ փոքրացման արագակշռույթ փոփոխությունը հատկանշում է ժամանակակակից քաղաքական իրադրությունների ընդհանուր դաշտը: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես արտաքին պատվերով պետություններ են քայքայվում ներքին պատերազմներից, թե ինչպես պատերազմներ անցած այլ վայրերում, քաղաքական շարժառիթներից մեկնած, համեմատական խաղաղություն է տիրում, տեսնում ենք, թե ինչպես են փլուզվում տնտեսական կայսրություններ, ինչպես որոշները կայուն են մնում, այսինքն՝ հարափոփոխությունը շատ արագ ընթացք է ստացել և բացառված չէ, որ նաև երեկվա համեմատական չափանիշերով Թուրքիայի հզոր պետությունն այսօր կանգնի շատ լուրջ ճգնաժամի, հնարավոր է՝ նաև մասնատման առջև: Թուրքիայի թիվ առաջին խնդիրը քրդական գործոնն է, և այսօր աշխարհաքաղաքական օրակարգ է նաև ոչ անպայման Քյուրդիստանի ստեղծումը, բայց այդ երազի կամ այդ ընդհանուր տեսլականի գործոնն իբրև խաղաթուղթ օգտագործելը…Թուրքիայի մասնատման տեսությունը ոչ միայն արծարծվում է աշխարհաքաղաքական ուժերի համապատասխան վերլուծական կենտրոնների կողմից, այլև՝ հե՛նց Թուրքիայի ամենաբարձր պաշտոնյայի կողմից. մեկ անգամ չէ, որ նախագահ Էրդողանը խոսել է Թուրքիային սպառնացող վտանգի մասին: Համենայնդեպս, կարծում եմ, որ գերխանդավառվելը քաղաքական տրամաբանությամբ ճիշտ չի լինի: Մենք պետք է կարողանանք մեր դիտանկյունից ճիշտ կանխատեսել իրադարձությունների ուղղությունը, չթերագնահատել ու չգերագնահատել ոչինչ և իրատեսական քաղաքական մոտեցում ունենալ հարցին, և այդ ժամանակ մենք կկարողանանք առավելություններ ձեռք բերել՝ հիշելով, որ քաղաքականության մեջ երբեմն փոփոխությունները շատ կտրուկ և շատ արագ են ընթանում. հիշենք, թե վերջերս ինչ թշնամանքի էին հասել ռուս-թուրքական հարաբերությունները, և ինչպես դրանք փոխվեցին: Կարծում եմ, որ խնդիրը քաղաքական շահերի համատեղելիության կամ հակասման տրամաբանությամբ պետք է դիտարկել և պետք է ճիշտ կողմնորոշվել յուրաքանչյուր ժամանակահատվածում:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, ըստ Ձեզ, Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության ամրապնդման հարցում, երկուստեք, շահեկան առումով առավել սերտացման կարևոր գործոնը ո՞րն է:
-ժողովրդի տեղաբաշխվածության այսօրվա պատկերը մեզ հուշում է, որ մեր
ժողովրդի հստակ մեծամասնությունն ապրում է Սփյուռքում. կա կազմակերպված դասական Սփյուռք, նվազ կազմակերպված Սփյուռք և անտեսանելի Սփյուռք: Այդ անտեսանելի Սփյուռքի հետ ակտիվ աշխատելը բավականին բարդ աշխատանք է, սակայն մանրապատկերներ նկատի ունենալով, Լիբանանի օրինակը տալով՝ մենք այսօր հանդիպում ենք հայերի, ովքեր խառնամուսնությունների բերումով շատ ավելի հեռու են համայնքային կյանքից, բայց Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու իրավունքով, հայկական ծագում ունենալու իրավական դրույթից օգտվելով՝ ինչ-որ կապ են ստեղծում հայկականության հետ: Լինելով Հայաստանի քաղաքացի, սակայն մասնակից չդառնալով համայնքային կյանքին, անգամ հայերեն չիմանալով, հայ մշակույթին չառնչվելով՝ այսօր պատկանելության ինչ-որ փաստաթուղթ ունեն, որը նաև ազդում է նրանց գիտակցության վրա: Ճիշտ աշխատանքի դեպքում սա կարելի է փոխանցել սերնդից սերունդ: Քաղաքացիությունը շատ կարևոր է համահայկական հասարակության ձևավորման գործում, սակայն այն բավարար գործոն չէ: Մարդուժի հավաքագրավումը շատ կարևոր է, մասնագիտության դար է, և մասնագիտական մարդուժը պետք է լիարժեքորեն օգտագործվի այստեղ: Ես հավատում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Հայրենիքն է և՛աշխարհասփյուռ հայության, և՛ հայրենաբնակ հայության: Պետք չէ, որ աշխարհասփյուռ հայության մասնագիտական ներուժի ներառումն ուշանա Հայաստանի Հանրապետության պետական համակարգում:
–Պարո՛ն Գանտահարյան, շատ շնորհակալ եմ բովանդակալից հարցազրույցի և մեզ տրամադրած քաղաքական ինքնատիպ վերլուծությունների համար:

«Вовлечение профессионального потенциала мирового армянства в государственную систему Республики Армения не должно затягиваться»: Шаан Гантаарян
География патриотической деятельности главного редактора одного из ведущих СМ�? Диаспоры ежедневной газеты «Аздак», журналиста, общественно-политического деятеля Шаана Гантааряна охватывает весь мир – всюду, где есть армяне, где затрагивается или спекулируется Армянский вопрос, на политических аренах могучих государств, где Армянский вопрос, Армения, Арцах, Сирия служат мощным козырем и средством определенных соображений и интересов.
Беседа моя с армянином Гантааряном для «Армяне сегодня» – лишь малая «добыча» из драгоценного времени сверхзанятого деятеля, которую охотно представляю вниманию наших читателей.
– Господин Гантаарян, не говорю «Добро пожаловать в Армению» – это Ваш, армянский дом: знаю, что Вы также участвовали в праздновании юбилея 85-летия газеты «Алик». Как охарактеризуете ее – это сугубо ежедневная газета, или очаг, собирающий армян, площадка сотрудничества и общения соотечественников?..
– Поводов хотя и было много, но это мой первый визит в �?ран, и очень близкий сердцу повод, поскольку полагаю, что для представителя СМ�?, особенно печатной прессы, это должно быть праздником. Газета, вопреки трудностям, продолжает свое шествие. Должен сказать, что во всех смыслах праздник получился очень организованный и достойный. «Алик» осуществляет сегодня много функций, и если вчера ее основной миссией  было сохранение армянства, то сегодня она уже осуществляет миссию формирования общественного мнения, противодействия спровоцированной противником дезинформации, верной ориентации людей, правильного освещения проблем. Газета сегодня функционирует в очень чувствительном географическом регионе, где �?ран постепенно выходит из изоляции. В плане  влиятельности фактора �?рана в водовороте бурных средневосточных событий, освещения межгосударственных отношений �?ран-Армения, отношений �?рана с другими средневосточными государствами, военно-политическое присутствие �?рана, которое, в любом случае, полагаю, находится в контексте совместимости армянских и иранских интересов «Алик» является объективным окном верного освещения всего этого, смотря в которое мы можем дать объективную оценку событиям, развернувшимся по разным направлениям.
– Вы это считаете секретом долголетия ежедневной газеты?
– Секрет долголетия… Не следует забывать, что газета имеет идеологический облик, от которого никогда не отступается. «Алик» – официальная газета Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн»,  функционирующая в �?ране, это не сугубо партийная официальная газета, а превратилась в газету всего армянства �?рана и ее 85-летие приветствуется во всех смыслах, желаю, чтобы этот 85-летний «старик» всегда оставался молодым и активным.
– Господин Гантаарян, поскольку ответ на мой вопрос завершили поздравлением, хотела бы, чтобы коснулись и Армении, 25 лет живущей независимо.
– Конечно, самое большое достижение – становление государственности, причем в силу различных политических обстоятельств мы имеем сегодня две республики, то есть представить, что будучи долгое время лишены государственности, сегодня имеем две республики, государственные ведомства, активную и эффективную работу по государственному строительству.  Пытаясь взглянуть на вопрос и с позиций Диаспоры, хочу сконцентрироваться на одном наблюдении: сегодня достаточно масштабно сотрудничество Армения-Диаспора, в чем велика роль Министерства Диаспоры, поскольку первыми шагами в построении этих отношений было создание Министерства Диаспоры, и полагаю, что Министерство в полной мере и достойно выполняет свои функции, вовлекая потенциал Диаспоры в создание и развитие государственности Армении. Я постоянно думал, что к 25-летию независимости  много акцентировались достижения поколения независимости: содержательный концерт, замечательный вечер, все участники которого, исполнители были сверстниками нашей независимости – молодые люди в возрасте до 25 лет. Я начал думать, что Диаспора тоже имеет молодежь, родившуюся до обретения независимости, которая в Диаспоре жила со странным ощущением –  знала, что имеет Родину, Советскую Армению, но ее представленность на международной арене  юридически не была урегулирована. То есть Родина была, но не была независима. Произошел перелом, и полагаю, что именно философия фиксации организованности Диаспоры, ее политизации, наличия Диаспоры, устремленной к Родине и обеспечила нашу независимость. Это был очень важный период кристаллизации. Мы должны суметь объединить два поколения независимости, разделенных географически, и стержнем, мостом этого объединения является Армения. Философский взгляд Диаспоры на независимость мы должны еще более углубить в этом направлении, поскольку полагаю, что не только нынешнее с его результатами и пройденным путем, но и подготовка перспективы, поскольку это должно быть привлечение молодежи, формирование в этой плоскости общеармянского общества, и задача эта обусловлена Республикой Армения, существованием систематизированной Диаспоры, устремленной к Армении, в которую непременно должна быть вовлечена молодежь.
– Господин Гантаарян, способен ли «Аздак» справиться с этой миссией?
– Несомненно, «Аздак» может выполнить эту роль, стать одним из этих столпов – в аспекте и информации, и аналитики, и развития критического мышления, но в этом синтезе, который, в конечном счете, должен вытекать из обсуждений и накопления мыслей, очень важна также роль прессы. В этом процессе должны находиться в постоянном тесном взаимодействии СМ�? Армении и Диаспоры.
В этом направлении мы работаем, и я, как отметил чуть раньше, говоря о систематизированных форматах, полагаю, что одним из самых удачных примеров этого является проведение форумов по инициативе Министерства Диаспоры, а также создание комиссий, координационного совета, осуществляющих эти форумы. Конечно, есть подобные координационные советы, но более подробно могу говорить об информационной сфере, в которую вовлечены представители и Армении, и Арцаха,  и Диаспоры.  Всесторонние обсуждения, форумы, профессиональные доклады, а также работа по верной координации в период  между форумами поспособствуют выполнению вышеуказанной задачи. Очень радует, что параллельно со всем этим происходят курсы журналистов, в которых участвует молодежь из разных уголков мира. Я заметил, что основной мишенью деятельности Министерства Диаспоры является именно молодежь. Это также подчеркивает важность сочетания мышления поколений молодежи Армении и Диаспоры, идентификации задач, особенно создание среды для совместной работы над реализацией этих задач.
– Много говорится о признании, осуждении Геноцида армян, нашем требовании, законах, криминализирующих отрицание Геноцида армян. Почти во всем мире Армянский вопрос стал необратимым, важным козырем. Сегодня в Турции, оставшейся наследием от былой Османской империи, происходят внутренние противостояния, брожения, напряженная внутри- и внешнеполитическая ситуация. Как Вы думаете, вследствие сложившейся ситуации Турция может ослабнуть, что впоследствии поспособствует решению Армянского вопроса?
– Вообще, если учитывать политические и историко-политические события, видим, что в свое время разваливались империи, набирали мощь более мелкие государства. Этот постоянно меняющийся мир, а также стремительно меняющиеся критерии могущества государств или их минимизации указывает общее поле современных политических событий. Мы видим, как по внешнему заказу разлагаются государства от внутренних войн, как в других местах, где прошли войны, исходя из политических побуждений,    царит относительный мир,  видим, как разваливаются экономические империи, а другие остаются стабильными. То есть перемены приобрели очень стремительный темп, и не исключено, что мощное по вчерашним меркам мощное государство Турция сегодня встанет перед серьезным  кризисом, возможно, даже расчленением. Проблемой номер один Турции является курдский фактор, а сегодня геополитической повесткой стало также необязательно создание Курдистана, а кроме того, использование фактора этого общего видения в качестве козыря… Теория раскола Турции не только рассматривается соответствующими аналитическими центрами геополитических сил, но и со стороны самых высокопоставленных чиновников самой Турции: не единожды президент Эрдоган говорил об опасности, угрожающей Турции. Во всяком случае, считаю, что по   политической логик неверно слишком воодушевляться. Мы должны суметь правильно с нашей точки зрения прогнозировать направление событий, не недооценивать и не переоценивать ничего и иметь реалистичный политический подход к вопросу, помня, что перемены в политике происходят порой очень резко и быстро. Вспомним, как недавно обострились русско-турецкие отношения и как они изменились. Полагаю, что вопрос следует рассматривать в логике совместимости или противоречии политических интересов и верно ориентироваться в каждый период времени.
– Господин Гантаарян, по-Вашему, каков наиболее важный фактор в сближении сотрудничества Армения-Диаспора в обоюдно выгодном аспекте?
– Сегодняшняя картина распределения народа подсказывает, что абсолютное большинство нашего народа проживает в Диаспоре. Есть организованная, классическая Диаспора, малоорганизованная Диаспоры и невидимая Диаспора. Работать с этой последней достаточно сложно, однако учитывая миниатюры на примере Ливана сегодня мы встречаем армян, которые в силу смешанных браков весьма далеки от общинной жизни, но имеют право получить гражданство Армении, поскольку имеют армянское происхождение и создают какую-то связь с армянственностью. Будучи гражданами Армении, но не участвуя в общинной жизни, даже не владея армянским, не общаясь с армянской культурой они сегодня имеют некий документ принадлежности, что также влияет на их сознание. В случае правильной работы это можно передать из поколения в поколение. Гражданство очень важно для формирования общеармянского общества, однако это недостаточный фактор. Мобилизация потенциала очень важна, наш век – век специализации, и профессиональный потенциал должен быть здесь полноценно задействован. Я верю, что Республика Армения – Родина и всего мирового армянства, и проживающих здесь. Вовлечение профессионального потенциала мирового армянства в государственную систему Республики Армения не должно затягиваться.
– Господин Гантаарян, большое спасибо за содержательную беседу и предоставленные нам своеобразные политические анализы.