Պոլսահայ բժշկի մտահոգությունը Սփյուռքում հայապահպանությունն է, հայրենիքում՝ Արցախին օգտակար լինելը
Ավստրիայում ապրող պոլսահայ բժիշկ Արա Ուղուրլույանն արդեն 3 տարի է՝ այցելում է Ստեփանակերտ և իրականացնում անոթային անվճար վիրահատություններ, ինչպես նաև վերապատրաստում երիտասարդ մասնագետների, ինչի շնորհիվ անցյալ ամիս, երբ պոլսահայ անոթաբանը դարձյալ Ստեփանակերտ էր այցելել, արցախցի բժիշկներն առաջին անգամ կատարեցին անոթային բարդ վիրահատություններ:
Արա Ուղուրլույանի մտահոգությունը միայն Արցախին օգտակար լինելը չէ: Սփյուռքում կարևորելով հայապահպանությունը՝ նրա անմիջական ջանքերով 2017 թվականին Ավստրիայի Զալցբուրգ քաղաքում հիմնադրվել է հայկական համայնք և դպրոց: Այս թեմաների շուրջ «Հայերն այսօր»-ը զրույցել է Արա Ուղուրլույանի հետ:
– Պարո´ն Արա, Դուք արդեն 2-րդ տարին է՝ այցելում եք Արցախ և վիրահատություններ կատարում: Սա շատ կարևոր առաքելություն է Ձեր կողմից: Ե՞րբ եք նման որոշում կայացրել, և ո՞րն է եղել Ձեր որոշման պատճառը:
– Մոտավորապես երեք տարի առաջ իմ վաղեմի ընկեր, Երևանի բժշկական համալսարանից Գևորգ Յաղջյանն ինձ խնդրեց՝ աջակցել ստեփանակերտցի երիտասարդ անոթային վիրաբույժ Դավիթ Խաչատրյանին՝ վերապատրաստվել Ավստրիայում: Այդպես ես ծանոթացա վիրաբույժ Դավիթ Խաչատրյանի հետ և տեղեկացա Արցախի բժիշկների խնդիրներին: Նաև իմ մեջ ծնունդ առավ Ստեփանակերտ գնալու ու միասին վիրահատություններ կատարելու գաղափարը:
– Այս տարի Ձեր անմիջական հսկողությամբ Արցախի բժիշկներն առաջին անգամ կատարել են բավականին բարդ անոթային վիրահատություններ: Փաստորեն, դուք ո´չ միայն վիրահատություններ եք կատարում, այլև մասնագետների եք վերապատրաստում:
– Երբ 2016 թվականի դեկտեմբերին անոթային վիրահատություններ կատարելու համար ավստրիացի մասնագետներով առաջին անգամ Արցախ գնացինք, մենք չէինք կարող պատկերացնել, թե մեզ ինչ անակնկալներ էին սպասվում: Թեև նախկինում որպես զբոսաշրջիկ երեք անգամ եղել էի Արցախում, բայց առողջապահական բնագավառի մասին որևէ տեղեկություն չունեի: Անկեղծ, ես մի քիչ մտավախություն ունեի, որ իմ ավստրիացի գործընկերների մոտ հնարավոր է ամոթով մնամ, եթե Ստեփանակերտի հիվանդանոցն ու բժշկության որակը եվրոպական մակարդակի համեմատ շատ համեստ լինեին: Սակայն մեծ ուրախությամբ ու հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ հիվանդանոցի մաքրությունը, բժշկական անձնակազմի հմտությունը, արհեստավարժությունը, աշխատասիրությունն ինձ և իմ օտար գործընկերներին զարմացրեց: Եղել են օրեր, երբ մենք, առանց չափազանցնելու, ստիպված ենք եղել 16 ժամ վիրահատություններ կատարել: Բայց բժշկական անձնակազմը, մեզ հետ աշխատող բույժքույրերը, անոթագրության սարքավորման մասնագետները դժգոհության կամ հոգնածության ոչ մի նշույլ ցույց չեն տվել: Իմ ավստրիացի գործընկերներն այս երևույթից շատ էին ազդվել, ու ես էլ, անշուշտ, հպարտ էի, որ կարողացա լավ ներկայացնել իմ ժողովրդիս:
Քանի որ անոթային, ներերակային վիրահատությունները մեծ գումարների հետ են կապված, պարզ է, որ նյութական միջոցների սակավության պատճառով նման վիրահատություններ Արցախում առ այսօր չեն կատարվել: Հետևաբար, մեր բժիշկներն էլ հնարավորություն չեն ունեցել այս բնագավառում զարգանալ:
Ինչպես ասացի, արցախցի մեր երիտասարդ գործընկերները, բժշկական անձնակազմն իրենց աշխատասիրությամբ, նվիրվածությամբ ու այլ առաքինություններով ինձ շատ էր զարմացրել: Այդ պատճառով որոշեցի՝ որպես իմ առաքելության նպատակ, ընտրել երիտասարդ գործընկերներին վերապատրաստելու գործը, որպեսզի նրանք ապագայում կարողանան ինքնուրույն կատարել նման վիրահատություններն առանց իմ ներկայության: Ինչպես մեզ մոտ են ասում՝ ավելի լավ է մեկին ձկնորսություն սովորեցնել, քան տևական ժամանակ ձուկ նվիրել:
– Պարբերաբար լինում եք Արցախում: Ձեր կարծիքով Արցախի առողջապահության բնագավառն ի՞նչ մակարդակի վրա է, և հատկապես ո՞ր ոլորտներին պետք է ուշադրություն դարձնել:
– Անկեղծ, ես Արցախում հիմնականում սրտանոթային և ստորին վերջույթի անոթային հիվանդությունների հետ կապված խնդիրներին եմ ծանոթ: Եթե հաշվի առնենք, որ Արցախում մահացության 40-42 տոկոսի պատճառն անոթային խցանումներն են, ապա արդիական անոթաբուժությունն անհնար է առանց գումարային ներդրումների: Պետությունն ավելի շատ նյութական միջոցներ պետք է հատկացնի այս բնագավառը զարգացնելու համար: Իմ կարծիքով ամենակարևոր հանգամանքն այն է, որ Արցախը կարիք ունի պետության հովանավորությամբ զանգվածային լուրջ պայքար մղել ծխախոտի օգտագործման դեմ, քանի որ սրտանոթային հիվանդությունների ամենահիմնական պատճառներից մեկը ծխախոտի օգտագործումն է:
– Պարո´ն Արա, Արցախում գտնվելիս՝ ժամանակ գտնո՞ւմ եք արցախցիների հետ շփվելու: Ի՞նչ կարծիք ունեք արցախցիների մասին և հատկապես ո՞ր բնավորության գիծն է Ձեզ դուր գալիս:
– Վերջին երկու տարվա այցելություններս միայն մասնագիտական են եղել, դժբախտաբար, իմ արցախցի գործընկերներից բացի Արցախի ժողովրդի հետ շփվելու ժամանակ ու առիթ չեմ ունեցել: Այն մարդիկ, որոնց հետ ես ու իմ ավստրիացի ընկերները տևական կապի մեջ ենք եղել, մեզ այնքան համակրանք ենք ներշնչել, որ իմ գոծընկերները պատրաստակամություն են հայտնել կրկին Արցախ այցելել: Իսկ մեզ հետ աշխատող բժշկական սարքավորումների ընկերության ճապոնացի ներկայացուցիչը խանդավառված հայտնեց, որ ինքն ապագայում պիտի աշխատի, որ իրենց ընկերության բարեգործական բյուջեից հատկացումներ կատարվեն նաև Արցախի անոթաբաններին:
Ինչ վերաբերում է Ստեփանակերտին, ապա առանց չափազանցնելու կարող եմ ասել, որ այն մաքրությամբ, կարգ ու կանոնով ո´չ մի եվրոպական քաղաքի չի զիջում, ինչը ևս իմ ավստրիացի ընկերներին զարմանք պատճառեց:
– Հիշո՞ւմ եք Արցախ կատարած ձեր առաջին այցելությունը: Ի՞նչ տպավորություններ եք ունեցել: Ամեն անգամ Արցախ այցելելիս՝ հատկապես որ վայրում եք սիրում լինել:
– Առաջին անգամ Արցախում եղել եմ 2001 թվականին: Այդ ընթացքում այցելեցի պատմության թանգարան, որն ինձ չափազանց տպավորեց: Հաջորդող տարիներին մի քանի անգամ ևս այցելեցի Արցախ, առիթ ունեցա լինելու Գանձասարում, Վանք գյուղում, Ամարասում և այլ վայրերում: Ամեն անգամ ինձ հետ նոր ընկերներ բերելով՝ նրանց հետ կրկին խանդավառվում եմ:
– Պարո´ն Արա, Դուք նաև հայկական համայնքի ակտիվ անդամներից եք: Ձեր նախաձեռնությամբ Զալցբուրգ քաղաքում հայկական դպրոց է բացվել: Ի՞նչն առիթ դարձավ դպրոցի բացման համար:
– Ես ու կինս 1998 թվականին Վիեննայից տեղափոխվեցինք Զալցբուրգ: Այդ ժամանակ քաղաքում Մերձավոր Արևելքից գաղթած միայն մի քանի հայեր էին ապրում: 90-ականներից սկսած, երբ Հայաստանից զանգվածային արտագաղթ սկսվեց, հետզհետե Զալցբուրգում ևս սկսեցին հայաստանցի ընտանիքներ հայտնվել: Երբ ես սկսեցի նրանց հետ շփվել, ցավով նկատեցի, որ նույնիսկ Հայաստանում ծնված փոքր երեխաները հայերեն գրել ու կարդալ չգիտեն, իսկ դպրոցականներն էլ խոսում էին գերմաներենով աղավաղված հայերենով: Պատկերացրեք, Ցեղասպանության ժամանակ Սիրիայի անապատներում մեր մայրերն ու մեծ մայրերը սոված, ծարավ, մահն արհամարհելով, ավազի վրա մեսրոպյան տառերը գծելով՝ իրենց տկար ու հիվանդ երախաներին մայրենին էին սովորեցնում, բայց այսօր Ավստրիայի խաղաղ երկինքի տակ մեր երախաներն ի վիճակի չէին երկու բառ հայերեն գրել կամ կարդալ: Այս երևույթն ինձ շատ ցավ էր պատճառում, բայց միայնակ ոչինչ անել չէի կարող:
Ինչպես ասում են՝ ամեն ինչ իր ժամանակն ունի: Տարիներ անց ինձ միացան համախոհ հայրենասեր, երիտասարդ ուժեր և միասին հիմնեցինք Զալցբուրգի ու շրջակայքի հայ համայնքը, որը 2017 թվականի մայիսին օրինապես վավերացվեց Զալցբուրգի նահանգի պետական կառույցների կողմից: Մեր հիմնական նպատակը հայապահպանությունն է, ինչն առանց դպրոցի հնարավոր չէ: Մենք բարեբախտություն ունենք, որ մեր համայնքում կան անձնվեր ուսուցչուհիներ, որոնց անշահախնդիր աշխատանքի շնորհիվ համայնքի կազմավորման առաջին իսկ օրից սկսեց կազմավորվել նաև դպրոցն իր երկու դասարաններով: Այժմ վեց տարեկանից մինչև քսան տարեկան 26 աշակերտ ամեն կիրակի հաճախում են կիրակնօրյա հայկական վարժարան:
Արդեն բոլորեցինք մեր ուսումնական առաջին տարին: Ուրախությունս անսահման է, երբ տեսնում եմ, որ մեր փոքրիկ երեխաները հայերեն են գրում ու կարդում: Մենք հարուստ համայնք չենք, պետությունից որևէ աջակցություն չենք ստանում, մեր կարիքները հոգում ենք միայն մեր անդամների անդամավճարով: Միակ աջակցությունը եղել է Հայաստանի սփյուռքի նախարարության հայերեն գրքերի նվիրատվությունը, որի առիթով ուզում եմ մեր անկեղծ շնորհակալությունը հայտնել նախարարությանն ու հայրենի պետությանը:
– Եվ վերջին հարցը. պարո´ն Արա,. կպատմե՞ք Ձեր արմատների մասին: Որտեղի՞ց են Ձեր նախնիները և ե՞րբ եք հաստատվել Ավստրիայում:
– Ես ծնվել եմ Թուրքիայի հայաշունչ Պոլիս քաղաքում: Ծնողներս պոլսեցի էին, բայց նրանք եղել են գաղթականի զավակներ: Մորս մայրը վանեցի է, հայրը՝ օրդոցի, վերջինս Տրապիզոնին կից հայաբնակ քաղաք էր: Հայրական մեծ հայրս կեսարացի էր, մեծ մայրս՝ դարդանելցի: Բոլորը 20-րդ դարասկզբի արհավիրքները վերապրելով՝ հաստատվել էին Պոլիսում:
Ես շատ հպարտ եմ իմ նախնիներով ու երախտապարտ նրանց հիշատակի առաջ: Հայրենիքի հանդեպ սերը ժառանգել եմ իմ ծնողներից, քանի որ հայրս՝ Կարպիս Ուղուրլույանը, Թուրքիայում առաջին ձեռներեցն է եղել, որը Թուրքիայից դեպի Հայաստան առաջին զբոսաշրջիկների խմբերի այցելություններն է կազմակերպել և 1971 թվականից սկսած, տարին 2-3 անգամ, Հայաստան է այցելել:
Երբ 19 տարեկան էի, հայրս ինձ Վիեննա ուղարկեց՝ ուսում ստանալու: Վիեննայի բժշկական համալսարանն ավարտելուց հետո՝ ներքին հիվանդությունների մասնագիտության մեջ հմտացա, իսկ ավելի ուշ, մասնագիտացա անոթային դոպպլեր ձայնագրության և ներանոթային վիրահատությունների ուղղությամբ: Երկար տարիներ Վիեննայի կենտրոնական համալսարանի հիվանդանոցում պաշտոնավարելուց հետո՝ 1998 թվականին տեղափոխվեցի Զալցբուրգ:
Վերջում կուզեմ հավելել, որ երկու ամիս հետո՝ օգոստուսին, կրկին Հայաստան պիտի գամ և, անշուշտ, Արցախ էլ պիտի այցելեմ, այս անգամ՝ ընտանիքով: Թեպետ այդպիսի ծրագիր չունեի, բայց Հայաստանում ծավալված վերջին իրադարձություններից ու ժողովրդավար կարգերի հաստատումից շատ ազդված՝ երկու աղջիկներս ու կինս, ինքնաբերաբար, ցանկություն հայտնեցին Հայաստան գալ, ինչին ես ուրախությամբ ընդառաջեցի:

Заботы константинопольского врача-армянина: в Стамбуле – сохранение армянства, на Родине – быть полезным Арцаху
Проживающий в Австрии константинопольский врач, армянин Ара Угурлуян уже три года посещает Степанакерт и вместе с арцахскими специалистами проводит бесплатные операции на сосудах, а также переподготавливает молодых специалистов, благодаря чему в прошлом месяце, когда константинопольский армянин, сосудистый хирург вновь посетил Степанакерт, арцахские врачи впервые выполнили сложные сосудистые операции.
Заботы Ара Угурлуяна – не только быть полезным Арцаху. Считая важным сохранение армянства в Диаспоре, его непосредственными усилиями в Австрийском городе Зальцбург в 2017 году были основаны армянская община и школа. На эти темы – беседа «Армяне сегодня»  с Ара Угурлуяном.
– Господин Ара, уже второй год Вы посещаете Арцах и делаете операции. Это очень важная миссия с Вашей стороны. Когда приняли такое решение и что послужило поводом к нему?
– Примерно три года назад мой давний друг, Геворг Ягджян из Ереванского медицинского университета попросил меня помочь молодому степанакертскому сосудистому хирургу Давиду Хачатряну пройти переподготовку в Австрии. Так познакомился с хирургом Давидом Хачатряном и узнал о проблемах арцахских врачей. Во мне родилась идея поехать в Степанакерт и вместе проводить операции.
– В нынешнем году под Вашим непосредственным контролем арцахские врачи впервые выполнили достаточно сложные сосудистые операции. Фактически, Вы не только делаете операции, но и готовите специалистов.
– Когда в декабре 2016 года мы с австрийскими специалистами впервые приехали в Арцах, чтобы делать сосудистые операции, не могли представить, какие сюрпризы нас ожидают. Хотя прежде туристом трижды бывал в Арцахе, но о сфере здравоохранения никаких сведений не имел. �?скренне говоря, было небольшое опасение, что опозорюсь перед моими австрийскими коллегами, если Степанакертская больница и   качество медицины окажутся по сравнению с европейским уровнем слишком скромными. С великой радостью и гордостью могу, однако, сказать, что чистота больницы, навыки, профессионализм, трудолюбие медицинского персонала поразили меня и моих иностранных коллег. Бывали дни, когда мы, без преувеличения, вынуждены были проводить операции в течение 16 часов. Однако медицинский персонал, работавшие с нами медсестры, специалисты по сосудистому оборудованию не проявляли ни малейших признаков недовольства или усталости.   Мои австрийские коллеги были крайне впечатлены этим явлением. �? я, конечно, гордился тем, что смог хорошо представить мой народ.
Поскольку сосудистые, внутривенные операции сопряжены с большими затратами, ясно, что ввиду ограниченности материальных средств подобные операции в Арцахе до сего дня не проводились. Соответственно, и врачи наши не имели возможности развиваться в этой области.
Как уже говорил, наши молодые арцахские коллеги, медицинский персонал своим трудолюбием, преданностью и другими качествами меня крайне поразили. Поэтому решил избрать в качестве цели моей миссии переподготовку молодых коллег, чтобы в дальнейшем они могли самостоятельно выполнять   подобные операции без моего присутствия. Как говорят у нас, лучше научить человека ловить рыбу, чем постоянно дарить рыбу.
– Периодически бываете в Арцахе. По Вашему мнению, на каком уровне здравоохранение Арцаха, и каким сферам нужно уделить особое внимание?
– Честно говоря, в Арцахе я знаком с проблемами, связанными с сердечно-сосудистыми заболеваниями и сосудистыми заболеваниями нижних конечностей. Если учесть, что причинами смертности в Арцахе на 40-42 процента является закупорка сосудов, то современное лечение сосудов невозможно без финансовых вливаний. Государство должно выделять больше финансовых средств в развитие этой сферы. Мне кажется, самое главное – что Арцах нуждается в серьезной борьбе под патронатом государства против курения, поскольку одной из главнейших причин сердечно-сосудистых заболеваний  является именно курение.
– Господин Ара, находясь в Арцахе, находите время общаться с арцахцами. Каково Ваше мнение об арцахцах, и какая черта характера больше всего нравится Вам?
– Визиты последних двух лет были исключительно профессиональными. К сожалению, помимо арцахских коллег ни времени, ни поводов к общению с арцахским народом не возникало. Люди, с которыми я и мои австрийские коллеги были связаны продолжительное время, внушили нам такую симпатию, что мои коллеги изъявили готовность вновь приехать в Арцах. А работавший с нами японский представитель компании медицинского оборудования воодушевленно сообщил, что намерен в будущем работать над тем, чтобы их компания выделила из благотворительного бюджета средства для арцахских сосудистых специалистов.
Что касается Степанакерта, то без преувеличения могу сказать, что своей чистотой, порядком он не уступает ни одному из европейских городов, что также поразило моих австрийских коллег.
– Помните Ваш первый визит в Арцах? Каковы были впечатления? В каких местах любите бывать, посещая Арцах?
– Впервые побывал в Арцахе в 2001 году. Тогда посетил Музей истории, который оказал на меня большое впечатление. В последующие годы также несколько раз бывал в Арцахе, посещал Гандзасар, Амарас, побывал в селе Ванк и других местах. Каждый раз привозя с собой новых друзей, вместе с ними вновь и вновь вдохновляюсь.
– Господин Ара, Вы также являетесь активным членом армянской общины. По Вашей инициативе в городе Зальцбург открылась армянская школа. Что послужило поводом к открытию школы?
– Мы с супругой в 1998 году переехали из Вены в Зальцбург. В то время в городе проживало всего несколько армян – мигрантов из Ближнего Востока.  Начиная с 90-х годов, когда началась массовая миграция из Армении, в Зальцбурге  также начали постепенно появляться семьи из Армении. Когда я начал общаться с ними, с сожалением заметил, что даже родившиеся в Армении маленькие дети не умеют читать и писать по-армянски, а школьники говорили на немецком или искаженном армянском. Представьте: в годы Геноцида в сирийских пустынях наши бабушки и матери – голодные, мучимые жаждой, пренебрегая смертью, выводя  на песке месроповские буквы учили своих слабых и больных детей родному языку, но сегодня под мирным австрийским небом наши дети не способны были написать или прочитать два слова на армянском. Это явление причиняло мне огромную боль, но в одиночку я ничего сделать не мог.
Как говорится, всему свое время. Спустя годы ко мне присоединились молодые патриотичные единомышленники и мы вместе основали армянскую общину Зальцбурга и его окрестностей, которая в мае 2017 года была официально зарегистрирована государственными структурами  Зальцбурга. Основная наша цель – сохранение армянства, что без школы невозможно. Нам повезло, что в нашей общине есть преданные педагоги, благодаря бескорыстной работе которых с первого же дня формирования общины  начала формироваться и школа с ее двумя классами. Ныне 26 учеников в возрасте от 6 до 20 лет каждое воскресенье посещают воскресную армянскую гимназию.
Завершился уже наш первый учебный год. Радость моя безгранична, когда вижу,  как наши малыши пишут и читают на армянском. Мы небогатая община, никакого содействия от государства не получаем, свои проблемы решаем исключительно за счет наших членских взносов. Единственным подспорьем стал подарок армянских книг от Министерства Диаспоры Армении, в связи с чем хочу выразить нашу искреннюю благодарность Министерству и родному государству.
– �? последний вопрос, господин Ара. Расскажете о Ваших  корнях. Откуда родом Ваши предки и когда обосновались в Австрии?
– Я родился в пропитанном армянственностью турецком городе Константинополь. Родители родились там, но были детьми беженцев. Бабушка по матери была из Вана, отец – из Ордо, армянонаселенного города неподалеку от Трапезунда. Дедушка по отцу был из Кесарии, бабушка – из Дарданелл. Все, пережив ужасы начала XX века, обосновались в Константинополе.
Я очень горжусь своими предками и признателен их памяти. Любовь к родине унаследовал от родителей, поскольку отец, Карпис Угурлян, был в Турции из тех предпринимателей, которые организовали первые туристические группы из Турции в Армению и начиная с 1971 года 2-3 раза в год посещал Армению.
Когда мне исполнилось 19 лет, отец отправил меня в Вену получить образование. По окончании Венского медицинского университета специализировался на внутренних болезнях, а позднее – на внутривенных операциях. Долгие годы проработав в больнице Центрального университета Вены, в 1998 году перебрался в Зальцбург.
В завершение же хотел бы добавить, что через два месяца, в августе вновь собираюсь приехать в Армению, и конечно, непременно побываю в Арцахе – на этот раз с семьей. Хотя подобных планов не было, но после последних событий в Армении, крайне впечатленный утверждением демократического строя  две дочери и супруга изъявили желание приехать в Армению, на что я с радостью согласился.