Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի կանայք կմասնակցեն խոհարարական դասընթացների
Թուրքիայի զարգացման նախարարության աջակցությամբ սահմանամերձ Հաթայ քաղաքում բացվել են խոհարարական դասընթացներ, որոնք ընթանալու են «Պատմությունից եկած համեր» խորագրի ներքո։
Ընդհանուր 550 ժամ տևող դասընթացներին Հաթայի Սամանդաղ շրջանում գտնվող հայկական Վաքըֆլը գյուղից մասնակցելու է 28 կին։ Ի դեպ, Վաքըֆլըն Թուրքիայի միակ հայկական գյուղն է։
Դասընթացների ժամանակ հայ կանայք պատրաստելու են ավանդական տոլմա և մի շարք այլ ուտեստներ:
Նշյալ ծրագրին իր աջակցությունն է հայտնել Հաթայում գտնվող հայկական ուղղափառ եկեղեցու հիմնադրամը։ Վերջինիս նախագահ Ջեմ Չափարի խոսքերով՝ այս նախագծի համար հայկական եկեղեցուն հատկացվել է 198.000 թուրքական լիրա (մոտ 42.000 դոլար)։

Женщины единственного в Турции армянского села примут участие в кулинарных курсах
При содействии Министерства развития Турции в приграничном города Гатай открылись кулинарные курсы под девизом «Вкусы, идущие из истории».
В длящихся в общей сложности 550 часов курсах из армянского села Вакфл района Самандах Гатая примут участие 28 женщин. Кстати, Вакфл – единственное армянское село Турции.
В ходе курсов женщины-армянки приготовят традиционную толму и ряд других блюд.
О содействии указанной программе заявил фонд Армянской Православной церкви Гатая. По словам президента последнего Джема Чапара, для этого проекта армянской церкви выделено 198 тысяч турецких лир (около 42 тысяч долларов).