Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի կանայք կմասնակցեն խոհարարական դասընթացների
Թուրքիայի զարգացման նախարարության աջակցությամբ սահմանամերձ Հաթայ քաղաքում բացվել են խոհարարական դասընթացներ, որոնք ընթանալու են «Պատմությունից եկած համեր» խորագրի ներքո։
Ընդհանուր 550 ժամ տևող դասընթացներին Հաթայի Սամանդաղ շրջանում գտնվող հայկական Վաքըֆլը գյուղից մասնակցելու է 28 կին։ Ի դեպ, Վաքըֆլըն Թուրքիայի միակ հայկական գյուղն է։
Դասընթացների ժամանակ հայ կանայք պատրաստելու են ավանդական տոլմա և մի շարք այլ ուտեստներ:
Նշյալ ծրագրին իր աջակցությունն է հայտնել Հաթայում գտնվող հայկական ուղղափառ եկեղեցու հիմնադրամը։ Վերջինիս նախագահ Ջեմ Չափարի խոսքերով՝ այս նախագծի համար հայկական եկեղեցուն հատկացվել է 198.000 թուրքական լիրա (մոտ 42.000 դոլար)։

Women of Turkey’s only Armenian village to participate in culinary courses
With the support of the Turkish Ministry of Tourism, Turkey’s bordering city of Hatay is offering culinary courses under the title “Tastes from History”.
The 550-hour courses will gather 28 women from the Armenian Vakifli village located in the Samandagh district of Hatay. As a matter of fact, Vakifli is the only Armenian village in Turkey.
During the courses, the Armenian women will be making the traditional Armenian dolma and several other dishes.
The Foundation of the local Armenian Orthodox Church has expressed its support to the initiative. According to President of the Foundation Cem Capar, the Armenian Church has received 198,000 Turkish lira (approximately $42,000) for implementation of this project.