Ստամբուլի դատախազությունը Հայոց ցեղասպանություն վերաբերյալ վճիռ է կայացրել
Ստաբուլի դատախազությունը որոշում է կայացրել, որ «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը խոսքի և մտքի ազատության սահմաններում է:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ բերման ենթարկված Լեման Յուրթսեվերի, Ժիյան Թոսունի և Գամզե Օզդեմիրի նկատմամբ կիրառվել էին ֆիզիկական և հոգեկան բռնություններ: Նրանք «Մարդու իրավունքների միության» կողմից կազմակերպված միջոցառման ժամանակ ցուցանակներ և ցեղասպանության զոհերի նկարներ էին պահել իրենց ձեռքին:
Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը նրանց նկատմամբ հետաքննություն էր սկսել «ժողովրդի մեջ ատելություն և թշնամություն հրահրելու» մեղադրանքով:
Հետաքննության արդյունքները հրապարակելիս դատախազը հայտնել է, որ կասկածյալների նկատմամբ քրեական հեդապնդման համար հիմքեր չկան: Նա նաև հղում է արել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներին՝ նշելով, որ «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը մտքի և խոսքի ազատության սահմաններում է:
Դատախազության այդ որոշումից հետո Մարդու իրավունքների միությունը հայտարարություն է տարածել՝  նշելով, որ այդ որոշումը կարևոր է դիտարկել քաղաքական կամքի դրսևորման տեսանկյունից:
«Տեսնում եք, թե, միջազգային համաձայանագրերն անտեսելով, Թուրքիան ուր է հասել մտքի և խոսքի ազատության տեսանկյունից: Հարյուրավոր մարդիկ այլակարծության համար բանտերում են: Մեզ համար կարևոր է, որ դատախազության ընդունած որոշումը քաղաքական կամքի տեսանկյունից դիտարկվի: Այսուհետև ամեն ապրիլի 24-ին նվիրված միջոցառումների ժամանակ մեզ մոտ ենք պահելու այս որոշումը, որպեսզի ցույց տանք այն պաշտոնյաներին, ովքեր կփորձեն խոչընդոտել մեր գործողությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Прокуратура Стамбула вынесла вердикт за выражение Геноцид армян
Прокуратурой Стамбула принято решение о том, что выражение «Геноцид армян» не выходит за рамки свободы слова и мысли.
Отметим, что в отношении подвергнутых приводу во время мероприятия, посвященного памяти жертв Геноцида армян, Лемана Юртсевера, Жияна Тосуна и Гамзе Оздемира были применены физическое и психологическое насилие. Во время мероприятия, организованного «Союзом прав человека», они несли плакаты и фотографии жертв Геноцида армян.
Генеральная прокуратура Стамбула начала расследование в их отношении по обвинению в «разжигании в народе ненависти и вражды».
Оглашая результаты расследования, прокурор сообщил, что оснований для уголовного преследования в отношении подозреваемых нет. Он также сослался на решение Европейского суда по правам человека, отметив, что выражение «Геноцид армян» не выходит за рамки свободы слова и мысли.
После этого решения прокуратуры Союз по правам человека распространил заявление, отметив, что это решение важно рассматривать в аспекте проявления политической воли.
«Видите, куда добралась Турция, пренебрегая международными соглашениями, в аспекте свободы мысли и слова. Сотни людей пребывают в тюрьмах за инакомыслие. Для нас важно, чтобы принятое прокуратурой решение рассматривалось в аспекте политической воли. Отныне каждый раз во время мероприятий, посвященных 24 апреля, мы будем держать при себе это решение, дабы показать чиновникам, которые попытаются препятствовать нашим действиям», – говорится в заявлении.