Ստամբուլի դատախազությունը Հայոց ցեղասպանություն վերաբերյալ վճիռ է կայացրել
Ստաբուլի դատախազությունը որոշում է կայացրել, որ «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը խոսքի և մտքի ազատության սահմաններում է:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ բերման ենթարկված Լեման Յուրթսեվերի, Ժիյան Թոսունի և Գամզե Օզդեմիրի նկատմամբ կիրառվել էին ֆիզիկական և հոգեկան բռնություններ: Նրանք «Մարդու իրավունքների միության» կողմից կազմակերպված միջոցառման ժամանակ ցուցանակներ և ցեղասպանության զոհերի նկարներ էին պահել իրենց ձեռքին:
Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը նրանց նկատմամբ հետաքննություն էր սկսել «ժողովրդի մեջ ատելություն և թշնամություն հրահրելու» մեղադրանքով:
Հետաքննության արդյունքները հրապարակելիս դատախազը հայտնել է, որ կասկածյալների նկատմամբ քրեական հեդապնդման համար հիմքեր չկան: Նա նաև հղում է արել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներին՝ նշելով, որ «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը մտքի և խոսքի ազատության սահմաններում է:
Դատախազության այդ որոշումից հետո Մարդու իրավունքների միությունը հայտարարություն է տարածել՝  նշելով, որ այդ որոշումը կարևոր է դիտարկել քաղաքական կամքի դրսևորման տեսանկյունից:
«Տեսնում եք, թե, միջազգային համաձայանագրերն անտեսելով, Թուրքիան ուր է հասել մտքի և խոսքի ազատության տեսանկյունից: Հարյուրավոր մարդիկ այլակարծության համար բանտերում են: Մեզ համար կարևոր է, որ դատախազության ընդունած որոշումը քաղաքական կամքի տեսանկյունից դիտարկվի: Այսուհետև ամեն ապրիլի 24-ին նվիրված միջոցառումների ժամանակ մեզ մոտ ենք պահելու այս որոշումը, որպեսզի ցույց տանք այն պաշտոնյաներին, ովքեր կփորձեն խոչընդոտել մեր գործողությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Istanbul’s Prosecutor General’s Office renders decision on the expression “Armenian Genocide”
The Prosecutor General’s Office of Istanbul has rendered a decision stating that the expression “Armenian Genocide” is within the boundaries of freedom of speech and expression.
Let us mention that Leman Yurtsever, Zhiyan Tosoun and Gamze Ozdemir, apprehended during an event dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, have been physically and mentally assaulted. They held signs and photos of the victims of the Armenian Genocide in their hands during the event organized by the Human Rights Association.
The Prosecutor General’s Office of Istanbul had launched an investigation and charged them with “provoking hatred and enmity among the people”.
When announcing the results of the investigation, the prosecutor reported that there were no grounds for criminal persecution against the suspects and cited the rulings of the European Court of Human Rights, stating that the expression “Armenian Genocide” is within the boundaries of freedom of speech and expression.
In the wake of the decision of the Prosecutor General’s Office, the Human Rights Association issued a statement stating that it is important to view this decision from the perspective of expression of political will.
“From the perspective of freedom of speech and expression, we see how far Turkey has reached by neglecting international treaties. Hundreds of people are in jail for dissidence. It is important for us to see that the decision of the Prosecutor General’s Office is viewed from the perspective of political will. From now on, we will state this decision during the events dedicated to April 24th every year so that we can show it to the officials who try to hinder our actions,” the statement reads.