Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Մադրիդում
Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի կապակցությամբ Մադրիդում այս օրերին տեղի են ունենում մի շարք միջոցառումներ, որոնց շրջանակներում ապրիլի 22-ին Իսպանիայի կաթոլիկ եկեղեցու կողմից մատուցվեց պատարագ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Պատարագին իրենց մասնակցությունը բերեցին Մադրիդում Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցիչ Շնորհք աբեղա Սարգսյանը և Մադրիդում գործող «Վերածնունդ» եկեղեցական երգչախումը, որը պատարագի ընթացում կատարեց մի շարք հայկական շարականներ:
Ապրիլի 23-ին տեղի ունեցավ նույն թեմայով դասախոսություն-քննարկում, որին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԻԹ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ավետ Ադոնցը, ով կարևորեց նման միջոցառումների անցկացումը՝ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների ճանաչման և դատապարտման համատեքստում, շեշտեց նաև նման միջոցառումների տեղեկատվական կարևոր գործառույթը:
Ապրիլի 22-24-ը Մադրիդում այցելուների համար բաց է «Հայոց ցեղասպանությունն` արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին» ֆոտոցուցադրությունը, որի նյութերը տրամադրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
Միջոցառումներին մասնակցում են մեծ թվով իսպանացիներ, թեմայով հետաքրքրվող հետազոտողներ, համալսարանական և ԶԼՄ շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումները կազմակերպվել են Մադրիդի Հայ Տուն մշակութային միության, Մադրիդում Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցչության և ՀՀ դեսպանության համագործակցությամբ:

Мероприятия в Мадриде, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян
В связи со 103-й годовщиной Геноцида армян в Мадриде в эти дни проходит ряд мероприятий, в рамках которых  22 апреля Католическая церковь �?спании совершила Литургию, посвященную памяти жертв Геноцида армян. В ней участвовали представитель Армянской Апостольской церкви в Мадриде инок Шнорк Саркисян и церковный хор «Верацнунд», исполнивший ряд армянских шараканов.
Лекция-обсуждение на ту же тему состоялась 23 апреля, на которой с приветственной речью выступил Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Королевстве �?спания Авет Адонц, отметивший важность проведения подобных мероприятий в контексте признания и осуждения совершенных против человечества преступлений.
В Мадриде 22-24 апреля открыта для посетителей фотовыставка «Геноцид армян – на первых страницах зарубежной прессы», материалы которой предоставил Музей-институт Геноцида армян.
В мероприятиях принимают участие большое число испанцев, интересующиеся темой исследователи, представители университетских кругов и СМ�?.
Мероприятия организованы в сотрудничестве Дома армянской культуры Мадрида, представительства Армянской Апостольской церкви и посольства РА в �?спании.