«Նախընտրում եմ խոսել ներկայի ու ապագայի մասին». Սփյուռքի նախարար
Մայիսի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Համազգայինի Լիբանանի «Գասպար Իփէկեան» թատերախմբի պատվիրակությանը, որի կազմում էին պատասխանատու Մարտիկ Դեմիրճյանը, բեմադրիչներ Սուրեն Խտշյանը և Հակոբ Տեր-Ղուկասյանը, թատերախմբի ներկայացուցիչներ` Ժան Բեքերեճյանը եւ Փաթիլ Քալաջյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց այցելության համար: «Ծանոթ եմ թատերախմբի պատմությանը, ազգանվեր գործունեությանը, որն ուղղված է հայապահպանությանը: Նոր կառավարությունը ևս կարևորում է այն անգնահատելի ներդրումը, որ ունեցել եք նաև մշակութային ավանդույթների պահպանման գործում: Նախընտրում եմ խոսել ներկայի և ապագայի մասին: Անշուշտ, շարունակելու և ընդլայնելու ենք համագործակցությունը: Մեր օրակարգում առաջնային հարց է հայրենադարձությունը: Օրեցօր ավելի ու ավելի կզգաք մեր հոգատարությունը: Շարունակեք նույն ոգով իրականացնել ձեր առաքելությունը»:
Թատերախմբի պատասխանատու Մարտիկ Դեմիրճյանը շնորհակալություն հայտնեց աջակցության համար և նշեց, որ «Գասպար Իփէկեան» թատերախմբի առաքելությունը հայ լեզուն անաղարտ պահելն է, հայկական ավանդույթները ամրապնդելը և հայ մշակույթը տարածելը: Թատերախումբը եղել է աշխարհի տարբեր մայրցամաքներում և ելույթներ է ունեցել մեծ բեմահարթակներում և երբևիցե չի եղել Մայր Հայրենիքում: ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության նախաձեռնությամբ թատերախումբը անդրանիկ հյուրախաղերով հանդես է գալիս Հայաստանում: Մայիսի 23-ին և 24-ին երկու ներկայացում է ունեցել Գյումրու Վարդան Աճեմյան թատրոնում և մայիսի 25-ին և 26-ին երկու ներկայացում է բեմադրվելու Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնում: Սիրով կսպասենք Ձեր այցելությանը:
Մեծ խանդավառությամբ ընդունեցինք Հայաստանում կատարված փոփոխությունները, լավատեսական մթնոլորտ է ամենուր: Հուսանք, որ մեր երազած Հայրենիքը կունենանք: Դրանից մեծ նվեր չկա մեզ համար»:

Diaspora Minister: “I prefer to talk about the present and the future”
On May 25, RA Minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan received the delegation of the Kasbar Ipegian Theater Company of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Lebanon Chapter, including correspondent Mardig Demirjian, stage directors Souren Khdeshian and Hagop Der-Ghoukassian, as well as the theater company’s representatives, including Jean Bekerejian and Patil Kalajian.
Greeting the guest, the Minister expressed gratitude for the visit. “I am aware of the theater company’s history and its pro-national efforts aimed at preserving the Armenian identity. The new government of Armenia also attaches importance to the inappreciable contributions that you have made to the preservation of the cultural traditions of the Armenians. I prefer to talk about the present and the future. Indeed, our cooperation will continue and expand. Repatriation is the primary issue on our agenda. You will feel our generosity more and more each day. Continue to carry out your mission with the same spirit.”
The theater company’s correspondent Mardig Demirjian expressed gratitude for the support and stated that the mission of the Kasbar Ipegian Theater Company is to preserve the purity of the Armenian language, reinforce Armenian traditions and disseminate Armenian culture. The theater company has been to different continents and given performances on big stages, but has never been to the Mother Homeland. At the initiative of the RA Ministry of Diaspora and Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, the theater company is giving its first performances in Armenia. On May 23 and 24, the theater company performed twice at Vardan Atchemyan Theater of Gyumri, and on May 25 and 26, two plays will be presented at Sos Sargsyan Hamazgayin Theater. It would be our pleasure to see you there.
We accepted the changes in Armenia with great excitement. There is optimism everywhere. We hope to see the homeland of our dreams. There is no greater gift for us.”