Սփյուռքում անցկացվելու են Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված մի շարք միջոցառումներ
Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված Սփյուռքում մի շարք միջոցառումներ են նախատեսվում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
Նրա խոսքով՝ դեռ մի քանի ամիս առաջ Սփյուռքի բազմաթիվ համայնքներում ձևավորվել են հանձնաժողովներ, որտեղ ներգրավվել են կուսակցություններ, տարբեր միություններ: «Ես կարծում եմ, որ հարյուրամյակը չպետք է սահմանափակել միայն այս ամսվա, կամ այս տարվա կտրվածքով: Անհրաժեշտ է գիտական, քաղաքական ախիվային փաստաթղթերի հետ կապված շարունակել քննարկումները»,-ասաց նա:
Գանտահարյանը նշեց, որ մայիսի 30-ին Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակի միջոցառումների շրջանակներում կմեկնարկի Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը: «Համաժողովի ընդհանուր թեման Հայոց պետականությունն է լինելու, որին մասնակցելու են Սփյուռքի տարբեր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Համաժողովը Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ է»,-ընդգծեց Գանտահարյանը, հավելելով, որ անդրադարձ կկատարվի նաև Առաջին Հանրապետության ժամանակահատվածում լույս տեսած մամուլին, պետականությանը: Սփյուռքից եկած լրագրողները հանդիպումներ ունենալու առիթ կունենան հայաստանյան գերատեսչությունների ղեկավարների հետ:

Several events dedicated to 100th anniversary of First Republic of Armenia will be held in the Diaspora
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/05/գանտահարյան.jpg)
Armenians in the Diaspora are planning a number of events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia. This is what Editor-in-Chief of Aztag Armenian Daily Shahan Kandaharian said during a press conference hosted by Armenpress.
According to him, a couple of months ago, several Armenian communities of the Diaspora set up committees that consist of members of political parties, as well as unions, societies and associations. “I think the 100th anniversary should not just be celebrated throughout May or throughout this year. It is necessary to continue discussions on archival documents, including academic and political documents,” he said.
Kandaharian stated that the 9th Pan-Armenian Forum of Journalists is set to kick off on 30 May as part of the events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia. “The main theme of the forum will be Armenian statehood. The forum will gather representatives of various mass media outlets of the Armenian Diaspora. The forum will be held at the initiative of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia,” Kandaharian emphasized, adding that the participants of the forum will reflect on the newspapers published in the period of the First Republic and Armenian statehood. Diaspora Armenian journalists will have meetings with the heads of Armenian government agencies.