Սփյուռքում անցկացվելու են Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված մի շարք միջոցառումներ
Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված Սփյուռքում մի շարք միջոցառումներ են նախատեսվում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
Նրա խոսքով՝ դեռ մի քանի ամիս առաջ Սփյուռքի բազմաթիվ համայնքներում ձևավորվել են հանձնաժողովներ, որտեղ ներգրավվել են կուսակցություններ, տարբեր միություններ: «Ես կարծում եմ, որ հարյուրամյակը չպետք է սահմանափակել միայն այս ամսվա, կամ այս տարվա կտրվածքով: Անհրաժեշտ է գիտական, քաղաքական ախիվային փաստաթղթերի հետ կապված շարունակել քննարկումները»,-ասաց նա:
Գանտահարյանը նշեց, որ մայիսի 30-ին Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակի միջոցառումների շրջանակներում կմեկնարկի Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը: «Համաժողովի ընդհանուր թեման Հայոց պետականությունն է լինելու, որին մասնակցելու են Սփյուռքի տարբեր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Համաժողովը Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ է»,-ընդգծեց Գանտահարյանը, հավելելով, որ անդրադարձ կկատարվի նաև Առաջին Հանրապետության ժամանակահատվածում լույս տեսած մամուլին, պետականությանը: Սփյուռքից եկած լրագրողները հանդիպումներ ունենալու առիթ կունենան հայաստանյան գերատեսչությունների ղեկավարների հետ:

В Диаспоре будет проведен ряд мероприятий, посвященных 100-летию Первой Армянской Республики
В Диаспоре планируется ряд мероприятий, посвященных 100-летию Первой Армянской Республики. На встрече с журналистами в пресс-центре «Арменпресс» об этом сообщил главный редактор газеты «Аздак» Шаан Гантаарян.
По его словам, еще несколько месяцев назад во многих общинах были сформированы комиссии, в которые вовлечены партии, союзы. «Я думаю, празднование 100-летия не должно ограничиваться в разрезе этого месяца или года. Необходимо продолжать обсуждения, связанные с научными, политическими архивными документами», – сказал он.
Гантаарян отметил, что в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Первой Армянской Республики 30 марта стартует VIII Общеармянский форум журналистов. «Общей темой форума будет армянская государственность, в нем примут участие представители различных СМ�? Диаспоры. Форум проходит по инициативе Министерства Диаспоры», – подчеркнул Гантаарян, добавив, что будет затронута и пресса, издававшаяся в период Первой Республики. Прибывшие из Диаспоры журналисты встретятся с руководителями ведомств Армении.