Հայկական պետականության հոբելյանը Մոսկվայում կնշվի հանդիսավոր երեկոյով
«Բազմադարյա Հայաստանի նոր պետական ուղին» խորագրով հանդիսավոր երեկոն, որը նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության 100–ամյակին, մայիսի 23–ին Մոսկվայի Գրողների տանը կհամախմբի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին և Հայաստանի բարեկամներին:
Միջոցառումը կազմակերպում են ԴԻԱԼՈԳ հասարակական կազմակերպությունը և Մոսկվայի հայկական երիտասարդական ընկերակցությունը` Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակի մոսկովյան հանձնաժողովի գործունեության շրջանակներում:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը, երեկոյի բանախոսները` ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավորները,  գիտնականները և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ընդգծելու են 1918 թ. հայկական պետականության վերականգնման ճակատագրական նշանակությունը հայ ժողովրդի համար, ինչպես նաև ներկայացնելու են ժամանակակից Հայաստանի խնդիրները, երկրի առաջընթացին ուղղված վերջին փոփոխությունները:
Իսկ միջոցառման գողարվեստական մասում միջազգային մրցույթների դափնեկիր ճանաչված արտիստները մոսկովյան լսարանին կներկայացնեն հայկական դասական երաժշտական արվեստի նմուշներ:
Երեկոն կոչված է նպաստելու հայկական պետականության շուրջ հայ համայնքի ներուժի համախմբմանը և համագործակցության ծրագրերում դրա ընդգրկմանը: Ռուսաստանյան քաղաքական և վերլուծական դաշտին Հայաստանի նորօրյա պետական ընթացքը, դրա ձեռքբերումները և հեռանկարները ներկայացնելը նույնպես մաս են կազմում երեկոյի նախաձեռնողների նպատակներին:

Юбилей армянской государственности будет отмечен в Москве торжественным вечером
Торжественный вечер под девизом «Новый государственный путь многовековой Армении», посвященный 100-летию Республики Армения, 23 мая соберет в Доме писателей Москвы представителей армянской общины и друзей Армении.
Мероприятие организуют общественная организация «Диалог» и Армянская молодежная ассоциация Москвы в рамках деятельности Московской комиссии по организации мероприятий 100-летия Республики Армения и героических Майских сражений.
Как сообщил редакции «Армяне сегодня» председатель организации «Диалог» Юрий Навоян, докладчики на вечере – депутаты Государственной Думы РФ, ученые и представители общественных организаций подчеркнут судьбоносное значение для армянского народа восстановления в 1918 году армянской государственности, а также представят проблемы современной Армении, последние перемены, направленные на прогресс страны.
В художественной же части мероприятия артисты – лауреаты международных конкурсов, представят московской аудитории образцы классической армянской музыки.
Вечер призван способствовать сплочению потенциала армянской общины вокруг армянской государственности и ее вовлечению в программу сотрудничества. Представление российскому политическому и аналитическому полю сегодняшнее развитие армянской государственности, ее достижения и перспективы также являются одной из целей организаторов вечера.