Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Ուրուգվայի Մոնտեվիդեո քաղաքում
Ապրիլի 24-ին Ուրուգվայի Մոնտեվիդեո քաղաքի Հայաստանի հրապարակում տեղական իշխանությունների և հայկական համայնքի հովանավորությամբ տեղի ունեցավ Հայոց Ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի նվիրված բազմամարդ միջոցառումը, որին ներկա էին Ուրուգվայի Սենատի նախագահ, Ուրուգվայի փոխնախագահ Լուսիա Տոպոլանսկին, Ուրուգվայի Խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Գանդինին, Սպորտի և զբոսաշրջության նախարար Լիլիամ Քեշիշյանը, Ուրուգվայի հայոց թեմի առաջնորդ, Գ.Տ. Հակոբ արքեպիսկոպոս Գլնճյանը, Մոնտեվիդեոյի արքեպիսկոպոս Դանիել Ստուրլան, Ազգային համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը, խորհրդարանականներ, օտարերկրյա դեսպաններ, Հայ կաթոլիկ և ավետարանչական եկեղեցիների առաջնորդները, կրոնական համայնքների ղեկավարներ, հունական, հրեական, լիբանանյան և սիրիական համայնքների ղեկավարներ և այլոք:
Արարողությունը մեկնարկեց Ուրուգվայի նախագահ Տաբարե Վասկեսի ուղերձի ընթերցմամբ, որում նախագահը վերահաստատում էր Ուրուգվայի հաստատակամությունը իր սեփական օրինակով խթանել մյուս պետությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացը: Արարողությանը ելույթով հանդես եկավ Ուրուգվայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը, ով իր խոսքում անդրադարձավ Թուրքիայի կողմից տարվող ժխտողականության քաղաքականության անթույլատրելիությանը: ՀՀ դեսպանը նշեց, որ Թուրքիան արդեն մեկ դար շարունակ ապարդյուն փորձում է արդարացնել իր կողմից գործած մարդկության դեմ հանցագործությունը, մինչդեռ արդարության միակ աղբյուրը պատմական ճշմարտությունն է:
Այնուհետև, Ուրուգվայի Խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի և Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբի հովանավորությամբ Ուրուգվայի Օրենսդիր պալատում տեղի ունեցավ միջոցառում, որտեղ ելույթներով հանդես եկան Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Գանդինին, Ուրուգվայի ԱԳՆ փոխքարտուղար դեսպան Արիել Բերգամինոն, ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը, Մարդու իրավունքների և ազգերի պաշտպանության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Խուան Ֆարոպան և Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Էլիանա Փանոսյանը:
Իր ելույթում Խորխե Գանդինին, անդրադառնալով Ուրուգվայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, շեշտեց, որ իր պետությունն այդ հարցում առաջնորդվել է բացառապես մարդու իրավունքների հարգման, համերաշխության և արդարության սկզբունքներով, այլ ոչ թե սեփական քաղաքական շահերով:
Նույն օրն առավոտյան Մոնտեվիդեոյի Ռոթարի ակումբում տեղի ունեցավ նաև ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանի բանախոսությունը` «Դեպի Ուրուգվայ և Լատինական Ամերիկա հայերի ներգաղթը և հայկական գաղութի ներկա իրավիճակը» վերտառությամբ:

Мероприятия в Уругвайском городе Монтевидео, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян
На площади Армении уругвайского города Монтевидео 24 апреля под патронатом местных властей и армянской общины состоялось многолюдное мероприятие, посвященное 103-й годовщине Геноцида армян, на котором присутствовали председатель Сената Уругвая, вице-президент Уругвая Лусия Тополански, председатель Палаты Представителей парламента Уругвая Хорхе Гандини, министр спорта и туризма Лилиам Кешишян, предстоятель армянской епархии Уругвая архиепископ Акоп Глнчян, архиепископ Монтевидео Даниел Стурла, ректор Национального университета Роберто Маркарян, парламентарии, зарубежные послы, главы армянских Католической и Евангелистской церквей, руководители религиозных общин, руководители греческой, еврейской, ливанской и сирийской общин и другие.
Церемония началась с оглашения посланий президента Уругвая Табаре Васкеса, в котором президент подтверждает непреклонность Уругвая собственным примером стимулировать процесс признания и осуждения Геноцида армян другими государствами.
На мероприятии выступила посол РА в Уругвае Эстера Мкртумян, в своей речи коснувшаяся недопустимости политики отрицания, проводимой Турцией. Посол РА отметила, что Турция на протяжении столетия безнадежно пытается оправдать совершенное ею преступление против человечества, тогда как единственный источник справедливости – историческая истина.
Затем под патронатом председателя Палаты Представителей парламента Уругвая и комиссии Ай-Дат Уругвая в Законодательной палате Уругвая состоялось мероприятие, на котором с речами выступили председатель Палаты Представителей Хорхе Гандини, вице-секретарь М�?Д Уругвая, посол Ариель   Бергамино, посол РА Эстера Мкртумян, директор Национального института по правам человека и защите наций Хуан Харопа и член комиссии Ай-Дат Уругвая Элиана Паносян.
Хорхе Гандини в своей речи коснулся признания Уругваем Геноцида армян, подчеркнув, что его страна в этом вопросе руководствовалась исключительно принципами уважения прав человека, солидарности и справедливости, а не собственной политической выгодой.
Утром того же дня в клубе Ротари Монтевидео состоялась также лекция посла РА Эстеры Мкртумян на тему «Миграция армян в Уругвай и Латинскую  Америку и нынешнее положение армянской колонии».