Ազգությամբ հայ և ՀՀ քաղաքացիներ Իրանում կործանված ինքնաթիռում չեն եղել
Հունվարի 9-ին տեղի ժամանակով 19:45-ին (Երևանի ժամանակով 20:15) Իրանի հյուսիս-արևմուտքում կործանվել է ուղևորատար ինքնաթիռ, որն, ըստ իրանական ԶԼՄ-ների, պատկանում էր «Իրան էյր» ավիաընկերությանը և կատարում էր Թեհրան-Ուրմիա չվերթը:
Ազգությամբ հայ և ՀՀ քաղաքացիներ Իրանում կործանված ինքնաթիռում չեն եղել: Այդ մասին «Հայերն Այսօր»-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Հունվարի 9-ին տեղի ժամանակով 19:45-ին (Երևանի ժամանակով 20:15) Իրանի հյուսիս-արևմուտքում կործանվել է ուղևորատար ինքնաթիռ, որն, ըստ իրանական ԶԼՄ-ների, պատկանում էր «Իրան էյր» ավիաընկերությանը և կատարում էր Թեհրան-Ուրմիա չվերթը: Անձնակազմը բարդ եղանակային պայմանների պատճառով չի կարողացել վայրէջք կատարել առաջին փորձից: Վայրէջքի համար երկրորդ շրջադարձի ժամանակ ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել:
Ինչպես հաղորդում է իրանական ISNA գործակալությունը, հղում անելով Իրանի տրանսպորտի նախարարության ճգնաժամային խմբի ղեկավար Ահմադ Մաջիդիին, զոհերի թիվը հասել է 77-ի, մոտ 26-ը վնասվածքներ են ստացել: Ինչպես հայտնել է Մաջիդին, ինքնաթիռում եղել է 105 մարդ՝ 94 ուղևոր և անձնակազմի 11 անդամ: 26 վիրավորները տեղափոխվել են Ուրմիա քաղաքի հիվանդանոց:

Армян по национальности и граждан Армении в разбившемся в �?ране самолете нет
9 января в 19:45 по местному времени (20:15 по ереванскому времени) на северо-западе �?рана разбился пассажирский самолет.
Армян по национальности и граждан Армении среди жертв авиакатастрофы в �?ране нет. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь М�?Д Армении Тигран Балаян.
9 января в 19:45 по местному времени (20:15 по ереванскому времени) на северо-западе �?рана разбился пассажирский самолет. Согласно иранским СМ�?, принадлежащий авиакомпании “�?ран Эйр” самолет выполнял рейс из Тегерана в город Урмия. Экипаж по причине сложных погодных условий не сумел посадить судно с первой попытки. При повторном заходе на посадку произошло крушение самолета.
Как сообщает иранское агентство ISNA со ссылкой на руководителя кризисной группы при иранском Минтрансе Ахмада Маджиди, число жертв крушения самолета возросло до 77 человек, около 26 получили ранения. Как заявил Маджиди, во время инцидента на борту самолета находились 105 человек, включая 94 пассажиров и 11 членов экипажа. Двадцать шесть раненых доставлены в больницу города Урмия.
Президент �?сламской Республики Махмуд Ахмадинежад выразил соболезнования родственникам погибших и пострадавших.