2017 թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգների թիվը հասել է 48-ի. ԱԳՆ
2017թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգների թիվը հասել է 48-ի: Նման տվյալներ է հրապարակել  ԱԳ նախարարությունը՝ ամփոփելով 2017 թվականի ընթացքում գործունեությունը:
Անցած տարի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած և դատապարտած նահանգներին են միացել Վայոմինգը (ապրիլի 21), Թեխասը (մայիսի 19), Այովան (օգոստոսի 24), Ինդիանան (նոյեմբերի 6):
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև։ Հաշվետու տարում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են նաև մի շարք երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմիններ։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայտարարում է, որ 2017թ. հայկական դիվանագիտության առաջնահերթությունների շարքում շարունակում էր մնալ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և դատապարտումը, ինչպես նաև` Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը նոր ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերում:

Число штатов США, признавших Геноцид армян, в 2017 году достигло 48
Число штатов США, признавших Геноцид армян, в 2017 году достигло 48. Такие цифры обнародовало Министерство иностранных дел РА, обобщая деятельность в течение 2017 года.
К признавшим и осудившим Геноцид армян штатам в прошлом году присоединились Вайоминг (21 апреля), Техас (19 мая), Айова (24 августа), �?ндиана (6 ноября).
В Министерстве напомнили, что 25 апреля Палата депутатов парламента Чехии приняла осуждающую Геноцид армян резолюцию. В отчетном году Геноцид армян признали и осудили также органы местного самоуправления ряда стран.
Внешнеполитическое ведомство заявляет, что в числе приоритетов армянской дипломатии в 2017г. продолжали оставаться международное признание и осуждение Геноцида армян, а также активная вовлеченность Армении в усилия мирового сообщества по предотвращению новых геноцидов, преступлений против человечества.