Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում ապրիլի 5-ին տեղի ունեցավ 2018 թվականի ծրագրերին նվիրված մամուլի ասուլիս: Բանախոսներն էին Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը և Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը:
Ներկայացնելով Սփյուռքի նախարարության ընթացիկ տարվա ծրագրերը՝ Գագիկ Գյանջումյանը նշեց, որ դրանց մի մասն ամենամյա են, և աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
«2018-ը «Արի տուն» ծրագրի համար հոբելյանական է. լրանում է ծրագրի 10 տարին: Ծրագիրը կմեկնարկի հունիսի 17-ին և կշարունակվի մինչև օգոստոսի 25-ը՝ 8 փուլերով, յուրաքանչյուր փուլը կտևի 14 օր, որից 9 օրը մասնակիցները կանցկացնեն հյուրընկալող ընտանիքում, 4 օրը՝ ճամբարում: Ծրագրին կարող են մասնակցել 13-17 տարեկան երիտասարդները: Այս պահին 10 երկրից 84 հայտ ենք ստացել»,- նշեց Համահայկական ծրագրերի վարչության պետն ու հորդորեց Երևանի վարչական շրջանների բնակիչներին հյուրընկալել «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին, մտերմանալ սփյուռքահայ պատանիների հետ և դառնալ Հայրենիքում նրանց ընկերները:
Բանախոսները հավելեցին նաև, որ Երևանին մերձակա մարզերի՝ Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի և Կոտայքի բնակիչները հաճույքով են հյուրընկալում արիտունցիներին:
Անդրադառնալով «Սփյուռք» ամառային դպրոցին՝ Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանն ընդգծեց, որ ծրագիրն իրականացվում է Երևանի պետական համալսարանի հետ համատեղ, և այս տարի ևս կընթանա հինգ ուղղություններով՝ հայոց լեզվի արագացված ուսուցում (հուլիսի 01-28), հայոց լեզվի ուսուցիչների և կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում (հուլիսի 01-28), լրագրողների վերապատրաստում (հուլիսի 01-14), ազգային երգի խմբավարների և պարուսույցների վարպետության դասընթացներ (հուլիսի 01-14), երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց (հուլիսի 01-14): Նախատեսվում է, որ ծրագիրն այս տարի կունենա 250 մասնակից:
Բանախոսները ներկայացրին նաև նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնը: Նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց, որ կառավարությունը հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակներին նվիրված «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի 2018թ. ծրագրին և միջոցառումների ցանկին:
«Փառատոնն անցկացվում է երկու տարին մեկ: Այս տարի այն կմեկնարկի հուլիսի 11-ին և կավարտվի սեպտեմբերի 26-ին՝ Կոմիտասի ծննդյան օրը: Փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն «Պարարվեստի օրեր», «Երգչախմբային արվեստի օրեր», Ասմունքի համահայկական փառատոն Շուշիում, Դուդուկի և հայկական այլ նվագարանների փառատոն, «Հայ երգի օր», ելույթներով հանդես կգան անհատ կատարողներ: Արդեն ստացել ենք մասնակցության 70 հայտ»,-հավելեց Գագիկ Գյանջումյանը:
Անդրադառնալով նախարարության մյուս՝ «Սփյուռքի կրթօջախներին ուսումնական գրականության և ուսումնաօժանդակ նյութերի մշակման և տրամադրմում» ծրագրին՝ բանախոսները նշեցին, որ Սփյուռքի հայկական համայքներում գործում են շուրջ 1000 կրթօջախներ, և 2017 թվականի ընթացքում 360 կրթօջախի փոստային կամ առձեռն եղանակով առաքվել է 87416 կտոր գիրք:
««2017 թվականին «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության շրջանակներում հայատարավել էր մրցույթ չորս անվանակարգերում՝ «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն հայկական կրթօջախ», «Լավագույն երիտասարդական/ուսանողական կազմակերպություն», «Ազատ Արցախ» և «Մայիս՝ հաղթանակների ամիս» մանկապատանեկան ստեղծագործությունների մրցույթ: Արդյունքներն ամփոփվել և ուղարկվել են Սփյուռքի համապատասխան կառույցներին»,-նշեց Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը և հավելեց, որ 2018 թվականի մրցանակաբաշխության շրջանակներում հաստատվել են հետևյալ անվանակարգերը` «Մայրենի պաշտպան» (կազմակերպությունների համար), «Լավագույն հայկական կրթօջախ», «Լավագույն երիտասարդական ծրագիր», «Էրեբունի -Երևան 2800» և «Սարդարապատից–Արցախ» մանակապատանեկան լավագույն ստեղծագործությունների մրցույթ:
Հիշեցնենք, որ հայտադիմումները հնարավոր է ներբեռնել www.mindiaspora.am նախարարության պաշտոնական կայքէջից կամ www.hayernaysor.am էլեկտրոնային պարբերականից, լրացնել, ստորագրել և կա՛մ համայնքային/երիտասարդական կազմակերպության, կա՛մ եկեղեցու, կա՛մ կրթօջախի կողմից տրված երաշխավորագրի հետ միասին ուղարկել gitakrtakan.diaspora@yandex.ru, gitakrtakan.diaspora@gmail.com, books.diaspora@gmail.com,mshakuyt.diasopora@mail.ru էլեկտրոնային հասցեներին:

В Министерстве Диаспоры состоялась пресс-конференция
В Министерстве Диаспоры РА 5 апреля состоялась пресс-конференция, посвященная программам 2018 года. Докладчиками выступили заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян и начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян.
Представляя программы Министерства Диаспоры на текущий год, Гагик Гянджумян отметил, что часть из них ежегодные, и работы уже стартовали.
«Для программы «Ари тун» 2018-й год юбилейный – исполняется 10 лет программы. Программа стартует 17 июня и продолжится до 25 августа 8 этапами – каждый продолжительностью 14 дней, из которых 9 дней участники проведут в гостеприимных семьях, 4 дня – в лагере. В программа могут участвовать юноши в возрасте 13-17 лет. На данный момент получено 84 заявки из десяти стран», – отметил начальник Управления общеармянских программ, призвав жителей административных районов Еревана принимать участников программы «Ари тун», подружиться с юными армянами из Диаспоры и стать их друзьями на Родине.
Докладчики добавили также, что жители близлежащих к столице областей – Арагацотна, Арарата, Армавира и Котайка – с удовольствием принимают аритунцев.
Коснувшись программы «Летняя школа «Спюрк», Гагик Гянджумян подчеркнул, что она осуществляется совместно с Ереванским государственным университетом и в нынешнем году также будет проходить по пяти направлениям – ускоренное обучение армянскому языку (01-28 июля), переподготовка учителей армянского языка и организаторов образовательного дела (01-28 июля), переподготовка журналистов (01-14 июля), курсы мастерства хормейстеров национальной песни и хореографов (01-14 июля), курсы молодых лидеров и организаторов общинного дела (01-14 июля). Планируется, что в программе в нынешнем году будут участвовать 250 человек.
Докладчики представили также фестиваль «Моя Армения» Министерства. Заместитель министра Серж Срапионян отметил, что правительство одобрило программу и перечень мероприятий общеармянского фестиваля «Моя Армения» на 2018 год, посвященный 100-летию Республики Армения и героических Майских сражений, 2800-детию основания Еревана.
«Фестиваль проводится раз в два года. В нынешнем году он стартует 11 июля и завершится 26 сентября – в день рождения Комитаса. В рамках фестиваля будут проведены «Дни танцевального искусства», «Дни хорового искусства», Общеармянский фестиваль декламации в Шуши, фестивали дудука и других армянских народных музыкальных инструментов, «День армянской песни», выступят также сольные исполнители. Уже получено 70 заявок на участие», – добавил Гагик Гянджумян.
Коснувшись другой программы Министерства – «Разработка и предоставление очагам образования Диаспоры учебной литературы и учебно-вспомогательных материалов», докладчики отметили, что в армянских общинах Диаспоры функционируют около 1000 очагов образования, и в течение 2017 года 360 очагам образования было предоставлено 87416 томов книг.
«В рамках ежегодного конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» в 2017 году был объявлен конкурс в 4 номинациях – «Защитник родного языка», «Лучший армянский очаг образования», «Лучшая молодежная/студенческая организация», «Свободный Арцах» и конкурс детско-юношеского творчества «Май –месяц побед». �?тоги подведены и разосланы в соответствующие структуры Диаспоры», – отметил начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян, добавив, что в рамках конкурса 2018 года утверждены следующие номинации – «Защитник родного языка» (для организаций), «Лучший армянский очаг образования», «Лучшая молодежная программа», а также конкурсы лучших детско-юношеских произведений «Эребуни-Ереван – 2800» и «От Сардарапата – до Арцаха».
Напомним, что заявки для участия возможно скачать с официального сайта Министерства по адресу www.mindiaspora.am или из электронного издания «Армяне сегодня» www.hayernaysor.am, заполнить, подписать и вместе с рекомендацией, выданной общинной/молодежной организацией, церковью или очагом образования выслать на следующие электронные адреса – [email protected],