Հայ ժողովրդի գանձարանում ամենաթանկ գանձը հայերենն է. Հրանուշ Հակոբյան
Փետրվարի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց մանկապատանեկան գրքի երևանյան 14-րդ տոնավաճառի շրջանակում Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի հեքիաթի սրահում կազմակերպված հեքիաթապատումին:
Սփյուռքի նախարարը հանդիպում ունեցավ Երևանի Մարտիրոս Սարյանի անվան թիվ 86 դպրոցի երրորդ և չորրորդ դասարանների աշակերտների հետ, զրուցեց մայրենի լեզվի մասին, լսեց նրանց մտահոգությունները հայոց լեզվի մաքրության վերաբերյալ: Նա հիացավ մայրենիի մասին երեխաների բազմակողմանի գիտելիքներով: Երեխաները արտասանեցին հայոց լեզվին նվիրված բանաստեղծություններ:
«Հայ ժողովրդի գանձարանում ամենաթանկ գանձն է հայերենը, և մեզանից յուաքանչյուրի պարտքն է պահել, պահպանել ու զարգացնել այն»,- ասաց նախարարը:
Այնուհետև Հրանուշ Հակոբյանը երեխաների խնդրանքով ընթերցեց Հովհաննես Թումանյանի մանկական ստեղծագործություններից:
Նախարարը հորդորեց դպրոցում լավ սովորել բոլոր առարկաները, բայց առանձնակի սիրով ու հոգածությամբ կիրառել մայրենին, լսել ծնողների խորհուրդները և դառնալ լավ մարդ, լավ մասնագետ, լավ զավակ ու լավ հայ:

Самое большое достояние сокровищницы армянского народа – армянский язык: Грануш Акопян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 21 февраля приняла участие в «Сказке» в зале сказок Национальной детской библиотеки им. Хнко Апера, организованной в рамках 14-й ереванской ярмарки детской книги.
Министр Диаспоры встретилась с учащимися 3-4 классов Ереванской школы №86 им. МСартироса Сарьяна, побеседовала о родном языке, выслушала их озабоченность по поводу чистоты армянского языка. Она была восхищена разносторонними знаниями детей о родном языке. Дети декламировали стихи, посвященные армянскому языку.
«Самое большое достояние сокровищницы армянского народа – армянский язык, и долг каждого из нас хранить, беречь и развивать его», – сказала министр.
Затем Грануш Акопян по просьбе детей прочитала им детские произведения Ованеса Туманяна.
Министр призвала хорошо учить в школе все предметы, но с особой любовью и заботой относиться к родному языку, слушать советы родителей и стать хорошими людьми, хорошими детьми и хорошими армянами.