Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված «Ազդակ»-ի բացառիկ համարի շնորհանդեսը կկայանա նաև Երևանում
Լույս է տեսել Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի 2018 թվականի բացառիկ համարը, որի առանցքում անցած տարվա կարևոր իրադարձություններին նվիրված ամփոփիչ նյութեր են և նախանշային թեմաներ` 2018 թվականին վերաբերող: ««Ազդակ»-ի բացառիկ համարը Ամանորի առիթով հրատարակված հերթական, արդեն ավանդույթ դարձած հրատարակությունն է: Նյութերն ունեն պատմաքաղաքական, տեղեկատվական, վերլուծական ուղղություններ: Բնականաբար, ներառված են հայաստանյան, արցախյան և սփյուռքյան ամենակարևոր իրադարձությունները: Հատկանշական է նաև աշխատակիցների աշխարհագրությունը: Հայաստանի Հանրապետությունից, Արցախից, Լիբանանից և Սփյուռքի տարբեր շրջաններից հեղինակներ տարաբնույթ թեմաներով իրենց մասնակցությունն են բերել «Բացառիկ»-ի կայացմանը, ինչը նաև համահայկական նշանակություն է հաղորդում համարին»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
Առաջիկայում սպասվում է ևս մեկ «Բացառիկ համար»-ի հրատարակություն: Արցախյան շարժման 30-ամյակի առիթով «Ազդակ»-ը Արցախի «Ապառաժ» պարբերականի հետ միացյալ համար է թողարկելու: Ինչպես զրույցի ընթացքում նշեց Շահան Գանտահարյանը, սա այսօրինակ առաջին նախաձեռնությունը չէ, «Ազդակ»-ը նախադեպը ունի միացյալ հրատարակություններ թողարկելու: «Միացյալ բացառիկ համար ենք հրատարակել «Երկիր» շաբաթաթերթի հետ, որը մեծ ընդունելություն գտավ թե´ Հայաստանի Հանրապետությունում, և թե Սփյուռքում: Եղել են առիթներ, որ Լիբանանի մեր գործընկեր թերթերի՝ «Արարատ», «Զարթոնք», հրատարակել ենք միացյալ օրաթերթային համարներ: Արցախյան շարժման 30-ամյակը, կարծում եմ, շատ կարևոր կապակցություն ունի նաև Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի հետ՝ իբրև ժամանակակից անկախ պետականության վերականգնման գլխավոր երաշխիք: «Ապառաժ»-ի գլխավոր խմբագրի հետ մեր խորհրդակցությունները հանգեցին այս մտահղացմանը: Արդեն իսկ խանդավառ ընդառաջումներ կան թե´ Արցախից, թե´ Լիբանանից և Սփյուռքի տարբեր շրջաններից ո´չ միայն աշխատակցելու, այլ նաև տպագրվելիք հատորի օրինակներ ունենալու»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը և հավելեց, որ «Բացառիկ համար»-ը պարունակելու է հուշագրություններ, հարցազրույցներ, վերլուծական, գաղափարախոսական հոդվածներ:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը ևս «Ազդակ» օրաթերթի դիտակետում է:
««Ազդակ»-ը տարվա ընթացքում սովորաբար հրատարակում է երկու բացառիկ համար` Ամանորի առիթով և Ապրիլի 24-ի: Այս տարի Ապրիլի 24-ի «Բացառիկ»-ը հավելվածի ձևաչափով կհրատարակվի, քանի որ տարելիցին նվիրված հատորի տեսքով հրատարակություն ենք նախապատրաստում:
Ուրախ ենք հայտնելու, որ ՀՀ Ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի հետ համագործակցաբար լույս պիտի տեսնի Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված բացառիկ համար, ուր տեղ պիտի գտնեն պատմաքաղաքական, արխիվային, իրավապայմանագրային բնույթի ուսումնասիրություններ, ինչպես նաև պետականության խորհրդի մասին այժմեական հնչեղությամբ գաղափարախոսական հոդվածներ: Նախատեսել ենք այդ բացառիկ համարի շնորհանդեսը բացի Լիբանանից, կազմակերպել նաև Երևանում: Պիտի առաջարկենք, որ հայաստանյան շնորհանդեսը տեղի ունենա Սփյուռքի նախարարության կազմակերպությամբ և նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հովանավորությամբ»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:

Aztag Daily’s Special Edition dedicated to 100th anniversary of First Republic of Armenia to be presented in Yerevan as well
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/01/AZTAG-COVER-povantagoutioun-1.jpg)
Lebanon’s Aztag Armenian Daily Newspaper has issued its Special Edition of the year 2018. The Special Edition features articles devoted to the major events of the past year and major topics devoted to the year 2018. Aztag’s Special Edition is the subsequent, already traditional publication dedicated to the New Year. The articles are historical, political, informational and analytical. The Special Edition obviously features the major events taking place in Armenia, Artsakh and abroad. The geography of the staff is also worth mentioning. The Special Edition features articles by authors from the Republic of Armenia, Artsakh, Lebanon and various countries of the Armenian Diaspora, and this makes the Edition become of pan-national significance,” Editor-in-Chief of Lebanon’s Aztag Armenian Daily Newspaper Shahan Kandaharian said in an interview with Hayern Aysor.
Aztag will be publishing another Special Edition soon. On the occasion of the 30th anniversary of the launch of the Artsakh Movement, Aztag will be issuing an edition along with Artsakh’s Aparaj newspaper. As Shahan Kandaharian stated in the interview, this is not the first initiative of its kind since there is already a precedent. “We have published a Special Edition with Yerkir Weekly, which was very well received in the Republic of Armenia and abroad. There have been occasions when we have published joint daily editions along with our partnering newspapers, including Ararat and Zartonk. I believe the 30th anniversary of the launch of the Artsakh Movement is of major importance and is closely related to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia as a major guarantee for restoration of independence. Our discussions with Aparazh’s editor-in-chief led to the conception of this idea. Various circles of Artsakh, Lebanon and the Diaspora have shown that they are excited about not only collaborating, but also having copies of the volume to be issued,” Shahan Kandaharian said and added that the Special Edition will feature memoirs, interviews, analyses and articles devoted to ideologies.
The 100th anniversary of the First Republic of Armenia is also in Aztag’s focus.
Throughout the year, Aztag usually issues two Special Editions devoted to the New Year and April 24th. This year, the April 24th Special Edition will feature a Supplement since Aztag is preparing to publish a newspaper in the form of a volume devoted to the 103rd anniversary of the Armenian Genocide.
We are glad to inform that Aztag will issue a Special Edition dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia along with the History Institute of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The Special Edition will feature historical, political, archival, legal and contractual studies, as well as ideological articles devoted to the symbol of statehood today. We plan on presenting the Special Edition in not only Lebanon, but also Yerevan. We will propose to have the presentation in Armenia be organized by the Ministry of Diaspora and under the sponsorship of Minister Hranush Hakobyan,” Shahan Kandaharian said.