Արա Կարապետյանը՝ Նովոսիբիրսկի օպերայի և բալետի թատրոնի գլխավոր տնօրեն
Նովոսիբիրսկի օպերայի եւ բալետի պետական ակադեմիական թատրոնի (ՆՕեւԲՊԱԹ) նոր գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Արա Կարապետյանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս» գործակալությանը հայտնել են թատրոնի վարչակազմում:
«Այսօր նրան կոլեկտիվին ներկայացրել է ՌԴ մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին: Կարապետյանի թեկնածությունը դարձել է երկարատեւ համաձայնեցումների, կոնսուլտացիաների եւ մրցութային ընթացակարգերի արդյունքը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Կարապետյանը 1994 թվականին ավարտել է Լենինգրադի Ռիմսկի-Կորսակովի անվան պետական կոնսերվատորիան՝ «օպերային-սիմֆոնիկ դիրիժորություն» մասնագիտությամբ:
1992 թվականին իր մասնագիտական գործունեությունն սկսել է Կոնսերվատորիայի երաժշտական թատրոնում Ջակոմո Պուչինիի «Տոսկա» օպերայի բեմադրությամբ: 1992-1997 թվականներին եղել է Պերմի Չայկովսկու անվան օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի դիրիժորը:
1997-2005 թվականներին Ստանիսլավսկու եւ Դեմիրովիչ-Դանչենկոյի անվան երաժշտական թատրոնի (Մոսկվա) դիրիժորն էր, 2005-ից մինչեւ 2013 թվականներին՝ այդ թատրոնի կարգադրիչ-տնօրենը, իսկ 2013-2016 թվականներին զբաղեցրել է գլխավոր տնօրենի պաշտոնը:
2016 թվականի սեպտեմբերից մինչեւ 2017 թվականի մայիս նա եղել է Հարբինի (ՉԺՀ) Մեծ թատրոնի եւ Տյանցզինի Մեծ թատրոնի (ՉԺՀ) փոխնախագահը եւ արտիստական տնօրենը:
2017 թվականի սեպտեմբերից զբաղեցնում է Մոսկվայի Պոկրովսկու անվան պետական ակադեմիական կամերային երաժշտական թատրոնի տնօրենի պաշտոնը:

Ara Karapetyan appointed general director of Novosibirsk’s State Academic Theater of Opera and Ballet
Ara Karapetyan has been appointed the new general director of the State Academic Theater of Opera and Ballet in Novosibirsk (SATOBN), reported the theater’s administration to Interfax, according to Armenpress.
“Today he was introduced to the crew by Minister of Culture of the Russian Federation Vladimir Medinsky. Karapetyan was nominated after long negotiations, consultations and competitions,” the news agency’s interlocutor said.
In 1994, Karapetyan graduated from Leningrad Rimsky-Korsakov State Conservatory, specializing in “opera-symphony conducting”.
In 1992, he started pursuing his career after directing Giacomo Puccini’s opera “Tosca” at the Conservatory’s music theater. From 1992 to 1997, he was the conductor of Tchaikovsky Academic Theater of Opera and Ballet in Perm.
From 1997 to 2005, he served as the conductor of the Stanislavsky and Demirovich-Danchenko Music Theater (Moscow); from 2005 to 2013 — the managing director of that theater; from 2013 to 2016 — the general director.
From September 2016 to May 2017, he served as the vice-president and artistic director of the Grand theater of Harbin (People’s Republic of China and the Grand Theater of Tiantszin (People’s Republic of China).
Since September 2017, he is the director of the Pokorvsky State Academic Chamber Music Theater in Moscow.