Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը կվերակազմավորվի հիմնադրամի
ՀՀ կառավարության որոշմամբ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը կվերակազմավորվի հիմնադրամի: Այս մասին հաղորդում է armradio.am-ը:
Համապատասխան որոշումն ընդունվեց գործադիրի դեկտեմբերի 21-ի նիստում:
Ըստ հիմնավորման, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հիմնադրամի վերակազմավորելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Ցեղասպանության թանգարանի զարգացման ծրագրերի իրականացման համար առավել նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու հանգամանքով:
Կարգավիճակի փոփոխությունը կնպաստի թանգարան-ինստիտուտի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում նաև Սփյուռքից ներդրումների ապահովմանը:
Ակնկալվում է, որ հիմնադրամի կարգավիճակ ստացած թանգարան-ինստիտուտը կվերածվի ինքնավարության առավել բարձր մակարդակ ունեցող գիտական կենտրոնի` Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման ոլորտ ներգրավելով նաև օտար ուսումնասիրողների, գիտնականների, ձևավորելու միջազգային հասարակայնության վերաբերմունք հայոց ցեղասպանության նկատմամբ՝ արտաքին աշխարհում անհրաժեշտ ընկալմանը հասնելու նպատակով։
«Կազմակերպաիրավական կարգավիճակի փոփոխությունը լայն հնարավորություն կտա ավելի ճկուն ու արդյունավետ օգտագործել ֆինանսական միջոցները, թանգարանում ծավալել լրացուցիչ ներդրումներ պահանջող աշխատանքներ՝ դրանցում ներգրավելով նաև սփյուռքահայ գաղթօջախների ներկայացուցիչների, բարերարների: Հիմնադրամի կարգավիճակը ենթադրում է ավելի բարձր ինքնուրույնություն և ինքնակառավարում ի դեմս հոգաբարձուների խորհրդի, որն իրավասու է սահմանելու ձեռնարկատիրական գործունեության նոր տեսակներ»,- նշված է հիմնավորման մեջ:

Музей-институт Геноцида армян реорганизуется в фонд
Решением правительства РА государственная некоммерческая организация «Музей-институт Геноцида армян» Национальной Академии наук будет реорганизована в фонд. Об этом сообщает armradio.am.
Соответствующее решение было принято на заседании Кабинета министров 21 декабря.
Согласно обоснованию, необходимость реорганизации Музея-института Геноцида армян в фонд обусловлена обстоятельством создания наиболее благоприятных условий для осуществления программ развития музея Геноцида армян.
�?зменение статуса поспособствует повышению эффективности управления Музеем-институтом, обеспечению инвестиций из разных источников, в том числе из Диаспоры.
Ожидается, что получив статус фонда, Музей-институт превратится в обладающий более высокой степенью автономии научный центр, вовлекая в сферу изучения Геноцида армян иностранных исследователей, ученых, формируя отношение мировой общественности к Геноциду армян с целью достижения необходимого восприятия во внешнем мире.
«�?зменение организационно-юридического статуса раскроет широкие возможности для более гибкого и эффективного использования финансовых средств, позволит развернуть в музее работы, требующие дополнительных затрат, вовлекая в них также представителей армянских колоний Диаспоры, спонсоров.  Статус фонда предполагает более высокую степень самостоятельности и самоуправления в лице совета попечителей, правомочного учредить новые виды предпринимательской деятельности», -отмечено в обосновании.