Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելել է Վալանսի հայ մշակույթի կենտրոն
Նոյեմբերի 25-ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Ռուբեն Խարազյանի, Լիոնում ՀՀ փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանի,  Արևմտյան Եվրոպայի և Ֆրանսիայի Հայոց թեմի  առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Վալանսի հայ մշակույթի կենտրոն և «Ռադիո A»-ի գրասենյակ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Վալանսի քաղաքապետ Նիկոլյա Դարագոն, Բուրգ-լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրրիեն, Դրոմ դեպարտամենտի փոխնախագահ Վերոնիկ Պուգիետը:
Հյուրերին ողջունել են Վալանսի հայ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Նազո Ջինբաշյանը և Վալանսի «Դավիթյան» մեկօրյա դպրոցի ուսուցչուհի Սուսան Փահլևանյանը, իսկ Դրոմ Արդեշի «Ապրիլ 24» կոմիտեի անունից նախարար Հրանուշ Հակոբյանին և հյուրերին ողջունել է լրագրող, «Արմենիա» միության նախագահ Գրիգոր Ամիրզայանը:
Իր ելույթի ընթացքում Հրանուշ Հակոբյանը նշել է, որ ուրախ է հյուրընկալվել Վալանսի հայկական համայնքում: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին, որոնք 20-րդ դարի սկզբում իրենց հարկի տակ ընդունել են Հայոց ցեղասպանության վերապրածներին: Իր խոսքում Հրանուշ Հակոբյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Ֆրանսիա ջերմ հարաբերություններին՝ կարևորելով համայնքի դերն այս հարցում:
Այնուհետև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը «Ռադիո A»-ի 35-ամյա հոբելյանի առիթով ռադիոկայանի տնօրեն Ժորժ Ավեդյանին է հանձնել «Ռադիո A»-ին շնորհված նախարարության Երախտագիտության մեդալը, իսկ նախարարության պատվոգրերով և շնորհակալագրերով է պարգևատրել ռադիոկայանի աշխատակիցներին:

Министр Диаспоры Грануш Акопян посетила Армянский культурный центр Валанса
Находящаяся во Франции с рабочим визитом министр Диаспоры РА Грануш Акопян 25 ноября в сопровождении консула РА в Марселе Рубена Харазяна, вице-консула РА в Лионе Гаяне Манукян, предстоятеля Армянской Апостольской церкви Западной Европы и Франции епископа Ваана Ованнисяна посетила Армянский культурный центр Валанса и офис «Радио-А».
На встрече присутствовали мэр Валанса Николя Дараго, мэр Бург-ле Валанса Марлен Муррие, вице-председатель департамента Дрон Вероник Пугиет.
Гостей приветствовали директор армянского культурного центра Валанса Назо Джинбашян и учительница однодневной школы «Давидян» Валанса Сусан Пайлеванян, а от имени комитета «24 апреля» Дром Ардеша министра Грануш Акопян и гостей приветствовал журналист, председатель союза «Армения» Григор Амирзаян.
В своем выступлении Грануш Акопян выразила радость по поводу посещения армянской общины Валанса. Она выразила благодарность властям Франции, в начале XX века принявших под своим кровом переживших Геноцид армян. В своей речи Грануш Акопян коснулась также теплых отношений Армения-Франция, отметив важность роли общины в этом вопросе.
Затем министр Диаспоры РА Грануш Акопян по случаю юбилея 35-летия «Радио-А» вручила директора радиостанции Жоржу Аведяну медаль «Признательность» Министерства, присужденную «Радио-А», а Почетными грамотами и Благодарностями наградила сотрудников радиостанции.