Ռուբեն Մամուլյանի 120-ամյակին նվիրված միջոցառում «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակներում
Երևանի Տարաս Շևչենկոյի անվան թիվ 42 ավագ դպրոցը շարունակում է ակտիվորեն մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրին: «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ, նոյեմբերի 10-ին դպրոցում կայացել է բացդաս-միջոցառում՝ նվիրված «Մեր մեծերը-2017» ծրագրում տեղ գտած ամերիկահայ աշխարհահռչակ ռեժիսոր Ռուբեն Մամուլյանին:
10-րդ և 11-րդ դասարանների աշակերտները հատուկ բեմականացմամբ ներկայացրեցին նշանավոր հայի կյանքն ու գործունեությունը, անդրադարձան ամերիկյան թատրոնի և կինոյի ձևավորման, զարգացման գործում նրա ունեցած վիթխարի ավանդին: Տեսապատկերների միջոցով ցուցադրվեցին Ռուբեն Մամուլյանի նկարահանած ֆիլմներից և Հայաստան կատարած առաջին այցելությունից հատվածներ: Միջոցառումը կազմակերպել էին պատմության և հասարակագիտության ուսուցիչ Սամվել Ղուլյանը և դպրոցի կազմակերպիչ Էլեն Էլբակյանը:
Միջոցառման ավարտին դպրոցի տնօրեն Էլեոնորա Թումանյանը, ողջունելով ներկաներին, իր խոսքում կարևորեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Մեր մեծերը» ծրագիրը՝ նշելով, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են հայապահպանությանը և երիտասարդների հոգում հայրենասիրական ոգու արթնացմանը:
Հավելենք, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության պետական քաղաքականության շրջանակում 2009 թվականից իրականացնում է «Մեր մեծերը» ծրագիրը, որի գլխավոր նպատակը մեր հռչակավոր մեծերի հայրենանվեր գործունեությունը սերունդներին ներկայացնելն է՝ նպաստելով ազգային արմատների ճանաչմանը, հայրենասիրության ու ինքնության ամրապնդմանը:

Мероприятие в рамках программы «Наши великие», посвященное 120-летию Рубена Мамуляна
Ереванская старшая школа №42 им. Тараса Шевченко продолжает активно участвовать в программе Министерства Диаспоры РА «Наши великие». Как передает «Армяне сегодня», 10 ноября в школе состоялось мероприятие открытый урок, посвященное 120-летию включенного в программу «Наши великие-2017» всемирно известного американского режиссера, армянина Рубена Мамуляна.
Учащиеся 10 и 11 классов специальной постановкой представили жизнь и деятельность известного армянина, коснулись его колоссального вклада в формирование и развитие американского театра и кино. Посредством слайдов были продемонстрированы отрывки из фильмов Рубена Мамуляна, эпизоды его первого визита в Армению. Мероприятие организовали преподаватель истории и обществоведения Самвел Гулян и школьный организатор Элен Элбакян.
В завершение мероприятия директор школы Элеонора Туманян, приветствовав присутствующих, отметила важность осуществляемой Министерством Диаспоры РА программы «Наши великие», отметив, что подобные инициативы способствуют сохранению армянства и пробуждению в душах молодых патриотического духа.
Добавим, что Министерство Диаспоры РА в рамках государственной политики взаимодействия Армения-Диаспора с 2009 года осуществляет программу «Наши великие», главной целью которой является представление поколениям патриотической деятельности наших известных великих соотечественников, способствуя узнавания национальных корней, укреплению патриотизма и идентичности.