«Օղակ», որը թևեր է տալիս հայ կանանց
««Օղակի» ստեղծումը տարիների ընթացքում բյուրեղացած որոշում էր, որը փորձեցի իրականություն դարձնել: Հայաստանի կյանքին մոտիկից ծանոթ լինելով՝ միշտ մտածել եմ զբաղվել մի աշխատանքով, որը օգտակար կլինի Հայաստանին: Ճիշտ է` մեր փոքրիկ կենտրոնով ամբողջ Հայաստանի կարիքները չենք կարող լուծել, բայց յուրաքանչյուր մարդ իր հնարավորությունների, մասնագիտության սահմանում պետք է փորձի օգտակար լինել: Ինձ համար Հայաստանին օգտակար լինելու հիմնական միջոցներից մեկը նման ծրագրի իրագործումն է»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում պատմում է «Օղակ» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր, լիբանանահայ Վերա Սիսեռյանը:
Ի՞նչ է «Օղակ»-ը. Երևանի Նորք Մարաշ թաղամասում գտնվող, ընտանեկան տաքուկ օջախ հիշեցնող կենտրոն, ուր կարող է այցելել յուրաքանչյուր կին և մասնակցել այն անվճար դասընթացին, որին ցանկանում է: 2015 թվականին հիմնադրված կենտրոնի դռները բաց են բոլորի առաջ: Ընդամենը տանից դուրս գալու ցանկություն է պետք, որը երբեմն շատ դժվար է, հատկապես երբ կինը չի աշխատում:
Կենտրոնում մշտապես գործում է 7 խմբակ՝ պարի (6-15 տարեկան և 18-ից բարձր), մարմնամարզության (ֆիտնես), անգլերենի, ձեռքի աշխատանքի, հոգեբանության, առողջապահության, գրքի քննարկման: Մյուսները՝ կարուձևի, խոհարարության, նկարչության, ծաղկային ձևավորման, գերմաներենի, Սվազի և Մարաշի աստեղնագործության և այլն, կազմակերպվում են ըստ մասնակիցների ցանկության և անհրաժեշտության: Դասընթացները տևում են 3 ամիս, ավարտին մասնակիցները վկայագրեր են ստանում:
«Օղակ»-ի հիմնական հովանավորները Հրաչ և Էլիզաբեթ Սիսեռյաններն են, իսկ յուրաքանչյուր խմբակ ունի իր բարերարը, որն օժանդակում է և´ ֆինանսապես, և´ անհրաժեշտ պարագաներ, գործիքներ տրամադրելով: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր ծանոթանալով կենտրոնի գործունեությանը, նպատակներին և ամենակարևորը՝ վստահելով նախաձեռնողներին՝ ցանկություն են հայտնում աջակցելու, ոմանք գումար են հատկացնում, մյուսները՝ անհրաժեշտ պարագաներ տրամադրում:
«Օրինակ՝ մեր ծանոթներից մեկը ցանկացավ Սվազի ասեղնագործություն սովորեցնել, մեկ ուրիշը՝ ֆրանսերեն դասավանդել: Կիպրոսից մի կին, ում մայրը նկարիչ է, ցանկացավ գումար հատկացնել նկարչության խմբակ բացելու համար: Ամռանը մենք կազմակերպեցինք նկարչության դասընթացներ: Յուրաքանչյուր խմբակում դասավանդում են արհեստավարժ մասնագետներ: Դեկտեմբերին ձեռքի աշխատանքի խմբակի աշխատանքներով Բեյրութում ցուցահանդես-վաճառք է կազմակերպվում: Գումարով խմբակի համար անհրաժեշտ նյութեր ենք գնում: Անցյալ տարի՝ «Օղակ»-ի տարեդարձի առիթով, Հայաստանում ևս ցուցահանդես էինք կազմակերպվել»,-պատմում է արդեն «Օղակ» հասարակական կազմակերպության տնօրեն, միաժամանակ պարի ուսուցիչ Սանան Գանտահարյան-Քերթեշյանը, որն արդեն 7 տարի է՝ Լիբանանից հայրենադարձվել է, Հայաստանում կազմել է ընտանիք ու զբաղվում է մի աշխատանքով, որն ինչպես ինքն է նշում՝ իր համար ավելին է քան սովորական աշխատանք:
«Երբ ամեն առավոտ կենտրոնի դռնից ներս եմ մտնում, հոգեկան հանգստություն է իջնում վրաս, որովհետև գիտեմ, որ կարողանում եմ 20-25 մարդու՝ իմ խմբակի անդամներին, ժպիտ, ուրախություն պարգևել: Նաև գիտեմ, որ Հայաստանում ունեմ մի փոքրիկ ու տաքուկ անկյուն, որտեղ կարող եմ ներաշխարհս խաղաղեցնել՝ մարդկանց շատ փոքրիկ բան տալով: Եվ ամենակարևորը՝ «Օղակ»-ը միայն տալ չէ: Այն, ինչ մենք տալիս ենք, մեզ վերադարձվում է կրկնապատկված, որովհետև աջակցությունը փոխադարձ է: Կենտրոն հաճախող մարդկանց շնորհիվ ես հնարավորություն ունեցա նաև ավելի մոտիկից ծանոթանալ հայաստանյան կյանքին, ինչպես նաև յուրացնել պարզ, հասարակ մարդ լինելու մշակույթը,-պատմում է Սանանը ու շարունակում,– Երկու տարի առաջ երբ բացեցինք կենտրոնը՝ 31 հոգի էինք, այսօր արդեն մեր ընտանիքը մեծացել է և ունի շուրջ 374 անդամ: Սկզբում շատերը թերահավատ էին, չգիտեին, թե ուր են գնում, ինչ կենտրոն է: Տեսնելով մեր աշխատանքը՝ կամաց-կամաց սկսեցին վստահել մեզ: Այսօր ո´չ միայն հաճույքով են հաճախում, այլև խորհուրդ են տալիս հարևանին, ընկերուհուն, ազգականին: «Օղակ» հասարակական կազմակերպությունը յուրաքանչյուր փետրվար ամսին իրականացնում է մամոգրաֆիայի արշավ: Առաջին տարում հետազոտվել է 50 կին, անցյալ տարի՝ 80: 2018 թվականի փետրվարին նախատեսում ենք շուրջ 100 կնոջ հնարավորություն տալ անվճար հետազոտվելու: Յուրաքանչյուր կին մեկ բարերար է ունենում, որի շնորհիվ անվճար հետազոտվում է Մամոգրաֆիայի կենտրոնում»:
Անցնող երկու տարիների ընթացքում փոխվել է ո´չ միայն վերաբերմունքը կենտրոնի, այլև մարդկանց մոտեցումը սեփական անձի հանդեպ: Եթե նախկինում նրանք շատ ներամփոփ էին, հաճախ վատ տրամադրություն ունեին, տխուր էին, երբեմն ընկճված, այսօր արդեն ներս են մտնում ժպիտով, լավ տրամադրությամբ, կոկիկ հագնված, ուրախ: Եվ սա այն պարզ պատճառով, որ կենտրոնի հիմնական նպատակներից է, որ կինը, հա´յ կինը, միշտ լավ տրամադրություն, առողջ միտք ունենա, լինի գնահատված:
«Երբ նոր էինք սկսում մեր աշխատանքը, ցանկանում էինք, որ «Օղակ»-ը նախևառաջ լինի վայր, որը ո´չ միայն հմտություններ կփոխանցի կամ դասընթացներ կկազմակերպի, այլև ազդեցություն կունենա մարդու մտածելակերպի վրա: Մասնագիտությամբ հոգեբան եմ: Մոտիկից ծանոթ լինելով մարդկանց հոգեբանությանը՝ գիտեմ, որ երբ մարդը փորձի փոխել իր մտածելակերպը, սկսի այլ կերպ մտածել, կկարողանա այլ ձևով գործել, առավել խորքային մտածողություն ունենալ: Մեր աշխատանքի հիմնական նպատակը մարդկանց մտածելակերպի փոփոխությունն է: Օգնել մարդկանց վստահություն ունենալ սեփական անձի հանդեպ, ճանաչել իր կարողությունները, հասկանալ, թե ինչի է ունակ, ինչպես կարող է դրական լինել, դրական լինելով՝ իր ազդեցությունն ունենալ ընտանիքում: Հմտություններ փոխանցելը, դասընթացները միջոց են՝ մեր հիմնական նպատակն իրականացնելու համար»,-մանրամասնելով «Օղակ»-ի նպատակները՝ նշում է Վերա Սիսեռյանը:
«Օղակ»-ում հավաքվել են ընտանիքի անդամներ, հարազատ մարդիկ, որոնք փորձում են միասնաբար աշխատել, օժանդակել, աջակցել մեկը մյուսին և´ նյութապես, և´ ֆիզիկապես: «Օղակ»-ում հարգված է անգամ ամենակրտսերի կարծիքը:
«Կազմակերպության կողքին, անշուշտ, նաև մեր ընկերներն են, բարեկամները, որոնք ապրում են աշխարհի տարբեր երկրներում: Մարդիկ, որոնք վստահում են մեզ և ցանկանում են օգտակար լինել:
Միշտ չէ, որ մարդ մեծ կարելիություններ պետք ունենա, որևէ գործ նախաձեռնելու համար: Փոքրիկ քայլերով անգամ՝ կարող ենք մեծ գործեր իրականացնել: Եթե ունես ցանկություն, նպատակ ու ստեղծագործական կարողություն, կարող ես հաջողել նաև քիչ միջոցներով»,-նշում է Վերա Սիսեռյանը:
Կենտրոնն օգնում է նաև բացահայտել կանանց թաքնված կարողությունները, որոնք միգուցե այլ պարագայում այդպես էլ «չբացահայտված» մնային: Օրինակ՝ մեկը չէր պատկերացնում, որ լեզուների ուսուցումն իրեն այդքան հեշտությամբ կտրվի, մյուսը, որ կարող է նկարել, երբ երբեք իր ձեռքը վրձին չէր վերցրել:
«Կենտրոն հաճախում եմ մոտ մեկ ու կես տարի: Մասնակցում եմ պարի, մարմնամարզության, ձեռքի աշխատանքի, նկարչության դասընթացներին: Երբեք չէի կարողանա պատկերացնել, որ կարող եմ նկարել, կենտրոնի շնորհիվ՝ բացահայտեցի:
Եթե կինը հանգիստ է, ուրախ, գոհ՝ իր տրամադրությունն անդրադառնում է նաև ընտանիքի անդամների վրա: Կենտրոնում միշտ բարի մթնոլորտ է, երբ դուռը բացում ես, ընդունում են որպես տան անդամի: Այստեղ մենք զգում ենք, որ կարող ենք նոր բան սովորել, մեր առօրյան հետաքրքիր անցկացնել: Խոհարարության խմբակում շատ օգտակար են տիկին Սոնայի խորհուրդները, որոնք կիրառում եմ նաև մեր տանը,- պատմում է «Օղակ» հաճախող կանանցից մեկը՝ Գայանե Համբարձումյանը, ով նաև դասավանդել է գերմաների խմբակում ու հավելում,-Փորձեցի՝ ստացվեց, դեկտեմբերից նորից կշարունակենք»:
Կենտրոնը միաժամանակ հետաքրքիր հանդիպումների վայր է: Ամռանը, օրինակ, այցելել են ՀՄԸՄ համահայկական խաղերի մասնակից Ֆրանսիայի թիմի անդամները: Շատ հետաքրքիր, ջերմ հանդիպում է ստացվել Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող մարդկանց միջև: Նման եղանակներով փորձ է արվում փոխադարձ կապ ստեղծել Հայաստանի և Սփյուռքի միջև, որպեսզի կենտրոն հաճախող կանայք իմանան, որ դրսում իրենց մասին մտածող մարդիկ կան, իսկ վերջիններս էլ զգան, որ կարող են իրենց հնարավորությունների սահմանում օգտակար լինել՝ իրենց այցելություններով, գումարով, հաճախ իրենց հմտությունները փոխանցելով:
«Կարևոր է՝ փոխադարձ կապ ստեղծելը: Նպատակը միայն Հայաստանին օգտակար լինել չէ, Սփյուռքում ապրող մարդիկ էլ կարիք ունեն Հայաստանից սնունդ ստանալու, որպեսզի կարողանան իբրև հայ գոյատևել: «Օղակ»-ը յուրօրինակ կամուրջ է Սփյուռքի, Հայաստանի և Արցախի միջև, օգնում է, որպեսզի նրանք զգան, որ իրենք ո´չ թե տարբեր են, ինչպես հաճախ են ասում, այլ նման են իրար, պարզապես ապրում են տարբեր երկրներում:
Համոզված եմ՝ փոքրիկ քայլերով էլ հնարավոր է հասնել մեր նպատակին: Ու խոսել ոչ թե մեզ բաժանող տարբերությունների, այլ նմանությունների մասին: Ես չեմ հավատում տարբերություններին, ես փորձում եմ նմանություն, նույնություն գտնել: Օրինակ՝ երբ Հայաստանում մի բառ եմ լսում, որը մեծ մայրս էր գործածում, անմիջապես խանդավառվում եմ, երբ որևէ ծանոթ պատմություն, առակ եմ լսում, փորձում եմ նույնության վրա կենտրոնանալ, ո´չ թե տարբերությունների: Ցանկանում ենք միավորվել, իսկ միավորվելու համար նմանություններ պետք է փնտրել, ո´չ թե տարբերություններ: Եվ սա այն պարզ պատճառով, որ ինձ համար ամենօրյա մտահոգություն է Հայաստանը, Հայաստանի խնդիրները: Եթե ես կարողանամ 300 հոգու փոխանցել, որ այլ կերպ մտածեն, կառչած մնան իրենց հողին, հայրենիքին, դա կլինի ամենամեծ հարստացնող գործոնն իմ կյանքում: Հայաստանը՝ իր փոքր ու մեծ սխալներով, խրճիթներով, դժվարություններով, կնճռոտ մարդկանցով, ինձ համար միշտ առաջնային դիրքերում է, –պատմում է Վերա Սիսեռյանն ու շարունակում,– Հավանաբար ուզում եք հարցնել, թե ինչն է ի՞նձ հարստացնում: Պատասխանս միանշանակ է՝ այն ամենը, ինչ որ անում եմ Հայաստանի համար: Եթե աշխարհի ամենալավ գործն էլ ունենայի, պիտի ուրախ չլինեի, որքան ուրախ եմ այսօր: Ես ամեն օր արթանում եմ ու քայլում Երևանի փողոցներով ու դեռ չեմ հավատում, որ գտնվում եմ ի´մ հողի վրա: Սա չի կարող հասկանալ այն մարդը, որը օտար երկրում չի ապրել, երբ փոքր տարիքից քարտեզների, դրոշների գրքերում իր երկրի դրոշն է փնտրել ու չգտնելով՝ հարցրել, պահանջել՝ ինչո՞ւ:
Ես զգացական մարդ չեմ, իմ ոտքերն ամուր կառչած են հողին, բայց ինձ համար Հայաստանը իմ կյանքից առավել է: Երանի յուրաքանչյուր մարդ այսպես մտածի, որպեսզի մնա´ այս երկիրը, մարդիկ չհեռանա´ն: Չեմ մեղադրում հեռացողներին, բայց ցանկանում եմ, որ մեկնելուց առաջ՝ մի պահ մտածեն, թե ինչ են թողնում»:
Հեռացողները, թերևս, թողնում են ավելին, քան գտնում են մեկ այլ վայրում: Իսկ «Օղակ» հաճախող կանայք՝ գտնում են թեկուզ փոքրիկ «պատառիկներ», որոնք օգնում են կյանքին նայել այլ աչքերով: «Կենտրոն հաճախելով՝ իմ կյանքում շատ բան է փոխվել: Նոր շրջապատ, նոր մարդիկ, հետաքրքիր զրույցներ, սեփական ես-ը գնահատելու և որևէ բանով քո ընտանիքին, շրջապատին, օգտակար լինելու կարողություն: Կանաց համար շատ կարևոր է կենտրոնի գոյությունը: Շնորհակալ եմ Վերային, Գոհարին, Սանանին: Կենտրոնը մեզ թևեր տվեց, այստեղ հաճախող կանայք թևեր առան»,- նշում է «Օղակ»-ի անդամներից Գայանե Բաղրամյանը, որը, թերևս, կենտրոնը բնորոշող յուրատեսակ հայելի է:

«Охак», окрыляющий армянских женщин
«Создание «Охак» было выкресталлизрованным  годами решением, которое попыталась претворить в жизнь. Будучи близко знакома с жизнью Армении, всегда думала заняться делом, которое было бы полезно Армении. Правда, небольшим нашим центром невозможно решить проблемы всей страны, но каждый человек в меру своих возможностей, профессии должен стараться быть полезным. Для меня одним из основных средств быть полезной Армении является реализация такой программы», – рассказывает в беседе с «Армяне сегодня» учредитель общественной  организации «Охак» («Звено»), ливанская армянка Вера Сисерян.
Чем является «Охак»: находящийся в квартале Норк-Мараш Еревана, напоминающий теплый домашний очаг центр, куда может зайти любая женщина и бесплатно участвовать в предпочтительных для нее курсах. Двери центра, основанного в 2015 году, открыты для всех. Нужно всего лишь желание выйти из дома, что порой весьма трудно, особенно если женщина не работает.
В центре на постоянной основе функционируют 7 кружков – танца (6-15 летние и старше 18), гимнастики (фитнес), английского языка, рукоделия, психологии, здравоохранения, обсуждения книг. Другие – кройки и шитья, кулинарии, рисования, икебаны, немецкого языка, Свазской и Марашской вышивки и другие, – организуются по желанию и необходимости участников. Продолжительность курсов 3 месяца, по окончании участники получают свидетельства.
Основные спонсоры «Охак» Грач и Элизабет Сисеряны, каждый кружок также имеет своих спонсоров, которые помогают финансово, предоставляют необходимые предметы и инструменты. Это люди, которые, познакомившись с деятельностью, целями центра, самое главное – доверяя инициаторам, изъявляют желание  помочь. Одни предоставляют деньги, другие – необходимые предметы.
«Например, один из наших знакомых пожелал обучать Свазской вышивке, другой – преподавать французский язык. Одна женщина с Кипра, мать которой художница, захотела предоставить финансы для открытия кружка рисования. Летом мы организовали курсы рисования. В каждом кружке ведут занятия профессиональные специалисты. В декабре на базе «творений» кружка рукоделия в Бейруте организуем выставки-продажи, на вырученные деньги приобретаем необходимые материалы для кружка. В прошлом году, по случаю годовщины «Охак», в Армении также организовали выставку», – рассказывает директор ставшего уже общественной организацией «Охак», преподаватель танца Санан Гантаарян-Кертешян, уже семь лет репатриировавшая из Ливана в Армению, создавшая семью и занимающаяся работой, которая, как сама отмечает, больше, чем обычная работа.
«Когда каждое утро переступаю порог центра, душа успокаивается – знаю, что могу подарить 20-25 людям, членам нашей группы, улыбку и радость. Знаю также, что в Армении у меня есть маленький теплый уголок, где могу умиротвориться, давая людям самую малость. �? самое главное – «Охак» не значит только давать. То, что мы даем, возвращается к нам удвоенным. Ведь содействие всегда взаимно. Благодаря людям, посещающим центр, я получила возможность ближе познакомиться с жизнью Армении, усвоить культуру быть простым, обычным человеком, – рассказывает Санан, и продолжает: – Два года назад, когда открылся центр, нас был 31 человек, сегодня наша семья увеличилась, насчитывает около 374 человек.  Поначалу многие относились с недоверием – не знали, куда направляются, что за центр. Видя нашу работу, понемногу начали доверять нам. Сегодня не только с удовольствием посещают, но и советуют соседкам, подругам, родственницам. Каждый февраль общественная организация «Охак»  проводит так называемый «маммографический поход». В первый год было обследовано  50 женщин, в прошлом году – 80. В феврале 2018 года планируем предоставить возможность бесплатно обследоваться почти 100 женщинам. У каждой женщины – свой благотворитель, благодаря которому и удается бесплатно обследоваться в Центре маммографии».
В течение минувших двух лет изменилось отношение не только к центру, но и отношение людей к самим себе. Если прежде они были очень замкнуты, зачастую не в настроении, печальны, подавлены, то теперь заходят с улыбкой, хорошим настроением, аккуратно одетые, веселые. �? это по той простой причине, что одной из главных задач центра является принцип: армянская женщина должна всегда быть в хорошем настроении, здравомыслящей и оцененной.
«Когда мы только начинали свою работу, хотели, чтобы «Охак» прежде всего был местом, не только дающим навыки и организующим курсы, но и влиял на образ мышления людей.  Я по специальности психолог. Будучи близко знакома с психологией людей, знаю, что когда человек пытается изменить свой образ мышления, начинает думать иначе – сумеет и действовать иначе, приобрести более глубокое мышление. Основная цель нашей работы – изменить образ мышления людей. Помочь людям поверить в собственные силы, познать свои возможности, понять, на что способен, как может быть позитивным, и будучи позитивным – оказывать свое влияние на семью. Передача навыков, организация курсов – средство реализации нашей основной цели», – подробно представляя цели «Охак», отмечает Вера Сисерян.
В «Охак» собрались члены семьи, родные люди, которые пытаются работать вместе, помогать друг другу и материально, и физически. В «Охаке» уважают мнение даже самого младшего.
«Рядом с организацией, конечно, также наши друзья, родственники, живущие в разных странах мира, люди, доверяющие нам и желающие быть полезными.
Человек не обязательно должен обладать большим состоянием, чтобы инициировать какое либо дело. Даже мелкими шажками возможно вершить большие дела. Если есть желание, цель и творческий потенциал – можно достичь успеха и малыми средствами», – отмечает Вера Сисерян.
Помогает центр и в раскрытии скрытых возможностей женщин, которые в иной ситуации, возможно, так и остались бы нераскрытыми. Например, одна и не представляла, что изучение языков дастся ей с такой легкостью. Другая – что сумеет рисовать, при том, что никогда не держала в руках кисти.
«Посещаю центр около полутора лет. Участвую в курсах танца, фитнеса, рукоделия, рисования. Никогда не представляла, что могу рисовать, благодаря центру я раскрыла это в себе.
Если женщина спокойна, весела и довольна – это настроение отражается и на других членах семьи. В центре всегда царит добрая атмосфера, когда открываешь дверь – тебя встречают как родного. Здесь мы чувствуем, что можем научиться чему-то новому, интересно проводить досуг. В кружке кулинарии очень полезны советы госпожи Соны, которые применяю и дома, – рассказывает одна из посещающих «Охак» женщин, Гаяне Амбарцумян, которая также преподавала в кружке немецкого языка.  �? добавляет: – Попыталась – получилось, с декабря снова продолжим».
Центр одновременно является и местом интересных встреч. Летом, например, его гостями были члены команды Франции, участвовавшей в Общеармянских играх ВАБС. Очень интересная, теплая встреча получилась между людьми, живущими в Армении и Диаспоре. Таким образом предпринимается попытка наладить взаимные связи между Арменией и Диаспорой, чтобы посещающие центр женщины знали, что за рубежом есть люди, думающие о них, последние же почувствовали, чт о могут в рамках своих возможностей быть полезными своими посещениями, деньгами, зачастую также передачей навыков.
«Главное – наладить обоюдную связь. Цель – не только быть полезными Армении, живущие в Диаспоре тоже нуждаются в подпитке из Армении, чтобы суметь существовать как армяне. «Охак» – своеобразный мост между Диаспорой, Арменией и Арцахом, помогает им почувствовать, что они не разные, как частенько говорят, а похожи друг на друга, просто далеки друг от друга.
Убеждена – маленькими шажками тоже возможно достичь большой цели, говорить не о разделяющих нас различиях, а о сходствах. Я не верю в различия – пытаюсь найти сходства, идентичность. Например, когда слышу в Армении слово, которое часто употребляла бабушка, сразу же воодушевляюсь, когда слышу какую-то знакомую историю, басню – пытаюсь сконцентрироваться на схожести, а не различиях. Мы хотим объединиться, а для этого нужно искать сходства, а не различия. По той простой причине, что для меня повседневная забота – Армения, ее  проблемы. Если мне удастся приучить 300 человек думать иначе, держаться своей земли и Родины – это будет самый большой обогащающий фактор в моей жизни. Армения, с ее большими и маленькими ошибками, хижинами, трудностями, хмурыми людьми для меня всегда на первом месте, – рассказывает Вера Сисерян. �? продолжает: – Наверное, хотите спросить, что меня обогащает. Ответ однозначен – все, что делаю ради Армении. Если бы у меня была самая прекрасная работа в мире – я бы не была настолько радостна, как сегодня. Я каждый день просыпаюсь, шагаю по улицам Еревана, но пока не верю, что нахожусь на своей земле. Этого не может понять человек, не живший на чужбине, и с малых лет не искавший в атласах, книгах флаг своей страны, а не найдя, спрашивавший – почему?
Я не эмоциональный человек, я крепко стою на земле, но Армения для меня превыше собственной жизни. Дай Бог, чтобы каждый человек думал так же и не покидал страну, что бы страна эта существовала. Я не вину уезжающих, но хочу, чтобы перед отъездом задумались на минутку, что оставляют».
Уезжающий, пожалуй, оставляют больше, чем находят в другом месте. А посещающие «Охак» женщины находят хоть малую толику, которая помогает иначе смотреть на жизнь.
«Посещение центра многое изменило в моей жизни. Новое окружение, новые люди, интересные беседы, возможность ценить собственное «я» и чем-то быть полезной семье, окружению. Для женщин существование центра очень важно. Благодарна Вере, Гоар, Санан. Центр подарил нам крылья, посещающие его женщины обрели крылья», – отмечает член «Охак» Гаяне Баграмян.