Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Հրաչյա Բունիաթյանի ծննդյան 110-ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Այս տարի լրանում է ճանաչված ակադեմիկոս Հրաչյա Բունիաթյանի ծննդյան 110-ամյակը:
ՀՀ ԳԱԱ, կենսաքիմիայի ինստիտուտի ղեկավարության ու Գերմանիայում ապրող ակադեմիկոսի դստեր ջանքերով կազմակերպվում են Հրաչյա Բունիաթյանի հիշատակին նվիրված մեծարման միջոցառումներ Երևանում և գիտնականի ծննդավայր Գավառում:
Նոյեմբերի 1-ին կենսաքիմիայի ինստիտուտում տեղի ունեցավ Հրաչյա Բունիաթյանի կիսանդրու բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էր նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանը:
Իր ելույթում Հակոբյանը նշեց, որ Հրաչյա Բունիաթյանը հայկական գիտության մեջ խոշոր հետագիծ թողած մեծագույն գիտնական էր, ով հանրաճանաչ դարձրեց գիտության այս ուղղությամբ հայ գիտնականների նվաճումները միջազգային ասպարեզում. «Նրա անձի ու մեծագույն աշխատանքի շնորհիվ կենսաքիմիայի ինստիտուտը կարողացավ խորհրդային գիտության մեջ մեծանուն համբավ ձեռք բերել և անցյալ դարի 90-ականների ոչ դյուրին ճանապարհը անցնելով կարողացավ անընդմեջ նպաստել գիտության զարգացմանը: Պետք է նշել, որ ես հպարտ եմ, որ ես ծվել եմ նույն տարածաշրջանում»-նշեց նախարար Հակոբյանը:
Հրաչյա Բունիաթյանը 1939-1941 թթ. եղել է Երևանի բժշկական ինստիտուտի կենսաքիմիայի ամբիոնի վարիչը, 1942-1946 թթ. Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորը, 1943 թ. ՀԽՍՀ ԳԱ Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի կենսաքիմիայի սեկտորը, երկար տարիներ ԳԱ կենսաքիմիայի ինստիտուտի տնօրեն, գիտության վաստակավոր գործիչ է: Ինստիտուտն այսօր կրում է մեծ գիտնականի անունը:

Министр Диаспоры приняла участие в мероприятии, посвященном 110-летию Грачья Буниатяна
Усилиями НАН РА, руководства �?нститута биохимии и проживающей в Германии дочери академика в Ереване и на родине ученого в Гаваре организуются мероприятии чествования, посвященные памяти Грачья Буниатяна.
В �?нституте биохимии 1 ноября состоялась торжественная церемония открытия бюста Грачья Буниатяна, на котором присутствовала и министр Диаспоры РА госпожа Грануш Акопян.
В своем выступлении она отметила, что Грачья Буниатян – величайший ученый, оставивший неизгладимый след в армянской науке. Он сделал всеобщим достоянием на мировой арене достижения армянских ученых в этой области науки: «Благодаря его личности и величайшей работе �?нститут биохимии сумел снискать в советской науке большую известность, и, пройдя нелегкий путь 90-х годов минувшего века, сумел непрерывно способствовать развитию науки. Должна отметить: я горжусь тем, что родилась в том же регионе».
Грачья Буниатян в 1939-41гг. был заведующим кафедрой биохимии Ереванского медицинского института, в 1942-46гг. – ректором Ереванского государственного университета, в 1943-м руководил сектором биохимии �?нститута физиологии им. Л.Орбели АН Арм.ССР, долгие годы возглавлял �?нститут биохимии АН. Заслуженный деятель науки. Сегодня институт носит имя великого ученого.