«ՀՕՄ-ն այնտեղ է, որտեղ աջակցության կարիք կա». Ժանետ Մարտիրոսյան-Խաչատրյան
Հայ օգնության միությունը (ՀՕՄ) 1910 թվականից սկսած մարդասիրական ծրագրեր իրականացնող կարևորագույն կազմակերպություններից է: Սոցիալական, առողջապահական, կրթական և այլ ոլորտներում ՀՕՄ–ուհիների կյանքի կոչած ծրագրերն, իրապես, մեծ գովասանքի են արժանի:
Հայ օգնության միության Անգլիայի մասնաճյուղն այդ գաղափարի ջահակիրներից է, որի ատենապետուհի Ժանետ Մարտիրոսյան-Խաչատրյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ներկայացնում է միության գործունեությունն ու իրականացրած նախաձեռնությունները: Նշենք նաև, որ հոկտեմբերի 7-ին ՀՕՄ-ի Անգլիայի մասնաճյուղը տոնելու է հիմնադրման 35-ամյակը:
-Տիկի՛ն Ժանետ, այս անգամ ի՞նչ առիթով էիք Հայաստան այցելել:
-Շատ կարևոր նպատակով՝ ՀՕՄ-ի 17 երկրների ներկայացուցիչների հետ մասնակցելու ՀՕՄ-ի Ստեփանակերտի «Սոսե» մանկապարտեզի բացման արարողությանը, որին ներկա էին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ՀՕՄ-ի Կենտրոնական վարչության ատենապետուհի Կարոլին Շմավոնյանը և այլ հյուրեր: Մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքներին իր անմիջական մասնակցությունն ունի ՀՕՄ-ի ԱՄՆ արևմտյան շրջանը:
Այնուհետև այցելեցինք Արցախի զորամասեր՝ հանդիպելու քաջարի զինվորներին, որպեսզի ոգևորեինք և մայրական քնքշանքով պարուրեինք նրանց: Տեսնելով տղաների հայրենասիրական խրոխտ կեցվածքը և անկոտրում ոգին՝ հիացել, հուզվել էի շատ, անընդհատ գրկում էի նրանց ու զրուցում: Հետո ՀՕՄ-ուհիներով գնացինք ՀՕՄ-ի Ջավախքի գրասենյակ, ապա շրջայց կատարեցինք Թբիլիսիում:
-Առաջին անգա՞մ էիք լինում Արցախ աշխարհում:
-Այո՛: Տպավորված եմ Ստեփանակերտի մաքրությամբ, Արցախի գեղատեսիլ բնությամբ, մարդկանց ջերմ ու անկեղծ վերաբերմունքից: Բոլոր տեսարժան, պատմամշակութային վայրերում եղանք, որոնք շատ սիրեցի: Ի դեպ, եկեղեցիներ այցելելով՝ սահմանը հսկող մեր տղաների անփորձանք ծառայության համար մոմ ենք վառել:
-Համահայկական կառույցների կողմից առաջնային հարց էր դարձել Սիրիական պատերազմի հետևանքով օրհասական վիճակում հայտնված սիրիահայերին աջակցելը: ՀՕՄ-ի Անգլիայի մասնաճյուղն ի՞նչ նախաձեռնությամբ է հանդես եկել:
-ՀՕՄ-ը, առհասարակ, գործուն մասնակցություն է ունեցել սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ ցուցաբերելով տարաբնույթ օժանդակություն: Ինչ վերաբերում է մեր մասնաճյուղին, ապա նշեմ, որ Անգլիայում հաստատված սիրիահայերին ենք աջակցել: Անհրաժեշտության դեպքում օգնությունը շարունակական կլինի:
ՀՕՄ-ը միայն հայերին օգնելով չի սահամանփակվում. մենք այնտեղ ենք, որտեղ մեր աջակցության անհրաժեշտությունը կա:
-Տեղյակ եմ, որ մասնակցել եք «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան–Սփյուռք 6-րդ համաժողովին: Պատմե՛ք, խնդրեմ, Ձեր տպավորությունների մասին:
-Նախևառաջ շատ հաճելի էր ևս մեկ անգամ գտնվել Հայաստանում, շփվել Հայաստանի և Սփյուռքից ժամանած մեր հայրենակիցների հետ: Երրորդ անգամ եմ մասնակցում ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվող Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին: Նկատեցի, որ այս անգամ ավելի շատ մարդ էր մասնակցում: Կազմակերպչական առումով ամեն ինչ գրագետ էր մտածված՝ սկսած երիտասարդ կամավորների աշխատանքից:
Կարծում եմ՝ արդյունավետ համաժողով ստացվեց: Միայն թե արծարծված բոլոր առաջարկները, հնչեցրած տեսակետները պետք է խոսքից գործի վերածվեն՝ ի շահ Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի բարօրության:
Շատ ազդեցիկ էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի լիագումար նիստում ունեցած ելույթը. նա մանրակրկիտ ներկայացրեց մեր հետագա անելիքներն ու համատեղ գործակցության ուղիները: Տպավորված եմ Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանի հետ հանդիպումից և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի՝ Հայաստանի տնտեսության ներկա ռազմավարությանը, բարեփոխումների ուղղություններին, զարգացման մեծ ներուժին և երկրի նոր իմիջի կերտմանը նվիրված ելույթից: Մի խոսքով, համաժողովին մասնակցությունս շատ կարևոր եմ համարում:
-Տիկի՛ն ժանետ, պատասխանեք, թերևս, վերջին հարցիս՝ ո՞րն է Ձեր երազանքների Հայաստանը:
–Հայաստանը զարգացման և առաջընթացի համար բոլոր նախադրյալներն ունի: Մեր ունեցած հնարավորությունները ճիշտ օգտագործելով՝ կարող ենք միասնական ուժերով շենացնել մեր երկիրը: Իմ երազանքների Հայաստանը բարեկեցիկ, համահավասար իրավունքներով ապրող ժողովուրդ ունեցող Հայաստանն է:

Janet Martirosyan-Khachatryan: “The ARS is there where there is a need for help”
Since 1910, the Armenian Relief Society (ARS) has been one of the major organizations carrying out humanitarian programs. The social, healthcare, educational and other sector-specific programs of the ARS truly deserve appraisal.
The UK Chapter of the Armenian Relief Society is one of the torchbearers of that idea. In an interview with Hayern Aysor, the chairwoman Janet Martirosyan-Khachatryan presents ARS UK’s activities and initiatives. Let us also mention that the ARS UK Chapter will be celebrating its 35th anniversary on October 7.
Hayern Aysor: Mrs. Martirosyan, what is the purpose of your visit to Armenia this time?
Janet Martirosyan-Khachatryan: I am here on a very important mission. Along with the representatives of the 17 Chapters of the ARS, I participated in the opening ceremony of the ARS Soseh Kindergarten in Stepanakert attended by President of Artsakh Bako Sahakyan; Primate of the Artsakh Diocese, His Grace, Fr. Archbishop Pargev Martirosyan; Chairwoman of the ARS Central Committee Carolyn Shmavonian and other guests. The ARS Western USA Chapter also showed its direct participation in the construction of the kindergarten.
After the ceremony, we visited military units of Artsakh to meet with the brave soldiers to encourage and show them the tenderness of a mother. Seeing the boys’ patriotism and unbreakable spirit, I got very emotional and would constantly hug and talk to them. Later, my fellow members of the ARS and I visited the office of ARS Javakhk and toured Tbilisi.
Hayern Aysor: Was this your first time in Artsakh?
Janet Martirosyan-Khachatryan: Yes, and I am impressed by the cleanness in Stepanakert, the beautiful nature of Artsakh and the warmth and sincerity of the people. We visited all the historic and cultural sites, and I loved them. During our visits to churches, we lit candles for our soldiers to serve in peace.
Hayern Aysor: The support to Syrian-Armenians in dire situations caused by the Syrian war had become a primary issue of concern for pan-Armenian organizations. What did ARS UK do?
Janet Martirosyan-Khachatryan: In general, the ARS has shown active participation in the solution to the issues facing Syrian-Armenians through the provision of various kinds of assistance. As far as ARS UK is concerned, I must say that we have supported Syrian-Armenians who have settled in the UK. If necessary, the assistance will be ongoing.
The ARS is not limited to helping only the Armenians. We are there where there is a need for our support.
Hayern Aysor: I am aware that you participated in the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference held under the title “Mutual Trust, Unity and Responsibility”. Please, share your impressions.
Janet Martirosyan-Khachatryan: First of all, it was a great pleasure to be in Armenia again and interact with Armenians from Armenia and the Diaspora. This was the third time I was participating in the Armenia-Diaspora Conference organized by the RA Ministry of Diaspora. I noticed that there were more participants this time. In terms of organization, everything was literately organized, starting from the young people’s volunteer work.
I think it was an effective conference. The only thing is that the issues raised and the proposals made need to be solved and implemented for the welfare of Armenia, Artsakh and the Diaspora.
The speech by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan during the plenary session was very influential. She meticulously presented our future actions and the paths for partnership. I am impressed by the meeting with Armenian Member of the Turkish Parliament Garo Pailan and the speech by Executive Director of the Development Foundation of Armenia Armen Avak Avakian devoted to the current strategy on Armenia’s economy, the areas for reforms, the great potential for development and the shaping of a new image of the country. Basically, I think my participation was very important.
Hayern Aysor: Mrs. Martirosyan, please, answer my last question. What is the Armenia of your dreams?
Janet Martirosyan-Khachatryan: Armenia has all the preconditions for development and advancement. If we Armenians use our potential the right way, we can build our country through combined efforts. The Armenia of my dreams is an Armenia with a people who live the good life and with equal rights.