«Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում արցախցի երեխաները նոր երաժշտական գործիքներ ստացան. տեսանյութ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/09/0-4.jpg)
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում Արցախի մի շարք արվեստի ու երաժշտական դպրոցներ համալրվեցին երաժշտական գործիքներով: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունից, 160 միավոր տարբեր գործիքներ ձեռք են բերվել ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի կազմակերպված դրամահավաքի միջոցով: Մասնաճյուղի փոխատենապետ Անտոնիո Սարաֆյանի խոսքով՝ «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում 10 համերգ է կազմակերպվել Հարավային Ամերիկայի տարբեր քաղաքներում: Նպատակն էր տարածել հայկական մշակույթը, ճանաչելի դարձնել Արցախը և դրա հետ մեկտեղ դրամահավաք կազմակերպել`մոտ 1 տարի առաջ հայտարարված շարժմանը միանալու համար:
Երեք դաշնամուրից մեկը տրամադրվել է Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքին, երկուսը` Ստեփանակերտի N 4 մանկապարտեզին, մյուս գործիքները հանձնվել են ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությանը`հանրապետությունում գործող արվեստի, երաժշտական դպրոցներին և երաժշտական քոլեջին տրամադրելու համար:

Children of Artsakh received new musical instruments through “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement (video)
On September 26, several art and music schools of Artsakh received new musical instruments through the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia. As reported the Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh, according to Hayern Aysor, 160 musical instruments were obtained through a fundraiser organized by AGBU Buenos Aires. According to Vice-Chairman of the Chapter Antonio Sarafian, ten concerts were organized in various cities of South America through the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement. The goal was to disseminate Armenian culture, make Artsakh recognizable and organize a fundraiser to join the movement declared about a year ago.
One of the three pianos was granted to the Ishkhanadzor village of Kashatagh region, two pianos were granted to Kindergarten N 4 of Stepanakert, and the rest of the instruments were granted to the Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism of the Artsakh Republic in order for the Ministry to transfer them to the art and music schools and the musical college operating in the republic.