«Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում արցախցի երեխաները նոր երաժշտական գործիքներ ստացան. տեսանյութ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/09/0-4.jpg)
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում Արցախի մի շարք արվեստի ու երաժշտական դպրոցներ համալրվեցին երաժշտական գործիքներով: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունից, 160 միավոր տարբեր գործիքներ ձեռք են բերվել ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի կազմակերպված դրամահավաքի միջոցով: Մասնաճյուղի փոխատենապետ Անտոնիո Սարաֆյանի խոսքով՝ «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում 10 համերգ է կազմակերպվել Հարավային Ամերիկայի տարբեր քաղաքներում: Նպատակն էր տարածել հայկական մշակույթը, ճանաչելի դարձնել Արցախը և դրա հետ մեկտեղ դրամահավաք կազմակերպել`մոտ 1 տարի առաջ հայտարարված շարժմանը միանալու համար:
Երեք դաշնամուրից մեկը տրամադրվել է Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքին, երկուսը` Ստեփանակերտի N 4 մանկապարտեզին, մյուս գործիքները հանձնվել են ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությանը`հանրապետությունում գործող արվեստի, երաժշտական դպրոցներին և երաժշտական քոլեջին տրամադրելու համար:

В рамках программы «Что ты делаешь для Арцаха» арцахские дети получили новые музыкальные инструменты (видеоматериал)
В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха» 26 сентября ряд музыкальных и школ искусств Арцаха пополнился новыми музыкальными инструментами.
Как редакции «Армяне сегодня» сообщили из Министерства культуры и по вопросам молодежи Арцаха, 160 единиц различных инструментов были приобретены посредством сбора средств, организованного филиалом ВАБС Буэнос Айреса. По словам вице-председателя филиала Антонио Сарафяна, в рамках программы «Что ты делаешь для Арцаха» было организовано 10 концертов в разных городах Южной Америки. Целью было распространение армянской культуры, повысить узнаваемость Арцаха, наряду с этим – организовать сбор средств для присоединения к объявленному год назад движению.
Одно из трех пианино предоставлено общине �?шханадзор Кашатахского района, два – Степанакертскому детскому саду №4, остальные инструменты переданы Министерству культуры, по вопросам молодежи и туризма Республики Аорцах для предоставления музыкальным школам и музыкальному колледжу.