Բակո Սահակյանը հանդիպել է «Ճանաչենք մեր երկիրը» երիտասարդական արշավի մասնակիցներին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 25-ին Դադիվանք գյուղի մոտակայքում գտնվող Սուրբ Աստվածածին միջնադարյան վանական համալիրի տարածքում հանդիպում է ունեցել «Ճանաչենք մեր երկիրը» երիտասարդական արշավի մասնակիցների հետ:
Արցախի Հանրապետութան Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ՝ նախագահ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ նման արշավները դարձել են ավանդական՝ կարեւորելով դրանք մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակության, հարազատ երկրի պատմությունը, մշակույթը, բնությունը ճանաչելու, ընկերական կապերն ամրապնդելու տեսանկյուններից:
Ջերմ եւ անմիջական մթնոլորտում արծարծվել են նաեւ երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին, սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքին, երիտասարդական քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը Նախագահ Սահակյանը այցելել է Թալիշ գյուղ ու տեղում ծանոթացել այնտեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին:

Artsakh President meets with participants of Let’s Recognize Our Country youth campaign
On November 25, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan had a meeting with the participants of the Let’s Recognize Our Country youth campaign at the medieval Saint Mary’s Monastery located near Dadivank village.
According to the Central Information Department of the Staff of the Artsakh Republic President, President Sahakyan expressed satisfaction and stated that such campaigns have become traditional. He also said such campaigns were important in that they provide the young generation with an Armenian upbringing, introduce them to the history, culture and nature of their country and help them strengthen their friendly relations.
Issues related to the country’s domestic and foreign policy, the developments in the region, the process of constitutional reforms and the youth policy were discussed in a warm and friendly atmosphere.
On the same day, President Sahakyan visited Talish village and was introduced to the implementation of the programs being carried out.