Համահայկական համաժողովի ընթացքում ինձ հետաքրքրող շատ տեղեկություններ ստացա.Նոր Զելանդիայի հայկական համայնքի ղեկավար
Նոր Զելանդիայի հայկական համայնքի ղեկավար Նուբար Յաղուբյանը մասնակցում էր սեպտեմբերի 18-ից 20-ը կայացած «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան–Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովին:
«Հայերն այսօր»–ի հետ զրույցում Նուբար Յաղուբյանը խոսում է ոչ միայն համաժողովի, այլև համայնքային կյանքի մասին.
– Նոր Զելանդիայի հայկական համայնքը ստեղծվել է քսան տարի առաջ՝ Օքլենդ քաղաքում, որտեղ այժմ աշխարհի տարբեր երկրներից եկած քսանհինգ հայ ընտանիք է ապրում:
Չնայած փոքրաթիվ համայնք է, եկեղեցի չի գործում, բայց ամեն կերպ փորձում ենք մեր ինքնությունն ու ազգային դիմագիծը պահպանել. Սիդնեյից մեզ միշտ հոգևորական է այցելում, հոգևոր զրույցներ ունենում և պատարագ մատուցում: Ի դեպ, ծրագրել ենք Օքլենդում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ անունը կրող հայկական եկեղեցի կառուցել, որը կարծում եմ՝ տեղի հայերին կհամախմբի եկեղեցու շուրջ և հոգևոր զարթոնք կպարգևի:
Համայնքի համար մտահոգիչ է հայ երիտասարդների հայապահպանության հարցը, նրանց մի փոքր դժվար է կապել Հայրենիքի հետ, սակայն փութաջանորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Ինչպես օրինակ՝ համագործակցում ենք ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի հետ:
Առաջին անգամ եմ մասնակցում ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվող համաժողովին, և հուսով եմ՝ այսուհետև նախարարության հետ մեր փոխգործակցությունն առավել կզարգանա: Հայաստանի հետ միշտ կապի մեջ ենք գտնվում, բայց այդ կապերը չեն ամրապնդվի, եթե նմանատիպ նախաձեռնությունների չմասնակցենք: Համաժողովի շրջանակներում հանդիպեցի նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Նախարարի հետ քննարկեցին համայնքի գործունեությանը, հայապահպանությանն վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձանք համաժողովի ընթացիկ աշխատանքներին:
Առհասարակ, Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովից գոհ եմ, ինձ հետաքրքրող շատ տեղեկություններ ստացա, ծանոթացա տարբեր համայնքներից եկած մարդկանց, որոնց հետ հետագայում երկուստեք կփորձենք համագործակցության դաշտ ստեղծել:

Leader of Armenian community of New Zealand says he received a lot of interesting information during the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference
Leader of the Armenian community of New Zealand Noubar Yaghoubian was one of the participants of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference held on 18-20 September under the title “Mutual Trust, Unity and Responsibility”.
In an interview with Hayern Aysor, Noubar Yaghoubian talked about not only the conference, but also community life.
Noubar Yaghoubian: The Armenian community of New Zealand was established 20 years ago in the city of Oakland, which is now home to 25 Armenian families from different countries around the world.
Although the community is small in number and doesn’t have a church, it does everything it can to preserve the national identity. An Armenian clergyman from Sydney always visits us, holds talks and serves a Holy Mass for us. In fact, we have planned on building an Armenian church named after St. Gregory the Illuminator in Oakland, and I think this will consolidate the local Armenians around the church and lead to a spiritual awakening.
The community is concerned about the preservation of the Armenian identity of the young Armenians of Australia. It is a little hard to connect them to Armenia, but we are working hard in that direction. For instance, we collaborate with the AGBU Armenian Virtual University.
This is the first time that I am participating in a conference organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, and I hope our collaboration with the Ministry grows even more. We are always in touch with Armenia, but our contacts won’t become strong, if we don’t participate in such initiatives. On the sidelines of the conference, I also had a meeting with Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan. We discussed the Armenian community’s activities and issues related to preservation of the Armenian identity and touched upon the conference.
In general, I am content with the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference. I received a lot of interesting information and met people from various communities with whom our community will try to create a field of cooperation.