ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցությանը քննարկվել են Հայաստան-սփյուռք վեցերորդ համաժողովի նախապատրաստմանը և Համահայկական խորհրդի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված Հայաստան-սփյուռք վեցերորդ համաժողովի և Համահայկական խորհրդի ձևավորման նախապատրաստման աշխատանքներին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Համահայկական խորհրդի ձևավորման վերաբերյալ առկա հիմնական մոտեցումների և այդ մարմնի կազմավորման մեխանիզմների վերաբերյալ զեկուցել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ, կազմակերպչական հանձնախմբի աշխատանքների համակարգման պատասխանատուներից Գագիկ Հարությունյանը: Հիշյալ մոտեցումներն ու մեխանիզմները, քննարկման առարկա կդառնան ս.թ. սեպտեմբերի 18-20-ը կայանալիք Հայաստան-սփյուռք 6-րդ համաժողովի նիստերից մեկում:
Հաշվի առնելով համահայկական նոր կառույցի վերաբերյալ նախորդ տարիների քննարկումները՝ Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է նախապատրաստել Համահայկական խորհրդի ձևավորման նպատակների, անդամակցության չափանիշերի, 2018թ. կայանալիք առաջին նիստի օրակարգի և աշխատակարգի նախագծերը՝ շահագրգիռ բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ սփյուռքում գործող կազմակերպությունների ու կառույցների հետ համապատասխան քննարկումների արդյունքում:
Համահայկական խորհուրդ ձևավորելու շուրջ նախապատրաստական աշխատանք կատարելու մասին որոշումը միաձայն ընդունվել էր դեռևս 2015թ. սեպտեմբերին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 6-րդ նիստում, որտեղ Հանրապետության Նախագահը, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ընթացքի ու առաջիկա անելիքների շուրջ կայացած ծավալուն քննարկումներն ամփոփելով, նշել էր, որ նկատվում է հետագա աշխատանքի համադրման, պարբերական շփումների մշտական հարթակ ձևավորելու ընդհանուր պահանջ: Նույն նիստում ձևավորվել էր կազմակերպչական հանձնախումբ, որին հանձնարարվել էր նախաձեռնել խորհրդատվությունների լայն, ներառական գործընթաց: Աշխատանքների համակարգման պատասխանատուներ էին նշանակվել ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը և Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:

На состоявшемся у Президента РА совещании обсуждены вопросы, касающиеся подготовки к шестому форуму «Армения-Диаспора» и формированию Общеармянского совета | Hayern Aysor
На состоявшемся у Президента РА совещании обсуждены вопросы, касающиеся подготовки к шестому форуму «Армения-Диаспора» и формированию Общеармянского совета
У Президента РА Сержа Саргсяна сегодня состоялось совещание, посвященное подготовке к шестому форуму «Армения-Диаспора» и формированию Общеармянского совета. Об этом сообщили из пресс-службы Президента РА.
Об основных подходах в вопросе формирования Общеармянского совета, механизмах формирования этого органа доложил председатель Конституционного суда, один из ответственных за координацию работы оргкомитета Гагик Арутюнян. Данные подходы и механизмы формирования станут предметом обсуждения одного из заседаний VI форума «Армения-Диаспора», который пройдет 18-20 сентября.
С учетом обсуждений прошлых лет, касавшихся новой общеармянской структуры, Президент Республики поручил подготовить проекты целей формирования Общеармянского совета, критериев членства, а также повестки намеченного на 2018 год первого заседания структуры по итогам обсуждений со всеми заинтересованными сторонами, в том числе, с действующими в диаспоре организациями и структурами.
Решение о подготовке создания Общеармянского совета было единогласно принято еще в сентябре 2015 года на 6-м заседании Государственной комиссии, координировавшей мероприятия к 100-летию Геноцида армян. Подводя итоги обсуждений, развернувшихся относительно хода мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян и предстоящие работы, Президент Серж Саргсян отметил, что замечается потребность в формировании постоянной платформы для сопоставления дальнейшей работы, постоянных контактов. На том же заседании была сформирована организационная комиссия, которой поручено инициировать широкий инклюзивный процесс консультаций. Ответственными за координацию работы были назначены председатель КС Гагик Арутюнян и руководитель аппарата Президента Виген Саркисян.