Արգենտինայում կայացած 10 համերգների ամփոփումը Հայրենիքում
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Արգենտինայի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության նախաձեռնությամբ Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում տեղի ունեցավ համերգ, որը «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում Արգենտինայում, Նյու-Յորքում և այլ հայտնի քաղաքներում կայացած 10 համերգների արդյունքների յուրահատուկ ամփոփումն էր:
Բուենոս Այրեսի (Արգենտինա) Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության վարչության ատենադպիր Անտոնիո Սարաֆեանի և ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ, դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանի կողմից անցկացված համերգաշարի ընթացքում հանգանակված գումարով գնվել է 300 երաժշտական գործիք, որի մի մասն արդեն հանձնվել է Քաշաթաղի և Ստեփանակերտի երաժշտական դպրոցներին, իսկ մյուս մասը սեպտեմբերի 25-ին կտրամադրվի Արցախի մյուս կարիքավոր դպրոցներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սիրելի՛ հանդիսատես, այս օրերին, կարծում եմ, Երևանը շնչում է սփյուռքահայերով, իսկ սփյուռքահայերը վայելում են Երևանի ջերմությունը: Ուրախ եմ ողջունել Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի մասնակիցներին և հատկապես՝ արգենտինահայերին: Այսօր այս ձեռնարկը ևս մեկ ապացույց է Սփյուռք-Հայրենիք միասնության»: Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ թեև հայ ժողովուրդն աշխարհացրիվ է դարձել, սակայն միշտ կապված է մայր հողին: «Այս շարժումը, որ նախաձեռնեց Սփյուռքի նախարարությունը, գնաց-հասավ մինչև Հարավային Ամերիկա՝ Արգենտինա, և դարձավ մեղեդի, երաժշտություն, վերածվեց մի ողջ համերգաշարի: Այն, անցնելով երկար ճանապարհ, եկավ, լեռնացավ այս բեմում: Մեր այս համերգը մենք սիրով, ջերմությամբ նվիրում ենք չքնաղ Արցախին: Արցախը մեր խիղճն է, ոգին է, մեր հպարտությունը, Սփյուռքը մեր պատիվն է, իսկ Հայաստանը մեր հույսն է, մեր լինելիության հիմքն ու հայապահպանության թթվածինը: Եկեք, ուրեմն, մեր խիղճը, մեր պատիվը և մեր հույսը համախմբենք, որ ավելի զորանա հայ ժողովուրդը, հայ ազգը՝ աշխարհի որ ծայրում էլ լինի »:
Բուենոս Այրեսի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության վարչության ատենադպիր Անտոնիո Սարաֆեանը շնորհակալություն հայտնեց համերգաշարի բոլոր մասնակիցներին, արվեստագետներին, օտարազգի երաժիշտներին և Սփյուռքի նախարարությանը: «Երբ նոր էինք սկսում այս ձեռնարկը, երզում էինք գոնե 200 գործիք գնելու մասին: Սակայն այսօր մեր բարերարների շնորհիվ արդեն ձեռք ենք բերել 300 ժողովրդական և դասական երաժշտական գործիքներ: Համերգներից մեկի ողջ հասույթը մենք նվիրեցինք Արգենտինայի ամենահարավում գտնվող Պատագոնիա բնակավայրի հիմնադրամին՝ այդ ձևով շնորհակալություն հայտնելով այն արգենտինացի արվեստագետներին, ովքեր միացել էին մեր շարժմանը: Սա նաև լավ միջոց էր Արցախյան հիմնահարցի մասին բարձրաձայնելու համար: Սակայն մեր հիմնական նպատակն ու առաքելությունը օտար երկրներում ապրող հայ երիտասարդներին ազատ, անկախ Հայաստանին կապելն է»,-նշեց Անտոնիո Սարաֆեանը:
Դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանն ընդգծեց. «Սա իմ 21 տարվա բացակայության, կարոտի տուրքն է Մայր հայրենքին: Խոսքեր չեմ գտնում, կարծում եմ՝ մինչ այժմ արվածը ավելի քան խոսուն է»:
Համերգի ընթացքում ելույթներ ունեցան ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Արսեն Գիրգորյանը և Ալլա Լևոնյանը, արգենտինահայ դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանը, երգիչներ Վարդան Բադալյանը և Սամվել Գալստյանը, Հայաստանի Ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր Նորայր Դավթյան), Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, Կորդոբայի «Արարատ» պարախումբը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ, դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանին շնորհեց ՀՀ ՍՆ ոսկե մեդալ Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը նշանակալի ծառայություններ մատուցելու, Հայաստանի և Սփյուռքի, ինչպես նաև Սփյուռքի տարբեր համայնքների միջև կապերի ամրապնդման գործում ներդրում ունենալու, մատաղ սերնդի, երիտասարդության ուսուցման և հայեցի դաստիարակության գործում ձեռք բերած հաջողությունների, ինչպես նաև հայապահպանության գործում մեծ ավանդ ունենալու համար:
Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանում և Սփյուռքում բարեգործական և հասարակական գործունեություն ծավալելու, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի միջև գործուն կապերն ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման շրջանակներում մեծ ավանդի համար Բուենոս Այրեսի (Արգենտինա) Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության վարչության ատենադպիր Անտոնիո Սարաֆեանին պարգևատրեց ՍՆ «Պողոս Նուբար» մեդալով:
Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման, հայրենիքին և սփյուռքին մատուցած ծառայությունների, սփյուռքի համայնքների միջև և հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար ՀՀ սփյուռքի նախարարության ոսկե հուշամեդալով պարգևատրվեց Արգենտինայի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:
Անտոնիո Սարաֆեանը Սփյուռքի նախարարին հանձնեց հատուկ հուշանվեր: Համերգի մասնակիցներին և կազմակերպիչներին ևս տրվեցին հուշանվերներ և շնորհակալագրեր:

Series of ten concerts in Argentina ends with concert in Armenia
On September 22, at the initiative of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and the Argentina Chapter of the Armenian General Benevolent Union, Hakob Paronyan State Musical Comedy of Yerevan hosted a special concert wrapping up all the ten concerts held in the cities of Argentina, New York and other famous cities as part of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora.
The proceeds from the concerts (the concerts were held by Secretary of the Board of the Armenian General Benevolent Union Buenos Aires Antonio Sarafian and Honorary Member of AGBU Argentina, dudukist Gagik Gasparyan) were used to purchase 300 musical instruments, a part of which have already been transferred to the music schools in Kashatagh and Stepanakert, while the rest will be transferred to the other disadvantaged music schools of Artsakh on September 25.
Greeting the attendees, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan stated the following: “Dear attendees, I think these days Yerevan is ��?breathing’ in the Armenian spoken by Diaspora Armenians, while Diaspora Armenians are enjoying the warmth of Yerevan. It gives me pleasure to express my greetings to the participants of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference and especially the Armenians of Argentina. This event serves as further evidence of the Armenia-Diaspora unity.” Hranush Hakobyan emphasized that even though the Armenian people are scattered across the globe, they are always connected to the motherland. “This movement, which was launched by the Ministry of Diaspora, reached out to South America, particularly Argentina, and it became a melody, music and turned into a series of concerts. The series has come a long way and is ending with a concert on this stage. It is our pleasure to dedicate this concert to the marvelous Artsakh. Artsakh is our remorse, our spirit and our pride. The Diaspora is our pride, and Armenia is our hope, the basis of our existence and the ��?oxygen’ for preservation of the Armenian identity. So, let’s have remorse, honor and hope so that Armenians become stronger in any part of the world.”
Secretary of the Board of the Armenian General Benevolent Union Buenos Aires Chapter Antonio Sarafian expressed gratitude to all the participants of the concerts, the artists, the foreign musicians and the Ministry of Diaspora. “When we were launching this initiative, we were dreaming of purchasing at least 200 musical instruments. Today, thanks to Armenian benefactors, we have already obtained 300 Armenian folk and classical musical instruments. We donated all proceeds from one of the concerts to the foundation established in the Patagonia settlement of southern Argentina as a way of expressing our gratitude to the Argentine artists who had joined our movement. This also served as a good way of speaking out about the Artsakh issue. However, our main goal and mission is to connect young Diaspora Armenians to the free and independent Armenia,” Antonio Sarafian stated.
Dudukist Gagik Gasparyan emphasized the following: “This is my tribute to the Mother Homeland after a 21-year interval and with a feeling of longing. Words can’t describe how I feel. I think what I have done to this point says it all.”
The concert featured performances by Merited Artists of the Republic of Armenia Arsen Grigoryan and Alla Levonyan, Argentine-Armenian dudukist Gagik Gasparyan, singers Vardan Badalyan and Samvel Galstyan, the State Orchestra of National Musical Instruments of Armenia (artistic director and principal conductor Norayr Davtyan), the State Dance Ensemble of Armenia and Ararat Armenian Dance Group of Córdoba.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora to Honorary Member of AGBU Argentina, dudukist Gagik Gasparyan as a token of appreciation for providing remarkable services for the Armenia-Diaspora partnership, for contributing to the strengthening of relations between Armenia and the Diaspora and among the Armenian communities of the Diaspora, for the successes he has achieved in providing Armenian children and young people with an Armenian education and upbringing and for his great contributions to preservation of the Armenian identity.
Hranush Hakobyan also awarded Secretary of the Board of the Armenian General Benevolent Union Buenos Aires Chapter Antonio Sarafian with the Boghos Nubar Medal of the RA Ministry of Diaspora for carrying out charities and for his community service in Armenia and the Diaspora, for strengthening the active relations between the Republic of Armenia and the Diaspora and for his great contributions within the scope of the development of the Armenia-Diaspora partnership.
Representatives of the Armenian General Benevolent Union Argentina Chapter were awarded with the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora for their notable contributions to the development of the Armenia-Diaspora partnership, for their services provided to Armenia and the Diaspora, as well as for their contributions to the strengthening of relations with the homeland and among the communities of the Diaspora and to the preservation of the Armenian identity.
Antonio Sarafian handed a special commemorative gift over to the Minister of Diaspora. The participants and organizers of the concert also received commemorative gifts and certificates of appreciation.