Արգենտինայում կայացած 10 համերգների ամփոփումը Հայրենիքում
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Արգենտինայի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության նախաձեռնությամբ Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում տեղի ունեցավ համերգ, որը «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում Արգենտինայում, Նյու-Յորքում և այլ հայտնի քաղաքներում կայացած 10 համերգների արդյունքների յուրահատուկ ամփոփումն էր:
Բուենոս Այրեսի (Արգենտինա) Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության վարչության ատենադպիր Անտոնիո Սարաֆեանի և ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ, դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանի կողմից անցկացված համերգաշարի ընթացքում հանգանակված գումարով գնվել է 300 երաժշտական գործիք, որի մի մասն արդեն հանձնվել է Քաշաթաղի և Ստեփանակերտի երաժշտական դպրոցներին, իսկ մյուս մասը սեպտեմբերի 25-ին կտրամադրվի Արցախի մյուս կարիքավոր դպրոցներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սիրելի՛ հանդիսատես, այս օրերին, կարծում եմ, Երևանը շնչում է սփյուռքահայերով, իսկ սփյուռքահայերը վայելում են Երևանի ջերմությունը: Ուրախ եմ ողջունել Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի մասնակիցներին և հատկապես՝ արգենտինահայերին: Այսօր այս ձեռնարկը ևս մեկ ապացույց է Սփյուռք-Հայրենիք միասնության»: Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ թեև հայ ժողովուրդն աշխարհացրիվ է դարձել, սակայն միշտ կապված է մայր հողին: «Այս շարժումը, որ նախաձեռնեց Սփյուռքի նախարարությունը, գնաց-հասավ մինչև Հարավային Ամերիկա՝ Արգենտինա, և դարձավ մեղեդի, երաժշտություն, վերածվեց մի ողջ համերգաշարի: Այն, անցնելով երկար ճանապարհ, եկավ, լեռնացավ այս բեմում: Մեր այս համերգը մենք սիրով, ջերմությամբ նվիրում ենք չքնաղ Արցախին: Արցախը մեր խիղճն է, ոգին է, մեր հպարտությունը, Սփյուռքը մեր պատիվն է, իսկ Հայաստանը մեր հույսն է, մեր լինելիության հիմքն ու հայապահպանության թթվածինը: Եկեք, ուրեմն, մեր խիղճը, մեր պատիվը և մեր հույսը համախմբենք, որ ավելի զորանա հայ ժողովուրդը, հայ ազգը՝ աշխարհի որ ծայրում էլ լինի »:
Բուենոս Այրեսի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության վարչության ատենադպիր Անտոնիո Սարաֆեանը շնորհակալություն հայտնեց համերգաշարի բոլոր մասնակիցներին, արվեստագետներին, օտարազգի երաժիշտներին և Սփյուռքի նախարարությանը: «Երբ նոր էինք սկսում այս ձեռնարկը, երզում էինք գոնե 200 գործիք գնելու մասին: Սակայն այսօր մեր բարերարների շնորհիվ արդեն ձեռք ենք բերել 300 ժողովրդական և դասական երաժշտական գործիքներ: Համերգներից մեկի ողջ հասույթը մենք նվիրեցինք Արգենտինայի ամենահարավում գտնվող Պատագոնիա բնակավայրի հիմնադրամին՝ այդ ձևով շնորհակալություն հայտնելով այն արգենտինացի արվեստագետներին, ովքեր միացել էին մեր շարժմանը: Սա նաև լավ միջոց էր Արցախյան հիմնահարցի մասին բարձրաձայնելու համար: Սակայն մեր հիմնական նպատակն ու առաքելությունը օտար երկրներում ապրող հայ երիտասարդներին ազատ, անկախ Հայաստանին կապելն է»,-նշեց Անտոնիո Սարաֆեանը:
Դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանն ընդգծեց. «Սա իմ 21 տարվա բացակայության, կարոտի տուրքն է Մայր հայրենքին: Խոսքեր չեմ գտնում, կարծում եմ՝ մինչ այժմ արվածը ավելի քան խոսուն է»:
Համերգի ընթացքում ելույթներ ունեցան ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Արսեն Գիրգորյանը և Ալլա Լևոնյանը, արգենտինահայ դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանը, երգիչներ Վարդան Բադալյանը և Սամվել Գալստյանը, Հայաստանի Ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր Նորայր Դավթյան), Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, Կորդոբայի «Արարատ» պարախումբը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ, դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանին շնորհեց ՀՀ ՍՆ ոսկե մեդալ Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը նշանակալի ծառայություններ մատուցելու, Հայաստանի և Սփյուռքի, ինչպես նաև Սփյուռքի տարբեր համայնքների միջև կապերի ամրապնդման գործում ներդրում ունենալու, մատաղ սերնդի, երիտասարդության ուսուցման և հայեցի դաստիարակության գործում ձեռք բերած հաջողությունների, ինչպես նաև հայապահպանության գործում մեծ ավանդ ունենալու համար:
Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանում և Սփյուռքում բարեգործական և հասարակական գործունեություն ծավալելու, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի միջև գործուն կապերն ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման շրջանակներում մեծ ավանդի համար Բուենոս Այրեսի (Արգենտինա) Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության վարչության ատենադպիր Անտոնիո Սարաֆեանին պարգևատրեց ՍՆ «Պողոս Նուբար» մեդալով:
Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման, հայրենիքին և սփյուռքին մատուցած ծառայությունների, սփյուռքի համայնքների միջև և հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար ՀՀ սփյուռքի նախարարության ոսկե հուշամեդալով պարգևատրվեց Արգենտինայի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:
Անտոնիո Սարաֆեանը Սփյուռքի նախարարին հանձնեց հատուկ հուշանվեր: Համերգի մասնակիցներին և կազմակերպիչներին ևս տրվեցին հուշանվերներ և շնորհակալագրեր:

Подведение в Армении итогов 10 концертов, состоявшихся в Аргентине
По инициативе Министерства Диаспоры РА и Всеобщего армянского благотворительного союза Аргентины 22 сентября в Государственном театре музыкальной комедии им.А.Пароняна состоялся концерт, ставший своеобразным подведением итогов 10 концертов, в рамках движения «Что ты делаешь для Арцаха» состоявшихся в Аргентине, Нью-Йорке и других известных городах. На суммы, собранные в процессе 10 концертов, состоявшихся по инициативе секретаря правления отделения ВАБС Буэнос Айреса (Аргентина) Антонио Сарафяна и почетного члена филиала ВАБС Аргентины, дудукиста Гагика Гаспаряна, приобретены 300 музыкальных инструментов, часть которых уже передана музыкальным школам Кашатага и Степанакерта, остальные 25 сентября будут переданы другим нуждающимся школам Арцаха.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры Грануш Акопян отметила: «Дорогие зрители, думаю, в эти дни Ереван дышит армянами Диаспоры, а армяне Диаспоры наслаждаются теплотой Еревана. Рада приветствовать участников 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора, и особенно армян Аргентины. Сегодняшнее это мероприятие – еще одно доказательство сплоченности Армения-Диаспора». Грануш Акопян подчеркнула, что хотя армянский народ и рассеялся по всему миру, однако всегда связан с родной землей. «Это движение, инициированное Министерством Диаспоры, достигло Южной Америки, Аргентины, и стало мелодией, музыкой, превратилось в целый цикл концертов. Пройдя длинный путь, он достиг этой сцены. Наш этот концерт с любовью и теплотой посвящаем прекрасному Арцаху. Арцах – наша совесть, душа, наша гордость, Диаспора – наша честь, а Армения – наша надежда, основа нашего существования и кислород сохранения армянства. Давайте же объединим нашу совесть, честь надежду, чтобы сильнее стал армянский народ, армянская нация, в каком бы уголке мира ни находились».
Секретарь правления отделения ВАБС Буэнос Айреса Антонио Сарафян выразил благодарность всем участникам цикла концертов, искусствоведам, иностранным музыкантам и Министерству Диаспоры. «Когда мы только начинали эту инициативу, мечтали приобрести хотя бы 200 инструментов. Однако сегодня, благодаря нашим благотворителям, уже приобретено 300 народных и классических музыкальных инструментов. Всю прибыль после концертов мы передали в фонд населенного пункта Патагония, находящегося на крайнем юге Аргентины, тем самым выразив благодарность деятелям искусства Аргентины, которые присоединились к нашему движению. Это также было прекрасным средством говорить о проблеме Арцаха. Однако главной нашей целью и миссией было связать молодых армян, живущих на чужбине, со свободной, независимой Арменией», – отметил Антонио Сарафян.
Дудукист Гагик Гаспарян подчеркнул: «Это – дань Матери-Родине за мое 21-летнее отсутствие, ностальгию. Не нахожу слов, чтоб высказаться, думаю, сделанное на сох пор более чем красноречиво».
В программе концерта выступили Заслуженные артисты РА Арсен Григорян и Алла Левонян, аргентинский армянин, дудукист Гагик Гаспарян, певцы Вардан Бадалян и Самвел Галстян, Государственный ансамбль народных инструментов Армении (художественный руководит ель и главный дирижер Норайр Давтян), Государственный ансамбль танца Армении, танцевальная группа «Арарат» Кордобы.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила почетного члена Аргентинского филиала ВАБС Гагика Гаспаряна Золотой медалью МД РА за значительные заслуги перед взаимодействием Армения-Диаспора, вклад в укрепление связей между Арменией и Диаспорой, а также различными общинами Диаспоры, успехи в армянском воспитании и образовании армянской молодежи, а также большой вклад в дело сохранения армянства.
За благотворительную и общественную деятельность в Армении и Диаспоре, укрепление действенных связей между Республикой Армения и Диаспорой, а также большой вклад в рамках взаимодействия Армения-Диаспора Грануш Акопян наградила секретаря правления ВАБС Буэнос Айреса Антонио Сарафяна наградила медалью «Погос Нубар» МД РА.
За развитие взаимодействия Армения-Диаспора, заслуги перед Родиной и Диаспорой, укрепление связей между общинами Диаспоры и Родиной, значительный вклад в дело сохранения армянства Золотой памятной медалью Министерства Диаспоры РА награжден ВАБС Аргентины.
Антонио Сарафян вручил министру Диаспоры специальный памятный подарок. Участникам и организаторам концерта также были вручены памятные подарки и Благодарственные грамоты.