Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի հայտարարությունը
«Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի մասնակիցների ընդունած հայտարարությունը.
Մենք՝
Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման, 1918թ. մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանների և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի նախաշեմին Երևանում գումարված «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի մասնակիցներս՝
Առաջնորդվելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործում ողջ հայության ներուժի համախմբման, շարունակական երկխոսության և բազմաշերտ ներգրավման հրամայականով,
Կարևորելով ազգային նպատակադրումների համատեղ ամրագրումը, դրանց կենսագործման համար ծրագրերի մշակումը, տարբեր միջոցներով յուրաքանչյուրի մասնակցության համար հնարավորության ընձեռումը և արդյունքների համար հայության համահավաք պատասխանատվության գիտակցումը,
Նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության հզորացումը և անվտանգության ամրապնդումը, ժողովրդավարական հաստատությունների ու կառավարման համակարգերի առավել ուժեղացումը, տնտեսական վերընթաց զարգացումը, ժողովրդի կենսամակարդակի բարձրացումը, հոգևոր, կրթական ու մշակութային առաջընթացը, աշխարհասփյուռ հայկական համայնքներում ազգային ինքնության պահպանությունը և մշակութային զարգացումը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության և ողջ հայ ժողովրդի հավաքական նպատակների իրականացման գրավականն են,
Կենսական նկատելով ազգային ինքնության պահպանման գործում հոգևոր, բարոյական ավանդական արժեքների շուրջ համախմբումը, հայ ընտանիքի ամրապնդումը և ծնելիության աճի խթանումը,
Վերահաստատելով մեր համազգային պատասխանատվությունն Արցախի ժողովրդի` սեփական ճակատագիրն ազատ տնօրինելու անքակտելի իրավունքի իրացման, ժողովրդավարության զարգացման և միջազգային հանրությանը լիիրավ ինտեգրման հարցերում,
Գիտակցելով Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի առջև առկա և հնարավոր նոր մարտահրավերներին միասնաբար` պետության, հայ եկեղեցու, համահայկական կառույցների և համայնքային կազմակերպությունների ջանքերի համադրմամբ արձագանքելու և համահայկական խնդիրները համատեղ ուժերով լուծելու անհրաժեշտությունը,
Համոզված լինելով, որ փոփոխվող աշխարհում Սփյուռքի համայնքների դինամիկ զարգացումը հնարավորություն է տալիս նորովի մասնակցություն բերելու Հայաստանի և Արցախի տնտեսական ու մշակութային զարգացմանը՝ այդպիսով նպաստելով հզոր հայրենիքի կառուցմանը,
Փաստելով, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում ամրագրված է հայապահպանմանն ուղղված քաղաքականություն վարելու և հայրենադարձությանը համակողմանիորեն նպաստելու պետության առաքելությունը, որը նոր որակ և բովանդակություն է հաղորդելու Հայրենիք-Սփյուռք հարաբերություններին,
Հավաստելով, որ իր իրավունքների պաշտպանության ու արդարության վերականգնման համար հայության պայքարը հիմնված է համամարդկային արժեքների վրա և հանդիսանում է մեր համազգային գործակցության առանցքային ուղենիշներից մեկը,
Ողջունելով Համահայկական խորհրդի՝ որպես համազգային առաջնահերթությունների ճշգրտման, ազգային ներուժի մեկտեղման և բարձր մակարդակի ռազմավարական երկխոսության հարթակի ձևավորման գործընթացը,
Հավատարիմ մնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագրի սկզբունքներին,
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ միասնաբար և փոխադարձ պատասխանատվությամբ, մարդկային, նյութական և հոգևոր ներուժի համախմբմամբ առավել ամրապնդել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը` այն ուղղորդելով հետևյալ նպատակների և խնդիրների իրագործմանը.
Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության հզորացմանը, անվտանգության ամրապնդմանը, բարգավաճմանը, աշխարհասփյուռ հայկական համայնքների համախմբմանը, ազգային ինքնության պահպանմանը, ինչպես նաև հայրենադարձության քաջալերմանը,
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի հանգուցալուծմանը, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացման միջազգային ճանաչմանը,
Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի տարբեր վարչակարգերի կողմից պետականորեն ծրագրված և իրագործված Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ առավել համակարգված և միասնական քաղաքականության իրականացմանը, ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման նպատակով միջազգային հանրության պայքարի առաջնագծում հաստատուն դիրքի պահպանմանը` այդ համարելով որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի` համամարդկային արժեքների և միջազգային իրավունքի վրա խարսխված բարոյական պարտք ողջ միջազգային հանրության առջև,
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված գործընթացում իրազեկվածության առավել բարձրացմանը, պատմական հիշողության պահպանման ու փոխանցման կարևորմանը եւ այդ հանցագործության ժխտման, նսեմացման դեմ պայքարի իրականացմանը՝ այդ թվում իրավունքի ուժով,
Հայաստանի պաշտպանվածության ամրապնդմանը, զինված ուժերի ռազմատեխնիկական, տեխնոլոգիական և մասնագիտական ներուժի արդիականացմանը, ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը` որպես տնտեսության զարգացման և տեխնոլոգիական առաջընթացի շարժիչ ուժ և «Ազգ-Բանակ» հայեցակարգի կենսագործման առանցքային ուղղություն,
Աշխարհի տեղեկատվական տարբեր հարթակներում հայատյացության և հակահայ քարոզչության փորձերի դեմ միասնական պայքար ծավալելու և նման քաղաքականության ազդեցության չեզոքացման ուղղությամբ գործնական ծրագրերի և համակարգված գործունեության շարունակական իրականացմանը,
Երիտասարդության շրջանում ազգային ինքնության հավաքական որակների տարածմանն ու ամրապնդմանը, հայ դպրոցի զորացմանը, հայ սերունդներին հայկականության ոգով դաստիարակմանը, հայեցի կրթության գործում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանը, հայրենաճանաչության նոր ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը,
Հայության մեջ սիրո, համերաշխության, հանդուրժողականության, վստահության և միասնության ամրապնդմանը, հայ մարդու անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի համար բարենպաստ միջավայրի ապահովմանը,
Հայկական համայնքների առջև ծառացած մարտահրավերների դիմագրավման ու հաղթահարման և հնարավոր այլ մարտահրավերների բացահայտման ուղղությամբ ջանքերի համադրմանը,
Մերձավոր Արևելքի և, մասնավորապես, ծանր փորձությունների միջով անցնող Սիրիայի հայությանը համակողմանի աջակցության ցուցաբերմանը, այդ տարածաշրջանում հայկական հաստատությունների, պատմամշակութային կոթողների և մշակութային արժեքների պահպանմանը,
Հայաստանի, Արցախի բնակավայրերի (հատկապես՝ սահմանամերձ) կենսագործունեության տարբեր ոլորտների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մշակմանը և իրականացմանը,
Հայաստանի և Արցախի վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացմանը, այդ նպատակով համահայկական օրակարգի ձևավորմանը և դրա լուծման ուղղություններով միասնական քաղաքականության մշակմանը և իրականացմանը` նոր և ավանդական կառույցների միջոցով,
Տարբեր երկրներում հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանելու, աշխարհում հայկական մշակույթը պատշաճ կերպով ներկայացնելու, հայկական համայնքների ինքնակազմակերպման ուղղությամբ միասնական ջանքերի գործադրմանը,
Արևմտահայերենի պահպանման, տարածման, Սփյուռքում հայոց լեզվի և հայագիտական առարկաների դասավանդման աջակցության նպատակով Հայաստանի և Սփյուռքի մասնագիտական ներուժի համախմբմանը:
Համաժողովի մասնակիցներս լիահույս ենք, որ Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի բոլոր կառույցները, երիտասարդության լայն ներգրավմամբ, պատշաճորեն կնշեն Հայաստանի առաջին Հանրապետության ու Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա, ինչպես նաև քաղաքամայր Երևանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանները:
Սույն ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ երաշխավորում ենք որպես ուղենիշ ողջ հայության, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների, հայ եկեղեցու, համահայկական, համայնքային կառույցների ու կազմակերպությունների համար՝ հետամուտ լինելու համահայկական նպատակների իրականացմանը:

Заявление 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора
«Армяне сегодня» представляет Заявление, принятое участниками 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора
Мы,
Участники созванного в Ереване в канун 100-летия провозглашения Первой Армянской Республики, героических майских сражений 1918 года и 2800-летия основания Еревана 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность»,
Руководствуясь требованием сплочения потенциала всего армянства, продолжительного диалога и многослойного вовлечения в дело укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора,
Сознавая важность совместной констатации национальных целей, разработки программ для их осуществления, предоставления возможности участия каждого различными средствами и осознавая важность коллективной ответственности армянства за результаты,
Учитывая, что повышение мощи и укрепление безопасности, дальнейшее усиление демократических учреждений и систем управления, поступательное развитие экономики, повышение жизненного уровня народа, духовный, образовательный и культурный прогресс Республики Армения и Республики Арцах, сохранение  национальной идентичности и культурного развития в рассеянных по всему миру армянских общинах являются залогом осуществления собирательных целей триединства Армения-Арцах-Диаспоры и всего армянского народа,
Считая жизненно важным сплочение вокруг духовных, нравственных, традиционных ценностей в деле сохранения национальной идентичности, укрепления армянской семьи и стимулирования роста рождаемости,
Подтверждая нашу общенациональную ответственность в вопросах осуществления народом Арцаха неотъемлемого права свободно распоряжаться собственной судьбой, демократического развития и полноправной интеграции в мировое сообщество,
Сознавая необходимость реагирования сплочением усилий государства, армянской церкви, общеармянских структур и общинных организаций на имеющиеся и возможные новые вызовы, стоящие перед Арменией, Арцахом и Диаспорой, решения  совместными силами общеармянских проблем,
Будучи уверены, что динамичное развитие общин Диаспоры в переменчивом мире дает возможность по-новому участвовать в экономическом и культурном развитии Армении и Арцаха, тем самым способствуя построению могучей Родины,
Констатируя, что в Конституции Республики Армения зафиксирована миссия государства проводить политику, направленную на сохранение армянства и всестороннее содействие репатриации, что придаст новое качество и содержание взаимоотношениям Родина-Диаспора,
Заверяя, что борьба армянства за защиту своих прав и восстановление справедливости основана на общечеловеческих ценностях и выступает одним  из  главных векторов нашего общенационального взаимодействия,
Приветствуя процесс  формирования Общеармянского совета, как платформы уточнения общенациональных приоритетов, сплочения интеллектуального потенциала и стратегического диалога на высшем уровне,
Храня верность принципам Общеармянской декларации 100-летия Геноцида армян
Подтверждаем нашу готовность совместно и со взаимной ответственностью, сплочением человеческого, материального и духовного потенциала еще более укрепить триединство Армения-Арцах-Диаспора, нацелив его на достижение следующих целей и задач:
Усиление Республики Армения, Республики Арцах, укрепление безопасности, процветание, сплочение рассеянных по всему миру армянских общин, сохранение национальной идентичности, а также поощрение репатриации,
Мирное и справедливое урегулирование Карабахского конфликта, международное признание права народа Арцаха на самоопределение,
Проведение еще более скоординированной и совместной политики международного признания, осуждения и устранения последствий спланированного  и осуществленного на государственном уровне Османской империей и разными администрациями Турции Геноцида армян, стойкое сохранение передовых позиций в борьбе мирового сообщества за предотвращение геноцидов и преступлений против человечества, считая это основанным на общечеловеческих ценностях и международном праве нравственным долгом нации, пережившей геноцид, перед всем мировым сообществом,
Повышение осведомленности в процессе, направленном на международное признание Геноцида армян, осознание важности сохранения и передачи исторической памяти, осуществление борьбы против отрицания этого преступления, в том числе силой права,
Укрепление защищенности Армении, модернизацию военно-технического, технологического и профессионального потенциала Вооруженных сил, развитие военно-промышленного комплекса – как движущей силы развития экономики и  технологического прогресса, главное направление реализации концепции «Нация-армия»,
Продолжительное осуществление практических программ и скоординированной деятельности по развертыванию совместной борьбы против попыток арменофобии и антиармянской пропаганды  на различных информационных площадках мира, нейтрализации влияния подобной политики,
Распространение и укрепление собирательных качеств национальной идентичности среди молодежи, развитие армянской школы, воспитание в армянском духе армянских поколений, внедрение современных технологий в деле армянского образования, разработку и реализацию новых программ познания Родины,
Укрепление среди армянства любви, дружбы, толерантности, доверия и единства, обеспечение благоприятной среды для безопасной и достойной жизни армянина,
Сплочение усилий на преодоление и противостояние вызовам, стоящим перед армянскими общинами, выявление иных возможных вызовов,
Оказание всестороннего содействия армянству Ближнего Востока, в частности терпящему тяжелые испытания сирийскому армянству, сохранение в этом регионе армянских учреждений, историко-культурных памятников и культурных ценностей,
Разработка и реализация проектов, направленных на развитие различных сфер жизнедеятельности населенных пунктов Армении, Арцаха (особенно приграничных),
Повышение международной осведомленности об Армении и Арцахе, формирование с этой целью общеармянской повестки и выработка единой политики по их решению и реализации посредством новых и традиционных структур,
Приложение совместных усилий по сохранению армянского историко-культурного наследия в разных станах, представление в мире на должном уровне армянской культуры, самоорганизации армянских общин,
Сплочение профессионального потенциала Армении и Диаспоры с целью сохранения, распространения, содействия преподаванию в Диаспоре армянского языка и арменоведческих предметов.
Мы, участники форума, полны надежды, что все структуры Армении, Арцаха и Диаспоры, при широком вовлечении молодежи должным образом отметят юбилеи 100-летия Первой Армянской Республики и героических майских сражений, а также 2800-летие основания столицы Еревана.
Данное заявление рекомендуем как ориентир для всего армянства, государственных органов Республики Армения и Республики Арцах, армянской церкви, общеармянских, общинных структур и организаций – чтобы быть последовательными в реализации общеармянских целей.