Համահայկական խորհրդին նվիրված քննարկում Սահմանադրական դատարանում
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում՝ գլխավորությամբ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի տեղի ունեցավ Համահայկական խորհրդի ձևավորմանը նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, պետական, ազգային, հասարակական գործիչներ Հայաստանից և Սփյուռքից:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ներկայացրեց Համահայկական խորհրդի վերաբերյալ տարբեր կազմակերպություններից, կառույցներից ու անհատներից ստացված առաջարկներն ու դիրքորոշումը:
Այնուհետև ծավալվեց քննարկում, որի արդյունքները պետք է ներկայացվեն «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան-Սփյուռք վեցերորդ համահայկական համաժողովի շրջանակներում սեպտեմբերի 18-ին կայանալիք Համահայկական խորհրդի ստեղծման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հետագա զարգացման հարցերին նվիրված կլոր սեղանի ընթացքում:
Քննարկման մասնակիցները կարևորեցին հանձնախումբ ստեղծելու անհրաժեշտությունը, որը կքննարկի և կհստակեցնի հետագայում ստեղծվելիք կառույցի նախագիծը:
Հանդիպման ընթացքում առաջարկներ հնչեցին նաև համահայկական ներուժի համախմբման ուղղությամբ՝ նկատի ունենալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ստեղծված պետական և տարածաշրջանային հանձնաժողովների գործելաոճը և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փորձառությունը:

Обсуждения в Конституционном суде, посвященные Общеармянскому совету
В Конституционном суде РА 16 сентября под руководством председателя КС Гагика Арутюняна состоялось рабочее совещание посвященное формированию Общеармянского совета, на котором присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, государственные, национальные, общественные деятели из Армении и Диаспоры.
Председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян представил предложения и позиции, поступившие от различных организаций, структур, частных лиц по поводу Общеармянского совета.
Заптем развернулось обсуждение, результаты которого должны быть представлены в ходе предстоящего 18 сентября в рамках 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность» «круглого стола», посвященного созданию Общеармянского совета и дальнейшему развитию взаимодействия Армения-Диаспора.
Участники обсуждения отметила важность необходимости создания комиссии, которая обсудит и уточнит проект структуры, который будет создан позднее.
В ходе встречи прозвучали предложения также о необходимости сплочения общеармянского потенциала, с учетом стиля работы Государственной и региональных комиссий, созданных по случаю 100-летия Геноцида армян и опыт общеармянского фонда «Айастан».