հարգարժան նախարարներ,
նախ ցանկանում եմ բոլորիս շնորհավորել Հայաստանի անկախության գալիք տոնի առթիվ: Խորհրդանշական է, որ այս համաժողովն անցկացվեց Հայաստանի անկախության հռչակման 26-րդ տարեդարձի նախօրյակին:
Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ակտիվ մասնակցության համար: Վստահ եմ, որ այս համաժողովը մեզ ավելի համախմբող, շոշափելի արդյունքների հանգեցնող, համահայկական գործակցությունը խթանող համազգային ձեռնարկ է:
Ընդհանրապես, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովները կարևորագույն իրադարձություն են թեʼ Հայաստանում և թեʼ նրա սահմաններից դուրս գտնվող մեր հայրենակիցների համար: Այդ է վկայում նաև տարեցտարի ընդլայնվող մասնակցության աշխարհագրությունը:
Այս համաժողովը ընդգրկուն օրակարգ ուներ, որը ներառում էր մի շարք ուղղություններ` տնտեսականից մինչև արտաքին քաղաքականություն, հայապահպանություն և ազգային անվտանգություն:
6-րդ համաժողովի կարևոր քննարկումներից մեկն, անշուշտ, վերաբերում էր Համահայկական խորհրդի ստեղծման գաղափարին: Համոզված եմ, որ այդ ապագա կառույցն իր ձևով ու բովանդակությամբ կարող է լիարժեքորեն մասնակից լինել համահայկական, միասնական օրակարգի ձևավորման աշխատանքներին:
Հարգելի’ բարեկամներ,
հայրենիքը սփյուռքի հոգևոր անվտանգության գլխավոր երաշխավորն է, սփյուռքը` հայրենիքի տարածքային ու տնտեսական անվտանգության ապահովման կարեւորագույն աջակիցը և շահառուն:
Այս համատեքստում ցանկանում եմ անդրադառնալ սիրիահայ մեր հայրենակիցներին, որոնց մի զգալի հատված ապաստանել է հայրենիքում: Հայաստան ներգաղթած սիրիահայերը հարստացնում են մեր երկիրը: Մյուս կողմից,անկախ իր գտնվելու վայրից, սիրիահայությունն այսօր հայրենիքի ու սփյուռքի համատեղ աջակցության կարիքն ունի: Հայաստանի Հանրապետությունն իր հնարավորությունների սահմաններում օգնում և օգնելու է սիրիահայ մեր հայրենակիցներին Սիրիայում թե այլուր: Պատահական չէ, որ այս համաժողովը, որպես համահայկական կարեւորագույն միջոցառում, առանձին անդրադարձավ նաեւ սիրիահայության խնդիրներին:
Սիրելիʼ հայրենակիցներ,
բոլորիս երազանքն է ստեղծել զարգացած, արդար ու անվտանգ պետություն:
Մենք կառուցում ենք նոր Հայաստան, նոր հեռանկարով ու նոր հնարավորություններով:
Մենք որդեգրել ենք ժողովրդավարության ու կայուն զարգացման ճանապարհը, որից չենք կարող հրաժարվել` անկախ որևէ իրավիճակից:
Ակնհայտ է, որ աշխարհում ստեղծված ներկայիս տնտեսական և քաղաքական վիճակը, սրընթաց ծավալվող իրադարձությունները պարտադրում են ավելի ճկուն և արագաշարժ լինել, կատարելագործել քաղաքական ու տնտեսական դիվանագիտության գործիքները:
Ձեզնից շատերը, ապրելով տարբեր երկրներում, մասնագիտորեն ներգրավված լինելով տարբեր ոլորտներում, համոզված եմ, շատ լավ գիտեն այդ ամենի արժեքը: Ձեր անձնական մասնակցությունը, նորագույն գիտելիքների, փորձի և հմտությունների կիրառումն օգտակար կարող են լինել ոչ միայն ձեր բնակության երկրներում, որտեղ դուք բավականին մեծ հաջողությունների եք հասել, այլեւ հենց Հայաստանում:
Մեզ համար կարևոր են ձեր ներուժն ու մասնակցությունը: Միասին պետք է համբերատարությամբ ներդնենք բոլոր ջանքերը, քայլ առ քայլ շարժվենք առաջ և ավելի համախմբենք հայկական ուժերը` լուծելու հայկական աշխարհի խնդիրները և նոր հնարավորություններ ստեղծենք` ավելի լավ ապագայի համար:
Մենք Հայաստանում բարձր ենք գնահատում սփյուռքի այն կառույցների ջանքերը, որոնք աջակցություն են ցուցաբերում հատկապես սփյուռքի երիտասարդությանը` Հայաստանում որպես կամավորներ աշխատելու, լիարժեք աշխատանք գտնելու կամ որևէ այլ ձևով իրենց փորձը և գիտելիքներն ի նպաստ հայրենիքի ծառայեցնելու գործում: Շնորհակալ ենք այդ կազմակերպություններին և անհատներին, ինչպես նաև մեր միջազգային գործընկերներին` իրենց հայանպաստ նվիրումի համար:
Համոզված եմ, որ այստեղ ներկաներից շատերն ունեն գաղափարներ ու առաջարկություններ: Հնարավոր է, որ իրականություն դարձնելու համար անհրաժեշտություն կա դրանք ներկայացնել նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափում: Ցանկանում եմ հավաստիացնել , որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի դռները բաց են այն բոլոր կառուցողական և ողջամիտ առաջարկների համար, որոնք կարող են օգտակար լինել մեր երկրին ու աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին:
Ինչպես գիտեք, սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Ազգային ժողովի դերն առավել քան առանցքային է դարձել: Խորհրդարանական կառավարման համակարգը լիարժեք իրողություն կդառնա գալիք տարի, երբ ուժի մեջ կմտնեն Սահմանադրության բոլոր համապատասխան դրույթները: Ազգային ժողովը երկրի զարգացմանն ու առաջընթացին միտված իր գործունեությունն իրականացնելու է նոր եռանդով և ավելի նպատակաուղղված:
Օրենսդիրներիս ջանքերը պետք է միտված լինեն մարդու իրավունքների պաշտպանվածության աստիճանի բարձրացմանը, օրենքի և իրավունքի գերակայության առավել ամրապնդմանը:
Հարգելի բարեկամներ,
առաջընթացի ու զարգացման տարաբնույթ ծրագրերը չեն կարող իրականություն դառնալ խաղաղության ու անվտանգության բացակայության պայմաններում: Դրանք անսակարկելի արժեքներ են, որոնց ցանկացած զիջում կարող է հանգեցնել անուղղելի ճակատագրական հետևանքների:
Հայաստանի սահմանների անվտանգությունն ու խաղաղությունն անբաժանելի են Արցախի սահմանների անվտանգությունից: Ի դեմս ազատ Արցախի Հանրապետության` ավելի քան քառորդ դար անհերքելի իրողություն է հայկական երկրորդ պետության գոյությունը: Աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարաններում մենք ունենք շատ բարեկամներ, ովքեր կիսում են Արցախի ժողովրդի երազանքները և սատարում դրանց: Արցախը նաև համահայկական երազանքի մարմնավորումն է:
Բոլորդ էլ վստահ եք հայկական զինուժի հուսալիության և մարտական բարձր պատրաստականության, մեր զինվորի ու սպայի ոգու վրա: Մեր բանակն օր-օրի ուժեղանում է նաև ձեր աջակցության շնորհիվ, որովհետև հայրենիքում անվտանգության խնդիր լինելու պարագայում աշխարհի անգամ ամենահեռու անկյունում գտնվող հայը չի կարող հանգիստ լինել:
Սա է ազգ-բանակ գաղափարի ակնառու դրսևորումը:
Հետևաբար, որևէ բանակցություն, քննարկում կամ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել Արցախի ժողովրդի ազատ կամքին, Արցախի անկախության և անվտանգության գաղափարին, խաղաղության գաղափարին: Սա մեր ներքին ու արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները միավորող ելակետ է: Այդ մասին երեկ ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից աշխարհի ողջ հայության անունից հստակ բարձրաձայնեց նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը ` ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանում:
մենք լավ գիտակցում ենք, թե ինչ մարտահրավերներ կան մեր պետության առջև` հատկապես հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական զարգացումները և տարածաշրջանում առկա խնդիրները: Մենք ելնում ենք առաջին հերթին մե’ր շահերից և նպատակներից` դիվանագիտական միջոցներն ու հնարքներն օգտագործելով դրանք պաշտպանելու և առաջ մղելու համար: Որովհետև ոչ ոք մեզնից ավելի լավ չգիտի մեր կարիքները, երբեէ մեզնից ավելի շատ չի մտածել ու չի էլ մտածելու մեր այսօրվա ու վաղվա մասին: Մյուս կողմից, մենք չենք փորձում որևէ երկրի կամ կազմակերպության հետ մեր հարաբերությունները կառուցել ի վնաս այլ երկրների կամ կազմակերպությունների: Մենք վստահելիության եւ հուսալիության բավականին բարձր վարկանիշ ունենք Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրոպական միության, ամերիկյան և ընդհանրապես մեր բոլոր գործընկերների, այդ թվում` Իրանի և Չինաստանի հետ հարաբերություններում` ձգտելով ոչ միայն օգուտ ստանալ այդ համագործակցությունից, այլև օգտակար լինել:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցմանը զուգընթաց` ավելի ենք զարգացնելու խորհրդարանական դիվանագիտության ջանքերը և ակտիվությունը: Եւ այդ ճանապարհին մենք սփյուռքի մեր եղբայրների ու քույրերի, ամբողջ աշխարհում սփռված մեր բարեկամների աջակցության կարիքն ունենք:
ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ: Վստահ եմ, որ այս համաժողովը ևս կնպաստի Հայաստան-Սփյուռք կապերի և հարաբերություների զարգացմանը:
Մաղթում եմ բոլորիդ խաղաղություն, հաջողություն և առաջընթաց` ի շահ մեր ժողովրդի, Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի բոլոր համայնքների:

Выступление председателя Национального Собрания РА Ара Баблояна на 6-м общеармянском форуме Армения-Диаспора
Уважаемый вице-премьер,
уважаемые министры,
уважаемые участники и гости форума,
дорогие друзья,
Прежде всего хотел бы поздравить всех нас с предстоящим праздником Независимости Армении. Символично, что этот форум проводится в канун 26-й годовщины провозглашения Независимости Армении.
Позвольте поблагодарить всех вас за активное участие. Уверен, этот форум – еще более объединяющее  нас, дающее ощутимые результаты, стимулирующее общеармянское сотрудничество общенациональное начинание.
В целом форумы Армения-Диаспора являются важнейшими событиями для наших соотечественников как в Армении, так и за ее пределами. Об этом свидетельствует расширяющаяся из года в год география участников.
Нынешний форум имеет насыщенную повестку дня, которая включает ряд направлений – от экономического до внешней политики, сохранения армянства и национальной безопасности.
Одно из важнейших обсуждений 6-го форума, безусловно, касалось идеи создания Общеармянского совета. Убежден, эта будущая структура своей формой и содержанием может стать полноценным участником работ по формированию общеармянской, единой повестки.
Уважаемые друзья,
Родина – главный гарант духовной безопасности Диаспоры, Диаспора – важнейший сторонник обеспечения территориальной и экономической безопасности родины.
В этом контексте хотел бы обратиться к сирийским армянам, значительная часть которых обосновалась на родине. Эмигрировавшие в Армению сирийские армяне обогащают нашу страну. С другой стороны, независимо от своего местонахождения,   сирийские армяне сегодня нуждаются в поддержке родины и Диаспоры. В пределах своих возможностей РА помогает и будет помогать сирийским армянам как в Сирии, так и повсюду. Не случайно этот форум, как важнейшее общеармянское мероприятие, отдельно обратился к проблемам сирийских армян.
Мечтой всех нас является создание развитого, справедливого и безопасного государства.
Мы строим новую Армению, с новой перспективой и новыми возможностями.
Мы избрали путь демократии и стабильного развития, от которого не можем отказаться, независимо от какой-либо ситуации.
Очевидно, что создавшееся ныне в мире экономическое и политическое положение, стремительно развивающиеся события обязывают нас быть более гибкими и осторожными, совершенствовать инструменты политической и экономической дипломатии.
Многие из вас, живя в различных странах и будучи профессионально вовлеченными в различные сферы, отлично   знают цену всего этого. Ваше личное участие, применение новейших знаний, опыта и навыков могут оказаться полезными не только в странах вашего проживания, где вы достигли довольно весомых успехов, но также в Армении.
Для нас важны ваши потенциал и участие. Вместе должны терпеливо прилагать все усилия, шаг за шагом двигаться вперед и еще более консолидировать армянские силы – в решении задач армянского мира и создания новых возможностей для более светлого грядущего.
Мы в Армении высоко ценим усилия тех структур Диаспоры, которые содействуют, особенно молодежи диаспоры, работать в Армении волонтерами, находить полноценную работу или каким-то иным способом поставить на службу родине свои опыт и знания. Благодарны этим организациям и персонам, а также нашим международным партнерам за их проармянскую деятельность.
Уверен, у многих из присутствующих здесь есть идеи и предложения. Возможно, для их реализации необходимо представить их также в парламентском формате. Хочу заверить, что двери НС РА открыты для всех конструктивных и здравых предложений, которые могут оказаться полезными нашей стране и рассеянному по миру нашему народу.
Как вы знаете, в итоге конституционных реформ роль НС стала более ключевой. Система парламентского управления станет полноценной реальностью в будущем году, когда вступят в силу все соответствующие положения Конституции. НС будет осуществлять направленную на развитие и прогресс   страны   деятельность с новой энергией и с большей целеустремленностью.
Усилия законодателей должны быть направлены на повышение степени защищенности прав человека, еще большее укрепление верховенства закона и права.
Многообразные программы прогресса и развития не могут реализоваться при отсутствии мира и безопасности. Это бесспорные ценности, любое отступление от которых может привести к непоправимым судьбоносным последствиям.
Безопасность и мир на границах Армении неотделимы от безопасности границ Арцаха. В лице свободной Республики Арцах более четверти века неоспорима реальность существования второго армянского государства. В парламентах различных стран мира у нас есть много друзей, разделяющих и поддерживающих мечты народа Арцаха. Арцах   также воплощение общеармянской мечты.
Все мы уверены в надежности и высокой боеготовности армянских вооруженных сил, высоком духе нашего солдата и офицера. Наша армия день ото дня крепнет также благодаря вашей поддержке, так как при возникновении на родине проблемы безопасности находящийся даже в самом отдаленном уголке мира армянин не может оставаться спокойным.
Это яркое проявление идеи Нация-армия.
Следовательно, какие-либо переговоры, дебаты или развязки не могут быть важнее свободной воли народа Арцаха, идеи независимости и безопасности Арцаха, идее мира. Это объединяющая наши внутри- и внешнеполитические приоритеты отправная точка. Об этом вчера с высокой трибуны ООН от имени всего армянства мира четко заявил также Президент РА С.Саргсян, выступая на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Мы прекрасно осознаем, какие вызовы стоят перед нашим государством, особенно с учетом геополитических развитий и существующих в регионе проблем. Мы в первую очередь исходим из наших интересов и целей, используя дипломатические средства и приемы для их защиты и продвижения вперед. Потому что никто лучше нас не знает наших нужд,   никто больше нас не думал и не будет думать о нашем сегодняшнем и завтрашнем дне. С другой стороны, мы не пытаемся строить наши отношения с какой-либо страной или организацией в ущерб другим странам или организациям. У нас довольно высокий рейтинг доверия и надежности в отношениях с ЕАЭС, Евросоюзом,   с американскими и вообще со всеми нашими партнерами, в том числе с �?раном и Китаем, в стремлении получать не только пользу от этого сотрудничества, но и быть полезными.
Наряду с переходом к парламентской системе управления приложим еще больше активных усилий   парламентской дипломатии. �? на этом пути мы нуждаемся в помощи наших братьев и сестер в Диаспоре, всех рассеянных по свету наших друзей.
Еще раз хотел бы поблагодарить всех вас. Уверен, этот форум также будет содействовать развитию связей и отношений Армения-Диаспора.
Желаю всем вам мира, успеха и прогресса на благо нашего народа, Армении, Арцаха и всех общин Диаспоры.