Սքոթ Ավետիսյան. ԱՄՆ 10 ամենահեղինակավոր քաղաքապետերից մեկը
Սքոթ Ավետիսյանին համարում են հարատև քաղաքապետ. արդեն 17 տարի ազգությամբ հայ ամերիկյան քաղաքական գործիչն ու Հանրապետական կուսակցության անդամը ղեկավարում է ԱՄՆ Ռոյդ Այլնդ նահանգի Վարվիք քաղաքը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով rusarminfo.ru կայք-էջին, հայտնում է, որ 52-ամյա Վարվիքի քաղաքապետը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ է: Ծնվել, ապրել ու իր պրոֆեսիոնալ կարիերայի ողջ մասը նվիրել է Ատլանտյան օվկիանոսի ափին գտնվող ամերիկյան նահանգի մեծությամբ երկրորդ քաղաքին:
Ավետիսյանը կրթությունը ստացել է Ռոդ Այլնդի մայրաքաղաքում՝ Փրովիդենսում, այնուհետև ուսանել է Ռոջեր Ուիլյամսի համալսարանում և Հարվարդի Ջոն Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում:
1990-ական թվականների սկզբին Սքոթ Ավետիսյանը վերադառնում է հարազատ քաղաք և ընտրվում քաղխորհրդի անդամ: Այս պաշտոնում նա աշխատում է շուրջ 10 տարի:
Սքոթ Ավետիսյանն առաջին անգամ 85 հազար բնակչություն ունեցող Վարվիք քաղաքի քաղաքապետ է ընտրվել 2000 թվականին: Այդ ժամանակ նա դարձավ ոչ միայն ամերիկյան քաղաքի ազգությամբ հայ առաջին քաղաքապետը, այլև՝ Ռոդ Այլնդ նահանգի ամենաերիտասարդ քաղաքապետը:
Պաշտոնավարման առաջին շրջանի հաջողությունը երաշխիք դարձավ հաջորդող ընտրությունների ժամանակ, իսկ 2011 թվականին Նյու Յորք Թայմսը Սքոթ Ավետիսյանին ներառեց ԱՄՆ 10 ամենահեղինակավոր քաղաքապետերի շարքում:
Ավետիսյանի հաջողության բանալի այն է, որ նրան հաջողվում է առավելագույն ձայներ հավաքել Վարվիքի բոլոր ընտրական տեղամասերում: 2017 թվականի օգոստոսի 1-ին կայացած ընտրությունների արդյունքը բացառություն չէր. Ավետիսյանը հավաքեց ձայների 65,1 %-ը և մեծ առավելությամբ նորից հաղթեց քաղաքապետի ընտրություններում:
Սքոթ Ավետիսյանը նահանգի հայկական համայնքի ակտիվ անդամ է և հաճախ է հանդես գալիս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչերով: Ռոդ Այլնդի ներկայացուցիչների պալատը 2017 թվականի ապրիլին ընդունել է 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև:

Скотт Аветисян: один из десяти самых авторитетных мэров США
Скотта Аветисяна называют бессменным мэром: на протяжении 17 лет американский государственный деятель армянского происхождения, член Республиканской партии США возглавляет администрацию города Уорвик американского штата Род Айленд.
52-летний мэр Уорвика – потомок выживших в годы Геноцида армян. Он родился, вырос и практически всю свою профессиональную деятельность посвятил второму по величине городу американского штата, расположенного на берегу Атлантического океана.
Образование Аветисян получил в колледже столицы Род Айленда — Провиденсa, а после учился в университете Роджера Уильямса и школе управления имени Джона Кеннеди в Гарварде.
В начале 1990-го года американский армянин вернулся в свой родной город и был избран членом городского совета. В этой должности он проработал более десяти лет.
Впервые мэром города Уорвик с населением 85 тысяч человек Скотт Аветисян был избран в 2000 году. Тогда он стал не только первым главой администрации американского города с армянскими корнями, но и самым молодым градоначальником во всем Род Айленде.
Успех первого срока на посту мэра стал гарантией его переизбрания на последующих выборах, а в 2011 году газета The New York Times включила Скотта Аветисяна в топ-десять самых авторитетных мэров США.
Феномен Аветисяна заключается в том, что ему удается набрать наибольшее количество голосов во всех избирательных участках города на всех выборах градоначальника Уорвика.
Результат прошедших первого августа 2017 года выборов в Уорвике не стал исключением. Аветисян набрал 65,1% голосов и с большим отрывом вновь победил в выборах.
Скотт Аветисян активный член армянской общины штата и часто выступает с призывами о международном  признании Геноцида армян. Палата представителей американского штата Род-Айленд приняла резолюцию, осуждающую первое преступление против человечности в XX веке, в апреле 2017 года.