«Ամենամեծ հարստությունն ինձ համար երեխայիս Հայրենիք տալն է». Մագի (Մարգարիտ) Բոշնակյան-Ջորջյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Ֆրանսիայի հրաշագեղ Նիցցա քաղաքից հյուրընկալված «Melting Dance» պարի դպրոցի հիմնադիր-ղեկավար Մարգարիտ (Մագի) Բոշնակյան-Ջորջյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը. ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Մարգարի՛տ, թույլ տվեք Ձեզ այսպես դիմել՝ հայկական լիարժեք ու գեղեցիկ անունով. ինչպե՞ս եք հայտնվել հեռավոր Ֆրանսիայի միջերկրածովյան Նիցցա քաղաքում:
-Ես ծնվել եմ Ստամբուլում: 5 տարեկան եմ եղել, երբ ընտանիքով տեղափոխվել ենք Ֆրանսիա:
-Դուք հրաշալի խոսում եք արևմտահայերենով, պահպանել եք լեզուն, չեք մոռացել մայրենին. ասացեք, խնդրեմ, թե ում եք պարտական դրա համար:
-Մո՛րս. նա՛ է մեր ընտանիքում պահել ու պահպանել հայոց լեզուն: Հայ օջախներում լեզուն պահողները հիմնականում հայ մայրերն են, շնորհակալ եմ մայրիկիս: Հաճախել եմ ֆրանսիական դպրոց և շատ արագ սովորել եմ ֆրանսերեն լեզուն:
-Կարոտու՞մ եք Ձեր ծննդավայրը:
-Անկեղծորեն պետք է ասեմ, որ չեմ կարոտում, ուղղակի երբեմն հիշում եմ այն: Պատճառներից մեկն այն է, որ շատ փոքր եմ եղել, երբ տեղափոխվել ենք Ֆրանսիա և իմ ծննդավայրից գրեթե ոչինչ չեմ հիշում, մյուս պատճառն էլ այն է, որ թուրքը մնում է թուրք: Մեծ մայրս, շատ ափսոս, Թուրքիայում մահացավ, բնականաբար, գնացինք, ու ես հասկացա, որ այնտեղ մի տեսակ ճնշվում եմ: Ծննդավայր գնալու ուրիշ առիթ չի եղել:
-Ֆրանսիայում դպրոց հաճախելու տարիներին ֆրանսիացի երեխաները տարբերությու՞ն դրել են իրենց և Ձեր միջև. այդ առումով խորթություն զգացե՞լ եք:
-Նախ՝ ասեմ, որ տեղափոխվելուց 10 ամիս անց հայրիկս մահացավ. դա մեծ հարված էր մեր ընտանիքի համար: Ընդամենը 34-ամյա երիտասարդ մայրիկս հոգու տոկունությամբ հաղթահարեց բոլոր դժվարությունները և պահեց իր ընտանիքը՝ ինձ ու ինձանից 10 տարով մեծ եղբորս: Ես շատ լավ մանկություն եմ ունեցել: Դպրոցում, շրջապատում ես երբևէ ինձ օտար չեմ զգացել:
-Մագի՛, դպրոցն ավարտելուց հետո որտե՞ղ շարունակեցիք Ձեր ուսումը, ի՞նչ մասնագիտություն ձեռք բերեցիք:
-Դպրոցն ավարտելուց հետո հաշվապահություն և ոճաբանություն սովորեցի. հմուտ էի այդ գործերում, սակայն իմ աշխարհը պարն էր, ու ես պարի դպրոց բացեցի: Ես Նիցցայում բալետի եմ հաճախել: Շատ երիտասարդ հասակում պարել եմ մեր «Նաիրի» պարային խմբում: Երբ Հայաստան եկա, սովորեցի Սոֆի Դևոյանի, Սուրեն Չանչուրյանի մոտ, Հայաստանում էլ ստացա իմ դիպլոմը: 2007-ին բացեցի իմ պարի դպրոցը, որտեղ սովորեցնում ենք ամեն տեսակի պարեր, հայկական պարերը ես եմ սովորեցնում: Ես պարել եմ մեր «Նաիրի» պարախմբում, որը նախկինում կոչվում էր Մշակութային պարախումբ: Բացի իմ պարի դպրոցից՝ աշխատում եմ նաև «Նաիրի» պարախմբում՝ դասավանդելով խորեոգրաֆիա: Փափագում եմ, որ մեր պարախումբը լինի Հայաստանում. հուսանք, որ «Նաիրի» համահայկական փառատոնին կհասցնենք պատրաստվել ու մասնակցել:
-Ինչպե՞ս եք լուծում պարախմբի տարազների ընտրության, դրանք հայթայթելու շատ կարևոր ու նուրբ հարցը. ու՞մ հետ եք խորհրդակցում տարազների պատրաստման, դրանց՝ Պատմական Հայաստանի բոլոր գավառներին բնորոշ բոլոր դետալների Ճիշտ ընտրության հարցում:
-Օգտվում ենք եղած գրքերից, ուսումնասիրում մանրամասնությամբ. ես նկարել եմ այդ բոլոր դետալները: Եթե հնարավոր է լինում, տարազներ ենք գնում այստեղից: Դրանք կարելու հարցում ինձ շատ է օգնում մայրիկս՝ վաստակաշատ մանկավարժ Հռիփսիմե Բոշնակյանը, ում Նիցցայի քաղաքապետը մանկավարժական երկարամյա և հասարակական ակտիվ գործունեության համար պարգևատրել է ոսկե մեդալով: Մենք աշխատում ենք հնարավորինս մոտ լինել մեր պատմական տարազներին: Դրանք հայթայթելու գործում նյութապես աջակցում են պարախմբի անդամների ծնողները:
-Հայրենիքում գործնակա՞ն այցով եք…
-Եկել եմ ՝ կարոտի թևերով, ինձ հետ են նաև ամուսինս ու 3-ամյա երեխաս: Ես 3-րդ անգամ եմ Հայաստանում, ամուսինս՝ առաջին անգամ: Ցանկանում եմ, որ իմ բալիկը կապվի Հայաստանին, որ իր ապագան կառուցի մեր Հայրենիքում: Ամենամեծ հարստությունը երեխայիդ Հայրենիք տալն է: Շատ տեսարժան վայրեր ենք այցելել, եղել ենք Հաղթանակի զբոսայգում և Մոնումենտ անվանվող բարձունքից դիտել Երևանի գեղեցիկ համայնապատկերը: Գնացել ենք Սևան, Օշական, Գառնի, Գեղարդ, Էջմիածին, Ջերմուկ…Ուր որ եղանք, Հայրենիք է:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ինչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժումը ծանո՞թ է Ձեզ:
-Այո՛, ծանոթ է, ավելին՝ մենք այդ շարժման ակտիվ մասնակիցներից ենք: Նիցցայի հայ մշակույթի տունը նույնպես աջակցություն է ցուցաբերել Ղարաբաղին. Ապրիլյան քառօրյայում զոհված 6 զինվորների ընտանիքների աջակցել ենք նյութապես, բժշկական պարագաներ (վիրակապեր) ենք տրամադրել զինվորներին: Բախտ չի վիճակվել Արցախում լինել. հուսամ, որ հաջորդ այցիս կկարողանամ այցելել Արցախ: Հիմա մտածում ենք, թե հաջորդ օգնությունն ինչ տեսքով ուղարկենք:

«Самое большое богатство для меня – дать моему ребенку Родину»: Маги (Маргарит) Бошнакян-Джорджян
С посетившей Министерство Диаспоры РА основателем-руководителем танцевальной школы «Melting Dance» Маргарит (Маги) Бошнакян-Джорджян из прекрасного французского города Ницца побеседовала корреспондент «Армяне сегодня». Ниже предлагаем вниманию наших читателей эту беседу.
– Маргарит, позвольте так, полноценным прекрасным армянским именем, обращаться к Вам: как Вы оказались в средиземноморском французском городе Ницца?
– Я родилась в Стамбуле, мне было 5 лет, когда семья переехала во Францию.
– Вы прекрасно говорите на западноармянском, сохранили язык, не забыли его. Скажите пожалуйста, кому Вы этим обязаны?
– Маме – именно она сохранила в нашей семье армянский язык. В армянских семьях хранительницей языка в основном бывают мамы, благодарна ей. Я училась во французской школе и очень быстро выучила французский язык.
– Скучаете по малой родине?
– Честно говоря, не скучаю, просто вспоминаю иногда. Одна из причин в том, что я была очень маленькой, когда мы переехали во Францию, и с малой родины почти ничего не помню. Другая причина в том, что турок остается турком. Бабушка, к сожалению, скончалась в Турции, естественно, по этому поводу мы поехали туда, и я поняла, что чувствую себя там угнетенной. Других поводов съездить в места, где родилась, не выпадало.
– В годы учебы в школе французские дети проводили разницу между Вами и собой, в этом плане отчуждение ощущали?
– Прежде скажу, что спустя 10 месяцев после нашего переезда папа скончался – это стало большим ударом для нашей семьи. Моя 34-летняя молодая мама силой духа преодолела все трудности и сберегла семью – меня и брата, который на 10 лет старше меня. У меня было прекрасное детство. В школе, в окружении никогда не чувствовала отчужденности.
– Маги, по окончании школы где продолжили учебу, какую приобрели специальность?
– После окончания школы изучила бухгалтерское дело и стилистику – в этих делах у меня были навыки, однако миром моим был танец – открыла танцевальную школу. В Ницце я посещала балетную студию, в очень молодом возрасте танцевала в нашей танцевальной группе «Наири». Приехав в Армению, училась у Софи Девоян, Сурена Чанчуряна, в Армении же получила диплом. В 2007 году открыла свою школу танцев, где обучаем разным танцам, армянским танцам обучаю я. Помимо своей танцевальной школы работаю также в танцевальной группе «Наири» – преподаю хореографию. Мечтаю, чтобы наша группа побывала в Армении, надеемся, что успеем подготовиться и принять участие в общеармянском фестивале «Наири».
– Как решаете сложный и важный вопрос приобретения нарядов для танцевальной группы, с кем советуетесь в вопросе верного подбора всех деталей, характерных для уездов �?сторической Армении?
– Пользуемся существующими книгами, подробно изучаем. Я нарисовала все эти детали. При возможности, приобретаем наряды здесь. В вопросе их пошива мне очень помогает мама, заслуженный педагог Рипсиме Бошнакян, которую мэр Ниццы за многолетнюю педагогическую и активную общественную деятельность наградил Золотой медалью. Мы стараемся быть по возможности ближе к нашим историческим нарядам. В деле их изыскания материально содействуют родители членов нашей танцевальной группы.
– На Родине с деловым визитом?..
– Приехала на крыльях тоски, со мной также супруг и трехлетний ребенок. В Армении я уже в третий раз, а супруг – впервые. Хочу, чтобы мой малыш привязался к Армении и строил свое будущее на Родине. Самое большое богатство – дать моему ребенку Родину. Побывали во многих достопримечательных местах, в парке Победы, с высоты Монумента любовались прекрасной панорамой Еревана. Ездили на Севан, в Ошакан, Гарни, Гегард, Эчмиадзин, Джермук… Куда бы ни поехали – наша Родина.
– Общеармянское движение Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха» Вам знакомо?
– Да, знакомо, более того – мы активные участники этого движения. Дом армянской культуры Ниццы также оказал содействие Карабаху: оказали материальную помощь семьям шести воинов, погибших в апрельской четырехдневной войне, предоставили воинам медицинские предметы. Побывать в Арцахе не посчастливилось, надеюсь, в следующий приезд смогу побывать в Арцахе. Сейчас думаем, в каком формате оказать следующую помощь.