«Մի օր աշխարհի բոլոր հայերը պիտի բռնեն Հայաստանի՝ Լույսի՛ ճանապարհը». Նազո Ջիմբաշյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում ֆրանսիայից հյուրընկալված Վալանս քաղաքի «Հայ մշակույթի տան» նախագահ Նազո Ջիմբաշյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն Ջիմբաշյան, Ձեր խոսքից արդեն հասկացա, որ, անշուշտ, Լիբանանից կամ Սիրիայից եք, այդպե՞ս է…
-Այո՛. ծնվել ու մեծացել եմ Լիբանանում, սկզբնական կրթությունս այնտեղ եմ ստացել, 7 տարի Բեյրութում եմ հաճախել դպրոց, որից հետո տեղափոխվել ենք Ֆրանսիա, որտեղ շարունակել եմ ուսումս: Ես ֆրանսերեն չգիտեի, դժվար էր, այդ հարցում ինձ օգնում էր առաջին ուսուցիչս՝ հայրս՝ Համազգայինի Բուրջ Համուտի ատենապետ, հայոց լեզվի և պատմության վաստակաշատ, ճանաչված մանկավարժ Վարուժան Ջիմբաշյանը: Նրա շնորհիվ ես շատ արագ յուրացրեցի ֆրանսերենը և սովորեցի ֆրանսիական դպրոցում: Դպրոցն ավարտելուց հետո բարձրագույն կրթություն եմ ստացել՝ շինարար-ինժեներ-տնտեսագետի մասնագիտացմամբ:
-Ես տեղյակ եմ, որ Դուք հասարակական ակտիվ գործունեություն եք ծավալել Ֆրանսիայում. պատմեք, խնդրեմ այդ մասին:
-Այս պահին զբաղված եմ հասարակական աշխատանքով, որի նպատակը հայապահպանությունն է Ֆրանսիայում, մասնավորապես՝ Վալանսում, որտեղ ներկայումս Հայ մշակույթի տան նախագահն եմ. պաշտոնավարում եմ շուրջ 4 տարի: Մշակույթի տունը հիմնադրվել է 1983-ին, դրանից առաջ գոյություն են ունեցել մշակույթի փոքրիկ ակումբներ: Հայ մշակույթի տունն ունի համազգային մի քանի միություններ, նրանում ընդգրկված է սկաուտների խումբ, ունենք ֆուտբոլի երկու թիմ՝ մեծերի և փոքրերի: Լավ մարզիչներ ունենք: Մեր նպատակը արհեստավարժ ֆուտբոլիստներ պատրաստելը չէ, այլ՝ այդ միջոցով հայապահպանության աշխատանքներ տանելը: Դաշնամուրի դասարան ունենք՝ 10 աշակերտով, «Ա» անվանումով( Արմենիա) 24-ժամյա ռադիո ունենք, որի հաղորդումների 40 տոկոսը հնչում է ֆրանսերենով, 60 տոկոսը՝ հայերենով: Հիմնականում օգտագործում ենք Փարիզի «ԱՅՊ-ֆմ» հայկական ռադիոկայանի պատրաստած հաղորդումները: Ունենք պատանեկան և երիտասարդական միություններ, որոնք ներգրավված են հայրենասիրական ձեռնարկներում, շատ ակտիվ գործունեություն են ծավալում Հայ դատի պաշտպանությանն առնչվող հարցերում: Ունենք նաև «Մանուկների մշակութային արվեստանոց», որի միջոցով հայ երեխաներին ծանոթացնում ենք հայկական մշակույթին, մեր հոգևոր հարուստ ժառանգությանը: Մեր մշակույթի տունը հաճախ է կազմակերպում զանազան հետաքրքիր, ուսանելի միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, տարբեր թեմաներով դասախոսություններ: Հոկտեմբերին դասախոսություն է լինելու հայկական տարազների թեմայով, որը վարելու է հայաստանաբնակ մասնագետ Աշոտ Համբարձումյանը: Մենք ամեն ամիս միջոցառումներ ենք ունենում, որոնց գերակա խնդիրը, նպատակը հայապահպանությունն է, մեր արմատներից չհեռանալը, նոր սերնդի հայեցի դաստիարակությունը: Մշակույթի տան շենքում գործում է «Կապույտ խաչ» ( ՀՕՄ-ի) կազմակերպությունը, որը ծավալում է մարդասիրական, հանրային և կրթական գործունեություն: Մշակույթի տուն հաճախող երեխաներին շաբաթը մեկ անգամ, 2 ժամով հայերեն են սովորեցնում: Գրադարան ունենք, որը տնօրինում է Սուսան Փահլևանյանը: Աշխատաննքը շատ է, բայց մենք սիրով ու պատրաստակամությամբ ենք անում ամեն ինչ. աշխատանքը բաժանված է մեր վարչության 7 անդամների միջև, և ամեն մեկն իր անելիքը գիտի:
-Հասկանալի է, որ շատ եք ծանրաբեռնված հասարակական, ազգօգուտ աշխատանքով, իսկ Ձեր մասնագիտությամբ աշխատու՞մ եք…
-Այո՛, աշխատում եմ, նաև՝ զբաղվում հայապահպան աշխատանքներով, որոնցից առաջինը, բնականաբար, ապրելու, կենցաղավարելու համար է, իսկ երկրորդը՝ ամենակարևորը՝ օտար ափերում ազգային ինքնության պահպանման:
-Գործնակա՞ն է Ձեր այցը Հայրենիք:
-Ոչ՛, եկել եմ կարոտս առնելու, ինձ հետ են կինս ու 16-ամյա աղջիկս, ով երբևէ չի եղել Հայաստանում. նրան բերել եմ, որպեսզի ծանոթանա Հայաստանին, կապվի մեր Հայրենիքին, շփվի տեղի հայերի հետ, ամենուր լսի հայերեն խոսք: Ես ծնվել եմ Լիբանանում և, անշուշտ, կապված եմ ծննդավայրիս, ուր չեմ եղել 35 տարի, սակայն մի օր պետք է վերադառնամ ոչ թե Լիբանան, այլ՝ Հայաստան: Շատ կուզեմ, որ ամբողջ ընտանիքով (երկու տղա և մեկ աղջիկ ունեմ, կինս էլ հայուհի է) ապրենք Հայաստանում:
-Պարո՛ն Ջիմբաշյան, ծանո՞ք եք ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը:
-Այո՛. մենք ստեղծել ենք «Ապրիլի 24» կոմիտե, որի քարտուղարն եմ ես. այդ կոմիտեի շրջանակներում կազմակերպել ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումներ, նույն այդ կազմակերպությունը հանդես է գալիս «Հայ դատ»-ի պաշտպանության ցույցերով, մենք նաև ցույցեր ենք կազմակերպել հանուն Արցախի, մեր զորակցությունն ենք հայտնել Ապրլիյան քառօրյայի հերոսական մարտերին մասնակցած, կռված բոլոր հայորդիներին: Չկա որևէ կարևոր իրադարձություն հայոց կյանքում, որին մենք չարձագանքենք:
-Այսքանից հետո, բնականաբար, չեմ կարող չհարցնել՝ ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
-Շատ երկրներում եմ եղել, բայց միայն իմ Հայրենիքում եմ ինձ ապահով զգում. ես այստեղ իմ տանն եմ: Մի օր աշխարհի բոլոր հայերը պիտի բռնեն Հայաստանի՝ Լույսի՛ ճանապարհը:

Nazo Jimbashian: “One day, all Armenians of the world must embark on the journey to Armenia, that is, to the Light”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with President of the House of Armenian Culture in Valence Nazo Jimbashian, who was hosted at the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Karine Avagyan: Mr. Jimbashian, as far as I understood from what you told me, you are surely from Lebanon or Syria, right?
Nazo Jimbashian: Yes, I was born and raised in Lebanon, went to elementary school in Beirut for seven years and then moved to France to continue my studies. I didn’t know French and it was difficult. I received help from my first mentor, my father Varoujan Jimbashian, who has served as the chairman of the Hamazkayin Chapter in Bourj Hammoud and is a merited and well-known teacher of Armenian language and history. Thanks to him, I learned French very quickly and went to a French school. After graduating, I received my higher education and specialized in construction, engineering and economics.
Karine Avagyan: I have been told that you are also actively involved in community service in France. Please, tell us about that.
Nazo Jimbashian: Currently, I am involved in community service aimed at preserving the Armenian identity in France, particularly in Valence where I have been serving as the president of the House of Armenian Culture for the past four years. The House of Armenian Culture was established in 1983, but there used to be small culture clubs before its establishment. The House of Armenian Culture has several pan-national unions that have their own scout clubs. We have two football teams, including one for children and one for adults. We have good coaches. Our goal is not to train professional football players, but to help preserve the Armenian identity through those teams. We have piano lessons for 10 students and a 24-hour radio show, which is called “A” (Armenia). Forty percent of the programs are in French, and sixty percent – in Armenian. We mainly broadcast the programs prepared by AYB-FM Armenian radio station. We have junior and youth unions that are engaged in patriotic events and are very actively involved in advocacy for the Armenian Cause. We also have a Children’s Cultural Workshop through which Armenian children are introduced to Armenian culture and the rich spiritual heritage of the Armenian nation. Our House of Armenian Culture often hosts various interesting and instructive events such as exhibitions and lectures devoted to various topics. In October, Ashot Hambardzumyan from Armenia will deliver a lecture devoted to Armenian national costumes at the House of Armenian Culture. Every month, we hold events that are mainly aimed at preserving the Armenian identity, keeping the Armenians of Valence clung to their roots and providing the young generation of Armenians with an Armenian upbringing. The Blue Cross (of the ARS) is based within the building of the House of Armenian Culture, and it carries out humanitarian, public and educational activities. The children visiting the House of Armenian Culture take two-hour Armenian language lessons once a week. We have a library under the direction of Susan Pahlevanian. There is a lot of work to do, but we do it with pleasure and responsibility. Labor is distributed among the 7 members of our board, and every member knows what to do.
Karine Avagyan: It is clear that you are very busy with community service and pro-national activities. Do you work by your profession?
Nazo Jimbashian: Yes, I work and am involved in community service at the same time. I work to earn a living, and I am involved in community service in order to help preserve the national identity of the Armenians living in Valence.
Karine Avagyan: Are you on a business trip to Armenia?
Nazo Jimbashian: No, I am here because I had missed Armenia. I have come with my wife and 16-year-old daughter, who has never been to Armenia. I brought her along so that she could become familiar with Armenia, become attached to our Homeland, interact with the local Armenians and listen to spoken Armenian. I was born in Lebanon, and of course, I am attached to my birthplace that I haven’t been to in 35 years. However, I will return one day, but to Armenia, not Lebanon. I really want to live in Armenia with my whole family, including my wife, my daughter and two sons.
Karine Avagyan: Mr. Jimbashian, are you aware of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia?
Nazo Jimbashian: Yes! The House of Armenian Culture has established the April 24th Committee, and I am the secretary. The Committee organized events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. The Committee also holds demonstrations in defense of the Armenian Cause. We have also held demonstrations to support Artsakh and have expressed our solidarity with all the sons of the Armenian nation who participated in the heroic battles that took place during the Four-Day Artsakh War in April 2016. We respond to all major national events.
Karine Avagyan: After all that you mentioned, I must ask you what the Homeland means to you.
Nazo Jimbashian: I have traveled to many countries, but only in my Homeland do I feel safe. I feel at home here. One day, all Armenians of the world must embark on the journey to Armenia, that is, to the Light.