«Մի օր աշխարհի բոլոր հայերը պիտի բռնեն Հայաստանի՝ Լույսի՛ ճանապարհը». Նազո Ջիմբաշյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում ֆրանսիայից հյուրընկալված Վալանս քաղաքի «Հայ մշակույթի տան» նախագահ Նազո Ջիմբաշյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն Ջիմբաշյան, Ձեր խոսքից արդեն հասկացա, որ, անշուշտ, Լիբանանից կամ Սիրիայից եք, այդպե՞ս է…
-Այո՛. ծնվել ու մեծացել եմ Լիբանանում, սկզբնական կրթությունս այնտեղ եմ ստացել, 7 տարի Բեյրութում եմ հաճախել դպրոց, որից հետո տեղափոխվել ենք Ֆրանսիա, որտեղ շարունակել եմ ուսումս: Ես ֆրանսերեն չգիտեի, դժվար էր, այդ հարցում ինձ օգնում էր առաջին ուսուցիչս՝ հայրս՝ Համազգայինի Բուրջ Համուտի ատենապետ, հայոց լեզվի և պատմության վաստակաշատ, ճանաչված մանկավարժ Վարուժան Ջիմբաշյանը: Նրա շնորհիվ ես շատ արագ յուրացրեցի ֆրանսերենը և սովորեցի ֆրանսիական դպրոցում: Դպրոցն ավարտելուց հետո բարձրագույն կրթություն եմ ստացել՝ շինարար-ինժեներ-տնտեսագետի մասնագիտացմամբ:
-Ես տեղյակ եմ, որ Դուք հասարակական ակտիվ գործունեություն եք ծավալել Ֆրանսիայում. պատմեք, խնդրեմ այդ մասին:
-Այս պահին զբաղված եմ հասարակական աշխատանքով, որի նպատակը հայապահպանությունն է Ֆրանսիայում, մասնավորապես՝ Վալանսում, որտեղ ներկայումս Հայ մշակույթի տան նախագահն եմ. պաշտոնավարում եմ շուրջ 4 տարի: Մշակույթի տունը հիմնադրվել է 1983-ին, դրանից առաջ գոյություն են ունեցել մշակույթի փոքրիկ ակումբներ: Հայ մշակույթի տունն ունի համազգային մի քանի միություններ, նրանում ընդգրկված է սկաուտների խումբ, ունենք ֆուտբոլի երկու թիմ՝ մեծերի և փոքրերի: Լավ մարզիչներ ունենք: Մեր նպատակը արհեստավարժ ֆուտբոլիստներ պատրաստելը չէ, այլ՝ այդ միջոցով հայապահպանության աշխատանքներ տանելը: Դաշնամուրի դասարան ունենք՝ 10 աշակերտով, «Ա» անվանումով( Արմենիա) 24-ժամյա ռադիո ունենք, որի հաղորդումների 40 տոկոսը հնչում է ֆրանսերենով, 60 տոկոսը՝ հայերենով: Հիմնականում օգտագործում ենք Փարիզի «ԱՅՊ-ֆմ» հայկական ռադիոկայանի պատրաստած հաղորդումները: Ունենք պատանեկան և երիտասարդական միություններ, որոնք ներգրավված են հայրենասիրական ձեռնարկներում, շատ ակտիվ գործունեություն են ծավալում Հայ դատի պաշտպանությանն առնչվող հարցերում: Ունենք նաև «Մանուկների մշակութային արվեստանոց», որի միջոցով հայ երեխաներին ծանոթացնում ենք հայկական մշակույթին, մեր հոգևոր հարուստ ժառանգությանը: Մեր մշակույթի տունը հաճախ է կազմակերպում զանազան հետաքրքիր, ուսանելի միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, տարբեր թեմաներով դասախոսություններ: Հոկտեմբերին դասախոսություն է լինելու հայկական տարազների թեմայով, որը վարելու է հայաստանաբնակ մասնագետ Աշոտ Համբարձումյանը: Մենք ամեն ամիս միջոցառումներ ենք ունենում, որոնց գերակա խնդիրը, նպատակը հայապահպանությունն է, մեր արմատներից չհեռանալը, նոր սերնդի հայեցի դաստիարակությունը: Մշակույթի տան շենքում գործում է «Կապույտ խաչ» ( ՀՕՄ-ի) կազմակերպությունը, որը ծավալում է մարդասիրական, հանրային և կրթական գործունեություն: Մշակույթի տուն հաճախող երեխաներին շաբաթը մեկ անգամ, 2 ժամով հայերեն են սովորեցնում: Գրադարան ունենք, որը տնօրինում է Սուսան Փահլևանյանը: Աշխատաննքը շատ է, բայց մենք սիրով ու պատրաստակամությամբ ենք անում ամեն ինչ. աշխատանքը բաժանված է մեր վարչության 7 անդամների միջև, և ամեն մեկն իր անելիքը գիտի:
-Հասկանալի է, որ շատ եք ծանրաբեռնված հասարակական, ազգօգուտ աշխատանքով, իսկ Ձեր մասնագիտությամբ աշխատու՞մ եք…
-Այո՛, աշխատում եմ, նաև՝ զբաղվում հայապահպան աշխատանքներով, որոնցից առաջինը, բնականաբար, ապրելու, կենցաղավարելու համար է, իսկ երկրորդը՝ ամենակարևորը՝ օտար ափերում ազգային ինքնության պահպանման:
-Գործնակա՞ն է Ձեր այցը Հայրենիք:
-Ոչ՛, եկել եմ կարոտս առնելու, ինձ հետ են կինս ու 16-ամյա աղջիկս, ով երբևէ չի եղել Հայաստանում. նրան բերել եմ, որպեսզի ծանոթանա Հայաստանին, կապվի մեր Հայրենիքին, շփվի տեղի հայերի հետ, ամենուր լսի հայերեն խոսք: Ես ծնվել եմ Լիբանանում և, անշուշտ, կապված եմ ծննդավայրիս, ուր չեմ եղել 35 տարի, սակայն մի օր պետք է վերադառնամ ոչ թե Լիբանան, այլ՝ Հայաստան: Շատ կուզեմ, որ ամբողջ ընտանիքով (երկու տղա և մեկ աղջիկ ունեմ, կինս էլ հայուհի է) ապրենք Հայաստանում:
-Պարո՛ն Ջիմբաշյան, ծանո՞ք եք ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը:
-Այո՛. մենք ստեղծել ենք «Ապրիլի 24» կոմիտե, որի քարտուղարն եմ ես. այդ կոմիտեի շրջանակներում կազմակերպել ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումներ, նույն այդ կազմակերպությունը հանդես է գալիս «Հայ դատ»-ի պաշտպանության ցույցերով, մենք նաև ցույցեր ենք կազմակերպել հանուն Արցախի, մեր զորակցությունն ենք հայտնել Ապրլիյան քառօրյայի հերոսական մարտերին մասնակցած, կռված բոլոր հայորդիներին: Չկա որևէ կարևոր իրադարձություն հայոց կյանքում, որին մենք չարձագանքենք:
-Այսքանից հետո, բնականաբար, չեմ կարող չհարցնել՝ ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
-Շատ երկրներում եմ եղել, բայց միայն իմ Հայրենիքում եմ ինձ ապահով զգում. ես այստեղ իմ տանն եմ: Մի օր աշխարհի բոլոր հայերը պիտի բռնեն Հայաստանի՝ Լույսի՛ ճանապարհը:

«Однажды армяне всего мира должны взять курс к Армении, к Свету»: Назо Джимбашян
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с посетившим Министерство Диаспоры РА председателем «Дома армянской культуры» города Валанс Франции Назо Джимбашяном.
– Господин Джимбашян, по Вашему произношению догадалась, что Вы из Ливана или Сирии – это так?..
– Да, родился и вырос в Ливане, начальное образование получил там, в Бейруте семь лет учился в школе, после чего мы переехали во Францию, где я и продолжил образование. Я не владел французским, трудно было, но в этом вопросе мне помог мой первый учитель – отец, председатель Общенационального Бурч Хамута, заслуженный, известный преподаватель армянского языка и истории Варужан Джимбашян. Благодаря ему я очень быстро освоил французский и начала учиться во французской школе. После окончания школы получил высшее образование по специальности строитель-инженер-экономист.
– Мне известно, что Вы вели активную общественную деятельность во Франции. Расскажите, пожалуйста, об этом.
– В данный момент занимаюсь общественной работой, цель которой – сохранение армянства во Франции, в частности, Валансе, где ныне являюсь председателем «Дома армянской культуры». Занимаю эту должность почти 4 года. Дом культуры был основан в 1983 году, до того существовали маленькие клубы культуры. «Дом армянской культуры» имеет несколько союзов Общенационального, туда вовлечена группа скаутов, есть две футбольные команды – детская и взрослых, имеются хорошие тренеры. Наша цель – не готовить профессиональных футболистов, а посредством этого способствовать сохранению армянства. Есть класс фортепиано – 10 учащихся, 24-часовое радио под названием «А» (Армения), 40 процентов передач которого звучит на французском, 60 процентов – на армянском. В основном используем передачи, подготовленные армянской радиостанцией «АЙП-фм» Парижа. Есть юношеский и молодежный союзы, которые вовлечены в патриотические мероприятия, ведут оень активную деятельность в вопросе защиты Ай-Дат. Есть также «Детскеая культурная мастерская», посредством которой знакомим армянских детей с армянской культурой, нашим богатым духовным наследием.
Наш дом культуры часто организует разнообразные и поучительные мероприятия – выставки, лекции на разные темы. В октябре состоится лекция на темы армянских национальных нарядов, которую будет вести специалист из Армении Ашот Амбарцумян. Мы ежемесячно организуем мероприятия, главная цель которых – сохранение армянства, не отдаление от наших корней, армянское воспитание нового поколения. В здании Дома культуры функционирует организация «Синий крест» (САП), ведущая гуманитарную, общественную и образовательную деятельность. Для посещающих Дом культуры детей еженедельно по 2 часа организуются занятия по армянскому языку. Есть библиотека, которой занимается Сусан Пайлеванян. Работы много, но мы охотно и с готовностью делаем все: работа распределена между 7 членами нашего правления, и каждый знает свое дело.
– Понятно, что Вы очень загружены общественной работой на благо нации. А по специальности своей работаете?..
– Да, работаю, занимаюсь также вопросами сохранения армянства. Первое, естественно, необходимо для жизни, хлеба насущного, а второе, самое главное – для сохранения национальной идентичности на чужбине.
– Ваш визит на Родину носит деловой характер?
– Нет, приехал утолить тоску, вместе со мной супруга и 16-летняя дочь, которая никогда не бывала в Армении. Привез ее, чтобы познакомилась с Арменией, привязалась к Родине, пообщалась с местными армянами и всюду слышала армянскую речь. Я родился в Ливане, и естественно, очень привязан к нему, правда, не бывал 35 лет, но однажды должен вернуться – не в Ливан, а в Армению. Очень хочу, чтобы мы всей семьей (у меня два сына и дочь, супруга армянка) жили в Армении.
– Господин Джимбашян, знакомы с общеармянским движением Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха»?
– Да. Мы создали комитет «24 апреля», секретарем которого являюсь я, в рамках его деятельности организовали мероприятия 100-летия Геноцида армян. Та же организация выступает с демонстрациями в поддержку Ай-Дат, мы также организовали демонстрации во имя Арцаха, выразили нашу поддержку всем армянам, участвовавшим в героической апрельской войне. В жизни армянства нет мало-мальски важного события, на которое мы не откликнулись бы.
– После всего этого, естественно, не могу не спросить: чем является для Вас Родина?
– Я бывал во многих странах, но только на Родине чувствую себя в безопасности: здесь я у себя дома. Однажды армяне всего мира должны взять курс к Армении, к Свету.