Բակո Սահակյանը Ընդունել է«Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 9-ին ընդունել է «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանին:
Ըստ Artsakhpress-ի, քննարկվել են Արցախ-Սփյուռք կապերին վերաբերող մի շարք հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել տեղեկատվական ոլորտում փոխգործակցության հետագա խորացմանն ու ընդլայնմանը:
Երկրի ղեկավարը Շահան Գանտահարյանին է հանձնել «Երախտագիտություն» մեդալ, որով երկարամյա ազգանպաստ գործունեության համար պարգեւատրվել է «Ազդակ» օրաթերթը:
Նախագահ Սահակյանը բարձր է գնահատել «Ազդակ» օրաթերթի գործունեությունը՝ նշելով, որ այն իրականացնում է կարեւոր ու հայրենանվեր առաքելություն:

Artsakh President receives Editor-in-Chief of Aztag Daily Shahan Kandaharian
On June 9, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received Editor-in-Chief of Aztag Daily Shahan Kandaharian.
According to Artsakhpress, several issues related to Artsakh-Diaspora relations were discussed, and special attention was paid to further deepening and expansion of partnership in the field of information.
The head of state granted the Medal of Gratitude to Shahan Kandaharian as an award for the longstanding pro-national activities of Aztag Daily.
President Sahakyan highly appreciated Aztag Daily’s activities, noting that the editorial office of the daily newspaper accomplishes a major and pro-national mission.