ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի առաջին օժանդակությունը «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման շրջանակներում
«Հայերն այսօր»–ը տեղեկացրել էր, որ ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղը միացել է «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը:
Այդ շրջանակներում մայիսի 4-ին Բուենոս Այրեսում, մայիսի 6-ին, Կորդոբայում տեղի են ունեցել ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի համերգները: Երաժշտական կատարումներով հանդես են եկել «YANNI» նվագախմբի ջութակահար Սամվել Երվինյանը, արգենտինաբնակ երաժիշտ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպարյանը, դաշնակահար Արմեն Կուզիկյանը, իսկ Կորդոբայում՝ հայկական պարերի կատարումներով նրանց է միացել «Արարատ» պարախումբը (ղեկավար՝ Վերոնիկա Կարադախյան):
Համերգներից գոյացած ողջ հասույթով երաժշտական գործիքներ են գնվելու Արցախի երաժշտական դպրոցների համար:
Արձագանքները չուշացան.Գագիկ Գասպարյանի տեղեկացմամբ՝ ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի օժանդակությամբ Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքի Հովհաննես Թումանյանի անվան միջնակարգ դպրոցն արդեն նոր դաշնամուր ունի:
Այս առիթով Իշխանաձոր համայնքի ղեկավար Արսեն Թելունցը «Հայերն այսօր»-ի թղթակցի հետ զրույցում իր շնորհակալությունն է հայտնել արգենտինաբնակ հայրենակիցներին բարեգործության համար՝ նշելով, որ այս ձեռնարկը նպաստեց հասկանալու, որ միայնակ չեն և իրենց խնդիրներին լուծում է տրվում: Նա նշեց նաև, որ երաժշտական գործիքի առկայությունը դպրոցում փաստում է ոչ միայն դրա անհրաժեշտության, այլև՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք իրատեսական կապերի մասին:
Հավելենք, որ դաշնամուրը նախատեսված է դպրոցի բոլոր աշակերտների, ինչպես նաև՝ արտադասարանական երաժշտական խմբակ հաճախող երեխաների համար:

Первая помощь Аргентинского отделения ВАБС в рамках общеармянского движения «Что ты делаешь для Арцаха»
«Армяне сегодня» сообщала, что аргентинское отделение ВАБС присоединилось к общеармянскому движению «Что ты делаешь для Арцаха».
В рамках движения 4-го мая в Буэнос Айресе, 6-го мая – в Кордобе состоялись концерты Аргентинского отделения ВАБС. С исполнением музыкальных произведений выступили скрипач оркестра «YANNI» Самвел Ервинян, проживающий в Аргентине скрипая, почетный член Аргентинского отделения ВАБС Гагик Гаспарян, пианист Армен Кузикян, а в Кордобе с исполнением армянских танцев к ним присоединился танцевальный ансамбль «Арарат» (руководитель Вероника Карадехян).
На всю прибыль от концертов будут приобретены музыкальные инструменты для музыкальных школ Арцаха.
Отклики не заставили себя ждать: как сообщает Гагик Гаспарян, при содействии Аргентинского отделения ВАБС средняя школа имени Ованеса Туманяна общины �?шханадзор Кашатахского района уже получила новое пианино.
В этой связи руководитель общины �?шханадзор Арсен Телунц в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» выразил благодарность проживающим в Аргентине соотечественникам за благотворительность, отметив, что эта инициатива помогла понять, что они не одиноки и их проблемы решаются. Он отметил также, что наличие в школе музыкального инструмента констатирует не только его необходимость, но и реальные связи Армения-Арцах-Диаспора.
Добавим, что инструмент предназначен всем учащимся школы, а также ребятам, посещающим внеклассный музыкальный кружок.