«Արցախը եղել և շարունակելու է մնալ հայկական տարածք».արգենտինացի լրագրող
Ղարաբաղ-Ադրբեջան սահմանին տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմական գործողությունների շուրջ է «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը Արգենտինայում մեծ ճանաչում ունեցող քաղաքական լրագրող, միջազգային մեկնաբան, պրոֆեսոր, գրող և դասախոս Մարիանո Սարավիայի հետ:
Պարո՛ն Մարիանո, կարծում եմ՝ տեղյակ եք ապրիլի 1-ի լույս  2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի հակամարտ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրահրած ռազմական գործողությունների մասին: Ինչպես կորակե՞ք այն:
-Այս խնդիրը շատ մտահոգիչ է ինձ համար: Իբրև լրագրող և միջազգային մեկնաբան, կարծում եմ, որ Ադրբեջանի քայլն արդարացված չէ: Քառօրյա պատերազմում հրահրող մեղավորը միայն Ադրբեջանն է, որի պահվածքը բռնատիրական, գաղութային համակարգերն են հիշեցնում: Այն կարծես Թուրքիայի կողմից 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին  հայերի հանդեպ իրականացված  Ցեղասպանության պատկերն է հիշեցնում:
Ամենամեծ մտահոգությունս երկու երկրների միջև առկա ուժային տարբերությունն է: Ադրբեջանը շատ գումար է ծախսում իր բանակի հզորացման և սպառազինության նպատակով, որն անհանգստացնող փաստ է: Այլ կերպ ասած՝ Ադրբեջանն այս դրությամբ ագրեսիվ ուժ է տարածաշրջանի համար:
Իսկ Հայաստանը շատ կարևոր առավելություններ ունի, որը բացակայում է Ադրբեջանի մոտ. ողջախոհություն, ճշմարտացիություն, քաջություն և հայրենասիրություն: Հայերը սեփական հողի համար պայքարելու ձգտում և մարտական ոգի ունեն: Այս ամենը հաղթանակի հասնելու ամենազորեղ նախադրյալն է, հատկապես որ խոսքը արդարության համար մղվող պայքարին է վերաբերվում:
Ուշի-ուշով հետևելով  նաև դեպքերի զարգացմանը՝ պետք է ասեմ, որ հայերը համախմբված և կենտրոնացած շարժում ցույց տվեցին:  Նրանք ճիշտ քաղաքականություն վարեցին հատկապես տեղեկատվական դաշտում և լրատվամիջոցների հետ աշխատելիս:
-Ինչպիսի՞ հանգուցալուծում եք Դուք տեսնում նման իրավիճակում:
-Առաջին հերթին խնդրի լուծումն աշխարհի մեծ պետությունների՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու մեջ եմ տեսնում: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը գտնվում է Թուրքիայի հովանավորության ներքո: Սա իմպերիալիստական դրսևորում է, որն ամենավտանգավոր ու տագնապալին է աշխարհի համար:
Նաև Ադրբեջանի ժողովուրդը պետք է ճնշում գործադրի իր երկրի հանցավոր իշխանության դեմ: «Պանամական փաստաթղթերում» օվշորային սկանդալի մեջ փողերի «լվացման» հարցում Իլհամ Ալիևի և իր  ընտանիքի անվան շոշափումն արդեն նրա հեղինակությունն, իբրև ամենահանցագործ նախագահի, կասկածի տակ է առնում:
Երբ ողջ ճշմարտության մասին ադրբեջանցիները տեղյակ կլինեն, այն ժամանակ էլ կհասկանան, որ իրենց իրական թշնամին ոչ թե հայերը, այլև հենց Ադրբեջանի  ղեկավարությունն է:
-Իբրև փորձառու լրագրող, հետևե՞լ եք միջազգային մամուլի արձագանքին: Ի՞նչ գնահատական կտաք լրատվամիջոցների աշխատանքին Արցախյան հարցի հետ կապված:
-Միջազգային լրատվամիջոցներն այս օրերին հավուր պատշաճի ուշադրություն չդարձրեցին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող ռազմական բախումները լուսաբանելու ուղղությամբ: Իրականում խոսում են, բայց ոչինչ  չեն ասում:
Արցախի հանդեպ ցուցաբերած անուշադրությունն ինձ նորից հիշեցրեց 1915 թվականի Հայոց  ջարդերը, երբ աշխարհը կարծես՝ «երես թեքեց» այս մեծ ողբերգությունից:
Շատ անարդարություն կա Արևմուտքի մեջ: Ընդհանրապես, միջազգային մամուլն արձագանքում է շատ զոհերի, ահաբեկչությունների և դժբախտ պատահարների  ժամանակ:
Ուզում եմ միջազգային լրատվամիջոցների ընդհանուր աշխատելաոճի մասին խոսել: Նրանք կարծես կեղծ ընկերոջ նման լինեն: Ավելի շատ զբաղված են ոչ թե մասնագիտական պարտքը կատարելով, այլև արևմտյան քաղաքական իրենց շահերն են հետապնդում:
-Այս օրերին շատերն իրենց զորակցությունը հայտնեցին Արցախին և հայ ժողովրդին: Ցանկալի կլինի լսել նաև Ձեր խոսքը:
– Թո՛ղ Հայաստանն ու Արցախը շարունակեն այդպես անձնվիրաբար պայքարել՝ հանուն հարազատ երկրի անկախության և արժանապատվության: Աշխարհում իրավունքի վերականգման, ազատության և արդարության հաստատման համար մղվող պայքարից լավ բան չկա: Ավելի լավ է զոհվես քո ազգի և հողի համար, քան թե ստրուկ կամ վարձկան դառնաս չհասկացված ուժերի կողմից:
Ճիշտ է, կոչս ցավոտ է, սակայն այլընտրանք չկա. բոլորս էլ գիտենք, որ ազատությունը պայաքարի և մարդկային անմեղ զոհերի գնով ես միայն ձեռք բերում, այն քեզ հենց այնպես ոչ ոք չի «ընծայում»: Ես այդ ամենը տեսա  հայ ժողովրդի քայլերի մեջ:
Մաղթանքս է հայերին, որ շարունակեն պահպանել արդեն իսկ ձևավորած ազգային միասնականությունը: Կարևոր է նաև, որ  քաղաքական ուժերը երկրի ներսում տիրող ներքին խնդիրները մոռանան և ուժերը կենտրոնացնել թշնամուց՝ Ադրբեջանից,  պաշտանվելու  ուղղությամբ: Միշտ արդարության ջատագովներից եմ եղել և երբեք չեմ թաքցրել ճշմարտությունը:
Իմ ռադիոժամով արդեն խոսել եմ Արցախյան հիմնախնդրի մասին, պատրաստվում եմ առաջիկայում սեփական հեռուստաալիքովս մեկ ամբողջ հաղորդում նվիրել Արցախին և լուսաբանել այնտեղ տեղի ունեցող իրավիճակը: Շուտով նաև հանդիպում-քննարկում կկազմակերպեմ Արգենտինայում ապրող ժողովուրդների հետ:
-Ցավոք, կան մարդիկ, որոնք կասկածի տակ են առնոմ Արցախի հայկականությունը: Դուք, եթե չեմ սխալվում, եղել եք Արցախում: Ինչպիսի՞  « ներկայություն» զգացիք այնտեղ:
-Նախ ասեմ, որ հետագա արյունահեղություններից խուսափելու համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարեկամություն է անհրաժեշտ հաստատել:
Արցախը եղել  և շարունակելու է մնալ հայկական տարածք, Արցախը միայն հայերի՛ն է պատկանում: Ոչ ոք չի՛ կարող կռվել ճշմարիտ պատմության դեմ, քանի որ հենց պատմությունն է վկայում ազգերի արդարության մասին:
Ուղիղ 10 տարի առաջ եմ սեփական աչքով տեսել և մաշկիս վրա զգացել Արցախի հայկականությունը: Շատ սիրեցի հատկապես Ստեփանակերտն ու Գանձասարը: Իսկ արցախցիներից պարզապես բարություն և ազնվություն է հորդում:
Տեսնելով հնամենի հայկական եկեղեցիները, մշակութային, ճարտարապետական կոթողները, որոնք վկայում են հայերի՝ հազարավոր տարիներ այնտեղ լինելու մասին: Անխոս պետք է նշել, որ հայկական «դրոշմ» կա Արցախում: Աննկարագրելի տպավորություններով եմ վերադարձել Արցախ աշխարհից: Ճամփորդությունիցս ստացած տպավորությունները միշտ հիշում եմ:
Շնորհակալ եմ, որ այս օրերին հիշեցիք ինձ և Հայաստանի, Արցախի համար ստեղծված դժվարին իրավիճակում կարծիքս լսելու ցանկություն ունեցաք: Միշտ պատրաստ եմ Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին գտնվել և նեցուկ լինել բոլոր հարցերում:
Հ.Գ.Շնորհակալություն արգենտինաբնակ երաժիշտ Գագիկ Գասպարյանին՝ հարցազրույցը կազմակերպելուն աջակցելու համար:

«Арцах был и останется армянской территорией»: аргентинский журналист
Четырехдневные боевые действия на карабахо-азербайджанской границе – тема беседы «Армяне сегодня» с известным аргентинским политическим журналистом, международным комментатором, писателем и преподавателем Мариано Саравиа.
– Господин Мариано, думаю, Вы в курсе о боевых действиях, спровоцированных Азербайджаном в ночь с 1 на 2 апреля на линии соприкосновения карабахо-азербайджанских войск. Как Вы квалифицируете их?
– Эта проблема меня очень беспокоит. Как журналист и международных комментатор, полагаю, что шаг Азербайджана неоправдан. Четырехдневную войну спровоцировал и виновен в ней только Азербайджан, поведение которого напоминает диктаторский, колониальный режим. Он будто напоминает картину Геноцида армян, осуществленного Турцией в конце XIX и начале XX веков.
Больше всего меня заботит силовое различие между двумя странами. Азербайджан тратит огромные суммы на усиление своей армии, вооружения, что беспокоит. �?наче говоря, Азербайджан в нынешнем положении – агрессивная сила для региона.
А Армения обладает очень важными преимуществами, отсутствующими у Азербайджана: здравомыслие, справедливость, отвага и патриотизм. Армяне обладают стремлением и боевым духом сражаться за свою землю. Все это – самые мощные предпосылки для достижения победы, особенно когда речь идет о борьбе за справедливость.
Внимательно следил за развитием событий, и должен сказать, что армяне проявили сплоченность. Они вели верную политику, особенно на информационном поле и в работе со СМ�?.
– Какой выход из положения Вы видите в данной ситуации?
– В первую очередь я вижу решение проблемы в давлении на Азербайджан со стороны великих держав. Очевидно, что Азербайджан находится под патронатом Турции. Это имперское проявление, что опасно и тревожно для мира. Народ Азербайцджана также должен оказать давление на преступные власти своей страны. В «Панамских документах», оффшорном скандале с отмыванием денег фигурирует и имя �?льхама Алиева и его  семьи как самого преступного президента.
Когда азербайджанцы узнают всю правду, они поймут, что их подлинными врагами являются не армяне, а их собственное руководство.
– Будучи опытным журналистом, Вы следили за реакцией мировой прессы? Какую оценку дадите работе СМ�? в освещении Арцахской проблемы?
– Мировые СМ�? в эти дни не уделили должное внимание освещению военных столкновений на карабахо-азербайджанской границе. В действительности, говорят, но ничего не говорят.
Безразличие к Арцаху вновь напомнило мне Геноцид армян 1915 года, когда мир будто отвернулся от этой великой трагедии.
На Западе много несправедливости. Вообще, мировая пресса откликается, когда бывает много жертв, терроризм, несчастные случаи.
Хочу поговорить в целом о стиле работы мировых СМ�?. Они похожи на лже-друзей. Больше заняты не выполнением профессионального долга, а преследуют свои западные политические интересы.
– В эти дни многие выразили поддержку Арцаху и армянскому народу. Хотелось бы услышать и Ваше слово.
– Пусть Армения и Арцах продолжают так же самоотверженно бороться во имя независимости и достоинства родной земли. В мире нет ничего лучше, чем борьба за восстановление прав, свободу и утверждение справедливости. Лучше погибнуть ради нации и земли, чем стать рабом непонятных сил.
Верно, призыв мой болезненный, но альтернативы нет, все мы знаем, что свобода достигается исключительно ценой борьбы и невинных жертв, просто так ее тебе никто не подарит. Все это я увидел в поведении армянского народа.
Желаю армянам сохранить достигнутое национальное единство. Важно также, чтобы политические силы в стране забыли внутренние проблемы и сосредоточили силы на обороне от врага, Азербайджана. Я всегда был поборником справедливости и никогда не скрываю истину.
На своем радиочасе я уже говорил о проблеме Арцаха, готовлюсь в ближайшее время посвятить Арцаху на своем телеканале целую передачу и осветить происходящее там. Скоро также организую встречу-обсуждение с народами, проживающими в Аргентине.
– Есть, к сожалению, люди, ставящие под сомнение армянственность Арцаха. Если не ошибаюсь, Вы бывали в Арцахе. Какое «присутствие» почувствовали там?
– Прежде замечу, что во избежание дальнейшего кровопролития необходимо установить дружбу между Арменией и Азербайджаном. Арцах был и останется армянской территорией, Арцах принадлежит только армянам. Никто не может спорить с подлинной историей, поскольку именно история свидетельствует о справедливости наций.
Ровно 10 лет назад видел собственными глазами и испытал на коже армянственность Арцаха. Очень полюбил особенно Стенпанакерт и Гандзасар. А арцахцы просто источают доброту и честность.  Видел древние армянские церкви, культурные, архитектурные памятники, свидетельствующие о том, что армяне живут здесь тысячелетиями. Безусловно, нужно отметить, что на Арцахе лежит печать армянственности. Возвратился из Арцаха с неописуемыми впечатлениями, которые помню до сих пор.
Благодарен, что в эти дни вспомнили обо мне и в эти трудные для Армении и Арцаха дни пожелали услышать мое мнение. Всегда готов быть вместе с Арменией и армянским народом, служить опорой в любых вопросах.
P.S. Спасибо проживающему в Аргентине музыканту Гагику Гаспаряну за содействие в организации беседы.