Իրաքի Ազգային կենտրոնական վարչության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Փետրվարի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Իրաքի Ազգային կենտրոնական վարչության պատվիրակությանը, որի կազմում էին փոխատենապետ Սարգիս Չոլաքյանը, ատենադպիր Սարգիս Գոթունյանը, վարչության անդամ Գևորգ Գաթոյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց կազմակերպության հայանպաստ, ազգանվեր գործունեությունը և նշեց, որ Իրաքի պատերազմական իրավիճակի պայմաններում կազմակերպության վրա է դրվում նաև համայնք-պետություն փոխհարաբերությունների կարգավորման առաքելությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատանքի համար: Նրանք նախարարին ներկայացրին կազմակերպության, եկեղեցու, համայնքային այլ կառույցների իրականացրած աշխատանքները, պատրաստակամություն հայտնեցին ավելի սերտորեն համագործակցել նախարարության հետ, ավելի ակտիվորեն մասնակցել նախարարության ծրագրերին: Իրաքի Ազգային կենտրոնական վարչության փոխատենապետը նախարարին ներկայացրեց հայկական համայնքի խնդիրները, ցավով նշելով հայոց լեզվի նահանջի և համայնքի նոսրացման մասին: Անդրադարձ կատարվեց Հայաստան տեղափոխվել ցանկացող իրաքահայերին աջակցելու, նրանց կեցության, աշխատանքի տեղավորման, ուսման խնդիրները կարգավորելու հարցում:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին հետագա համագործակցության և կազմակերպական հարցեր, նախանշվեցին անելիքները:

Делегация Центрального национального правления �?рака посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 28 февраля приняла делегацию Центрального национального правления �?рака в составе заместитель председателя Саркис Чолакян, секретарь Саркис Готунян, член правления Геворг Гатоян.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян отметила важность патриотической деятельности организации, подчеркнув, что в военных условиях �?рака на организацию возложена также миссия регулирования взаимоотношений община-государство.
Гости выразили благодарность за теплый прием и высокую оценку. Они представили министру работу, проделанную организацией, церковью, другими общинными структурами, выразили готовность еще теснее сотрудничать с Министерством, активнее участвовать в программах Министерства. Вице-председатель Центрального национального правления �?рака представил министру проблемы армянской общины, с сожалением отметив факт сдачи позиций армянским языком и редения рядов общины.
Были затронуты вопросы содействия иракским армянам, желающим переехать в Армению, урегулирования вопросов их жилья, трудоустройства, образования.