Ժամանակակից հայկական կինոն Տալլինի «Մութ գիշերներ» փառատոնում
Նոյեմբերի 15-ին մեկնարկել է Տալլինի «Մութ գիշերներ» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 5-ը: Փառատոնի շրջանակներում այս տարի կցուցադրվեն շուրջ 600 խաղարկային լիամետրաժ, անիմացիոն, վավերագրական և կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Գլխավոր միջազգային մրցույթն այս տարի կներկայացվի «Եվրասիա» խորագրով: Մրցութային այդ անվանակարգում է ընդգրկված նաև Սերժ Ավետիքյանի և Օլենա Ֆետիսովայի «Փարաջանով» ֆիլմը: Այս ծրագրում կցուցադրվի նաեւ Մարիա Սահակյանի «Այդ ես չեմ» մրցանկակակիր ֆիլմը։
«Եվրասիա» միջազգային մրցութային ժյուրիի կազմում է «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը:
Տալլինի «Մութ գիշերներ» փառատոնի շրջանակներում հատուկ ծրագրով նոյեմբերի 21-26-ը կցուցադրվեն հայ երիտասարդ կինոռեժիսորների աշխատանքները, թվով` 17 ֆիլմ: Ընտրվել են այն երիտասարդների աշխատանքները, որոնք սկսել են ստեղծագործել 2000 թ.-ից սկսած:

Современное армянское кино на Таллиннском фестивале «Темные ночи»
Пятнадцатого ноября стартовал XVII Международный Таллиннский кинофестиваль «Темные ночи», который продлится до 5 декабря. В рамках фестиваля в этом году будут демонстрироваться  около 600 полнометражных игровых, анимационных, документальных и короткометражных фильмов.
Главный международный конкурс в этом году будет представлен под девизом «Евразия». В эту конкурсную номинацию включен и фильм Сержа Аветикяна и  Олены Фетисовой «Параджанов». В этой программе будет продемонстрирован также фильм-лауреат Марии Саакян «Это не я».
В составе международного конкурсного жюри «Евразия» директор Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» кинорежиссер Арутюн Хачатрян.
В рамках Таллиннского фестиваля «Темные ночи» особой программой с 21 по 26 ноября будут демонстрироваться работы молодых армянских кинорежиссеров – 17 фильмов. Отобраны работы молодых специалистов, начавших творить с 2000 года.