Ժամանակակից հայկական կինոն Տալլինի «Մութ գիշերներ» փառատոնում
Նոյեմբերի 15-ին մեկնարկել է Տալլինի «Մութ գիշերներ» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 5-ը: Փառատոնի շրջանակներում այս տարի կցուցադրվեն շուրջ 600 խաղարկային լիամետրաժ, անիմացիոն, վավերագրական և կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Գլխավոր միջազգային մրցույթն այս տարի կներկայացվի «Եվրասիա» խորագրով: Մրցութային այդ անվանակարգում է ընդգրկված նաև Սերժ Ավետիքյանի և Օլենա Ֆետիսովայի «Փարաջանով» ֆիլմը: Այս ծրագրում կցուցադրվի նաեւ Մարիա Սահակյանի «Այդ ես չեմ» մրցանկակակիր ֆիլմը։
«Եվրասիա» միջազգային մրցութային ժյուրիի կազմում է «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը:
Տալլինի «Մութ գիշերներ» փառատոնի շրջանակներում հատուկ ծրագրով նոյեմբերի 21-26-ը կցուցադրվեն հայ երիտասարդ կինոռեժիսորների աշխատանքները, թվով` 17 ֆիլմ: Ընտրվել են այն երիտասարդների աշխատանքները, որոնք սկսել են ստեղծագործել 2000 թ.-ից սկսած:

Modern Armenian films to be presented at Tallinn Black Nights Film Festival
the festival will include screenings of nearly 600 full-length, animated, documentary and short feature films.
This year the major international competition will be held with the title “Eurasia”. Serje Avetikian’s and
Olena Fetisova’s film Parajanov is also included in that category. Maria Sahakyan’s award-winning film
That’s Not Me will also be shown during the festival.
Director of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival, film director Harutyun Khachatryan is
one of the members of the jury for the “Eurasia” international competition.
Seventeen films by young Armenian film directors will be shown through the special program of the Tallinn
Black Nights Film Festival from November 21 to 26. The films whose production has begun since 2000 were