Հուշ-երեկո Շվեդիայում՝ նվիրված Հրանտ Դինքի հիշատակին
Հունվարի 19-ին Ստոկհոլմի «ABF» կենտրոնում տեղի է ունեցել պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի մահվան 10-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի երեկո, որի մասին «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում  մանրամասներ է հաղորդել Շվեդիայի  Հայ դատի  հանձնախմբի և  Շվեդիայի  հայկական միությունների  համադրող կենտրոնի նախագահ  Արշակ Գավաֆյանը:
Վերջինս ասաց, որ Հրանտ Դինքի սպանությունից անմիջապես հետո՝ 2007–ի հունվարին, Ստոկհոլմի կենտրոնական հրապարակում համադրող կենտրոնը բողոքի ակցիա նախաձեռնեց, որին ՀԿ-ի հրավերով մասնակցեցին ասորիների, քրդերի և հույների ֆեդերացիաները և այլ շվեդական կազմակերպություններ: Հաջորդող տարիներին Թուրքիայում Մարդու իրավունքների հարցով շվեդական կոմիտեն Շվեդիայում հուշ-երեկոներ կազմակերպեց, որին իր գործուն մասնակցոթյուն ունեցավ ՀԿ-ն:
Քանի որ այս տարի լրանում էր Հրանտ Դինքի մահվան տաս տարին, համադրող կենտրոնը որոշեց ներկայանալի կազմով մասնակցել հուշ-երեկոյին. շվեդահայ համայնքից միջոցառմանը մասնակցեցին Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը, Շվեդիայի Հայ դատի հանձնախմբի և Շվեդիայի  հայկական միությունների  համադրող կենտրոնի նախագահ  Արշակ Գավաֆյանը, Շվեդիայի  հայկական միությունների  համադրող կենտրոնի  խոսնակ և նախկին նախագահ, ցեղասպանագետ Վահագն Ավետյանը, Կենտրոնական Եվրոպայի և Շվեդիայի հայրապետական պատվիրակության հայրապետական պատվիրակ, համայնքի հոգևոր հովիվ  Տեր Եղիշե վարդապետ Ավետիսյանը:Այս ներկայացուցչական կազմով մասնակցելը հայերի մասնակցությունն առավել ընդգծելու նպատակ ուներ:
Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանն իր ելույթում անդրադառնալով Դինքի ժառանգությանը՝ նշել է, որ Հրանտ Դինքն այն եզակի գործիչներից էր, որ Թուրքիայում բաց տեքստով խոսում էր հարևան ժողովուրդների միջև երկխոսության ծավալման անհրաժեշտության մասին, առաջիններից էր, որ չէր վախենում համարձակորեն խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին՝ համոզված լինելով, որ երկու ժողովուրդները կարող են համատեղ ջանքերով հաղթահարել Ցեղասպանության հետևանքները։
Ըստ ՀՀ դեսպանի, այսօր՝ Դինքի սպանությունից մեկ տասնամյակ անց, նրա օրինակով ոգեշնչված շատերն են բարձրացնում նրա պայքարի ջահը՝ հանուն ժողովրդավարության, Թուրքիայում ապրող բոլոր ազգային փոքրամասնությունների հավասարության և մարդու իրավունքների։
Արշակ Գավաֆյանը խոսել է Դինքի սպանության դրդապատճառների մասին՝ շեշտելով, որ լրագրողի սպանությունից 10 տարի հետո Թուրքիայի ներքաղաքական վիճակը առավել քաոսային է դարձել, և որ նմանօրինակ սպանությունների դեպքում վայրագ, բռնատիրական կազմակերպությունների կամ մարդկանց մոտեցումները միշտ այդպիսի պատկեր է ունենում. չկարողանալով հաղթել գաղափարական հակառակորդներին՝ ֆիզիկապես ոչնչացնում են նրանց:
Բանախոսը վերջում անդրադարձել է Թուրքիայի մեջլիսի հայ ազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին՝ հիշեցնելով, որ նրա նկատմամբ ուժեղ քարկոծում և հալածանք է գործադրվում: Արշակ Գավաֆյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է այն իրողությանը, որ Հրանտ Դինքի դեմ կիրառվող ճնշումներն այժմ նաև Կարո Փայլանի հանդեպ են կատարվում:
Նա խնդրի շուրջ առաջարկել է՝ Շվեդիայում և այլ պետություններում գործող միջազգային կազմակերպություններն ու կուսակցություններն իրենց բողոքի ձայնը հնչեցնեն՝ դադարեցնելու ոտնձգությունները հայազգի պատգամավորի հանդեպ: Արշակ Գավաֆյանը նշել է նաև, որ համացանցով աջակցության ստորագրահավաք են սկսել՝ ի պաշտպանություն Կարո Փայլանի:
Համադրող կենտրոնի խոսնակ և նախկին նախագահ Վահագն Ավետյանը նույնպես նշել է Թուրքիայում վերջին տաս տարիների ընթացքում ազատ խոսքի և մամուլի վիճակի վատթարացման մասին՝ կարևորելով Թուրքիայի հետ բանակցային թույլ քաղաքականություն վարելու գործընթացի փոխարեն՝ ճնշումներ գործադրելու անհրաժեշտությունը՝  նշելով, որ դա Եվրամիության, խորհրդարանական պատգամավորների, կառավարական և ոչ կառավարական կազմակերպությունների, ինչպես օրինակ՝ Ամնեստինի և սահմանազերծ լրագրողների միության պարտականությունն է քննադատություն ուղղել Թուրքիային և ստիպել, որ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ համապատասխան քայլեր ձեռնարկի:
«Հրանտ Դինքն իր կյանքով օրինակ ծառայեց շատերին՝ մարդկայնորեն ապրելու և մաքառելու հանուն արդարության, ճշմարիտ խոսքի ազատության` իր անձը որպես ողջակեզ դնելով ազգի զոհասեղանին։
Աղոթք և խունկ նրա արդար հոգու համար, և Աստծո օգնությունը Հրանտ Դինքի արդար գործը որպես ազգային առաքելություն շարունակելու համար»,-ասել է Տեր Եղիշե վարդապետ Ավետիսյանը::
Շվեդահայ համայնքի կողմից հուշ-երեկոյին մասնակցելու հրավեր են ստացել նաև Կարո Փայլանն ու Հրանտ Դինքի այրին՝ Ռաքել Դինքը, որոնք զբաղվածության պատճառով չեն կարողացել ներկա գտնվել: Ռաքել Դինքն իր ողջույնի խոսքն է հղել և երախտագիտություն հայտնել նախաձեռնությունը կազմակերպելու համար, որն էլ փոխանցվել է հավաքվածներին:
Հավելենք նաև, որ հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են պատգամավորներ, մտավորականներ, լրագրողներ, հասարակական կազմակերպությունների և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Ելույթ են ունեցել պատգամավոր, Թուրքիայում Մարդու իրավունքների հարցով շվեդական կոմիտեի նախագահ Դեսիրե Պետրուսը, փոխնախագահ, հուշ-երեկոյի կազմակերպման պատասխանատու Իսա Թուրանը, շվեդական «PEN» ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Աննա Լիվիոն Ինգվարսոնը, Շվեդիայի լրագրողների միության նախագահ Յոնաս Նորդլինգը, «Amnesty International» Շվեդիայի մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Անդրեա Բոդեկուլը, «SvD» օրաթերթի փոխնախագահ Անդերշ Բյորկմանը, Շվեդիայում քրդական համադրող խորհրդի նախագահ Քեյա Իզոլը, Շվեդիայում հայտնի լրագրող Քուրդո Բակշին։

Мемориальный вечер в Швеции, посвященный памяти Гранта Динка
В центре «ABF» Стокгольма 19 января состоялся мемориальный вечер, посвященный 10-й годовщине со дня гибели константинопольского журналиста-армянина Гранта Динка, подробности которого в беседе с «Армяне сегодня» сообщил председатель комиссии Ай-Дат Швеции и Координационного центра армянских союзов Швеции Аршак Гавафян.
Он сказал, что сразу после убийства Гранта Динка в январе 2007 года на центральной площади Стокгольма Координационным центром была инициирована акция протеста, в корой по приглашению КЦ участвовали федерации ассирийцев, курдов и греков, а также другие шведские организации. В последующие годы Шведский комитет по вопросу прав человека в Турции организовал в Швеции вечера памяти, в которых активное участие принимал КЦ.
Поскольку в нынешнем году исполнялось 10 лет со дня убийства Гранта Динка, Координационный центр решил участвовать в мемориальном вечере представительным составом. В мероприятии участвовали посол РА в Швеции Артак Апитонян, председатель комиссии Ай-Дат Швеции и Координационного центра армянских союзов Швеции Аршак Гавафян, пресс-секретарь КЦ и эк-председатель, геноцидовед Ваагн Аветян, патриарший легат Патриаршей делегации в Центральной Европе и Швеции, духовный пастырь общины вардапет Егише Аветисян.
Посол РА в Швеции Артак Апитонян в своем выступлении коснулся наследия Динка, отметив, что Грант Динк был одним из тех редких деятелей, кто в Турции открытым текстом говорил о необходимости развернуть диалог между соседними народами и не боялся смело и открыто говорить о Геноциде армян, будучи убежден, что два народа способны совместными силами преодолеть последствия Геноцида.
По словам посла РА, спустя десятилетие после убийства Динка, воодушевленные его примером, многие поднимают факел его борьбы во имя демократии, равенства всех национальных меньшинств, проживающих в Турции и прав человека.
Аршак Гавафян говорил о побудительных причинах убийства Динка, подчеркнув, что спустя 10 лет после убийства журналиста внутриполитическая ситуация в Турции носит более хаотичный характер и что в случай подобных преступлений подходы варварских диктаторских организаций или людей всегда приобретают такой характер: не сумев победить идеологических противников, их физически уничтожают.
В заключение он коснулся армянина-депутата меджлиса Турции Гаро Пайлана, напомнив, что в его отношении применяется сильное давление. Аршак Гавафян привлек внимание присутствующих к той реалии, что осуществляемое в отношении Гранта Динка давление ныне применяется к Гаро Пайлану.
В этой связи он предложил, чтобы функционирующие в Швеции и других государствах международные организации и партии возвысили свой голос протеста с требованием прекратить посягательства на депутата-армянина. Он также отметил, что посредством �?нтернета им начат сбор подписей в защиту Гаро Пайлана.
Пресс-секретарь и бывший председатель Координационного центра Ваагн Аветян также отметил ухудшение в Турции положения со свободой слова и прессы, подчеркнув важность необходимости оказания давления на Турцию взамен проведения вялой переговорной политики. Он в то же время отметил, что обязанность Евросоюза, депутатов-парламентариев, правительственных и неправительственных организаций, как например, Амнести и союза «Журналисты без границ» – критиковать Турцию и вынудить ее предпринять соответствующие шаги для урегулирования сложившейся ситуации.
«Грант Динк своей жизнью послужил примером для многих – жить и бороться во имя справедливости, свободы правдивого слова, положив свою жизнь на алтарь нации.
Молитва и ладан за упокой его праведной души, и благословение Бога для продолжения справедливого дела Гранта Динка как национальной миссии», – сказал Тер Егише.
Приглашение участвовать в мемориальном вечере получили от армянской общины Швеции также Гаро Пайлан и вдова Гранта Динка Ракель Динк, которые ввиду занятости не смогли приехать. Ракель Динк прислала слова приветствия и выразила признательность за организацию мероприятия, что было передано собравшимся.
Добавим также, что в мероприятии поминовения участвовали также депутаты, представители интеллигенции, журналисты, представители общественных организаций и национальных меньшинств. С речами выступили депутат, председатель Шведского комитета по правам человека в Турции Десире Петрус, вице-председатель, ответственный за организацию мемориального вечера �?са Туран, генеральный секретарь шведской ассоциации «PEN» Анна Ливион �?нгварсон, председатель Союза журналистов Швеции �?йнас Нордлинг, представитель Шведского отделения «Amnesty International» Андреа Бодекул, вице-президент ежедневной газеты «SvD» Андерш Бьоркман, председатель Курдского координационного совета Швеции Кея �?зол, известный шведский журналист Курдо Бакши.