ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ գիտական թեմատիկ հետազոտությունների պայմանագրերի կնքում
Հունվարի 31-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և գիտական գործընկեր կազմակերպությունների միջև տեղի ունեցավ 2017 թ. թեմատիկ պատվերների իրականացման վերաբերյալ պայմանագրերի կնքման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էր ՀՀ վարչապետի խորհրդական Մհեր Տերտերյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ նա մասնավորապես նշեց. «Այս բոլոր իրավագիտական, լեզվաբանական, ցեղասպանագիտական, պատմագիտական ու սփյուռքագիտական հետազոտությունները, որ տևական ժամանակ է, ինչ արդեն պատվիրում ենք, խիստ անհրաժեշտ են նախարարության ռազմավարությունը, Սփյուռքի համայնքների հետ ճիշտ աշխատելու մարտավարությունը մշակելու համար: Կարծում եմ, թեմաները ճիշտ են ընտրված»: Նախարարը ներկայացրեց պատվիրված հետազոտությունների թեմաները, կարևորեց սփյուռք ունեցող այլ երկրների` Իրանի, Իսրայելի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի և այլն, փորձի ուսումնասիրությունը:
Պայմանագրերի կնքման արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանը, ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը, Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի պրոռեկտոր Ցոլակ Ակոպյանը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի խորհրդական Գևորգ Դանիելյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան էդիկ Մինասյանը, «Նորավանք» ԳԿՀ տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը, Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն գիտահետազոտական հիմնադրամի տնօրեն Հայկազուն Ալվրցյանը, թուրքագետներ, զեղասպանագետներ, իրավաբաններ:
Այնուհետև ներկաները մտքեր փոխանակեցին ծրագրի արդյունավետության, հետազոտությունների անհրաժեշտության, դրանց արդյունքների կիրառականության վերաբերյալ:
Վարչապետի խորհրդականը նշեց, որ բազմակողմանի, լուրջ հետազոտությունները շատ կարևոր և առաջնահերթ են պետական քաղաքականության նոր, արդիական մոտեցումներ մշակելու համար: Նախարարը շեշտեց, որ պատվիրված հետազոտությունները նոր մոտեցումների, նոր հարցադրումների առանցքն են:

В Министерстве Диаспоры РА состоялось заключение договоров о научных тематических исследованиях
Между Министерством Диаспоры РА и научными организациями-партнерами 31 января состоялась торжественная церемония заключения договоров о реализации тематических заказов на 2017 год. На церемонии присутствовал советник премьер-министра РА Мгер Тертерян.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав присутствующих, она, в частности, отметила: «Все эти юридические, лингвистические, геноцидоведческие, историковедческие и диаспороведческие исследования, которые уж долгое время заказываем, крайне важны для выработки стратегии Министерства, выработки тактики в работе с общинами Диаспоры. Думаю, темы выбраны верно». Министр представила темы заказанных исследований, отметила важность изучения опыта других стран, имеющих диаспоры – �?рана, �?зраиля, Турции, Азербайджана и других.
В церемонии заключения договоров приняли участие директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян, директор �?нститута востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян, директор �?нститута языка НАН РА Виктор Катвалян, директор �?нститута литературы НАН РА Вардан Деврикян, проректор ЕГУ Рубен Маркосян, проректор Ереванского лингвистического университета им. В.Брюсова Цолак Акопян, советник Конституционного суда РА Геворг Даниелян, декан исторического факультета ЕГУ Эдик Минасян, директор НОФ «Нораванк» Гагик Арутюнян, директор научно-исследовательского фонда Центра изучения вопросов западных армян Айказун Алврцян, тюркологи, геноцидоведы, юристы.
Затем присутствующие обменялись мнениями об эффективности программы, необходимости исследований, прикладном значении их результатов.
Советник премьер-министра отметил, что всесторонние серьезные исследования очень важны и приоритетны для выработки новых, современных подходов в государственной политике.
Министр подчеркнула, что заказанные исследования являются стержнем новых подходов, новой постановки вопросов.