Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ քննարկումներ Դանիայի խորհրդարանում
Հունվարի 19-ին Դանիայի խորհրդարնում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող նախագծի քննարկումը: Նախագիծի հեղինակներն են Նիկոյալ Վիլլումսենը (Enhedslisten) և Ռասմուս Նորդքվիստը (Alternativet), սակայն նախագիծը ներկայացրեցին Նիկոլայ Վիլումսենը (Enhedslisten) և Ռենե Գելը (Alternativet):
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Անահիտ Կարապետյանը՝ քնարկման ընթացքում ոչ ոք չէր հերքում Ցեղասպանության փաստը, բայց գերակշիռ մասը չէր ցանկանում քաղաքական գնահատական տալ։ Liberal Alliance և Dansk Folkeparti կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում էին որ այդ հարցը չպիտի քաղաքականացվի և չէին խրախուսում «Հայոց ցեղասպանություն» կամ «Դատապարտում ենք» բառերի առկայությունը նախագծում՝ նշելով, որ դա պատմաբանների գործն է, նախագծի ընդունումը ոչ մի դրական արդյունք չի ունենա Թուրքիայում ապրող հայերի կամ հայ-թուրքական հարաբերություններում։
Նախագիծի հեղինակներից Նիկոլայ Վիլյումսենը նշել է.«Տարիներ առաջ Դանիայի խորհրդարանը (Ֆոլկետինգը) ընդունեց Հոլոքոստը դատապարտող բանաձևը և այսօր երկրում ունենք Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր: Ինչո՞ւ չենք կարող նույնը անել հայերի հարցում, ինչո՞ւ ենք վախենում մահմեդական սուլթանից (Էրդողան-հեղ.)»:
Քննարկումների ընթացքում առաջարկներ են եղել վերանայելու տեքստը, հեռացնելով տեքստից «Դատապարտել, Հայոց ցեղասպանությունը» բառերը, որոնք իրականում փոխում են նախագծի էությունը։ Իրականում Հայոց ցեղասպանության հետ կապված ամեն ինչ դուրս է մնում նախագծից, փոխարենը խորհրդարանը «Քննադատում է Թուրքիայում խոսքի և մամուլի ազատության բացակայությունը՝ կոչ անելով բացել արխիվները»։
Երկար քննարկումներից հետո չի հաջողվել գալ ընդհանուր համաձայնության: Նախագծի քննարկումը կշարունակվի հունվարի 26-ին:

Parliament of Denmark discussing the Armenian Genocide issue
On January 19, the Parliament of Denmark discussed the draft of the resolution condemning the Armenian Genocide. The resolution is authored by Nikolay Viliumsen (Enhedslisten Party) and Rasmus Nordkvist (Alternativet Party), but the draft was submitted by Nikolay Vilumsen (Enhedslisten) and Rene Gel (Alternativet).
As Anahit Karapetyan reported to Hayern Aysor, nobody denied the Armenian Genocide during the discussion, but most people didn’t want to give a political evaluation. The members of the Liberal Alliance Party and the Dansk Folkeparti Party claimed that the issue shouldn’t be politicized and didn’t encourage the presence of the words “Armenian Genocide” or “We condemn” in the draft, stating that it is up to historians and that the approval of the draft won’t have any positive impact on the Armenians living in Turkey or on Turkish-Armenian relations.
One of the authors of the draft, Nikolay Viliumsen, stated the following: “Years ago, the Parliament of Denmark (Folketing) passed the resolution condemning the Holocaust, and today, we have a Day of Remembrance of the Victims of the Holocaust. Why can’t we do the same for the Armenians’ issue? Why are we afraid of the Muslim sultan (Erdogan-ed.)?”
During the discussions, there were proposals to revise the text and remove the words “Condemn, Armenian Genocide”, which actually change the essence of the draft. In reality, everything related to the Armenian Genocide is left out of the draft, and instead, the Parliament “criticizes the lack of freedom of speech and press in Turkey, calling for the opening of archives.”
After long discussions, there was no general consensus, and the discussion on the draft will continue on January 26.