Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ քննարկումներ Դանիայի խորհրդարանում
Հունվարի 19-ին Դանիայի խորհրդարնում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող նախագծի քննարկումը: Նախագիծի հեղինակներն են Նիկոյալ Վիլլումսենը (Enhedslisten) և Ռասմուս Նորդքվիստը (Alternativet), սակայն նախագիծը ներկայացրեցին Նիկոլայ Վիլումսենը (Enhedslisten) և Ռենե Գելը (Alternativet):
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Անահիտ Կարապետյանը՝ քնարկման ընթացքում ոչ ոք չէր հերքում Ցեղասպանության փաստը, բայց գերակշիռ մասը չէր ցանկանում քաղաքական գնահատական տալ։ Liberal Alliance և Dansk Folkeparti կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում էին որ այդ հարցը չպիտի քաղաքականացվի և չէին խրախուսում «Հայոց ցեղասպանություն» կամ «Դատապարտում ենք» բառերի առկայությունը նախագծում՝ նշելով, որ դա պատմաբանների գործն է, նախագծի ընդունումը ոչ մի դրական արդյունք չի ունենա Թուրքիայում ապրող հայերի կամ հայ-թուրքական հարաբերություններում։
Նախագիծի հեղինակներից Նիկոլայ Վիլյումսենը նշել է.«Տարիներ առաջ Դանիայի խորհրդարանը (Ֆոլկետինգը) ընդունեց Հոլոքոստը դատապարտող բանաձևը և այսօր երկրում ունենք Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր: Ինչո՞ւ չենք կարող նույնը անել հայերի հարցում, ինչո՞ւ ենք վախենում մահմեդական սուլթանից (Էրդողան-հեղ.)»:
Քննարկումների ընթացքում առաջարկներ են եղել վերանայելու տեքստը, հեռացնելով տեքստից «Դատապարտել, Հայոց ցեղասպանությունը» բառերը, որոնք իրականում փոխում են նախագծի էությունը։ Իրականում Հայոց ցեղասպանության հետ կապված ամեն ինչ դուրս է մնում նախագծից, փոխարենը խորհրդարանը «Քննադատում է Թուրքիայում խոսքի և մամուլի ազատության բացակայությունը՝ կոչ անելով բացել արխիվները»։
Երկար քննարկումներից հետո չի հաջողվել գալ ընդհանուր համաձայնության: Նախագծի քննարկումը կշարունակվի հունվարի 26-ին:

В парламенте Дании состоялись дебаты по вопросу признания Геноцида армян
В парламенте Дании 19 января состоялись дебаты по проекту, осуждающему Геноцид армян. Авторы документа – Николай Виллумсен (Enhedslisten) и Расмус Нордквист (Alternativet), однако представили проект Николай Виллумсен и Рене Гел (Alternativet).
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Анаит Карапетян, в ходе дебатов никто не отрицал факт Геноцида армян, однако подавляющее большинство не желало давать политическую оценку. Представители партий Liberal Alliance и Dansk Folkeparti настаивали на том, что вопрос этот не следует политизировать и не поощряли наличие в проекте слов «Геноцид армян» или «осуждаем», отмечая, что это – дело историков и принятие проекта не окажет никакого позитивного воздействия на армян, проживающих в Турции, или армяно-турецкие отношения.
Один из авторов законопроекта, Николай Виллумсен, отметил: «Годы назад парламент Дании (Фолкетинг) принял резолюцию, осуждающую Холокост, и сегодня в нашей стране есть День поминовения жертв Холокоста. Почему не можем сделать то же в вопросе армян, почему боимся мусульманского султана (Эрдогана – авт.)».
В ходе дебатов прозвучали предложения пересмотреть текст, изъяв из него слова «осудить, Геноцид армян», что, в действительности, меняет сущность проекта. В действительности, все, что связано с Геноцидом армян, изымается из проекта, взамен парламент «осуждает отсутствие в Турции свободы слова и прессы, призывая открыть архивы».