Սփյուռքի նախարարության շնորհիվ՝ մեր թիկունքում զգում ենք Մայր հայրենիքի աջակցությունը
«Հայերն այսօր»-ը տեղեկացրել էր, որ օրերս ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից Բաթումիի Ալեքսանդր Մանթաշովի անվան կրթամշակութային կենտրոնին հատկացվեցին տեսալսողական սարքավորում, բարձրախոսներ, համակարգիչ, տպիչ և տեխնիկական այլ միջոցներ:
Նվիրված տեխնիկան հասցեատիրոջը փոխանցվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի կողմից, ով այս առիթով դեկտեմբերի 2-4-ը գտնվում էր Բաթումիում:
«Արդեն երկրորդ ուսումնական տարին է՝ գործում է Ալեքսանդր Մանթաշովի անվան կրթամշակութային կենտրոնը: Ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ կենտրոնի ստեղծումը, հարմարավետ դասասենյակների և պայմանների առկայությունը բազմակի անգամ արդյունավետ են դարձրել մեր աշխատանքները մայրենիի ուսուցման, հայրենագիտության և հայապահպանության կյանքում: Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ երախտագիտության խոսք հղել Ձեզ՝ տիկին Հակոբյան, այն ջանքերի համար, որոնք Դուք ներդրեցիք մեր կենտրոնի ստեղծման գործում: Հպարտ և ուրախ ենք, որ դուք մշտապես Ձեր հորիզոնում եք պահում մեր համայնքային կյանքը և կենտրոնի գործունեությունը: Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև Ձեր նախաձեռնությամբ մեր կենտրոնին նվիրած նորագույն տեխնիկայի, համակրգչի և այլ միջոցների համար: Հիրավի, մեր թիկունքում զգում ենք Մայր հայրենիքի աջակցությունը», –«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ուղղված շնորհակալական խոսքում նշել է կրթամշակութային կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը:
Բաթումիում Վիրահայոց թեմի Ալեքսանդր Մանթաշյանի անվան կրթամշակութային կենտրոնը պաշտոնապես բացվել է 2015 թվականի դեկտեմբերի 5-ին: Կենտրոնի շենքը ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, հատկապես՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նյութական աջակցությամբ: Վերանորոգման աշխատանքները կատարվել են Ջինիշյան հիմնադրամի հովանավորությամբ, ներքին հարդարումը և գույքը ձեռք է բերվել Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանի և Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու ծխական համայնքի միջոցներով:
Ալեքսանդր Մանթաշովի անվան կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնում գործում են հետևյալ բաժինները`կրթական, մշակութային, երիտասարդական: Կենտրոնի կրթական բաժնում գործում է «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի» անվան մեկօրյա դպրոցները և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» նախակրթարանը: Մշակութային բաժնում գործում է «Աղբյուր» երգչախումբը (վերջինս այս տարի մասնակցեց Սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին), Գեղագիտական խմբակը, «Հեղնար» պարային խումբը, ասմունքի և թատերական խմբակը:

Благодаря Министерству Диаспоры мы ощущаем за спиной поддержку Матери-Родины
«Армяне сегодня» уже сообщала, что на днях Министерством Диаспоры РА Образовательно-культурному центру им. Александра Манташева Батуми было выделено аудио-видео оборудование, микрофоны, компьютер, принтер и другие технические средства.
Подаренная техника была передана адресату предстоятелем армянской епархии Грузии епископом Вазгеном Мирзаханяном, который в этой связи 2-4 декабря находился в Батуми.
«Образовательно-культурный центр им. Александра Манташева функционирует уже второй год. С радостью можем констатировать, что создание Центра, наличие уютных классов и условий многократно повысили эффективность нашей работы в деле обучения родному языку, познания Родины и сохранения армянства. Позвольте еще раз высказать слова признательности Вам, госпожа Акопян, за те усилия, которые Вы вложили в создание нашего Центра. Гордимся и радуемся, что Вы постоянно держите в поле Вашего зрения нашу общинную жизнь и деятельность Центра. Выражаем благодарность также за новейшую технику, подаренную нашему Центру по Вашей инициативе. Воистину, мы ощущаем за спиной поддержку Матери-Родины», – как передает «Армяне сегодня», в благодарственном письме, адресованном министру Диаспоры Грануш Акопян, отметила директор Образовательно-культурного центра Сона Ованесян.
Центр официально открылся 5 декабря 2015 года. Здание было приобретено при материальной поддержке правительства РА, в частности, Министерства Диаспоры. Ремонтные работы проведены под патронатом фонда «Джимишян», внутренняя отделка и приобретение мебели –за счет средств армянской епархии Грузии и приходской общины церкви Св.Пркич.
В образовательно-культурном и молодежном центре им. Александра Манташева функционируют следующие отделения: образовательное, культуры, молодежное. В образовательном отделе функционирует однодневная школа им. Св.Месропа Маштоца и дошкольное учреждение «Св.Григор Лусаворич». В отделе культуры функционирует хор «Ахбюр» (в нынешнем году принявший участие в общеармянском фестивале Министерства Диаспоры «Моя Армения»), эстетический кружок, танцевальная группа «Эгнар», кружки декламации и театральный.