«Սփյուռքում եկեղեցու ծոցում ենք գտել մեր ինքնությունը և այն պահպանելու խորհուրդը».Տեր Ներսես քահանա Խանանյան
Սփյուռքում ազգային ներուժի համախմբման, հայապահպանության ու մատաղ սերնդին քրիստոնեական դաստիարակություն տալու հարցում, անխոս, անուրանալի է Հայ առաքելական եկեղեցու դերը: Հայ եկեղեցին գործուն մասնակցություն է ունենում նաև եկեղեցիներին կից դպրոցների, կրթական այլ հաստատությունների ստեղծման և զարգացման գործում, որոնց անհրաժեշտությունը առավել քան երբևէ ժամանակի հրամայական է:
Այս և առանցքային այլ հարցերի շուրջ «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է ՌԴ Տվեր քաղաքի Սուրբ Հարություն հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ներսես քահանա Խանանյանի հետ:
–Տե՛ր Ներսես, ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում Սփյուռքում, մասնավորապես՝ Տվեր քաղաքում, ազգային ներուժի համախմբման, հայի ինքնության, հոգևոր արժեքների պահպանման ու տարածման, ինչպես նաև՝ հայությանը Մայր եկեղեցու շուրջ համախմբելու համար:
-Ինչպես բոլոր ժամանակներում, այսօր էլ՝ Հայ եկեղեցու առաքելությունը սփյուռքահայության կյանքում անփոփոխ է. այն եղել և մնում է հայության ինքնության պահպանման երաշխիք, փրկության փարոս, առաջնորդող ուժ դեպի ապահով ու բարօր ժամանակներ: Ինչպես անցյալում ենք եկեղեցու ծոցում գտել մեր ինքնությունը և այն պահպանելու խորհուրդը, այնպես էլ՝ այսօր, մեր հայրերի ուխտին հավատարիմ՝ հայությունը համախմբված է եկեղեցու շուրջ:
Մեր հոգևոր կյանքը, մշակույթն ու պատմությունը կերտելու ճանապարհները տարբեր են ու բազմազան`կազմակերպում ենք հոգևոր զրույցներ, եկեղեցական և ազգային տոներին նվիրված միջոցառումներ:Անշուշտ, նաև մեծ դեր ու նշանակություն ունի հատկապես մատաղ սերնդի հոգևոր դաստիարակությունն ու կրթությունը, քահանայի ամենօրյա անձանձիր աշխատանքը համայնքի յուրաքանչյուր անդամի հետ։
–Տվերի հայ երիտասարդներն այցելու՞մ են եկեղեցի, հոգևոր կյանքով ապրու՞մ են:
-Ընդամենը երեք ամիս է`ինչ Տվերի հայկական եկեղեցում ամենօրյա ժամերգություններ են կատարվում ու կիրակնօրյա պատարագներ մատուցվում: Դեռ չեմ կարող ասել, որ եկեղեցու՝ դեպի աղոթատուն կանչող ղողանջը հասել է Տվերում ապրող ամեն մի հայ երիտասարդի: Նրանցից շատերի ակտիվությամբ ուրախանալու առիթներ ունեցել եմ: Երբ դեռ չօծված եկեղեցում առաջին անգամ ժամերգություն կատարեցի, ինձ մի խումբ երիտասարդներ մոտեցան և կրոնական թեմայով բազում հարցեր տվեցին՝ քրիստոնեական կյանքով ապրելու, եկեղեցին կանգուն պահելու, հավատքը չուրանալու մասին: Հասկացա, որ երիտասարդները հոգևոր քաղց ունեն ու այդ ծարավը միայն հոգևորականը կարող է հագեցնել։ Զարմանքս միախառնվել էր ուրախությանս հետ այն պարզ պատճառով, որ վիրտուալ իրականության մեջ ապրող երիտասարդը հետաքրքրվում է հոգևոր կյանքով։
Երբ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի օրհնությամբ նշանակվեցի Տվեր քաղաքի հոգևոր հովիվ, առաջին գործս այդ երիտասարդներին եկեղեցի բերելը եղավ: Ստեղծեցի «Վեմ» եկեղեցասեր երիտասարդաց միությունը։ Ի դեպ, միության անունը պատահական չեմ ընտրել:Այս երիտասարդները պետք է լինեն այն հիմնաքարը՝ վեմը, որի վրա կառուցվելու է Տվերի հոգևոր-ազգային կյանքը:
Այսօր արդեն «Վեմի» անդամների շնորհիվ`բազում ծրագրեր ենք իրագործել:Սա գալիս է մեկ անգամ ևս վկայելու, որ հավատքն առանց գործերի մեռած է։ Երիտասարդներն իրենց ոչ միայն քրիստոնյային վայել առաքինի պահվածքով, եկեղեցու հետ ամենօրյա կապ պահպանելով, այլև բարի գործերով վկայում են իրենց ճշմարիտ հավատքի մասին:
–Ե՞րբ է կառուցվել Տվերի Սբ. Հարություն եկեղեցին:
-Տվերի հայկական եկեղեցու հիմնօրհնեքը կատարվել է 2000 թվականին: Բուն շինարարությունը սկսվել է 2007 թվականին, երբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ճարտարապետական բաժինը լրամշակում ու հաստատում էր եկեղեցու նախագիծը:
Տվերի հայկական եկեղեցին կառուցվել և նվիրվել է Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700–ամյակին։Հայկական ճարտարապետության ավանդույթներով կառուցված տուֆակերտ եկեղեցին թեմակալ առաջնորդ Տեր Եզրաս արք. Ներսիսյանի ձեռամբ օծվել և պաշտոնապես բացվել է 2016 թվականի հոկտեմբերի 8 –ին՝ Սուրբ թարգմանիչների տոնին։ Այդ օրից սկսած Հայ Եկեղեցու հաղթական խաչը պարզվեց դեպի երկինք ու հովանի դարձավ քաղաքի հայության համար:
– Ե՞րբ եք սկսել հոգևոր ծառայությունը Տվերում:
-Տվեր քաղաքի հայկական համայնքը միշտ եղել է Եզրաս սրբազանի հոգածու ուշադրության ներքո: Քանի դեռ կառուցվում էր եկեղեցին, Մոսկվայից այցելում էին հոգևորականներ, եկեղեցական արարողություններ կատարում, շփվում համայնքի անդամների հետ, կիսում նրանց հոգսը, օգտակար խորհուրդներով քաջալերում ու մխիթարում մարդկանց։ Ուրախությամբ պետք է ասեմ, որ Տվերի հայկական համայնքում հոգևորականի ու հավատացյալի միջև կենդանի կապը միշտ եղել է: Երբ արդեն եկեղեցին պատրաստ էր լիարժեք գործելու, թեմի առաջնորդի օրհնությամբ նշանակվել եմ ծառայության՝ որպես մշտական հոգևոր հովիվ:
–Սփյուռքում հոգևորականն ի՞նչ խնդիրների հետ է բախվում:
-Կարծում եմ՝ ամենագլխավոր խնդիրը հայ մարդու մեջ ազգային ինքնագիտակցությունը վառ պահելն է։ Գաղտնիք չէ, որ հայրենիքից հեռու ապրող հայությունը ձուլման եզրին է և հոգևորականը պարտավոր է ու պատասխանատու իր հոտի ամեն մի անդամի համար ոչ միայն հոգևոր սնունդ մատուցելու, Աստծո խոսքը քարոզելու, այլ նաև մարդկանց ազգային գաղափարի շուրջ միավորելու, հայեցի կրթություն ու դաստիարակություն ապահովելու առումով:
–Հայապահպանությանն ուղղված կարևոր նախաձեռնություն է եկեղեցուն կից Հայորդյաց տուն հիմնելը:Ի՞նչ ծրագրերով է կենտրոնը հանդես գալիս:
– Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի ժամանակներից ի վեր հայ դպրությունը եղել է մեր ազգային ինքնությունը պահպանող գլխավոր օղակներից մեկը: Սուրբ Հարություն եկեղեցու Հայորդյաց տունը նույն այդ առաքելությանն է ծառայելու: Այն դառնալու է հոգևոր, մշակութային, ազգային, կրթական կենտրոն, որի խնդիրն է սաների մեջ ամուր պահել ու զորացնել սերը դեպի Մայր Եկեղեցին, Հայրենիքը և Մայրենին։
-Նորաստեղծ Հայորդյաց տունը քանի՞ սան ունի և ի՞նչ խմբակներ են գործում:
-Հոգու անհուն ուրախություն է մեզ համար, որ ծնողները գնահատում ու արժևորում են հայեցի դաստիարակությունն ու կրթությունը՝ ոչ մի ջանք չխնայելով հանգստյան օրերին երեխաներին կենտրոն բերելու համար: Հարյուրից ավելի թոթովախոս սան ունենք:Նրանցից շատերը հայերեն գրեթե չգիտեն, հուսամ՝ տարեվերջին մեր ոսկեղենիկ մայրենիով ոչ միայն կաղոթեն, այլև կարտասանեն ու կերգեն: Կենտրոնում դասավանդվում է հայ եկեղեցու պատմություն, հայոց լեզու և հայ ժողովրդի պատմություն, անցկացվում են հոգևոր զրույցներ, որպես հավելյալ դասաժամ` ուսուցանում ենք նաև անգլերեն։ Ունենք գրադարան, երկու դահլիճ՝ ցուցանդեսներ անցկացնելու համար։ Շուտով գործելու են շախմատի, ձեռագործության և թատրոնի խմբակներ։ Այստեղ են հավաքվում և ամեն շաբաթ ժողովներ անցկացնում «Վեմ» երիտասարդաց միության անդամները:
-Ի՞նչ խնդիրներ ունի Տվերի հայկական համայնքը:
– Հայը որտեղ էլ ապրել է, միշտ արարել ու բարի համբավ է ունեցել: Տվերի հայությունն էլ գործունյա ու աշխույժ կյանքով է ապրում, ինչի համար փառք և գոհություն եմ հայտնում Տիրոջը` իր շնորհաշատ օրհնությունն ու ողորմածությունը հայցում հայորդյաց բարօր, անվտանգ ու ապահով կյանքի համար: Մեծ խնդիրներ չկան, կազմակերպված համայնքը է. մարդիկ ապրում են իրենց ամենօրյա հոգսերով և ուրախություններով:
Ի վերջո, համայնքի կազմակերպվածության մասին է խոսում քաղաքի կենտրոնում վեր հառնած հայկական եկեղեցին, որը կառուցվել է տեղի հայերի համախմբվածության շնորհիվ, որպես առհավատչյա նվիրվածության, սիրո ու հավատարմության առ մեր սուրբ նախնիների ժառանգությունը, եկեղեցական ու ազգային նվիրական արժեքները:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցու՞մ եք, համատեղ ի՞նչ աշխատանքներ եք իրականացրել:
-Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն անմիջապես արձագանքեց մեր խնդրանքին և ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ տրամադրելու են դասագրքեր`Հայորդյաց տան սաների համար: Կարծում եմ՝ այս համագործակցությունը ժամանակի ընթացքում կընդլայնվի`ի շահ հոգևոր, ազգային կյանքի և ազգային ներուժի համախմբման:

«В Диаспоре свою идентичность и таинство ее сохранения мы нашли в объятиях церкви»: иерей Нерсес Хананян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/քահանա.jpg)
В вопросах сплочения в Диаспоре национального потенциала, сохранения армянства и христианского воспитания молодого поколения неоценима роль Армянской Апостольской церкви, деятельно участвующей также в создании и развитии при церквях школ, иных образовательных учреждений, необходимость которых более чем когда либо является требованием времени.
Об этих и других основополагающих вопросах – беседа «Армяне сегодня» с духовным пастырем армянской церкви Св.Арутюн города Тверь РФ иереем Нерсесом Хананяном.
– Отец Нерсес, какая работа ведется в Диаспоре, в частности, в городе Тверь, для сплочения национального потенциала, сохранения и распространения армянской идентичности, духовных ценностей, а также сплочения армянства вокруг церкви.
– Как и во все времена, сегодня миссия Армянской церкви в жизни армян Диаспоры остается неизменной: она была и остается гарантом сохранения идентичности армянства, маяком спасения, ведущая сила к обеспеченным и благополучным временам. Как в прежние времена свою идентичность и таинство ее сохранения мы находили в объятиях церкви, так и сегодня, верные обету наших отцов, армянство сплочено вокруг церкви.
Различны и разнообразны пути организации нашей духовной жизни, культуры и истории: организуем духовные беседы, мероприятия, посвященные церковным и национальным праздникам. Несомненно, огромную роль и значение имеет духовное воспитание и образование молодого поколения, каждодневная самоотверженная работа иерея с каждым членом общины.
– Армянская молодежь Твери посещает церковь, живет духовной жизнью?
– Всего три месяца, как в армянской церкви Твери проводятся ежедневные богослужения и воскресные Литургии. Пока не могу сказать, что зов церкви достиг каждого молодого армянина Твери. Поводы для радости в связи с активностью многих из них у нас были. Когда в еще неосвященной церкви впервые проходил богослужение, ко мне подошла группа молодых людей и задали множество вопросов на религиозные темы – о том, как жить христианской жизнью, сохранить церковь, не отступиться от веры. Понял, что молодежь испытывает духовную жажду, которую может утолить только духовный служитель. Удивление мое смешалось с радостью по той простой причине, что живущая в виртуальной реальности молодежь интересуется духовной жизнью.
Когда с благословения предстоятеля Новонахичеванской и Российской армянской епархии архиепископа Езраса Нерсисяна я был назначен духовным пастырем города Тверь, первым делом моим было привести эту молодежь в церковь. Создал религиозный молодежный союз «Вем». Кстати, название союза было выбрано не случайно. Эти молодые люди должны стать тем столпом, на котором и будет строить духовно-национальная жизнь Твери.
Сегодня уже благодаря членам «Вем» реализовано множество проектов. Это еще раз свидетельствует о том, что вера без действия мертва. Молодые люди не только достойным христианина поведением, каждодневной связью с церковью, но и добрыми делами подтверждают свою подлинную веру.
– Когда была построена церковь Св.Арутюн Твери?
– Благословение фундамента церкви состоялось в 2000 году, строительство же было начато в 2007-м, когда архитектурный отдел Первопрестольного Святого Эчмиадзина переработал и утвердил проект церкви.
Армянская церковь Твери была построена и посвящена 1700-летию провозглашения христианства государственной религией Армении. Возведенная из туфа, в традициях армянской архитектуры, церковь была освящена архиепископом Езрасом Нерсисяном и официально открыта 8 октября 2016 года – в праздник Святых Переводчиков. Начиная с того дня победный крест Армянской церкви вознесся в небо и стал порукой армянам Твери.
– Когда началось Ваше духовное служение в Твери?
– Армянская община города Твери всегда была в центре внимания и заботы Святейшего Езраса. Пока церковь строилась, из Москвы приезжали духовные служители, совершали церковные обряды, общались с членами общины, делили их заботы, полезными советами воодушевляли и утешали людей. С радостью должен сказать, что в армянской общине Твери всегда существовала живая связь между духовным служителем и верующим. Когда церковь была уже готова, с благословения предстоятеля епархии я был назначен на служение в качестве постоянного духовного пастыря.
– С какими проблемами сталкивается духовный служитель в Диаспоре?
– Думаю, самая главная задача – сохранить в армянине национальное самосознание. Не секрет, что армянство, живущее вдали от Родины – на грани ассимиляции, и духовный служитель обязан и ответственен обеспечить каждому члену своей паствы не только духовную пищу, проповедовать Божье слово, но и объединять людей вокруг национальной идеи, обеспечивать армянское образование и воспитание.
– Важной инициативой, направленной на сохранение армянства, является создание при церкви «Айордац тун». С какими инициативами выступает центр?
– Начиная со времен Святого Месропа Маштоца школа была одним из главным звеньев сохранения нашей национальной идентичности. «Айордац тун» церкви Св.Арутюн также призван служить этой миссии. Он станет духовным, культурным, национальным, образовательным центром, задача которого – сохранить и укрепить в воспитанниках любовь к Церкви, Родине и родному языку.
– Сколько воспитанников насчитывает новосозданный «Айордац тун и какие функционируют кружки?
– Безграничную радость души доставляет нам то, что родители ценят армянское воспитание и образование, ничего не жалея для того, чтобы в выходные дни привозить детей в центр. У нас уже более ста воспитанников, многие из которых не владеют армянским, но надеюсь, что к концу года они будут не только молиться на армянском, но и декламировать, и петь. В центре преподается история Армянской церкви, армянский язык и история армянского народа, проводятся духовные беседы, в качестве дополнительного урока изучаем также английский. У нас есть библиотека, два зала для проведения выставок, вскоре начнут функционировать кружки шахмат, рукоделия, театральный. Здесь собираются и еженедельно проводят собрания члены молодежного союза «Вем».
– Какие проблемы имеются в армянской общине Твери?
– Армянин, где бы ни жил, всегда созидал и пользовался доброй славой. Армянство Твери также живет деятельной и активной жизнью, за что возношу Владыке славу и благодарность. Больших проблем нет, община организованная, люди живут своими повседневными заботами и радостями.
В конце концов, именно об организованности общины свидетельствует армянская церковь, возведенная в центре города: она построена благодаря сплоченности местных армян как свидетельство преданности, любви к наследию наших святых предков, священным церковным и национальным ценностям.
– С Министерством Диаспоры РА сотрудничаете, какие совместные работы осуществили?
– С радостью должен отметить, что Министерство Диаспоры РА сразу откликнулось на нашу просьбу и согласно достигнутой договоренности предоставит учебники для воспитанников «Айордац тун». Думаю, с течением времени это сотрудничество расширится на благо духовной, национальной жизни и во имя сплочения национального потенциала.