«Ոսկե ծիրանն անիվների վրա» կինոփառատոնի բացումն Ախալքալաքում
«Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնը արդեն 6-րդ անգամ հյուրընկալվեց Ջավախքում: «Ոսկե ծիրանը անիվների վրա» ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 8-9-10-ը Ախալքալաքում ցուցադրվում են կինոփառատոնի ֆիլմերի ընտրանին, ինչպես նաև Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից վերջին տարիներին ստեղծված լավագույն ֆիլմերը:
Նոյեմբերի 9-ին, «Ոսկե ծիրան» կինոդահլիճում տեղի ունեցավ փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը:
Ջավախքի ընդ. առաջնորդական փոխանորդ՝ Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը իր շնորհակալական խոսքում բարձր գնահատեց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի անձնակազմին, որ արդեն 6-րդ անգամ կինոյի լավագույն փառատոնն անցկացնում են նաև Ջավախքում: Այնուհետև մասնակցությամբ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանի փոխառաջնորդը կատարեց օրհության կարգ:
Փառատոնի նախագահ՝ Հարություն Խաչատրյանն իր ողջյունի խոսքում կարևորեց կինոյի դերն ու նշանակությունը մարդկանց կյանքում:
«Ոսկե ծիրանը» Ջավախքում կինոփառատոնն իրականացվում է «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման հիմնադրամի, ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանության, Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ համագործակցությամբ:
Նոյեմբերի 8-ին` «Փարաջանով», նոյեմբերի 9-ին՝ «Ընդհատված մանկություն», «Ջավախք, հավերժական հայրենիք», «Ժպտացեք», «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ» ֆիլմերը, իսկ նոյեմբերի 10-ին, «Հայկական անիմացիա-75» մուլտծրագիրը և «Աղի պես ճերմակ» ֆիլմը:

Открытие в Ахалкалаки кинофестиваля «Золотой абрикос на колесах»
Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» уже в шестой раз гостил в Джавахке. В рамках программы «Золотой абрикос на колесах» в Ахалкалаки 8-10 ноября демонстрировались избранные фильмы фестиваля, а также лучшие фильмы, созданные в последние годы Национальным киноцентром Грузии.
9 ноября в кинозале «Золотой абрикос» состоялась торжественная церемония открытия фестиваля. В своей благодарственной речи викарий Джавахка вардапет Бабген Салбиян высоко оценил деятельность коллектива кинофестиваля «Золотой абрикос», который вот уже в шестой раз проводит лучший кинофестиваль также и в Джавахке. Затем при участии иерея Татева Марукяна викарий Джавахка совершил обряд благословения.
Президент фестиваля Арутюн Хачатрян в своей приветственной речи отметил важность и значение кино в жизни людей.
Фестиваль «Золотой абрикос» проводится в Джавахке в сотрудничестве с фондом развития человеческих ресурсов «Пюник», посольства РА в Грузии, Национальным киноцентром Грузии.
Восьмого ноября были продемонстрированы фильма «Прерванное детство», Джавахк, вечная родина», «Улыбайтесь», «Бесконечный побег, вечное возвращение», а десятого ноября – мультпрограмма «Армянская анимация-75», �? фильм «Белый как соль».