Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը հյուընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՄՔԶՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարել Հոֆստրան, ՄՔԶՄԿ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գաբրիելա Աբադոնը, արևելյան ուղղության ղեկավար Մարտին Պլույմը, հանրային կապերի վարչության պետ Սլավկա Զբոռովիանովան, ծրագրի պատասխանատու Ադիբա Ասադովան և թարգմանիչ Արտաշես Էմինը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց կազմակերպության իրականացրած աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը: Նա մասնավորապես նշեց. «Գործը, որով զբաղվում եք շատ կարևոր է և անհրաժեշտ այսօրվա անհանգիստ աշխարհում: Տպավորիչ են ՄԱԿ-ի տվյալները, ըստ որոնց աշխարհի յուրաքանչյուր 285-րդ մարդը միգրանտ է: Սիրիական պատերազմի հետևանքով հազարավոր սիրիահայեր ապաստան գտան Հայաստանում, նրանց մեծ մասը հաստատվեց այստեղ: Հասարակության մեջ նրանց ինտեգրման համար առաջնային են աշխատանքի, կեցության, կրթության, վերապատրաստման խնդիրները, որոնց լուծմամբ զբաղվում է Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովը: Հայաստանի համար շատ կարևոր և կենսական նշանակություն ունեն ներդրումները, ինչը հնարավորություն կտա աշխուժացնել տնտեսությունը, աշխատատեղեր ստեղծել, կանգնեցնել արտագաղթը: Ստեղծում ենք «Մեկ պատուհանի սկզբունքով» կառույց, որտեղ հասարակական կարգով կներգրավվեն հայտնի տնտեսագետներ, սփյուռքի ներկայացուցիչներ, հայտնի գործարարներ: Սփյուռքահայ գործարարներին բիզնես ծրագրեր, իրավաբանական խորհրդատվություն կառաջարկվի, կօգնեն գրանցել բիզնեսը: Տեղեկատվական հարթակ կստեղծվի, կմշակվի ՀՀ օրենքների վերաբերյալ հակիրճ և ամփոփ տեղեկատվություն, կտարածվի սփյուռքում: Կարող ենք եղած բիզնես ծրագրերը հասցել միջազգային մակարդակի: Այս ամենի մասին անհրաժեշտ է խոսել բաց, թափանցիկ, որովհետև մեր աշխատանքին հետևում է աշխարհի 10 միլիոն հայությունը: Կարծում եմ հաջորդ հանդիպմանը կոնկրետ արդյունքներ կունենանք»:
Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գաբրիելա Աբադոնը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, հավանություն տվեց ներկայացված նախագծերին ու ծրագրերին, պատրաստակամություն հայտնեց ակտիվ համագործակցել նախարարության և պետական մյուս կառույցների հետ: Նա համառոտ ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղությունները, նպատակներն ու խնդիրները, համոզմունք հայտնեց, որ առաջիկա հանդիպումների ժամանակ գործնական քայլեր կարվեն համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Քննարկվեցին նաև Եվրոպայում հայերի ազգային, մշակութային ինքնության պահպանման, տուրիզմի, հյուրանոցային բիզնեսի զարգացման հեռանկարները:

Delegates of International Centre for Migration Policy Development hosted at the RA Ministry of Diaspora
On November 15, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the delegation of the International Centre for Migration Policy Development, including Head of the Office of the ICMPD in Armenia Karel Hofstra, Deputy General Director of the ICMPD Gabriela Abadon, Eastern Dimension Director Martijn Pluim, Head of the Public Relations Department Slavka Zborovianova, program correspondent Adiba Asadova and translator Artashes Emin.
Greeting the guests, Minister Hranush Hakobyan attached importance to the activities and upcoming programs of the organization and particularly stated the following: “What you are doing is very important and necessary in a world of unrest. The results of the United Nations are sensational. Based on those results, every 285th person is a migrant. Due to the Syrian war, thousands of Syrian-Armenians took shelter in Armenia, and most of them settled here. Housing, employment, education and training are primary issues for their integration, and the inter-Agency Commission on Coordination of Syrian-Armenians’ Issues is in charge of solving those issues. Investments are of major and vital significance for Armenia since they will provide the opportunity to revitalize the economy, create jobs and stop emigration. We are creating a structure under the “one-stop shop” principle in order to engage well-known economists, representatives of the Armenian Diaspora and famous businessmen. The Diaspora Armenian businessmen will be offered business plans and legal consulting and will be provided with assistance in registering their businesses. We will create an information platform, draft brief information about the laws of the Republic of Armenia and disseminate the information around the world. We can help make the already existing business plans become international business plans. We need to talk about this openly and transparently because 10 million Armenians are following us. I think we will have concrete results during our next meeting.”
Deputy General Director of the International Centre for Migration Policy Development Gabriela Abadon expressed gratitude for the cordial reception, approved the presented programs and projects and expressed willingness to collaborate with the Ministry and other state organizations actively. She briefly presented the main goals, objectives and areas of the organization and expressed certainty that practical steps would be taken for implementation of the joint programs during the upcoming meetings.
The perspectives for the preservation of national and cultural identity of Armenians in Europe, tourism and the growth of hotel businesses were also discussed during the meeting.