Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը հյուընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՄՔԶՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարել Հոֆստրան, ՄՔԶՄԿ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գաբրիելա Աբադոնը, արևելյան ուղղության ղեկավար Մարտին Պլույմը, հանրային կապերի վարչության պետ Սլավկա Զբոռովիանովան, ծրագրի պատասխանատու Ադիբա Ասադովան և թարգմանիչ Արտաշես Էմինը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց կազմակերպության իրականացրած աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը: Նա մասնավորապես նշեց. «Գործը, որով զբաղվում եք շատ կարևոր է և անհրաժեշտ այսօրվա անհանգիստ աշխարհում: Տպավորիչ են ՄԱԿ-ի տվյալները, ըստ որոնց աշխարհի յուրաքանչյուր 285-րդ մարդը միգրանտ է: Սիրիական պատերազմի հետևանքով հազարավոր սիրիահայեր ապաստան գտան Հայաստանում, նրանց մեծ մասը հաստատվեց այստեղ: Հասարակության մեջ նրանց ինտեգրման համար առաջնային են աշխատանքի, կեցության, կրթության, վերապատրաստման խնդիրները, որոնց լուծմամբ զբաղվում է Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովը: Հայաստանի համար շատ կարևոր և կենսական նշանակություն ունեն ներդրումները, ինչը հնարավորություն կտա աշխուժացնել տնտեսությունը, աշխատատեղեր ստեղծել, կանգնեցնել արտագաղթը: Ստեղծում ենք «Մեկ պատուհանի սկզբունքով» կառույց, որտեղ հասարակական կարգով կներգրավվեն հայտնի տնտեսագետներ, սփյուռքի ներկայացուցիչներ, հայտնի գործարարներ: Սփյուռքահայ գործարարներին բիզնես ծրագրեր, իրավաբանական խորհրդատվություն կառաջարկվի, կօգնեն գրանցել բիզնեսը: Տեղեկատվական հարթակ կստեղծվի, կմշակվի ՀՀ օրենքների վերաբերյալ հակիրճ և ամփոփ տեղեկատվություն, կտարածվի սփյուռքում: Կարող ենք եղած բիզնես ծրագրերը հասցել միջազգային մակարդակի: Այս ամենի մասին անհրաժեշտ է խոսել բաց, թափանցիկ, որովհետև մեր աշխատանքին հետևում է աշխարհի 10 միլիոն հայությունը: Կարծում եմ հաջորդ հանդիպմանը կոնկրետ արդյունքներ կունենանք»:
Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գաբրիելա Աբադոնը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, հավանություն տվեց ներկայացված նախագծերին ու ծրագրերին, պատրաստակամություն հայտնեց ակտիվ համագործակցել նախարարության և պետական մյուս կառույցների հետ: Նա համառոտ ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղությունները, նպատակներն ու խնդիրները, համոզմունք հայտնեց, որ առաջիկա հանդիպումների ժամանակ գործնական քայլեր կարվեն համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Քննարկվեցին նաև Եվրոպայում հայերի ազգային, մշակութային ինքնության պահպանման, տուրիզմի, հյուրանոցային բիզնեսի զարգացման հեռանկարները:

Делегация Международного центра развития миграционной политики посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 15 ноября приняла делегацию Международного центра развития миграционной политики, в составе которой были руководитель представительства Центра в Армении Карел Хофстра, заместитель генерального директора организации Габриела Абадо, руководитель восточного направления Мартин Плуйм, начальник управления общественных связей Славка Зборовианова, ответственная за программу Адиба Асадова и переводчик Арташес Эмин.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян отметила важность деятельности организации и предстоящих программ. Она в частности отметила: «Дело, которым вы занимаетесь, очень важное и необходимое в сегодняшнем беспокойном мире. Впечатляющи данные ООН, согласно которым каждый 285-й человек в мире является мигрантом. Вследствие Сирийской войны тысячи сирийских армян нашли убежище в Армении, большая часть их обосновалась здесь. Для их интеграции в общество первостепенное значение имеют проблемы работы, жилья, образования, переподготовки, решением которых занимается межведомственная комиссия по координации проблем сирийских армян. Для Армении очень важны, имеют жизненное значение инвестиции, что даст возможность оживить экономику, создать рабочие места, предотвратить отток населения. Создаем структуру под названием «Принцип одного окна», в которой на общественных началах будут вовлечены известные экономисты, представители Диаспоры, известные предприниматели. Армянам-бизнесменам Диаспоры будут предложены бизнес-планы, юридическая консультация, помогут зарегистрировать бизнес. Будет создана информационная площадка, будут разработаны брошюры с краткими и обобщенными сведениями о законодательстве РА, которые будут распространены в Диаспоре. Можем довести имеющиеся бизнес-планы до международного уровня. Обо всем этом надо говорить открыто, прозрачно, потому что за нашей работой наблюдают 10 миллионов армян мира. Думаю, к следующей встрече у нас уже будут конкретные результаты».
Заместитель генерального директора Международного центра развития миграционной политики Габриела Абадо выразила благодарность за теплый прием, одобрила представленные проекты и программы, выразила готовность активно сотрудничать с Министерством и другими государственными структурами. Она вкратце представила основные направления деятельности организации, ее цели и задачи, выразив уверенность, что во время последующих встреч будут предприняты практические шаги по реализации совместных программ.
Были обсуждены также перспективы сохранения в Европе национальной, культурной идентичности армян, развития туризма, гостиничного бизнеса.