«Այրվում է՝ ասել է թե ապրում է…». Ջոն Քույումջյան
Այս հոդվածը մեր հայրենակցի՝ Լեհաստանում ապրող Ջոն Քույումջյանի «մենախոսությունն» է, որը պատմում է մի գեղեցիկ ձեռնարկի մասին, որին, հույս ունենք, մասնակից կլինի աշխարհի ամեն մի կետում ապրող հայ մարդը, ում հոգում դեռ մխում է Ցեղասպանության ցավն ու վառվում պայքարի ցասումը:
Եվ այսպես.
Խորհրդանշական մի ջահի պատմություն կամ` Սկիզբ…
Անկախ իմ աշխատանքի բնույթից՝ ես միշտ հետաքրքրվել եմ Ցեղասպանության խնդրով: Այս ուղղությամբ արդեն մի քանի տարի է` մտքումս տարբեր ծրագրեր եմ կազմում:
Ես նաև կինոյի խենթ եմ, և նկատի ունենալով, որ երկու տարի հետո Ցեղասպանության 100-ամյակը պիտի «ապրենք», մի սցենար եմ պատրաստել: Միակ սցենարն է, որ գրել եմ իմ կյանքում՝ առաջինն ու վերջինը:
Սցենարին զուգահեռ՝ մի գաղափար էլ է ծագել: Այն խորհրդանշական իմաստ է իր մեջ կրում, և իրականացման համար ինձ վրա մեծ ազդեցություն են թողել հեթանոսական շրջանի սիմվոլները՝ արևը, հուրը, կրակը, որոնք շարունակության խորհուրդ ունեն. այրվում է՝ ասել է թե ապրում է:
Սկզբում նպատակս մոմ սարքելն էր, որը կներկայացներ ու կխորհրդանշեր Հայ եկեղեցու գմբեթը: Բայց մի փոքր մտածելուց հետո ասացի՝ մոմը կայրվի, կվերջանա: Եվ ծնվեց կանթեղ պատրաստելու գաղափարը: Նպատակս է, որ հատկապես 1915 թվականին հոգեկան միություն լինի: Աշխարհի տարբեր կետերում, ուր ապրում է հայ մարդը, այդ ջահը վառի՝ ի հիշատակ ոչ թե լալու (բավական է. արդեն 100 տարի լաց ենք լինում), այլ մեր պայքարի համար: Մենք վերջին անձերն ենք, վերջին մոհիկանները, ովքեր կարող են մի բան փոխանցել: Եթե գավազանը, ջահը չփոխանցենք, այն այլևս կամաց-կամաց կմարի:
Խորհրդանշական այս ջահը, որն ամբողջությամբ բյուրեղապակուց է, պատրաստվել է Չինաստանում: Սա չենք պատրաստել բիզնեսի համար, այլ Ցեղասպանությանը նվիրված ֆիլմը մեջտեղ բերելու համար է:
Ֆիլմի սցենարը ինը լեզվով է գրված, յուրաքանչյուր հերոս իր լեզվով է խոսելու. հայը՝ հայերեն, թուրքը՝ թուրքերեն, անգլիացին՝ անգլերեն և այլն:
Եթե ուզում ենք որակյալ ֆիլմ, դերասանները պետք է բարձր մակարդակ ունենան, հնչեղ անուններ: Բայց բոլորս էլ գիտենք, թե դա ինչ ջանքեր ու միջոցներ է պահանջում: Ու շատ կարևոր նախապայման է նաև, որ այդ անունները հայ չլինեն: Այն անձը կամ կազմակերպությունը, որը փող պետք է ներդնի ֆիլմի համար, բիզնես նպատակ պետք է հետապնդի և իր պայմանները թելադրի, անգամ եթե հայ լինի: Որպեսզի որևէ միջամտություն չլինի, գաղափարն այս է՝ մենք պատրաստում ենք ֆիլմը՝ խորհրդանշական ջահերի շնորհիվ:
Այդ նպատակով կստեղծվի մի հիմնադրամ, որը պետք է զբաղվի ջահերի վաճառքով: Իհարկե, վաճառք ասելը մի քիչ հարաբերական է, որովհետև գինը խորհրդանշական է լինելու: Մենք ցանկանում ենք ներկայացնել այս ջահն իբրև աղյուս, ինչպես շինարարությունն է սկսվում մեկական աղյուսով (աղյուսներ, որոնք աստիճանաբար տան են վերածվում): Այս խորհրդանշական ջահերը կոչվելու են Եռագույն աղյուսներ, որոնց իրացումից ստացված գումարից էլ կգոյանա ֆիլմի բյուջեն:
Ջահերի իրացմամբ զբաղվող հիմնադրամի գործունեությունը թափանցիկ պետք է լինի, որպեսզի պարզ լինի, թե գումարներն ինչի կվերածվեն: Այս նախագիծը (ջահերի վաճառքը) տևելու է մինչև 2022 թիվը: Ֆիլմի բերած եկամուտը, ջահերից ստացված գումարը բաժանվելու է: Հավաքված գումարի մի մասը կհատկացվի Լիբանանի հայկական որբանոցներին, մի մասը՝ Հայաստանի որբանոցներին, իսկ համեմատաբար փոքր մասեր՝ Լեհաստանի և այն երկրների հայկական համայնքներին, որոնք մասնակցել են այս ձեռնարկին: Այս նախագծի համար արդեն պատրաստել ենք 300 հազար ջահ, որը 4,5 միլիոն եվրո է արժեցել: Շուտով բոլոր ցանկացողները ջահերը կարող են ձեռք բերել տարբեր երկրներում գտնվող հայկական եկեղեցիներում, ընկերություներում:
Ջահը նաև իր մեջ խորհուրդ ունի. այն վառ պահելը նշանակում է մեր անմեղ նահատակների հիշատակը կենդանացնել:
Մենք շահ չենք հետապնդում, մեր նպատակն է Հայոց ցեղասպանության մասին անկախ ֆիլմ նկարահանել, որը երկու տարի հետո մեծ աղմուկ կբարձրացնի: Մեր նպատակն է, որ ֆիլմը լինի անկախ. որտեղ ցանկականանք՝ կցուցադրենք, որ երկրին կցանկանանք՝ կնվիրենք: Եթե կազմակերպություններ ֆինանսավորեին (իսկ ցանկացողներ շատ կային), մենք նրանց ենթակա պետք է լինեինք, իրենց խաղի կանոններով պետք է իրագործեինք ամեն ինչ: Իսկ մենք չենք ցանկանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակն ուրիշի սակարկության առարկա, ուրիշի օրենքին ենթակա դարձնել:
Նախնական համաձայնության ենք եկել արդեն մի քանի դերասանների հետ, ովքեր կնկարահանվեն ֆիլմում: Իհարկե, դեռ պայմանագրեր չենք կնքել, բայց գաղափարը նրանց հետաքրքրել է: Նշեմ միայն մի քանի անուններ՝ Շառլ Ազնավուր, Օմար Շարիֆ, Մոնիկա Բելուչի և այլք:
Որպես ֆիլմի ռեժիսոր՝ տարբեր անուններ են շրջանառվել, բայց ի վերջո մեր ընտրությունը կանգ առավ Վիգեն Չալդրանյանի վրա: Վերջինիս հետ, Հովսեփի (Հովսեփ Սեֆերյան) շնորհիվ, անցյալ տարի ենք ծանոթացել: Ես նրան ուղարկեցի ֆիլմի սցենարը, և նա պատասխանեց, որ այն իր սրտին մոտ է:
Ֆիլմ դարձած 100-ամյա ճանապարհ
Ֆիլմն ունի իր մեսիջը. հիշատակն է երեք ազգերի ցեղասպանության՝ հայերի, Պոնտոսի հույների, ասորիների: Նախնական տարբերակը վերնագրված էր «Կարմիր խաչքար», բայց հետո որոշեցինք անվանել Էպիգեդեոն (մասնավոր երգեր հերոսների համար՝ Դյուցազներգ, էպիկական երգ):
Մի փոքր, որպեսզի փակագծերն ամբողջությամբ չբացենք, անդրադառնանք ֆիլմի սցենարին: Այն ինչ-որ տեղ իմ ընտանիքի պատմությունն է: Եսասիրության հարց չէ, բայց օրինակը մարդ իրմե պետք է առնի: Մեծ հորս հայրը Օսմանյան կայսրության 50 ամենահարուստ մարդկանցից մեկն է եղել: Հայտնի ոսկերիչ էր, յոթ եղբայր էին և երկու քույր: Բնակվել են Ադիամածոց (Կիլիկիա) քաղաքում և դեռ 1880-ական թվականներից ոսկերչական արտադրամաս են ունեցել՝ 60 աշխատողներով, ունեին նաև իրենց մասնավոր դրոշմը: Ձեռագործ աշխատանքները վաճառում էին եվրոպական պալատներում:
Ծավալվող իրադարձությունների 90 տոկոսը իրական դեպքեր են, մնացած 10 տոկոսը գեղեցկացնում, ձև, արտիստիկ շունչ են հաղորդում սյուժեին: Իմ ընտանիքի պատմության միջոցով ես ներկայացնում եմ զանազան դեպքեր, որ պատահել են տարբեր ընտանիքների հետ: Սա է պատճառը, որ հերոսները միայն անուններ ունեն: Պատմությունը բաղկացած է երեք բաժնից, որոնք կարմիր թելով կապված են միմյանց հետ:
Առաջին մասը կոչվում է Աղոթք:
Իրականում իմ մոտեցումը հավատի, քրիստոնեության հանդեպ քիչ մը տարբեր է: Ես հինգ տարի Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու վանքում եմ մնացել: Տասը տարեկան էի, երբ առաջին անգամ ոտք դրեցի կղզի, որն ինձ վրա շատ մեծ ազդեցություն է թողել: Ինձ համար հավատը, աստվածությունն այն չէ, ինչ կղերականներն են ներկայացնում:
Իմ կյանքի ընթացքում, հատկապես վերջին 50-60 տարիներին, այն մտքին եմ հանգել, որ մեր հավատքը եզակի է, որովհետև մենք շատ լավ առասպելներ ենք ունեցել, որոնք շատ ավելի մարդկային էին և նվազ ագրեսիվ, քան հունականը: Վերջին 2000 տարվա ընթացքում այն ամենն, ինչ կար մեր լեգենդների մեջ, շատ մեղմորեն ձուլվել է քրիստոնեական հավատքին:
Եվ այսպես՝ ֆիլմը սկսվում է աղոթքով:
Երկրորդ մասը Աղոթքի Ճամփան է: Այն ճանապարը, որն անցնում են ֆիլմի հերոսները:
Երրորդը Գոյատևումն է. մենք Քրիստոս չենք, մենք հարություն չենք առել և չենք առնի: Մենք մոխրից դարձյալ ծնված ենք, ովքեր երբեք չեն մահացել: Ինչպես Ազնավուրի երգում է ասվում.
Ես զավակն եմ մի ազգի, որը չգիտի մահանալ…
Ես շարունակել եմ՝
Ես Քրիստոսն եմ մի ազգի, որը չգիտի խաչանալ, Ես վրեժն եմ մի ազգի, որը երբեք չի մոռանալ…
Ֆիլմի կերպարները
Այժմ անդրադառնանք կերպարներին:
Նախ փորձեմ ընթերցողին ծանոթացնել իմ մեծ հոր ընտանիքի հետ: Ավագ եղբայրը՝ Մարտիրոսը, բժիշկ է եղել, ով Լոզանում է սովորել: Երկրորդը՝ Ռուբենը, շատ գեղեցիկ, փայլուն մարդ է եղել: Պատմում են, որ կանայք, երբ տեսնում էին նրան, անմիջապես սիրահարվում էին: Երրորդն իմ մեծ հոր հայրն էր, ում անունը Օհաննես էր: Ռուբենը գործնական նպատակով հաճախ էր լինում Իտալիայում: Մի անգամ էլ հետը մի իտալուհի է բերում՝ Ֆրանչեսկա անունով: Ամուսնանում և մի աղջիկ է ունենում՝ Աստղիկ անունով, որին նաև Ստելլա էին ասում: Երբ Ստելլան 5 տարեկան է լինում, մայրը՝ Ֆրանչեսկան, նրա աչքի առաջ թոքախտից մահանում է: Դա շատ է ազդում աղջկա վրա, և նա մինչև կյանքի վերջն այլևս չի խոսում: Մահանում է 82 տարեկանում Լիբանանում:
Ստելլային մարմնավորելու է Մոնիկա Բելուչին: Այլ դերասանուհիների էլ էինք այս դերի համար նկատի ունեցել: Բայց ես Բելուչիի մասնացությամբ մի ֆիլմ եմ նայել, որտեղ նա համրի դեր է կատարում, ու նրա խաղը պարզապես ապշեցնող է՝ պերֆեկտ:
Մեկ օրում ջարդում են իմ մեծ հոր ամբողջ ընտանիքը:Կենդանի է մնում Ստելլան, ով այդ ժամանակ 32 տարեկան էր: Շատ խելացի կին է լինում: Երբ բռնում են աքսորի ճամփան, կաշառում է ժանդարմներին, որոնք իր մեծ տղայի կնոջը՝ Մարալին, որ հղի էր, և իր փոքր երեխային՝ Հրաչին, ով 6 տարեկան էր, չեն սպանում:
Ադիամանից աքսորի ճամփան բռնել են 7700 հոգի, կենդանի մնացել են միայն 103 հոգի՝ կանայք և երեխաներ: Ֆիլմում այս ամենը պատմվում է հիշողությունների միջոցով, որոնք «իմ ձեռքով» գրում է Ստելլան: Նա մահանում է 82 տարեկանում: Ֆիլմում մի կարևոր գիծ կա. Ստելլան ֆիլմի ամբողջ ընթացքում մի մեղեդի է հիշում, բայց չի հիշում, թե ինչ երգ է դա:
Ֆիլմի վերջում նա բացում է մի դուռ ու տեսնում 5-ամյա մի երեխայի, ով երգում է՝ ես լսեցի, մի անուշ ձայն, իմ ծերացած մոր մոտ էր…բայց ափսոս որ, երազ էր… Տեսնում է մորը՝ Ֆրանչեսկային՝ պարտեզում պառկած, և բղավում է՝ ո´չ, այս ամբողջը երազ չէ, այս ամենը եղել է, պատահել է…
Հետևաբար, ո՞րն է ֆիլմի պատգամը… Այն, որ հակառակ ամեն տեսակ չարչարանքների, զոհողությունների, կոտորածների՝ կյանքը գեղեցիկ է: Սա մեզ ուղղված մեսիջ է, որ ապրենք և չլանք:
Ֆիլմի նկարահանումները սկսվելու են 1914 թվականին: Դեռ հստակ չգիտենք նկարահանման վայրը, բայց հավանաբար Բուլղարիայում կկատարենք:
Խոսքս ուզում եմ ավարտել հետևյալով. կյանքը բաղկացած է փոքր-փոքր բաներից, և կաթիլը կաթիլով է, որ քար կը ծակե: Յուրաքանչյուր հայի մասնակցությունն այս նախագծին մեծ լումա կլինի մեր Մեծ հարցի լուծման ճանապարհին:
Ռուս բանաստեղծ Եվտուշենկոն ասել է՝ Արդարության շոգեկառքը ուշ կհասնի, բայց կհասնի: Մեր «արդարության շոգեկառքն» արդեն ճամփա է ընկել, ու թե երբ «տեղ կհասնի» կախված է միմիայն մեզանից…
![1](http://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/11/13-300x233.jpg)
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան, Ջոն Քույումջյան (աջից) և Հորդանանում Բրազիլիայի փոխհյուպատոս Հովսեփ Սեֆերյան

«Горит – значит живет…»: Джон КУЮМДЖЯН
Эта статья – «монолог» нашего соотечественника, проживающего в Польше, Джона Куюмджяна, рассказывающий о замечательной инициативе, в которой, надеемся, примет участие каждый армянин, живущий в любой точке мира, в чьей душе еще тлеет боль Геноцида и горит пламя борьбы.
�?так:
�?стория символической лампады, или – Начало…
Независимо от характера моей работы, я всегда интересовался проблемой Геноцида. В этой связи уже несколько лет мысленно строю различные планы.
Я также фанат кино, и учитывая, что через два года мы должны «пережить» 100-летие Геноцида, подготовил один сценарий. Единственный сценарий, который я написал в жизни – первый, он же и последний.
Параллельно со сценарием, родилась и еще одна идея. Она содержит в себе символический смысл, и для осуществления произвели на меня очень большое впечатление символы языческого периода – солнце, огонь, содержащие в себе смысл продолжительности: горит – значит живет.
Поначалу целью моей было отлить свечу, которая бы представляла и символизировала купол Армянской церкви. Но немного подумав, решил: свеча сгорит и кончится. �? родилась идея создать лампаду.
Моя цел – сделать так, чтобы особенно в 2015 году было духовное единение. В разных точках мира, где живут армяне, эта лампада была зажжена не для скорби (довольно – 100 лет уже плачем), а для нашей борьбы.
Мы последние люди, последние могикане, способные что-либо передать. Если не передавать жезл, лампаду – она потихоньку погаснет.
Эта символическая лампада, целиком хрустальная, изготовлена в Китае.
Мы изготовили ее не ради бизнеса, а для съемок фильма, посвященного Геноциду.
Сценарий фильма написан на 9 языках, каждый из героев должен говорить на своем языке – армянин по армянски, турок – по турецки, англичанин – по английски и т.д.
Если хотите иметь качественный фильм, актеры должны иметь высокий уровень, звучные имена. Но все мы знаем, каких усилий и средств это требует. �? еще очень важное предусловие – чтобы имена эти были не армянскими.
Лицо или организация, которые вложат деньги в фильм, должны преследовать бизнес-цели и диктовать свои условия, даже если будут армянами.
Чтобы исключить какое-либо вмешательство, идея такова: мы готовим фильм благодаря символическим лампадам.
С этой целью будет создан фонд, который должен заниматься продажей лампад. Конечно, слово «продажа» здесь несколько относительно – цена будет чисто символической.
Мы хотим представить эту лампаду как кирпич – подобно тому, как строительство начинается с одного кирпича (которые постепенно превращаются в дом). Эти символические лампады будут называться Трехцветными кирпичами, из суммы от реализации которых и возникнет бюджет фильма.
Деятельность фонда, занятого реализацией лампад, должна быть прозрачной, чтобы было ясно, во что обернутся эти суммы.
Этот проект (продажа лампад) продлится до 2022 года. Прибыль от фильма, доход от продажи лампад будут распределены следующим образом.
Часть скопившейся суммы будет предоставлена армянским приютам Ливана, часть – приютам Армении, а сравнительно малая часть – армянским общинам Польши и тех стран, которые примут участие в этой инициативе.
Для этого проекта уже подготовлено 300 тысяч лампад, что обошлось в 4,5 млн евро. Скоро все желающие могут приобрести лампады в армянских церквях, организациях, расположенных в разных странах.
Лампада также содержит в себе смысл: держать ее горящей, означает хранить память о наших невинных жертвах.
Мы не преследуем выгоду, наша цель – снять независимый фильм о Геноциде армян, который спустя два года вызовет большой шум.
Наша цель – чтобы фильм был независимым: демонстрировали, где захотим, дарили той стране, которой захотим.
Если бы организации профинансировали (а желающих было много) мы должны были бы подчиниться им, делали все по их правилам игры.
А мы не хотим превращать 100-летие Геноцида армян в предмет спекуляций кого бы то ни было, подчинить чужим законам.
Уже достигнута предварительная договоренность с несколькими актерами, которые должны сниматься в фильме. Конечно, договоров пока не заключали, но идея их заинтересовала.
Отмечу лишь несколько имен: Шарль Азнавур, Омар Шариф, Моника Белуччи и др.
В качестве режиссера фильма назывались несколько имен, но наш выбор в конце концов остановился на Вигене Чалдраняне.
С последним, благодаря Овсепу (Овсеп Сеферян) поднакомились в прошлом году.
Я отослал ему сценарий фильма, и получил ответ, что он близок его сердцу.
100-летний путь, превратившийся в фильм
Фильм обладает своим мессиджем: это память о геноциде трех народов – армян, понтийских греков и ассирийцев.
Предварительный вариант назывался «Красный Хачкар», но потом решили назвать «Эпигедеон» (частные песни для героев – Дюцазнерг, эпическая песня).
Немного, чтобы полностью не раскрывать скобки, коснемся сценария фильма.
В какой-то мере это история моей семьи. Это не вопрос эгоизма, но человек должен брать пример с себя.
Отец моего деда был одним из 50 самых богатых людей Османской империи, известным ювелиром. �?х было семеро братьев и две сестры. Жили в городе Адиаматсоц (Киликия) и еще с 1880-х годов имели свой ювелирный цех – с 60 работниками, имели также свое личное клеймо. Свои ручные изделия они продавали в Европейских дворцах.
90 процентов событий – реальные происшествия, остальные 10% – приукрашивают, придают сюжету форму, артистичное дыхание.
Посредством истории моей семьи я представляю различные случаи, происходившие с другими семьями. В этом причина, что у героев есть только имена.
�?стория состоит из трех частей, красной нитью связанные друг с другом.
Первая часть называется Молитва.
В действительности мое отношение к вере, христианству несколько иное.
Пять лет я оставался в монастыре на острове Сент Лазар Венеции. Мне было десять лет, когда впервые ступил на остров, который произвел на меня большое впечатление.
Вера, божество для меня не то, что представляют клерикалы.
На протяжении своей жизни, особенно последние 50-60 лет, я пришел к мысли, что наша вера исключительная, потому что у нас были прекрасные легенды – гораздо более человечные и менее агрессивные, чем греческие.
В течение последних 2000 лет все, что было в наших легендах, очень плавно слилось с христианской верой.
�?так, фильм начинается молитвой.
Вторая часть – Путь Молитвы. Путь, который проходят герои фильма.
Третья – Существование: мы не Христос, мы не воскресали и не воскреснем. Мы вновь рождены из пепла, которые никогда не умрут. Как в песне Азнавура.
Образы фильма
Теперь коснемся образом.
Сначала попробую познакомить читателя с семьей моего дела. Старший брат, Мартирос, был врачом, учился в Лозанне. Второй, Рубен, был очень красивым, блестящим человеком. Рассказывает, что женщины, увидев его, тут же влюблялись. Третьим был отец моего деда, его звали Ованес.
Рубен по делам часто бывал в �?талии. Однажды привез с собой итальянку по имени Франческа. Поженились, у них родилась дочь Астхик, ее еще называли Стеллой.
Когда Стелле исполнилось 5 лет, ее мать, Франческа, умерла от чахотки на ее глазах. Это очень подействовало на девочку – до конца жизни она больше не говорила. Скончалась она в возрасте 82 лет в Ливане. В фильме ее будет играть Моника Белуччи. На эту роль мы имели в виду и других актрис, но я смотрел один фильм с участием Белуччи, где она исполняла роль немой, и ее игра просто потрясала.
В один день истребили всю семью моего деда. В живых остается только Стелла, которой тогда было 32 года. Она была очень умной женщиной. Когда их отправляют в ссылку, она подкупает жандармов, чтобы не убили беременную жену ее старшего сына, Марал, и младшего сына, шестилетнего Грача.
�?з Адиамана в ссылку отправились 7700 человек, в живых остались только 103 – женщины и дети. В фильме все это рассказывается посредством воспоминаний, которые «моей рукой» пишет Стелла. Она умерла в 82-летнем возрасте.
Через весь фильм проходит одна важная линия: на протяжении всего фильма Стелла вспоминает одну мелодию, но не может вспомнить, что это за песня.
В финале фильма она раскрывает одну дверь и видит пятилетнего ребенка, которые напевает: Ес лсеци ми ануш дзайн… байц апсос вор, ераз ер… Видит мать, Франческу, лежащей в саду, и кричит: нет, все это не сон, все это было…
Соответственно, в чем завет фильма… В том, что вопреки любым мучениям, жертвам, истреблениям жизнь прекрасна. Это мессидж, адресованный нам, чтобы жили и не плакали.
Съемки фильма начнутся в 2014 году. Пока не знаем точно место съемов, но наверное это будет Болгария.
Монолог свой хочу завершить следующим: жизнь состоит из мелочей, и капля камень точит. Участие каждого армянина в этом проекте будет большим вкладом на пути решения нашего Большого вопроса.