«Այրվում է՝ ասել է թե ապրում է…». Ջոն Քույումջյան
Այս հոդվածը մեր հայրենակցի՝ Լեհաստանում ապրող Ջոն Քույումջյանի «մենախոսությունն» է, որը պատմում է մի գեղեցիկ ձեռնարկի մասին, որին, հույս ունենք, մասնակից կլինի աշխարհի ամեն մի կետում ապրող հայ մարդը, ում հոգում դեռ մխում է Ցեղասպանության ցավն ու վառվում պայքարի ցասումը:
Եվ այսպես.
Խորհրդանշական մի ջահի պատմություն կամ` Սկիզբ…
Անկախ իմ աշխատանքի բնույթից՝ ես միշտ հետաքրքրվել եմ Ցեղասպանության խնդրով: Այս ուղղությամբ արդեն մի քանի տարի է` մտքումս տարբեր ծրագրեր եմ կազմում:
Ես նաև կինոյի խենթ եմ, և նկատի ունենալով, որ երկու տարի հետո Ցեղասպանության 100-ամյակը պիտի «ապրենք», մի սցենար եմ պատրաստել: Միակ սցենարն է, որ գրել եմ իմ կյանքում՝ առաջինն ու վերջինը:
Սցենարին զուգահեռ՝ մի գաղափար էլ է ծագել: Այն խորհրդանշական իմաստ է իր մեջ կրում, և իրականացման համար ինձ վրա մեծ ազդեցություն են թողել հեթանոսական շրջանի սիմվոլները՝ արևը, հուրը, կրակը, որոնք շարունակության խորհուրդ ունեն. այրվում է՝ ասել է թե ապրում է:
Սկզբում նպատակս մոմ սարքելն էր, որը կներկայացներ ու կխորհրդանշեր Հայ եկեղեցու գմբեթը: Բայց մի փոքր մտածելուց հետո ասացի՝ մոմը կայրվի, կվերջանա: Եվ ծնվեց կանթեղ պատրաստելու գաղափարը: Նպատակս է, որ հատկապես 1915 թվականին հոգեկան միություն լինի: Աշխարհի տարբեր կետերում, ուր ապրում է հայ մարդը, այդ ջահը վառի՝ ի հիշատակ ոչ թե լալու (բավական է. արդեն 100 տարի լաց ենք լինում), այլ մեր պայքարի համար: Մենք վերջին անձերն ենք, վերջին մոհիկանները, ովքեր կարող են մի բան փոխանցել: Եթե գավազանը, ջահը չփոխանցենք, այն այլևս կամաց-կամաց կմարի:
Խորհրդանշական այս ջահը, որն ամբողջությամբ բյուրեղապակուց է, պատրաստվել է Չինաստանում: Սա չենք պատրաստել բիզնեսի համար, այլ Ցեղասպանությանը նվիրված ֆիլմը մեջտեղ բերելու համար է:
Ֆիլմի սցենարը ինը լեզվով է գրված, յուրաքանչյուր հերոս իր լեզվով է խոսելու. հայը՝ հայերեն, թուրքը՝ թուրքերեն, անգլիացին՝ անգլերեն և այլն:
Եթե ուզում ենք որակյալ ֆիլմ, դերասանները պետք է բարձր մակարդակ ունենան, հնչեղ անուններ: Բայց բոլորս էլ գիտենք, թե դա ինչ ջանքեր ու միջոցներ է պահանջում: Ու շատ կարևոր նախապայման է նաև, որ այդ անունները հայ չլինեն: Այն անձը կամ կազմակերպությունը, որը փող պետք է ներդնի ֆիլմի համար, բիզնես նպատակ պետք է հետապնդի և իր պայմանները թելադրի, անգամ եթե հայ լինի: Որպեսզի որևէ միջամտություն չլինի, գաղափարն այս է՝ մենք պատրաստում ենք ֆիլմը՝ խորհրդանշական ջահերի շնորհիվ:
Այդ նպատակով կստեղծվի մի հիմնադրամ, որը պետք է զբաղվի ջահերի վաճառքով: Իհարկե, վաճառք ասելը մի քիչ հարաբերական է, որովհետև գինը խորհրդանշական է լինելու: Մենք ցանկանում ենք ներկայացնել այս ջահն իբրև աղյուս, ինչպես շինարարությունն է սկսվում մեկական աղյուսով (աղյուսներ, որոնք աստիճանաբար տան են վերածվում): Այս խորհրդանշական ջահերը կոչվելու են Եռագույն աղյուսներ, որոնց իրացումից ստացված գումարից էլ կգոյանա ֆիլմի բյուջեն:
Ջահերի իրացմամբ զբաղվող հիմնադրամի գործունեությունը թափանցիկ պետք է լինի, որպեսզի պարզ լինի, թե գումարներն ինչի կվերածվեն: Այս նախագիծը (ջահերի վաճառքը) տևելու է մինչև 2022 թիվը: Ֆիլմի բերած եկամուտը, ջահերից ստացված գումարը բաժանվելու է: Հավաքված գումարի մի մասը կհատկացվի Լիբանանի հայկական որբանոցներին, մի մասը՝ Հայաստանի որբանոցներին, իսկ համեմատաբար փոքր մասեր՝ Լեհաստանի և այն երկրների հայկական համայնքներին, որոնք մասնակցել են այս ձեռնարկին: Այս նախագծի համար արդեն պատրաստել ենք 300 հազար ջահ, որը 4,5 միլիոն եվրո է արժեցել: Շուտով բոլոր ցանկացողները ջահերը կարող են ձեռք բերել տարբեր երկրներում գտնվող հայկական եկեղեցիներում, ընկերություներում:
Ջահը նաև իր մեջ խորհուրդ ունի. այն վառ պահելը նշանակում է մեր անմեղ նահատակների հիշատակը կենդանացնել:
Մենք շահ չենք հետապնդում, մեր նպատակն է Հայոց ցեղասպանության մասին անկախ ֆիլմ նկարահանել, որը երկու տարի հետո մեծ աղմուկ կբարձրացնի: Մեր նպատակն է, որ ֆիլմը լինի անկախ. որտեղ ցանկականանք՝ կցուցադրենք, որ երկրին կցանկանանք՝ կնվիրենք: Եթե կազմակերպություններ ֆինանսավորեին (իսկ ցանկացողներ շատ կային), մենք նրանց ենթակա պետք է լինեինք, իրենց խաղի կանոններով պետք է իրագործեինք ամեն ինչ: Իսկ մենք չենք ցանկանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակն ուրիշի սակարկության առարկա, ուրիշի օրենքին ենթակա դարձնել:
Նախնական համաձայնության ենք եկել արդեն մի քանի դերասանների հետ, ովքեր կնկարահանվեն ֆիլմում: Իհարկե, դեռ պայմանագրեր չենք կնքել, բայց գաղափարը նրանց հետաքրքրել է: Նշեմ միայն մի քանի անուններ՝ Շառլ Ազնավուր, Օմար Շարիֆ, Մոնիկա Բելուչի և այլք:
Որպես ֆիլմի ռեժիսոր՝ տարբեր անուններ են շրջանառվել, բայց ի վերջո մեր ընտրությունը կանգ առավ Վիգեն Չալդրանյանի վրա: Վերջինիս հետ, Հովսեփի (Հովսեփ Սեֆերյան) շնորհիվ, անցյալ տարի ենք ծանոթացել: Ես նրան ուղարկեցի ֆիլմի սցենարը, և նա պատասխանեց, որ այն իր սրտին մոտ է:
Ֆիլմ դարձած 100-ամյա ճանապարհ
Ֆիլմն ունի իր մեսիջը. հիշատակն է երեք ազգերի ցեղասպանության՝ հայերի, Պոնտոսի հույների, ասորիների: Նախնական տարբերակը վերնագրված էր «Կարմիր խաչքար», բայց հետո որոշեցինք անվանել Էպիգեդեոն (մասնավոր երգեր հերոսների համար՝ Դյուցազներգ, էպիկական երգ):
Մի փոքր, որպեսզի փակագծերն ամբողջությամբ չբացենք, անդրադառնանք ֆիլմի սցենարին: Այն ինչ-որ տեղ իմ ընտանիքի պատմությունն է: Եսասիրության հարց չէ, բայց օրինակը մարդ իրմե պետք է առնի: Մեծ հորս հայրը Օսմանյան կայսրության 50 ամենահարուստ մարդկանցից մեկն է եղել: Հայտնի ոսկերիչ էր, յոթ եղբայր էին և երկու քույր: Բնակվել են Ադիամածոց (Կիլիկիա) քաղաքում և դեռ 1880-ական թվականներից ոսկերչական արտադրամաս են ունեցել՝ 60 աշխատողներով, ունեին նաև իրենց մասնավոր դրոշմը: Ձեռագործ աշխատանքները վաճառում էին եվրոպական պալատներում:
Ծավալվող իրադարձությունների 90 տոկոսը իրական դեպքեր են, մնացած 10 տոկոսը գեղեցկացնում, ձև, արտիստիկ շունչ են հաղորդում սյուժեին: Իմ ընտանիքի պատմության միջոցով ես ներկայացնում եմ զանազան դեպքեր, որ պատահել են տարբեր ընտանիքների հետ: Սա է պատճառը, որ հերոսները միայն անուններ ունեն: Պատմությունը բաղկացած է երեք բաժնից, որոնք կարմիր թելով կապված են միմյանց հետ:
Առաջին մասը կոչվում է Աղոթք:
Իրականում իմ մոտեցումը հավատի, քրիստոնեության հանդեպ քիչ մը տարբեր է: Ես հինգ տարի Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու վանքում եմ մնացել: Տասը տարեկան էի, երբ առաջին անգամ ոտք դրեցի կղզի, որն ինձ վրա շատ մեծ ազդեցություն է թողել: Ինձ համար հավատը, աստվածությունն այն չէ, ինչ կղերականներն են ներկայացնում:
Իմ կյանքի ընթացքում, հատկապես վերջին 50-60 տարիներին, այն մտքին եմ հանգել, որ մեր հավատքը եզակի է, որովհետև մենք շատ լավ առասպելներ ենք ունեցել, որոնք շատ ավելի մարդկային էին և նվազ ագրեսիվ, քան հունականը: Վերջին 2000 տարվա ընթացքում այն ամենն, ինչ կար մեր լեգենդների մեջ, շատ մեղմորեն ձուլվել է քրիստոնեական հավատքին:
Եվ այսպես՝ ֆիլմը սկսվում է աղոթքով:
Երկրորդ մասը Աղոթքի Ճամփան է: Այն ճանապարը, որն անցնում են ֆիլմի հերոսները:
Երրորդը Գոյատևումն է. մենք Քրիստոս չենք, մենք հարություն չենք առել և չենք առնի: Մենք մոխրից դարձյալ ծնված ենք, ովքեր երբեք չեն մահացել: Ինչպես Ազնավուրի երգում է ասվում.
Ես զավակն եմ մի ազգի, որը չգիտի մահանալ…
Ես շարունակել եմ՝
Ես Քրիստոսն եմ մի ազգի, որը չգիտի խաչանալ, Ես վրեժն եմ մի ազգի, որը երբեք չի մոռանալ…
Ֆիլմի կերպարները
Այժմ անդրադառնանք կերպարներին:
Նախ փորձեմ ընթերցողին ծանոթացնել իմ մեծ հոր ընտանիքի հետ: Ավագ եղբայրը՝ Մարտիրոսը, բժիշկ է եղել, ով Լոզանում է սովորել: Երկրորդը՝ Ռուբենը, շատ գեղեցիկ, փայլուն մարդ է եղել: Պատմում են, որ կանայք, երբ տեսնում էին նրան, անմիջապես սիրահարվում էին: Երրորդն իմ մեծ հոր հայրն էր, ում անունը Օհաննես էր: Ռուբենը գործնական նպատակով հաճախ էր լինում Իտալիայում: Մի անգամ էլ հետը մի իտալուհի է բերում՝ Ֆրանչեսկա անունով: Ամուսնանում և մի աղջիկ է ունենում՝ Աստղիկ անունով, որին նաև Ստելլա էին ասում: Երբ Ստելլան 5 տարեկան է լինում, մայրը՝ Ֆրանչեսկան, նրա աչքի առաջ թոքախտից մահանում է: Դա շատ է ազդում աղջկա վրա, և նա մինչև կյանքի վերջն այլևս չի խոսում: Մահանում է 82 տարեկանում Լիբանանում:
Ստելլային մարմնավորելու է Մոնիկա Բելուչին: Այլ դերասանուհիների էլ էինք այս դերի համար նկատի ունեցել: Բայց ես Բելուչիի մասնացությամբ մի ֆիլմ եմ նայել, որտեղ նա համրի դեր է կատարում, ու նրա խաղը պարզապես ապշեցնող է՝ պերֆեկտ:
Մեկ օրում ջարդում են իմ մեծ հոր ամբողջ ընտանիքը:Կենդանի է մնում Ստելլան, ով այդ ժամանակ 32 տարեկան էր: Շատ խելացի կին է լինում: Երբ բռնում են աքսորի ճամփան, կաշառում է ժանդարմներին, որոնք իր մեծ տղայի կնոջը՝ Մարալին, որ հղի էր, և իր փոքր երեխային՝ Հրաչին, ով 6 տարեկան էր, չեն սպանում:
Ադիամանից աքսորի ճամփան բռնել են 7700 հոգի, կենդանի մնացել են միայն 103 հոգի՝ կանայք և երեխաներ: Ֆիլմում այս ամենը պատմվում է հիշողությունների միջոցով, որոնք «իմ ձեռքով» գրում է Ստելլան: Նա մահանում է 82 տարեկանում: Ֆիլմում մի կարևոր գիծ կա. Ստելլան ֆիլմի ամբողջ ընթացքում մի մեղեդի է հիշում, բայց չի հիշում, թե ինչ երգ է դա:
Ֆիլմի վերջում նա բացում է մի դուռ ու տեսնում 5-ամյա մի երեխայի, ով երգում է՝ ես լսեցի, մի անուշ ձայն, իմ ծերացած մոր մոտ էր…բայց ափսոս որ, երազ էր… Տեսնում է մորը՝ Ֆրանչեսկային՝ պարտեզում պառկած, և բղավում է՝ ո´չ, այս ամբողջը երազ չէ, այս ամենը եղել է, պատահել է…
Հետևաբար, ո՞րն է ֆիլմի պատգամը… Այն, որ հակառակ ամեն տեսակ չարչարանքների, զոհողությունների, կոտորածների՝ կյանքը գեղեցիկ է: Սա մեզ ուղղված մեսիջ է, որ ապրենք և չլանք:
Ֆիլմի նկարահանումները սկսվելու են 1914 թվականին: Դեռ հստակ չգիտենք նկարահանման վայրը, բայց հավանաբար Բուլղարիայում կկատարենք:
Խոսքս ուզում եմ ավարտել հետևյալով. կյանքը բաղկացած է փոքր-փոքր բաներից, և կաթիլը կաթիլով է, որ քար կը ծակե: Յուրաքանչյուր հայի մասնակցությունն այս նախագծին մեծ լումա կլինի մեր Մեծ հարցի լուծման ճանապարհին:
Ռուս բանաստեղծ Եվտուշենկոն ասել է՝ Արդարության շոգեկառքը ուշ կհասնի, բայց կհասնի: Մեր «արդարության շոգեկառքն» արդեն ճամփա է ընկել, ու թե երբ «տեղ կհասնի» կախված է միմիայն մեզանից…
![1](http://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/11/13-300x233.jpg)
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան, Ջոն Քույումջյան (աջից) և Հորդանանում Բրազիլիայի փոխհյուպատոս Հովսեփ Սեֆերյան

This article is our fellow Poland-based Armenian John Kuyumdjian’s “monologue” about a beautiful event that we hope all Armenians who still feel sorrow for the Armenian Genocide and have the burning wrath to struggle will participate in.
And here it is…
Story of a symbolic torch or the Beginning…
I have always been interested in the Armenian Genocide, regardless of the nature of my work, and I have been making plans for the past couple of years.
I’m also a big movie fan, and taking into consideration the fact that we Armenians will be “experiencing” the Centennial of the Armenian Genocide in two years from now, I have prepared a script, the first one that I have written and the last one that I will write in my life.
I have also come up with an idea with a symbol, and what made a great impact on me were the symbols of the pagan times (sun, flame, fire) that symbolize continuity, meaning if it burns, it’s living…
In the beginning, my goal was to create a candle that would represent and symbolize the dome of the Armenian Church, but after thinking about it, I came to the conclusion that the candle would burn and that would be the end. That was when I came up with the idea of preparing a torch.
My goal is to see spiritual unity and to see Armenians everywhere light that torch, and not to cry (we’ve been crying for the past century), but to struggle.
We’re the last Mohicans who can transmit something. If we don’t transmit the torch, the fire will start fading away.
This symbolic torch is made from crystal in China.
The purpose is not to do business, but to introduce the film devoted to the Armenian Genocide.
The script for the film is written in nine languages. Each character will talk in the hero’s language-Armenians will speak Armenian, Turks will speak Turkish, etc.
If we want to have a high-quality film, we have to have popular and high-quality actors. But we all know the efforts and resources that are required, and it’s also very important for those actors to be non-Armenians.
The individual or organization that will make an investment for the film, be it Armenian or not, must have a business purpose and call the shots.
To avoid any intervention, the idea is to create the film with the help of symbolic torches.
There will be a fund that will sell the torches. Of course, selling is a little relative because the price will be symbolic.
We want to present this torch as a brick, just like the brick that is used to start building something (bricks that gradually turn into a house). These symbolic torches will be called Tricolor Bricks, and proceeds from sales will go to the film’s budget.
The activities of the fund that will sell the torches must be transparent so that everyone knows where the money is going.
This project (torch sale) will last until 2022. The proceeds from torch sales will be distributed.
Some of the proceeds will go to Armenian orphanages in Lebanon, another part will go to orphanages in Armenia, and the relatively small parts will go to the Armenian communities in Lebanon and the countries that participate in this initiative.
We’ve already prepared 300,000 torches costing 4.5 million Euros. Those wishing to buy the torches will be able to purchase them at Armenian churches and from Armenian companies in different countries around the world soon.
The torch also has a symbol. Keeping it lit means commemorating the innocent martyrs.
We’re pursuing our interests. Our goal is to create an independent film about the Armenian Genocide, which will be released in two years.
Our goal is to create an independent film that can be shown wherever we want to show it and donate it to any country that we want.
If there were organizations that would provide funding (and there were many organizations with the desire to do so), we would pay heed to them and follow their rules.
But we don’t want to turn the Armenian Genocide Centennial into a subject to bargain.
We have reached an initial agreement with several actors who will star in the film. Of course, we haven’t signed contracts yet, but they’re interested in the idea.
Some of the actors are Charles Aznavour, Omar Sharif, Monica Bellucci and others.
We were considering different directors, but we finally chose Vigen Chaldranyan.
Hovsep Seferyan introduced us to him last year.
I sent Vigen the script, and he replied that it was close to his heart.
A 100-year road that has turned into a film
The message of the film is to remember the genocides of the Armenians, the Greeks of Pontos and the Assyrians.
The initial version was entitled “Red Cross”, but later we decided to call it Epigedeon (special songs for heroes, including Song of heroes and an Epic Song).
Let’s discuss the script a little in order not to let everyone in on the entire project.
The script is the story of my family to a certain extent. It’s not a matter of egoism, but a film that will set an example.
My great-grandfather was one of the 50 wealthy people in the Ottoman Empire. He was a famous jeweler and had six brothers and two sisters. He lived in Adiamatsots (Cilicia) and had a jewelry production unit in the 1880s with 60 employees. They even had their own stamp and would sell hand-made works in Europe.
Ninety percent of the events are real, and the other ten percent make the plot more artistic.
I present various cases of different families with my family’s history. This is the reason why the characters only have names.
The story consists of three parts that run like a thread.
The first part is called Prayer.
I actually have a little different approach to faith and Christianity.
I stayed at the monastery on St. Lazar Island in Venice for five years. I was ten years old when I first set foot on the island, and it had a great impact on me.
For me, faith and theology are not what the clergy presents.
Throughout my life, especially in the last 50-60 years, I have come to the conclusion that we Armenians have an exceptional faith since we have had great legends that were much more humane and less aggressive than the legends of the Greeks.
All that existed in our legends throughout the past 200 years very smoothly became part of the Christian faith.
And so, the film starts with a prayer.
The second part is called Path of the Prayer, that is, the path that the heroes of the film take.
The third part is called Survival. We are not Christ. We weren’t resurrected and never will be resurrected. We’re born again from the ashes and have never died, just like Aznavour sings in his song.
I am the child of a nation that does not know how to die…
I continue this way:
I am the Christ of a nation that does not know how to be crucified,
I am the revenge of a nation that will never forget…
Characters in the film
Now, let’s discuss the characters.
First, I’ll try to introduce readers to my grandfather’s family.
His elder brother, Martiros, was a doctor and studied in Lausanne.
Ruben, his second brother, was a very brilliant and handsome man. They say women immediately fell in love with him whenever they saw him.
The third brother was my great-grandfather, whose name was Ohannes.
Ruben often took business trips to Italy. One time, he brought an Italian woman named Francesca with him. They got married and had a daughter named Astghik, whom they also called Stella.
When Stella was 5, her mother, Francesca, died from tuberculosis. This had a great impact on the girl, and she didn’t speak a word until the day she died.
She died in Lebanon at the age of 82.
Stella will be played by Monica Bellucci.
We had other actresses in mind for this character, but I have seen films with Bellucci playing the role of a mute person, and she’s perfect.
In one day, my grandfather’s family was massacred.
Stella was the only one who survived. She was 32 years old.
She was a very smart woman. When they are sent to exile, she bribes the gendarmerie, and the latter didn’t kill her elder son’s wife, Maral, who was pregnant, and her 6-year old son Hrach.
There were 7,700 people on the road to exile from Adiaman, and only 103 women and children stayed alive.
All this is told through memories that Stella writes “with my hand”. She dies at the age of 82.
An important point in the film is that Stella recalls a melody during the entire film, but doesn’t remember what the name of the song is.
In the end, Stella opens a door and sees a 5-year old child who sings the Armenian song “Yes lsetsi, mi anush dzayn, im tseratsats mor mot er…baits apsos vor, yeraz er…” (I heard a sweet voice, it was the voice of my old mother…but it’s a pity that it was a dream…)
The child sees the mother, Francesca laying in the garden and screaming ��?no, this is not a dream, all this happened, it happened…’
So, what is the message? The message is that in spite of all kinds of tortures, massacres and sacrifices, life is beautiful. This is a message to live and not cry.
Shootings for the film will start in 2014. We don’t know where the venue will be, but we’ll probably shoot the film in Bulgaria.
In closing, I would like to say that life is composed of small things, and the participation of every Armenian will be a great contribution to the solution to the Armenian Cause.
As Russian poet Yevtushenko said once, ��?The streamliner of justice might arrive late, but it will arrive’.
The Armenians’ “streamliner of justice” is already on the road, and it only depends on us when it will “arrive”…