Նոր հաղորդաշար՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 29-ին կմեկնարկի Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված «Կարդում ենք միասին» հաղորդաշարը: Այն իրականացվում է Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիայի հետ համագործակցությամբ և կցուցադրվի Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության «Սփյուռքի ժամ» ծրագրի շրջանակներում:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդաշարի նպատակն է մեծարել հայ գրականության դասականներին, խոնարհվել նրանց հիշատակի առաջ, ինչպես նաև՝ պահպանել ու տարածել նրանց ստեղծագործությունները:
Հաղորդաշարի ընթացքում հայ գրողների ստեղծագործությունները կներկայացվեն Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի համայնքների տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ:
Հաղորդաշարում արդեն նկարահանվել են Լիբանանի «Զարթոնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը, լիբանանահայ երգչուհի Շողիկ Թորոսյանը, Վենետիկի Կաֆոսկարի համալսարանի դասախոս Սոնա Հարությունյանը, Ավստրալիայի «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցության մարմնի կազմակերպիչ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ավստրալիայի մասնաճյուղի ներկայացուցիչ և Ռամկավար ազատական կուսակցության Ավստրալիայի մասնաճյուղի ղեկավար Հայկ Լեփեջյանը, Սորբոնի համալսարանի հոգեբանության և լեզվաբանության դասախոս Հիլդա Գալֆայան-Փանոսյանը և այլք:
Հավելենք, որ հաղորդաշարը եթեր կհեռարձակվի յուրաքանչյուր երեքշաբթի, ժամը՝ 23:40-ին, կրկնությունը՝ չորեքշաբթի՝ 08:25-ին: Անդրանիկ եթերի ընթացքում կներկայացվեն հատվածներ Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմից:

On November 29, the RA Ministry of Diaspora, partnership with the Pan-Armenian Geographical Association, will launch a new cultural television series called “Reading Together” on Armenian Public Television. The television series is dedicated to the 25th anniversary of declaration of Independence of the Republic of Armenia and will be broadcast as part of the “Diaspora Hour” TV program on Tuesdays (23:40). Reruns will air on Wednesdays at 08:25.
According to Hayern Aysor, the goal of the television series is to pay homage to and respect the memory of classic Armenian writers, as well as preserve and disseminate their works.
The works of Armenian writers will be read by various field representatives of Armenia, Artsakh and different communities of the Armenian Diaspora.
The first broadcast of the television show will feature excerpts from the “Book of Tragedies” by Gregory of Narek.
Let us add that the crew has already taped shows featuring Editor-in-Chief of Lebanon’s Zartonq Daily Sevag Hagopian; Lebanese-Armenian singer Shogig Torosian; Professor of Ca’ Foscari University of Venice Sona Harutyunyan; organizer of the Armenia-Diaspora Partnership Body in Australia, representative of Hayastan All-Armenia Fund’s Australia affiliate and director of the Australia Chapter of the Armenian Democratic Liberal Party (Ramgavar) Haig Lepejian; Psychology and Linguistics Professor of the University of Sorbonne Hilda Galfaian-Panosian and others.