Հոլանդիայում քրիստոնեությունը տարածել է մեր հայրենակից Սուրբ Սերվատիուսը
Մաստրիխտ քաղաքն ամենահին և ամենաճանաչված քաղաքն է Հոլանդիայում, որտեղից և երկրում տարածվել է քրիստոնեությունը։ Քրիստոնեությունը 354 թվականին Հայաստանից այստեղ է բերել մեր հայրենակից Սուրբ Սերվատիուսը, որը եղել է առաջին եպիսկոպոսը Մաստրիխտում և Բելգիայի Տոնգերեն քաղաքներում։ Նա մահացել է 384 թվականին: Մաստրիխտ քաղաքում նրա գերեզմանի վրա կառուցվել է Սուրբ Սերվատիուս տաճարը։ Վերջերս քաղաքի Անի հայ համայնքը  եկեղեցու բակում խաչքար տեղադրեց՝ ի պատիվ իր հայրենակցի։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մաստրիխտի Անի հայ համայնքից և Սուրբ Կարապետ եկեղեցուց՝ նոյեմբերի 6-ին Մաստրիխտի Սուրբ Սերվատիուս տաճարում Ջոն Դաուցենբերգը ձեռնադրվեց ծայրագույն վարդապետ: Միջոցառումը բազմամարդ էր, ներկա էին տեղի քաղաքապետը և մարզի կառավարիչը, ինչպես նաև՝ Սուրբ Կարապետ եկեղեցու ծխական խորհրդի անդամները և Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակի Հոլանդիայի փոխանորդ Հոգեշնորհ տեր Առեն վարդապետ Շահինյանը:
Սուրբ Սերվատիուս եկեղեցու ծխական խորհրդի ատենապետ պարոն Խաումանսն իր բացման խոսքում նշեց, որ այստեղ են գտնվում Սուրբ Սերվատիուսի հայրենակիցները, ինչը մեծ պարծանք էր մեզ համար:

Maastricht is the oldest and the most well-known city in Holland and the city from where Christianity spread across the country. In 354, a compatriot of the Armenian nation, Saint Servatius, who was the first bishop in Maastricht and in the Belgian city of Tongeren, was the one who spread Christianity in Holland. He died in 384. The St. Servatius Cathedral was built on his tomb in Maastricht, and recently, the Ani Armenian community of Maastricht placed a cross-stone in the yard of the cathedral in honor of the Armenians’ compatriot.
As the Ani Armenian community of Maastricht and the St. Karapet Armenian Church reported to Hayern Aysor, on November 6, John Dautzenberg was ordained a supreme archimandrite at the St. Servatius Cathedral during a large ceremony attended by the mayor and regional governor, as well as members of the parochial council of the St. Karapet Church and Vicar of the Patriarchal Delegate of Western Europe in Holland, Fr. Archimandrite Aren Shahinyan.
In his opening speech, chairman of the parochial council of the St. Servatius Church, Mr. Khaumans stated that it was a glory for everyone that the compatriots of St. Servatius were attending the ceremony.