Հոլանդիայում քրիստոնեությունը տարածել է մեր հայրենակից Սուրբ Սերվատիուսը
Մաստրիխտ քաղաքն ամենահին և ամենաճանաչված քաղաքն է Հոլանդիայում, որտեղից և երկրում տարածվել է քրիստոնեությունը։ Քրիստոնեությունը 354 թվականին Հայաստանից այստեղ է բերել մեր հայրենակից Սուրբ Սերվատիուսը, որը եղել է առաջին եպիսկոպոսը Մաստրիխտում և Բելգիայի Տոնգերեն քաղաքներում։ Նա մահացել է 384 թվականին: Մաստրիխտ քաղաքում նրա գերեզմանի վրա կառուցվել է Սուրբ Սերվատիուս տաճարը։ Վերջերս քաղաքի Անի հայ համայնքը  եկեղեցու բակում խաչքար տեղադրեց՝ ի պատիվ իր հայրենակցի։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մաստրիխտի Անի հայ համայնքից և Սուրբ Կարապետ եկեղեցուց՝ նոյեմբերի 6-ին Մաստրիխտի Սուրբ Սերվատիուս տաճարում Ջոն Դաուցենբերգը ձեռնադրվեց ծայրագույն վարդապետ: Միջոցառումը բազմամարդ էր, ներկա էին տեղի քաղաքապետը և մարզի կառավարիչը, ինչպես նաև՝ Սուրբ Կարապետ եկեղեցու ծխական խորհրդի անդամները և Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակի Հոլանդիայի փոխանորդ Հոգեշնորհ տեր Առեն վարդապետ Շահինյանը:
Սուրբ Սերվատիուս եկեղեցու ծխական խորհրդի ատենապետ պարոն Խաումանսն իր բացման խոսքում նշեց, որ այստեղ են գտնվում Սուրբ Սերվատիուսի հայրենակիցները, ինչը մեծ պարծանք էր մեզ համար:

Христианство в Голландии распространил наш соотечественник Святой Серватиус
Город Маастрихт – самый древний и известный в Голландии, откуда в стране и распространилось христианство. �?з Армении в 354 году привез сюда христианство наш соотечественник Святой Серватиус, который был первым епископом Маастрихта и города Тонгерен Бельгии. Он скончался в 384 году. В городе Маастрихт на его могиле построен храм Св.Серватиус. Недавно армянская община «Ани» города во дворе церкви установила хачкар в честь нашего соотечественника.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из армянской общины «Ани» Маастрихта и церкви Св.Карапет, 6 ноября в храме Св.Серватиус Джон Дауценберг был рукоположен в архимандриты. Мероприятие было многолюдным, присутствовали мэр и губернатор, члены приходского совета церкви Св.Карапет, викарий в Голландии Патриаршего легата Западной Европы вардапет Арен Шагинян.
Председатель приходского совета церкви Св.Серватиус господин Хауманс в своей вступительной речи отметил, что здесь находятся соотечественники Св.Серватиуса, что является для нас гордостью.